Kilo Vermek İsteyenler İçin Kalori Yaktıran 10 Harika Öneri

Bu yazımızda, daha formda ve sağlıklı olarak yaşam kalitesini yükseltmek isteyen bireyler için kilo verme rehberi ve alternatifleri oluşturduk.

Sağlıklı bir yaşam için herkesin; yaşına, boyuna bağlı olarak belirli bir kiloda olması gerekmektedir. Olması gerekenden fazla kiloda olduğumuz dönemlerde, estetik olarak hoş gözükmemeyi bir kenara bırakırsak, diğer açıdan da olası sağlık problemlerine merhaba demiş oluruz.

Bu yazımızda, daha formda ve sağlıklı olarak yaşam kalitesini yükseltmek isteyen bireyler için kilo verme rehberi ve alternatifleri oluşturduk.

Neden Kilo Vermeliyim, Zararları Neler?

İdeal kilonun üzerinde olmak, birçok rahatsızlığa sebebiyet verebildiği gibi birçok hastalığında kapınızı çalmasına neden olabiliyor.

Kilo Vermek

Estetik olarak vücut şeklinizin kaybolmasına sebep olan aşırı kilo bununla birlikte psikolojik olarak sorunlara yol açabiliyor. Hareket kabiliyetinizi sınırlayarak, çabuk yorulmanıza sebep olan ideal kilonuzun üzerinde olmak, hayatı pek çok yönden olumsuz etkilediği için neden kilo vermeliyim sorusuna, nitelikli birçok cevap doğuyor.

İdeal kilo üzerinde olmanın zararlarına baktığımızda;

 • Kalp sisteminde; pulmoner emboli, hipertansiyon, koroner damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor.
 • Solunum sisteminde; astım başta olmak üzere, uykuda nefesin 8-10 saniye kadar durmasına ve uyku apnesi rahatsızlığına sebep oluyor.
 • Nörolojik sistemde; inme, idiyopatik intra kranial hipertansiyon gibi rahatsızlıklara sebebiyet veriyor.
 • Endokrin sistemde; metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve adetten kesilme ayrıca polikistik yumurtalık sendromu gibi ciddi sorunlarla bireyi yüz yüze getiriyor.
 • Genital ve üriter sistem; göğüs kafesi ve utarus kanseri, obeziteye bağlı idrar yolları enfeksiyonu rahatsızlıkları görülebiliyor.

Aşırı kilonun günlük hayata etkilerine baktığımızda;

 • Movitasyon kaybı, motive olamama,
 • Eklem bölgelerinde rahatsızlık,
 • Kalça ve omurga ağrıları,
 • Kadınlarda büyük göğüs nedeniyle sırt ağrıları,
 • Sürekli yorulma yatkınlığı,
 • Küçük hareketlerde bile sürekli nefes nefese kalma durumu,
 • Koşamamak ve merdiven inerken/çıkarken zorlanmak,
 • Tempolu yürüyüşlerde tıkanmak,
 • Büyük beden kıyafet arayışı içine girmek,
 • Genç yaşlarda olunmasına rağmen, büyük ve yaşlı göstermek.

Fazla kilonun psikolojik zararlarına göz attığımızda;

Psikolojinin, kilo kontrolü üzerinde muazzam etkilerini görüyoruz. Kimi zaman psikolojik problemler kilo sorununa neden olurken, kimi zaman da kilo sorununun psikolojik rahatsızlıklara neden olabildiğini ve bu durumun bir süre sonra kısır bir döngü olarak birbirini tekrar ettiğini söyleyebiliyoruz.

Herhangi bir kadının fazla kilo sebebiyle görünümünden memnun olmaması, bireyi depresyona sürüklerken, kendini beğenmeyen kadın flört edemiyor ve bir süre sonra içine kapanarak dışarı çıkmak istemiyor. İçine kapanan bu birey, keyifsizlik ve mutsuzluğunu şekerli gıdalar ve hamur işleri tüketerek, ruh halini düzeltmeyi seçiyor.

Tercih ettiği bu gıdalar, geçici haz duygusu ile beraber kilo alımına sebebiyet veriyor. Depresyon ve kilo bağlantısı bir kadının kendi kısır döngüsünü oluşturmasına etken oluyor.

Böyle bir durumda, uzman yardımı döngünün kırılmasında büyük rol oynayarak, yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi, kilo verme döneminde psikolojik desteğin, kilo kontrolünü daha başarılı bir şekilde sağlanıyor.

Fazla kilonun cinsellik üzerindeki etkisini incelediğimizde;

İdeal kilonun üzerinde olmanın bir diğer sonucu, vücuttaki yağ dokusunu artırarak, hormonların dönüşümünü hızlandırması oluyor. Hormonlar ile ilgili bu durum, kişinin cinsel hayatı üzerinde problemlere, cinsel işlev bozukluklarına doğrudan bağlanıyor.

