Düzenli Ve Bol Su İçmek Neden Önemli? Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Düzenli su içmek neden önemli? Vücut ağırlığının %60'ı sudur. Yeterli su içmenin faydaları nelerdir? Bilimsel yararlarını öğrenin

Her gün yeterince su almak sağlığınız için önemlidir. Yeterli oranda su tüketmemek, vücudunuzun aşırı ısınmasına, kabızlığa ve böbrek taşı oluşumuna yol açabilir. Suyun kalorisi yoktur, bu nedenle tatlı çay veya soda gibi kalori içeren içeceklerin yerine kullanıldığında vücut ağırlığını yönetmeye ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir. Su, insan vücudu için vazgeçilmez besin kaynaklarındandır. İnsan vücudunun bebekken %75’i, yetişkinlikte ise yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Bu da, susuz bir yaşamın mümkün olamayacağını gösteriyor.

su içmenin faydaları

Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Herkesin günde ne kadar sade su içmesi gerektiğine dair bir tavsiye olmasa da bilimsel tavsiyeler var.

Günlük toplam su alımı (sıvı), besinlerden, sade içme suyundan ve diğer içeceklerden tüketilen su miktarı olarak tanımlanır. Günlük su alımı önerileri yaşa, cinsiyete, hamilelik durumuna ve emzirme durumuna göre değişir. Sıvı ihtiyacınızın çoğu içtiğiniz su ve diğer içeceklerden karşılanır. Yediğiniz yiyeceklerden, özellikle de birçok meyve ve sebze gibi yüksek su içeriğine sahip yiyeceklerden biraz sıvı alabilirsiniz. İçme suyu, sıfır kaloriye sahip olduğu için sıvı almanın iyi bir yoludur.

ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, günlük yeterli sıvı alımını şu şekilde belirledi:

 • Erkekler için günde yaklaşık 15,5 bardak (3,7 litre) sıvı
 • Kadınlar için günde yaklaşık 11,5 bardak (2,7 litre) sıvı

İşte Düzenli Su Tüketiminin Sağlığa Faydaları

Su, vücut ısımızın ayarlanmasından kilo vermeye ve hatta kan dolaşımının sağlanmasına bile yardımcı olur. Kısacası su gerçekten de hayattır. Bu yazımızda suyun vücuda sağladığı 10 faydayı inceleyeceğiz. İşte düzenli su içmenin 10 faydası:

 1. Vücut ısısını düzenler

Su, vücut ısısının düzenlenmesi için çok önemlidir. Eğer düzenli su içilmezse metabolizma hızı yavaşlayacaktır. Cildin orta katmanlarında depolanan su, vücut ısındığında ter olarak cildin yüzeyine çıkar. Buharlaştıkça vücudu soğutur. Bazı bilim adamları, vücutta çok az su olduğunda, ısı depolamanın arttığını ve bireyin ısı gerilimini daha az tolere edebildiğini öne sürdüler. Egzersiz sırasında ısı stresi oluşursa, vücutta çok fazla su olması fiziksel gerilimi azaltabilir. Bununla birlikte, bu etkiler konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 1. Vücuttan ödem atmaya yardımcı olur ve kabızlığı önler

Su içmek, besinlerin ve minerallerin vücutta çözülmesini sağladığı için ödem atılmasına da yardımcı olur. Kabızlık, seyrek bağırsak hareketleri ve dışkıyı geçmekte zorluk ile karakterize edilen yaygın bir sorundur. Bilimsel araştırmalara göre kabızlık döneminde bol su içmek, özellikle de genellikle yeterince su içmeyen kişilerde kabızlığı önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bağırsakların düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır. Dehidrasyon sindirim problemlerine, kabızlığa ve aşırı asidik bir mideye yol açabilir. Bu, mide ekşimesi ve mide ülseri riskini artırır.

 1. Metabolizmayı hızlandırır

Su içmek metabolizmanın sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu durum kilo vermeyi ve almayı da etkiler. Susuz kaldığımızda metabolizma yavaşlayacağından bu durumun önüne geçmek için yeterli miktarda su içmeliyiz.

