Düzenli Su İçmenin Zayıflamaya Ve Sağlığa 10 Faydası

Su içmek, vücut ısımızın ayarlanmasından kilo vermeye ve hatta kan dolaşımının sağlanmasına bile yardımcı olur. Faydalarını öğrenin.

Su, insan vücudu için vazgeçilmez besin kaynaklarındandır. İnsan vücudunun bebekken %75’i, yetişkinlikte ise yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Bu da, susuz bir yaşamın mümkün olamayacağını gösteriyor.

su içmenin faydaları

İşte Düzenli Su Tüketiminin Sağlığa Faydaları

Su, vücut ısımızın ayarlanmasından kilo vermeye ve hatta kan dolaşımının sağlanmasına bile yardımcı olur. Kısacası su gerçekten de hayattır. Bu yazımızda suyun vücuda sağladığı 10 faydayı inceleyeceğiz. İşte düzenli su içmenin 10 faydası:

  1. Vücut ısısının ayarlanması

Su, vücut ısısının düzenlenmesi için çok önemlidir. Eğer düzenli su içilmezse metabolizma hızı yavaşlayacaktır.

  1. Vücuttan ödem atılması

Su içmek, besinlerin ve minerallerin vücutta çözülmesini sağladığı için ödem atılmasına da yardımcı olur.

  1. Metabolizmanın sağlıklı ve hızlı çalışması

Su içmek metabolizmanın sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu durum kilo vermeyi ve almayı da etkiler. Susuz kaldığımızda metabolizma yavaşlayacağından bu durumun önüne geçmek için yeterli miktarda su içmeliyiz.

  1. Hücrelere besin ve oksijen taşınması

Su, bu konuda da hayati bir yere sahiptir. Hücrelere oksijen ve besinler kan aracılığıyla iletilir. Fakat su tüketimi yeterli olmazsa kan hacmi ve hızı yavaşlar ve bu durumda da besin ve oksijenler yeterince hücrelere iletilemez.

  1. Hastalıklara karşı vücut direncini artırma

Su, vücut sistemlerinin düzenli çalışması için önemlidir. Bağışıklık sistemi de bu sistemler içindedir. Yeterli miktarda su tüketmediğimizde bağışıklık sistemimiz zayıflar ve hastalıklara açık hale geliriz.

  1. Zihinsel sağlığımız için önemli olması

İnsan beyninin %60 kadarı sudan oluşur. Su, beynin düzgün bir şekilde çalışması için de gereklidir. Vücut su kaybetmeye başladığında zihin kapasitemiz de düşer, unutkanlık ve baş ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

  1. Zayıflama

Birçok doktor günde (kişiye ve fiziksel aktivitelere göre değişse de) 2,5-3 litre civarı su içmemizi tavsiye ediyor. Su, metabolizmayı hızlandırır, ödem atımını kolaylaştırır ve sindirim ile boşaltım sistemlerinin düzenli ve sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Bu yüzden suyun kilo verme üzerindeki etkisi göz ardı edilemez.

  1. Spor sırasında yardımcı olması

Vücudumuz terleme sırasında da su kaybeder. Bu kaybedilen suyu telafi etmeme durumunda vücut sağlığı da sıkıntılı bir duruma girer. Çünkü önceki maddelerde de bahsedildiği gibi su vücut ısısından kana kadar birçok alanda önemli bir noktada yer alır. Bu yüzden spor yaparken su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Yeterli su tüketildiğinde fiziksel performansımız da iyi durumda olacaktır.

  1. Organların düzenli çalışması

Su hem organların hem de sistemlerin düzgün çalışması için hayati bir öneme sahiptir. Su, vücudumuzda düzenleyici bir görevde yer aldığı için ihmal edilmemeli.

  1. Cilt sağlığı

Yeterli miktarda su içmek, cildin nemli kalmasını, hücrelerin kendilerini yenilemelerini ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bu sebeple ünlüler de su içmeyi ihmal etmezler.

Son Sözler

Yazımızda, su içmenin sağlığa olan faydalarından bahsettik. Sonuç olarak, suyun vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Cildimizden organlarımıza, kanımızdan metabolizmamıza kadar birçok alanda etkilidir. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olur. Bu sebeple, sağlıklı kalmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını aksatmadan tüketmeliyiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Su tüketimi, kilo vermede etkili olan metabolizmanın sağlığını ve spor performansımızı etkilediği için aksatılmamalı. Metabolizma hızı yağ yakımında önemli rol oynar. Aynı şekilde spor yaparken performansımızın tam olması da kilo vermede etkilidir. Kısacası, kilo vermek istiyorsak vücudumuzu susuz bırakmamalıyız.

Düzenli su içmek metabolizma için etkili olduğundan kilo verme üzerinde de etkilidir. Sağlıklı bir metabolizma yağ yakar ve kilo verme için önemlidir.

Zayıflamak için vücudumuzun ihtiyacı kadar su içmeliyiz. Fakat kesinlikle susuz kalmamalıyız. Bunun dışında daha çabuk zayıflatır diye gereğinden fazla su içmenin öyle bir faydası olmadığı belirtiliyor. Kısacası, vücudumuzun ihtiyacı kadar su tüketmeliyiz.

Çok su içmenin faydalarına dair doktorlar bir şey bulamadıklarını belirtiyorlar. Önemli olan yeterli miktarda su içmektir.

Her ne kadar bu soru kişiden kişiye değişecek olsa da yetişkin bir insan günde en az 2 litre su içmelidir. Yapılan fiziksel aktiviteler, hava sıcaklığı veya diğer dış etmenler sonucu bu miktar değişebilir fakat yine de su içmek aksatılmamalı.

Ortalama bir insan vücudu günde yaklaşık olarak iki litre suya ihtiyaç duyar. Bu durum birçok farklı etmene göre değişse de vücudumuzun gündelik ihtiyacı yaklaşık olarak bu kadardır. Yukarıda da belirtildiği gibi su, vücut sistemlerinin daha iyi çalışmasından kana ve cilt sağlığına kadar pek çok noktada karşımıza çıkıyor bu yüzden yeterli miktarda su tüketimi ihmal edilmemeli.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 20 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.