DELODAY Nedir? Deloday Şurup Ne İşe Yarar? Niçin Ve Nasıl Kullanılır?

Deloday Şurup Ne İşe Yarar? Alerjik rinit, astım tedavisi ve alerjik rinit ve astım semptomların giderilmesi ne için kullanılır.

Günlük yaşantımızda birçok kez duyduğumuz popüler ilaçlardan biri olan deloday hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Alerjik reaksiyon ve alerji belirtilerinde kullanılan Dolay şurup hakkında; nasıl kullanılır, etken maddesi nedir, yan etkileri nedir, ne işe yarar gibi sorularınızı cevaplayacak detaylı yazımızı siz okuyucularımız için özenle hazırladık.

deloday şurup

Deloday Şurup Nedir?

Deloday 0,5mg/mL şurup her ml’sinde 0,5 mg desloratadin içeren ve plastik kapaklı 150mL’lik cam şişede ambalajlandırılmış bir ilaçtır. Antihistaminik ilaç sınıfından desloratadini içerir. Genellikle alerjik reaksiyonlar ve alerji belirtilerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Deloday Şurup Ne İşe Yarar?

Deloday şurup, çok çeşitli farmasötik ürünler sunar. Sıvı ürünler kategorisine aittir. Alerjik rinit, astım ve komorbid alerjik rinitin tedavisi ve alerjik rinit ve astımla ilişkili semptomların giderilmesi için endikedir. Şurup, hapşırma, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi alerji semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Ne işe yarar sorusuna şu şekilde cevap verilebilir:

 • Uyku hali oluşturmamasıyla bilinen bir ilaçtır. Alerjik reaksiyonlar ve alerji belirtilerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 • Alerjik nezle ile ilişkili burunda akıntı, hapşırık, kaşıntı, gözlerde ve damakta kaşınma, kızarıklık veya yaşarma gibi belirtileri (bunlara örnek olarak saman nezlesi, ev tozu akarına karşı alerjiyi) giderir.
 • Ayrıca ürtiker ile birlikte kaşıntının giderilmesi derideki kabartı ve kızarıklık gibi belirtilerin ortadan kaldırılmasında da kullanılan etkili bir ilaçtır.

Fiyatları ve Kullanım Talimatları:

Deloday Ne İçin Kullanılır?

Alerjik reaksiyonlar için kullanılan Deloday şurup; alerjik nezle, burunda akıntı ve kaşıntı, damak ve gözde kaşıntı, kızarıklık veya yaşarma gibi ortaya çıkan semptomların giderilmesinde kullanılır. Bunlarla beraber ürtiker ile birlikte gelişen kaşıntının giderilmesi, deride oluşan kabartı ve kızarıklık gibi belirtilerin ortadan kaldırılması için de kullanılır.

DELODAY Şurup Nasıl Kullanılır?

Şuruptan uygun ölçekte alıp yutunuz ve arkasından biraz su içiniz. Deloday şurubu besinlerle ya da ayrı bir şekilde kullanabilirsiniz.

 • 6 aydan 11 aya kadar olan çocuklar: Günde bir kere 2/5 ölçek (1,0 mg / 2 mL)
 • 1 yaştan 5 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere yarım ölçek (1,25 mg / 2,5 mL).
 • 6 yaştan 11 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere bir ölçek (2,5 mg / 5 mL).
 • Erişkinler ve 12 yaş ve üzerindeki çocuklar: Günde bir kere iki ölçek (5 mg /10 mL).

Doktorunuz alerjinizi belirleyecek ve ilacı ne kadar kullanmanız gerektiğine karar verecektir.

Eğer sizin sahip olduğunuz alerjik nezle, aralıklı tip (belirtilerin haftada 4 günden daha az ya da 4 haftadan daha kısa süreyle var olması9 ise, doktorunuz hastalığı ve hastalığın geçmişini değerlendirecek ve bu doğrultuda bir tedavi programı önerecektir.

Eğer sizdeki alerjik nezle, kalıcı/sürekli tip ise, doktorunuz size daha uzun süreli bir tedavi süreci önerebilir.

Hamilelerde kullanımı

Gerekli olmadıkça hamilelik döneminde kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Desloratadin adlı madde anne sütüne karışır, bu nedenle bu dönemdeki kadınların kullanması önerilmemektedir.

Emzirme Döneminde kullanımı

Desloratadin anne sütünde Deloday’ın terapötik dozları emziren kadınlara uygulandığında emen çocuk üzerinde etkiye neden olabilecek düzeyde atılmaktadır. Emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

Önerilen dozlarda kullanıldığında Deloday’ın size uyku hali oluşturması veya dikkatinizin azalmasına veya dağılmasına neden olacak bir durum oluşturmamasıyla bilinmektedir. Ancak az da görülse Bazı hastalarda uyku hali oluşturabilmektedir. Bu durum sizin araç veya makina kullanmanızı etkileyebilir. Bu yüzden riskli bir işte çalışıyorsanız, ilacın kullanımına dikkat etmeli ve doktorunuz kontrolünde kullanmalısınız. Aksi takdirde sağlığınızı riske atmış olursunuz.