 1. Hücrelere besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur

Kanın yüzde 90'dan fazlası sudur ve kan vücudun farklı bölgelerine oksijen taşır. Su, bu konuda da hayati bir yere sahiptir. Hücrelere oksijen ve besinler kan aracılığıyla iletilir. Fakat su tüketimi yeterli olmazsa kan hacmi ve hızı yavaşlar ve bu durumda da besin ve oksijenler yeterince hücrelere iletilemez.

 1. Su böbreklerinize yardımcı olur

Böbrekler, sıvı seviyelerinin dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Bu iki işlev suyu böbrekler için hayati kılar. Her gün, böbrekler yaklaşık 120-150 litre sıvıyı filtreler. Bunların yaklaşık 1-2 litresi idrar şeklinde vücuttan atılır ve geri kalanı kan dolaşımı ile geri kazanılır. Böbreklerin çalışması için su şarttır. Vücut sıvıları, atık ürünleri hücrelerin içine ve dışına taşır. Yeterince sıvı aldığınızda idrar serbestçe akar, açık renklidir ve kokusuzdur. Vücudunuz yeterli sıvı almadığında idrar konsantrasyonu, rengi ve kokusu artar çünkü böbrekler vücut fonksiyonları için ekstra sıvı tutar.

 1. Zihinsel sağlımızı korur

İnsan beyninin %60 kadarı sudan oluşur. Su, beynin düzgün bir şekilde çalışması için de gereklidir. Hafif dehidrasyon (%1-3 sıvı kaybı) enerji düzeylerini bozabilir, ruh halini bozabilir ve hafıza ve beyin performansında büyük düşüşlere yol açabilir. Çocuklardan yaşlı yetişkinlere kadar deneklerle yapılan bilimsel araştırmalar, hafif susuzluğun ruh halini, hafızayı ve beyin performansını bozabileceğini göstermiştir (bilimsel araştırma 2). Vücut su kaybetmeye başladığında zihin kapasitemiz de düşer, unutkanlık ve baş ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

 1. Zayıflamaya Yardımcı olur

Su, kasların lokomotifidir. Yeterli miktarda su tüketimi kaslarınızın daha iyi çalışmasına ve buna bağlı olarak metabolizma hızınızın artmasına sebep olur. Su içme aktivitesi spor ve doğru beslenme ile takviye edildiğinde harika sonuçlar alınabilir. Birçok doktor günde (kişiye ve fiziksel aktivitelere göre değişse de) 2,5-3 litre civarı su içmemizi tavsiye ediyor. Su, metabolizmayı hızlandırır, ödem atımını kolaylaştırır ve sindirim ile boşaltım sistemlerinin düzenli ve sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Bu yüzden suyun kilo verme üzerindeki etkisi göz ardı edilemez.

Fazla kilolu 50 genç kadın üzerinde 2013 yılında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca yemeklerden önce günde 3 kez fazladan 500 mL su içmenin, çalışma öncesi ölçümlerine kıyasla vücut ağırlığında ve vücut yağında önemli azalmalara yol açtığını göstermiştir.

 1. Fiziksel aktiviteler sırasında yardımcı olması

Yoğun bir şekilde egzersiz yapıyorsanız ve terleme eğilimindeyseniz, o esnada su tüketmek iyi performans göstermenize yardımcı olabilir. Vücudumuz terleme sırasında da su kaybeder. Bu kaybedilen suyu telafi etmeme durumunda vücut sağlığı da sıkıntılı bir duruma girer. Çünkü önceki maddelerde de bahsedildiği gibi su vücut ısısından kana kadar birçok alanda önemli bir noktada yer alır. Bu yüzden spor yaparken su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Yeterli su tüketildiğinde fiziksel performansımız da iyi durumda olacaktır. Vücudunuzun su içeriğinin %2 kadar azını kaybetmek, fiziksel performansınızı önemli ölçüde bozabilir.

