Kalori (KCAL) Nedir? Kalori Nasıl Hesaplanır?

Kalori, insanların kilo almak veya vermek için hesaplama yaparken kullandığı bir birimdir. Kalori nedir, KCAL nasıl hesaplanır öğrenin.

Hepimizin adına aşina olduğu ve kilo ile yakından ilgili kalori hakkında tam olarak ne kadar bilgiye sahipsiniz? Özellikle kilo alma, kilo verme ve kilo kontrolü gibi durumlar söz konusu olduğunda bilmeniz gereken terimler arasında yer alan kalori hakkında daha kapsamlı bilgilere hazır mısınız? Kalori nedir? Nasıl hesaplanır? Gibi aklınıza takılan soruları birlikte cevaplayalım.

kalori nedir nasıl hesaplanır

Kalori Nedir?

Kaloriyi bilimsel olarak açıklamamız gerekirse 1 gram suyun sıcaklığının 14,5°C’den 15,5°C’ye yükseltmek için gerekli olan enerji miktarıdır. Kalori bir enerji birimidir ve ‘kcal veya kal’’ olarak ifade edilir. Kalori insan sağlığı için gereklidir. Anahtar doğru miktarda tüketiyor.
Yaş, cinsiyet, beden ölçüsü ve aktivite düzeyine bağlı olarak herkesin her gün farklı miktarlarda enerjiye ihtiyacı vardır.

Kalori Ne İşe Yarar?

İnsanlar hayatlarını sürdürebilmesi için gerekli gerekli olan olan enerjiyi besinlerden karşılar ve bu besinlerin her birinin bir kalori değeri vardır. Bu yiyecek ve içeceklerin besin değeri ne kadar yüksekse kalori değeri de o kadar yüksek olur. Kalori insanların kilo almak veya vermek için hesaplama yaparken kullandığı bir birimdir. Bu birim sayesinde sayısal olarak ne kadar yemek yenmesi veya yenilmemesi hakkında bilgi sahibi olunur.

Kalori (KCAL) Nasıl Hesaplanır?

Günlük alınması gereken kalori hesaplaması sağlıklı bir yaşam, düzenli bir diyet ve kilo almaya veya vermeye çalışan insanlar için çok önemli bir konudur. Günlük kalori hesaplaması hassas bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler kişilerin kilosunun, yaşının, boyunun, cinsiyetinin, günlük hayattaki hareketlilik seviyesinin göz önünde bulundurulmasıyla yapılır.

 • Erkekler için bazal metabolizma hızı = 66.5 + (13.75 x vücut ağırlığınız (kg)) + (5 x boyunuz (cm.)) - (6.77 x yaş)
 • Kadınlar için bazal metabolizma hızı = 655.1 + (9.56 x vücut ağırlığınız (kg)) + (1.85 x boyunuz (cm.)) - (4.67 x yaş)

KCAL Hesabı Neden Önemlidir?

Kalori hesabının önemli olmasının en büyük nedenlerinden biri insanlarda dengesiz alımının gözle görülür etkiye sahip olması diyebiliriz. Kişiler düzensiz beslenme sonucu kalori fazlalığında obezite, şeker hastalığı gibi hastalıklara yakalanırken az alımı sonucunda ise bağışıklık seviyesinde düşüşler, aşırı yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarla karşılaşabilir.

Diyet yapan insanların dikkat etmemesi sonucunda ise sonuca ulaşmada güçlük, iradeyi rahatsız eden problemlerle uğraşabilir.

Önerilen Günlük Kalori Alımı Ne Kadar?

Her gün kaç kaloriye ihtiyacımız olduğu yaşımıza, kilo vermeye çalışıp çalışmadığımıza, ne kadar aktif olduğumuza ve diğer birçok faktöre bağlıdır.