Kilo problemi hem kadınların hem erkeklerin cinsel hayatında problemler yaşamasına sebep olurken, erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları başta olmak üzere, her iki tarafta da cinsel isteğin ve tatminin azalmasına neden oluyor.

Kilo problemi olan bireylerde özgüvensizlik, görünümünden memnun olmama, çekici hissetmeme cinsel ilişkiden kaçma eğilimi olarak kendini gösteriyor. Kilo düşmeye başladıkça cinsel hayatın daha keyifli bir hale geldiği görülüyor.

Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Verilir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için en ideal ve iki temel yol, düzenli uygulanan diyet ve sporu hayatınızın bir parçası olarak görmektir.

Hem proteinlerden hem de farklı diğer besinlerden yararlanabileceğiniz zengin ve sağlıklı bir diyet listesi eşliğinde zamanla porsiyonlarınızı azaltarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlayabilirsiniz. Fakat sağlıklı beslenmek sağlıklı bir kiloya sahip olmak için yeterli değildir.

Düzenli egzersiz ve spor, önemli bir etkendir. Sporu dahil etmeden kilo vermek, vücutta çatlaklara ve sarkmalara sebep olarak, sağlıksız bir görünüşe sahip olmanıza sebep olabilmektedir.

İşte Kilo Vermek İsteyenler İçin 10 Harika Yöntem

 1. Şekerli, Yağlı ve Yüksek Karbonhidratlı Gıdalar Tüketmeyin

Şekerli, yağlı ve yüksek karbonhidratla besinler, kilo almanıza sebebiyet veren bir numaralı besinlerdir.

Şeker ve yapay tatlandırıcılar; kilo almadaki en önemli etkenlerden biri olarak kabul görmüşlerdir. Şeker, früktoz şurubu ve yapay tatlandırıcılar; obezite, diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalıklarıyla ilişkilendirilir.

Karbonhidratlar; kan şekerini bir anda yükselttiği için daha kısa sürede acıkmayı tetikliyor ve bu durum kilo almaya sebep oluyor. Sağlık için faydalı karbonhidratlar haricinde hamur işerini ve tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratları mümkün olduğunca az tüketmek gerekiyor.

Yağlı gıdalar tüketmek sağlımızı tehdit ettiği gibi, kilo alımında da önemli bir rol oynuyor. Diyet ve sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda trigliserid bakımından oldukça zengin olan Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandıran ve günlük kalori alımını 256 kalori kaloriye kadar düşüren bir yağ olarak, diyet için değerlendirilmesi gereken bir tercih oluyor.

 1. Spor, Olmazsa Olmaz

Kilo vermenin ayrılmaz bir parçası olan spor ve egzersizler sayesinde, kilo düşerken aynı zamanda fit ve sağlıklı bir bedene sahip olunuyor. Kalori yakmanın en iyi yollarından biri olan düzenli egzersizler aynı zamanda stresi azaltarak ruh sağlığına iyi geliyor.

Bel bölgesindeki yağlardan kurtulmanın en iyi yollarından biri olarak egzersizler, aynı zamanda kilo verilen zamanlarda oluşan kaslardaki azalma ve güçsüzleşmenin önüne geçiyor.

 1. Bol Su İçin

Su hayatımızın bir vazgeçilmezi olarak kilo vermede de önemli bir rol üstleniyor. Her gün bol bol su tüketildiği taktirde, metabolizma hızı %24-30 oranında artıyor ve bu durum daha fazla kalori yakımına imkân sağlıyor.

 1. Lifli Gıdalar Tüketin

Lifli gıdalar sindirime yardımcı olduğu gibi uzun süre tok kalmayı sağlayarak kilo verme döneminde iyi bir arkadaş oluyor.

 1. Salata Sofranızın Vazgeçilmezi Olsun

Sebze ve meyvelerin büyük bir kısmı sudan oluşuyor, düşük kalorileri ve içerik zenginlikleri sayesinde, besleyici, yenilebilir olan sebze ve meyveler sayısız seçenek ile sofralarınızda yer edinebiliyorlar. Başlı başına ana yemek olarak tüketilebilecek salatalar, sofranızda iştah açıcı bir şölen oluşturuyor.

Araştırmalar gösteriyor ki sebze ve meyve tüketen insanlar, kilo almaya daha az meyilli oluyor.

 1. Protein Ağırlıklı Beslenin

Protein açısından zengin bir beslenme, metabolizma hızını günde 80-100 kalori kadar attırabiliyor. Açlık duygusunu azaltırken aynı zamanda günde 441 kalori daha az almanızı sağlıyor.

 1. Yeşil Çay ve Kahve Tüketin

Yeşil çay; kateşin adı verilen güçlü antioksidanlarla dolu olması sayesinde kafeinle beraber yağ yakmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya çok etkili bir şekilde destek oluyor.