 1. Organların düzenli çalışmasına yardımcı olur

Susuz kalmak Enerji seviyelerini ve beyin fonksiyonlarını önemli ölçüde etkiler. Beyniniz, hidrasyon durumunuzdan güçlü bir şekilde etkilenir. Su hem organların hem de sistemlerin düzgün çalışması için hayati bir öneme sahiptir. Genç kadınlarda yapılan bilimsel bir çalışmada araştırmacılar, egzersiz sonrası %1,4 oranında sıvı kaybının hem ruh halini hem de konsantrasyonu bozduğunu bulmuşlardır. Ayrıca baş ağrısı sıklığını da artırmıştır. Su, vücudumuzda düzenleyici bir görevde yer aldığı için ihmal edilmemeli.

 1. Cilt sağlığını korur

Dehidrasyon ile cilt, cilt bozukluklarına ve erken kırışmaya karşı daha savunmasız hale gelebilir. Yeterli miktarda su içmek, cildin nemli kalmasını, hücrelerin kendilerini yenilemelerini ve sağlıklı görünmesini sağlar. Cildiniz bol miktarda su içerir ve aşırı sıvı kaybını önlemek için koruyucu bir bariyer görevi görür. Bu sebeple ünlüler de su içmeyi ihmal etmezler.

Bol Su Tüketmenin diğer Faydaları:

 • Ağrılarınızı hafifletir,
 • Cilt hastalıklarına karşı korur,
 • Kaslarınızı besler,
 • Stresi azaltır,
 • Bağırsakları iyi çalıştırır,
 • Ağız sağlığını korur,
 • Mide asidini önler

Yeterli Miktarda Su İçilmezse neler olur?

Su, vücut sistemlerinin düzenli çalışması için önemlidir. Bağışıklık sistemi de bu sistemler içindedir. Yeterli miktarda su tüketmediğimizde bağışıklık sistemimiz zayıflar ve hastalıklara açık hale geliriz.

Hafif ila orta dereceli dehidratasyon semptomları:

 • Susuzluk,
 • Kas krampları,
 • Sık idrara çıkmamak,
 • Koyu sarı idrar,
 • Baş ağrısı,
 • Kuru ağız,
 • Cilt kuruması

Şiddetli dehidrasyon belirtileri:

 • Bayılma hissi veya gerçekten bayılma,
 • Baş dönmesi,
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon,
 • uyku hali,
 • sinirlilik,
 • Hızlı, sığ nefes alma,
 • Hızlı kalp atımı,
 • Çok koyu sarı idrar

ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri, günlük yeterli sıvı alımını şu şekilde belirledi:

 • Erkekler için günde yaklaşık 15,5 bardak (3,7 litre) sıvı
 • Kadınlar için günde yaklaşık 11,5 bardak (2,7 litre) sıvı

Bu tavsiyeler sudan, diğer içeceklerden ve yiyeceklerden alınan sıvıları kapsar. Günlük sıvı alımının yaklaşık yüzde 20'si genellikle yiyeceklerden ve geri kalanı içeceklerden gelir.

Daha Fazla Su Tüketmek İçin İpuçları

Günlük işleyiş sırasında vücut tarafından su kaybedilir ve bunun yerine konması gerekir. Terleme ve idrara çıkma gibi aktivitelerle su kaybettiğimizi fark ederiz, ancak nefes alırken bile su kaybedilir. Daha fazla su içebilmeniz için ipuçları:

 • Yanınızda bir su şişesi taşıyın ve gün boyunca tekrar doldurun.
 • Bazı dondurucu güvenli su şişelerini dondurun. Gün boyu buz gibi su için yanınıza bir tane alın.
 • Şekerli içecekler yerine suyu tercih edin.
 • Dışarıda yemek yerken suyu tercih edin. Paradan tasarruf edecek ve kalorileri azaltacaksınız.
 • Yemek sırasında su servis edin.
 • Suyunuza bir dilim kireç veya limon ekleyin. Bu, tadı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Okula giden çocuklarınızın da yeterince su aldığından emin olun.