ABD'de yapılan araştırmalar, önerilen günlük kalori alımının yaşa, kiloya, cinsiyete ve bir kişinin günde aldığı fiziksel aktivite miktarına bağlı olarak 1.800 ila 3.200 kcal arasında değişebileceğini göstermektedir. Bu yönergelerin erkekler için kadınlardan daha fazla kalori listelediğine dikkat etmek önemlidir. Bir erkeğin kalori ihtiyacı 2.000 ila 3.200 kcal arasında değişirken, bir kadının kalori ihtiyacı 1.600 ila 2.400 kcal arasındadır. Ancak bu, bir kişinin her gün kaç kaloriye ihtiyacı olduğuna ilişkin basitleştirilmiş bir kılavuzdur ve bireysel ihtiyaçlar değişebilir. Bir beslenme uzmanından destek almak iyi bir fikir olabilir.

Kalori İhtiyacını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Karbonhidratlardan, yağlardan ve proteinlerden alınan kaloriler, işlev görmek ve yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlar.

Kalori İhtiyacını Etkileyen Faktörler:

 • Boy uzunluğu
 • Ağırlık
 • Yaş
 • Seks
 • Tıbbi durum (belirli tıbbi durumlar veya prosedürler daha fazla veya daha az kalori gerektirir)
 • Kas kütlesi
 • Aktivite seviyesi
 • çevre sıcaklığı
 • Hormonal durum ve gebelik

Gram Başına Makro Besin Kalorisi:

 • Karbonhidrat: gram başına 4 kalori
 • Protein: gram başına 4 kalori
 • Yağ: gram başına 9 kalori

Vücudumuz Fazla Kaloriyi Nasıl Depolar?

Günlük ihtiyaçtan fazla alınan kaloriler önce karaciğerde şekere olarak depolanır. Bu durum vücudumuzun enerji için devamlı yemek yeme ihtiyacının önüne geçer. Eğer burada depolanan kalori miktarı artarsa karaciğer bunun bir kısmını kaslara yönlendirir. Son olarak eğer kalori alımına devam edilirse daha uzun bir süre depolama için depolanan kaloriler yağa dönüşür.

Kalori Açığı Ne Anlama Geliyor?

Kısaca kalori açığı, kişinin gün içerisinde yaktığı kalorinin aldığı kaloriden fazla olması anlamına geliyor. Kalori açığı kilo vermek isteyen insanlar için gerekli bir durumdur. Kişiler kalori açığını besin değerleri düşük yiyecek ve içeceklerle, günlük düzenli öğün programıyla veya düzenli sporla sağlayabilir. Bunların hepsinin düzenli yapılması kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlayabilir. Bu da kişilerin kendine olan özgüvenini ve özsaygısını geliştirmede çok etkili bir yöntemdir.

Kalori Takibi Nasıl Yapılır?

Kalori takibinin en kolay yollarından biri telefon ve internet üzerinden bağlanılabilen web sayfaları veya uygulamalardır. Bu ücretsiz diyet uygulamaları ile kişiler öncesinde yaş, kilo, boy vb. özelliklerini belirtir ve gün içerisinde tükettiği besinleri uygulamaya kaydeder. Günün sonunda bu değerlerin hepsi toplanır ve kişinin gün içerisinde aldığı kalori miktarı ortaya çıkar. Kalori takibi kişinin kilo alması veya vermesinde çok büyük bir rol oynadığı için dikkatli ve objektif bir şekilde hesaplamalar yapılmalıdır.

Kilo Alma veya Vermede Kalorinin Önemi

Kişilerin besinlerden aldığı kalori, aldığı kiloyla birebir alakalı bir durumdur. Sağlıklı bir bireyde fazla kalori alımı ve bu kalorinin yakılamaması durumunda alınan kaloriler zamanla yağ kütlelerine ve ödemlere neden olabilir. Bu durum kişinin kilo almasına ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

Bunun gibi insanların az kalori alması da aşırı zayıflığa, kas kayıplarına ve yine sağlık sorunlarına neden olur. Bu durumda insanların düzenli beslenmesi ve kalori alınımını takip etmesi kilo alma veya verme döneminde en verimli sonuçları elde etmesini sağlayacaktır. Bu şekilde kişi hem daha sağlıklı olacak hem günlük yaşantısında problem yaşamayacak hem de istediği kiloyu görebilecektir.