Çocuklar ve Bebeklerde Kullanımı

Şurup, 6 aydan itibaren kullanılmaktadır. Yaşı altı aydan küçük çocuklarda sarılık ihtimalini yükselttiği bilinmektedir.

 • 6 aydan 11 aya kadar olan çocuklar: Günde bir kere 2/5 ölçek (1,0 mg / 2 mL)
 • 1 yaştan 5 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere yarım ölçek (1,25 mg / 2,5 mL).
 • 6 yaştan 11 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kere bir ölçek (2,5 mg / 5 mL).

Yaşlılarda Kullanımı

Yaşlılarda herhangi bir problem yaşattığı bilinmeyen Deloday şurubun içerisindeki Desloratadinin etkinlik ve güvenirliliği henüz belirlenmemiş durumdadır.

Deloday Şurup Faydaları Neler?

Antialerjik bir ilaç olduğunu söylemiştik. Yani vücudumuzda oluşan alerjik reaksiyonların etkisini azaltmak ve gidermek için kullanılıyor. Diğer ilaçlara nazaran uyku hali oluşturmamasıyla da popüler hale gelen günümüzde en çok kullanılan antialerjik ilaçlardan biridir.

Alerjik nezle ile ilişkili hapşırık, burunda akıntı ve kaşıntı, damakta kaşınma ve gözlerde kaşınma, kızarıklık veya yaşarma gibi belirtileri giderir.

Deloday Şurup Yan Etkileri (Zararları) Neler?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Deloday’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilere farklı yan etkiler olabilir.

 • Yaygın: Bitkinlik.
 • Yaygın Olmayan: Ağız kuruluğu, baş ağrısı.
 • Çok Seyrek: Alerjik reaksiyonlar (nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen), hayal görme, inme, artan vücut hareketiyle huzursuzluk, çarpıntı, kalk atışının hızlanması, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik, karaciğerde iltihap, sersemlik, fiziksel ve ruhsal aşırı hareketlilik durumu, mide ağrısı, bulantı, kusma, ishal, uykusuzluk, uyku hali, kas ağrısı, şişkinlik gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Deloday Şurup Muadili İlaçlar

Günümüzde alerjik reaksiyonlar için kullanımı yaygın olan Deloday’ın muadili birçok ilaç vardır. Bu ilaçların birbirlerinden farklı yönlerini etken maddesi ve insanlar tarafından özellikle dikkat edilen yan etkileri belirlemektedir.

Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

 • ALORES
 • ALRINAST
 • ARIA-DES
 • AXIVOL
 • DESADYNE
 • DES-FIX
 • DESIUS
 • DESLAIR
 • DESLODIN

Deloday Şurup Yorumları

Araştırmalarımız sonucunda Deloday şurup kullanan kullanıcıların genel olarak memnun olduğunu söyleyebiliriz. İlaçla ilgili sıkıntı yaşayan insanların birçoğu uyku halinden şikayetçi olduğunu görüyoruz. Bunun dışında az yan etkilerinin olması, kısa sürede şikayet edilen duruma iyi gelmesi ve geniş bir yaş kitlesine hitap etmesi onun tercih edilmesindeki en büyük sebepler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özet

Deloday etkili, güvenilir ve uygun fiyatlı özellikleriyle birçok kişinin alerjik reaksiyonlarda doktor kontrolünde kullandığı bir ilaç olarak günümüzde hala popülerliğini sürdüren bir ilaç.

İlacı kullanan insanların yorumlarına baktığımızda genelinin olumlu olduğunu ancak bazı kişilerde uyku ile alakalı problemlere neden olduğu bilinmektedir. Ancak bu durum ağır iş yapmayan insanlar için ikinci öncelikte olabilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Deloday şurup kullanıcıların çoğunluğu tarafından sevilen bir ilaç olarak görülmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Deloday içerisinde bulunan desloratadin, loratadin ve özellikle renklendirici madde El 10 gün batımı sarısı olmak üzere Deloday’ın içerisinde bulunan maddelere alerjiniz varsa kullanmamalısınız.

Deloday’ı böbrek hastalığınız varsa veya böbrek fonksiyonlarınız zayıfsa kullanmamalısınız.

Diğer birçok ilaçta olduğu gibi Deloday şurubun da son kullanma tarihine kadar kullanılması gerekir.

Doktorunuzun önerdiği doz ve sıklıkta kullanılan Deloday’ı 6 ay’ı geçmiş kişiler kullanabilir.

Günde 1 defa kullanılan Deloday şurubu içebilmeniz için aç veya tok olmanıza gerek yoktur. Her iki durumda da içebilirsiniz.

Genel önerilere göre Deloday günde 1 defa kullanılır. Ancak en doğru kararı uzman hekimler verecektir.

Alerjik nezle, burunda akıntı ve kaşıntı, damak ve gözde kaşıntı, kızarıklık veya yaşarma gibi ortaya çıkan semptomların giderilmesinde kullanılır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 6757 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X