Son Sözler

Yazımızda, su içmenin sağlığa olan faydalarından bahsettik. Sonuç olarak, suyun vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Her gün ihtiyaç duyulan su miktarı, ne kadar aktif olduklarına, ne kadar terlediklerine vb. bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Cildimizden organlarımıza, kanımızdan metabolizmamıza kadar birçok alanda etkilidir. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olur. Bu sebeple, sağlıklı kalmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını aksatmadan tüketmeliyiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Su tüketimi, kilo vermede etkili olan metabolizmanın sağlığını ve spor performansımızı etkilediği için aksatılmamalı. Metabolizma hızı yağ yakımında önemli rol oynar. Aynı şekilde spor yaparken performansımızın tam olması da kilo vermede etkilidir. Kısacası, kilo vermek istiyorsak vücudumuzu susuz bırakmamalıyız.

Düzenli su içmek metabolizma için etkili olduğundan kilo verme üzerinde de etkilidir. Sağlıklı bir metabolizma yağ yakar ve kilo verme için önemlidir.

Zayıflamak için vücudumuzun ihtiyacı kadar su içmeliyiz. Fakat kesinlikle susuz kalmamalıyız. Bunun dışında daha çabuk zayıflatır diye gereğinden fazla su içmenin öyle bir faydası olmadığı belirtiliyor. Kısacası, vücudumuzun ihtiyacı kadar su tüketmeliyiz.

Çok su içmenin faydalarına dair doktorlar bir şey bulamadıklarını belirtiyorlar. Önemli olan yeterli miktarda su içmektir.

Her ne kadar bu soru kişiden kişiye değişecek olsa da yetişkin bir insan günde en az 2 litre su içmelidir. Yapılan fiziksel aktiviteler, hava sıcaklığı veya diğer dış etmenler sonucu bu miktar değişebilir fakat yine de su içmek aksatılmamalı.

Ortalama bir insan vücudu günde yaklaşık olarak iki litre suya ihtiyaç duyar. Bu durum birçok farklı etmene göre değişse de vücudumuzun gündelik ihtiyacı yaklaşık olarak bu kadardır. Yukarıda da belirtildiği gibi su, vücut sistemlerinin daha iyi çalışmasından kana ve cilt sağlığına kadar pek çok noktada karşımıza çıkıyor bu yüzden yeterli miktarda su tüketimi ihmal edilmemeli.

Düzenli su tüketimi, bir çok fayda sağlar. İşte bunlardan bazıları:

 1. Vücut ısısını düzenler
 2. Vücuttan ödem atar ve kabızlığı önler
 3. Metabolizmayı hızlandırır
 4. Hücrelere besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur
 5. Su böbreklerinize yardımcı olur
 6. Zihinsel sağlımızı korur
 7. Zayıflamaya Yardımcı olur
 8. Fiziksel aktiviteler sırasında yardımcı olması
 9. Organların düzenli çalışmasına yardımcı olur
 10. Cilt sağlığını korur
 11. Ağrılarınızı hafifletir
 12. Cilt hastalıklarına karşı korur
 13. Stresi azaltır
 14. Ağız sağlığını korur
 15. Mide asidini önler

Bol su içmek vücuda oldukça faydalı bir eylemdir. Yazımızda yeterli miktarda su tüketimi hakkında detaylı bilgiler verdik.

Vücut sus kalınca görülebilecek hafif ila orta dereceli dehidratasyon semptomları şunlardır:

 • Susuzluk,
 • Kas krampları,
 • Sık idrara çıkmamak,
 • Koyu sarı idrar,
 • Baş ağrısı,
 • Kuru ağız,
 • Cilt kuruması

Vücut susuz kalınca görülebilecek şiddetli dehidratasyon semptomları şunlardır:

 • Bayılma hissi veya gerçekten bayılma,
 • Baş dönmesi,
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon,
 • uyku hali,
 • sinirlilik,
 • Hızlı, sığ nefes alma,
 • Hızlı kalp atımı,
 • Çok koyu sarı idrar
Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 72 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X