Günlük Besin İhtiyacı Hesaplayıcı

Günlük Besin İhtiyacı (Makro) Hesaplayıcı ile Gün içerisinde alınması gereken kalori miktarı ile beslenme tarzını en doğru biçimde ayarlayın

Makro Hesaplama Aracı

Sonuç
----

Günlük Besin İhtiyacı (Makro) Hesaplayıcı Nedir, Neden Önemlidir?

Günlük Besin İhtiyacı (Makro) Hesaplayıcı; gün içerisinde alınması gereken kalori miktarı ile beslenme tarzına uygun olarak protein, karbonhidrat ve yağ tüketim oranını ayarlamak için kullanılır.

Beslenme, diyet programları bu üç besin grubundan belirli miktarları içerisinde barındırır. Fakat miktarlar söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir standart yoktur ve bu sebeple kişiye özel hesaplamalar oldukça önem taşır.

Makro (Makrobesinler) Nedir?

Bir spor salonuna üyeyseniz veya sağlık topluluğuna bağlıysanız, mutlaka "makro sayma" terimini duymuşsunuzdur. Makrobesinler, hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğumuz ana besinler olarak da bilinen, büyük miktarlarda ihtiyaç duyduğumuz moleküllerdir. Mikrobesinler, aksine, vitaminler, mineraller ve elektrolitler gibi çok daha küçük miktarlarda gerekli olan maddelerdir. Üç makro besin, karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır.

Markro Saymak Nedir?

Kilo almak veya kilo vermek istiyorsanız, makro besin ihtiyacınızı doğru şekilde hesaplamalısınız. Makroları saymak biraz karmaşıktır ve yorucu olabilir. Bu nedenle makro hesaplama aracı tam size göre!

Makro saymak için, Dr. Dallow, Mifflin-St. Jeor denklemi:

Erkekler: kalori / gün = 10 x ağırlık (kg) + 6,25 x boy (cm) - 5 x yaş (y) + 5

Kadınlar: kalori / gün = 10 x ağırlık (kg) + 6,25 x boy (cm) - 5 x yaş (y) - 161

Makro Hesaplayıcı Nasıl Çalışır?

Makro besin ihtiyacının hesaplanması için cinsiyet, yaş, vücut ölçüleri ve aktivite seviyesi gibi bilgilerden yararlanılır. Makro hesaplayıcı bu veriler eşliğinde günlük vücudunuza almanız gereken kalori miktarı ile birlikte beslenme tarzınıza eşlik edecek protein, karbonhidrat ve yağ oranınızı doğru şekilde ayarlamak için kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Karbonhidrat, protein ve yağlar gibi vücudumuzun büyük miktarda ihtiyaç duyduğu besinler makro besinlerdir. Günlük makro ise gün içerisinde aldığımız veyahut almamız gereken makro besinlerin ifade ediliş şeklidir.

Makro besin hesaplayıcı içerisinde sunulan günlük kalori ihtiyacının belirlenmesi için aktivite seviyesi ve amacın ne olduğuna ihtiyaç duyulur. Bu nokta da kişiye en uygun olan aktivite türü ve amaç seçilmelidir.

Makro besin öğeleri; karbonhidratlar, protein ve yağlardır. Makro besinlerin alınması gereken miktarı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Günlük kalori tüketimi kişiden kişiye günlük hareket durumuna göre değişkenlik gösterir. Genel bağlam da yetişkin bir insan günde sporsuz ortalama olarak 2000-2500 kalori yakabilir.

Makro besinler vücudun fazlasıyla ihtiyaç duyduğu ve yaşamını devam ettirebilmesi için gereken hayati öneme sahip besinlerdir.

Makrolar temel olarak cinsiyet, yaş, vücut ölçüleri ve aktivite seviyesi gibi çeşitli etkenlere göre ayarlanır.

Evet kalori açığı ile birlikte işe yarıyor. Kilo vermede çok sayıda faktör (uyku, aktivite, ilaçlar, sağlık koşulları...) devreye girerken , uzmanlar yüzeyde kalori açığının en basit ve oldukça önemli stratejilerden biri olduğu konusunda hemfikirdir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 66 Ortalama: 5)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.