1 KG Vermek İçin Kaç Kalori Gerekir?

1KG yağ kaybı için ortalama 7.700kcal yakılması gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kalorinin olabildiğince dengeli ve düzenli bir şekilde yakılması gerektiğidir. Aksi takdirde hızlı kilo düşüşü kişinin halsiz olmasına, ciltte yırtılma izlerine, karaciğer yorulmasına kadar ciddi probleme neden olabilir.

En sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi için kişilerin uzmanlardan destek alması önemli bir durumdur.

Yüksek Kalorili Yiyecekler Nelerdir?

Kızarmış yiyecekler, yağlı etler, yağlar, tereyağı, şekerli ikramlar ve şekerler gibi yağlı yiyecekler yüksek kalorili yiyeceklerdir. Birçok yüksek kalorili gıdanın besin maddeleri, vitaminleri ve mineralleri düşük olsa da, şaşırtıcı derecede sağlıklı olan birçok yüksek kalorili gıda da vardır. Kalorisi yüksek olan sağlıklı yiyecekler arasında avokado (her biri 322 kalori), kinoa (bir fincanı 222 kalori), fındık (bir fincanı yer fıstığı başına 828 kalori), zeytinyağı (çorba kaşığı başına 119 kalori) ve ölçülü olarak bitter çikolata (USDA Beslenme Veri Tabanına göre) bar başına 648 kalori.

Düşük Kalorili Yiyecekler Nelerdir?

Meyve ve sebzelerin kalorileri genellikle nispeten düşüktür, ancak yine de iyi bir diyet lifi kaynağı sağlarlar. USDA Beslenme Veri Tabanına göre iki bardak kıyılmış marul veya ıspanak 16 kalori, büyük bir kereviz sapı 10 kalori, 1 bardak brokoli 15 kalori ve bir portakal 70 kalori içerir.

Özetle

Yazımızda, KCAL nedir, nasıl hesaplanır ve ne işe yarar gibi bir çok detaylı bilgi verdik. Özet olarak söylemek gerekirse kalori bir enerji birimidir. Bu enerji birimini insanlar kilo alma ve vermekte hesaplayıcı olarak kullanıyorlar. Günlük kalorinin dengeli ve düzenli alınması insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için mühim bir konudur. Aksi takdirde zayıflık, obezite, vücudun çeşitli organ ve bölgelerinde problemler ortaya çıkabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalori insanların besinlerden aldığı enerji miktarını gösteren bir birimdir. Bu şekilde amaca uygun olarak ne kadar besin alıp almaması gerektiğini anlayabilirler.

Kalori vücudumuzun besinlerden aldığı enerji miktarını gösteriyor bu yüzden kalori zararlı bir şey değildir. Ancak kalorinin az veya günlük gerekenden fazla alınması durumunda çeşitli kilo ve sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Kalori hesaplaması için formüller vardır. Bu formüller kişinin kilosu, yaşı, cinsiyeti ve günlük aktivitesi dahilinde uygulanır.

Zayıflamak için kişinin günlük aldığı kalori miktarından daha çok kalori yakması gerekir.

Günlük ev işlerinde insanlar genel olarak 90 ila 200 arasında kcal yakar. Aşağıdaki değerler ortalama kiloya sahip bir insan için geçerlidir.

 • -Süpürge yapma 90kcal
 • -Camları Silmek 150kcal
 • -Yemek hazırlamak 80kcal

Ev içerisindeki yapılan egzersizler spor salonunda yapılanlar kadar etkili olmayacağından egzersizlerin türü çok önemlidir. 30-40 dk Pilates egzersizi yapmak ortalama kiloya sahip bir insanda yaklaşık 110 kcal yakmaya sebep olur.

Genel olarak ev içerisinde günlük 30-60 dk arası yapılan egzersizler birçok insanın sağlıklı bir kiloya kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 17 Ortalama: 4.9)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.