Şekersiz, kremasız ve aromasız siyah kahve veya Türk kahvesi, yağ yakma hızını %30’a kadar hızlandırabiliyor. Kafein metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra, antioksidanları da beraberinde getiriyor.

 1. Belirli Saatlerden Sonra Yiyeceklerden Uzak Durun

Günün son yemeğini yatmadan en az 2-3 saat önce tamamlamanız gerekiyor. Uykudan önceki saatler içerisinde bir şeyler yemek her zaman risk teşkil ediyor. Akşam yemeği ve uyku arasındaki acıkma durumu normal olarak görülse de bu durum için ideal olan süt ürünleri tüketimi oluyor.

 1. Stresten Uzaklaşmaya Çalışın

Stres, hayatın her noktasını olumsuz olarak etkileyen bir düşman olarak, kilo verme döneminde de karşımıza çıkıyor. Stres yemek yemeyi ve tatlı isteğini tetikleyerek, özellikle sağlıksız besinlere yönelime sebep oluyor. Stresten uzak durmak için yoga, meditasyon gibi seçenekler bulunuyor.

 1. Uykunuza Özen Gösterin

Az uyumak, kilo alımında en önemli faktörlerden biri ayrıca iyi ve yeterli bir gece uykusu sağlığınız için büyük rol oynuyor. Bilimsel olarak az uyku çocuklarda %89, yetişkinlerde ise %55 oranında obeziteyle ilişkilendiriliyor.

Evde Kilo Vermeye Yönelik Aktiviteler Neler?

 • İp Atlamak

Her yaştan bireyin rahatlıkla yapabileceği, ip atlama egzersizi, sade ve basit bir aktivitedir. Günde 15 dakika, tüm kasların çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Vücuttaki birçok kas grubunun aynı anda hareket etmesini sağlayan squat zayıflamak için en etkili egzersizlerden biridir. Squat yaparak, kasların sıkılaşmasını, vücudun şekillenmesini ve vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlayabilirsiniz.

 • Mekik

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için bir numaralı egzersizlerden olan mekik ile kasların güçlendirilmesi ve şekillendirmesi sağlanır.

 • Dans etmek

Zumba gibi yoğun hareket içeren aktiviteler hem eğlenmenizi hem de kalori yakmanızı sağlar. Bunun için size enerji verecek müzikler açmanız ve vücudunuzu harekete geçirmeniz yeterlidir.

Tek bir hareket kol, kalça, sırt ve karın kaslarını çalıştıran bu hareketi, evde 10 kez 3 set olarak uygulayarak 1 dakikalık plank ile yaklaşık 10 kalori harcayabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Hızlı kilo vermek, sağlıklı bir durum değildir. Hızlı kilo vermeye bağlı olası sağlık problemlerine göz attığımızda,

 • Kan şekerinin düşmesi,
 • Metabolizmanın yavaşlaması,
 • Kas kaybı,
 • Saç dökülmesi,
 • Verilen kiloların, hızla geri alınması gibi sağlık sorunları karşımıza çıkar.

Özetleyecek Olursak

İdeal kiloda (ücretsiz olarak ideal kilonuzu hesaplayın) olmamız, sağlığınız ve yaşam kaliteniz ile doğrudan bağlantılı bir etkendir. Düzenli bir beslenme ve egzersiz hayatı bedeniniz ve ruh sağlığınız üzerinde olumlu büyük etkilere sahiptir. İstikrarlı bir yaklaşım ile kilo vermek mümkündür. Bunun için inanç, istek ve kararlılık gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hızlı kilo vermek için düşük kalorili diyetler uygulanmalı ve yüksek yoğunluklu antrenmanlar tercih edilmelidir. Kilo düşüşünden sonra kiloyu korumak için sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya devam etmek gerekiyor.

Çok hızlı bir şekilde kilo vermek için aralıklı oruç ile kalori açığı sağlanabilir ve bu oruç, hafif egzersizlerle desteklenerek kısa sürede kilo düşüşü sağlanabilir. Bunun için uzman görüşü ve tavsiyesi almak önemlidir. Aksi taktirde can sıkıcı sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

Kilo vermek için istekli ve kararlı olmak en başta sahip olmanız gereken iki şeydir, ardından düzenli ve sağlıklı beslenmek ve egzersizleri hayatınıza dahil etmeniz gerekir. İstikrarlı bir şekilde bu düzeni sağladığınızda kilo verdiğinizi rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Kalori açığı gözlemlenmeye başladığında vücut kilo vermeye başlar. Bunun için gerekli olan düşük kalorili besinler ve egzersizlerdir.

Sağlıklı bir birey için haftalık 500 gr ile 1 kilo arasında kayıplar normal kabul edilir. Bu durum kilo fazlalığına göre değişkenlik gösterir. Kilo fazlalığı olan bireylerde haftada 2-3 kilo normal karşılanabilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 63 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.