Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama aracı sayesinde, günlük alınması gereken kalori miktarınızı hesaplayın. Ücretsiz kalori hesaplayıcı.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Aracı

Sonuç
----

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nedir, Neden Önemli?

Günde kaç kalori almalıyım sorusu oldukça önemli ve popüler sorular arasındadır. Kilo almak yada vermek için gereken günlük kalori hesabınızı yapmalısınız. Bunun için de bazal metabolizma hızınız hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bazal metabolizma hızı; Kişinin yaş, kilo, boy ve egzersiz takvimi gibi değerler baz alınarak bireyin hedefine uygun olacak şekilde günde kaç kalori almasını gösteren bir hesaplamadır.

Günlük kalori hesaplama, diyet, beslenme programı uygularken ve egzersiz yaparken vücudun ihtiyacını ve kişinin isteklerini göz önünde bulundurmak açısından oldukça önemlidir. Günlük kalori hesabı sayesinde birey kilo alma, kilo verme, kilo kontrolü sağlama gibi çeşitli durumlar üzerinde bilinçli hareket edebilir.

Hesaplayıcı Nasıl Çalışıyor?

Hesaplayıcı; yaş, kilo, boy gibi fiziksel veriler eşliğinde kişinin egzersiz takviminin de mutlaka analiz edildiği ve bu doğrultu kişinin hedefine ulaşmasında günlük bir yol gösterici olarak, günde kaç kalori almanız gerektiğini öğrenmenizi sağlayan fonksiyonel bir araç olarak nitelendirilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

1 kilo vermek için 7500 kalori harcamak gerekiyor. Haftada yaklaşık 1 kilo verebilmek için ise 3.500 kalori açığı veyahut günde 500 kalori açığı oluşturması gerekir.

Kalori yakımı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Spor, egzersiz yapmayan yetişkin bir insan günde ortalama olarak 2000-2500 kalori yakar.

Ortalama olarak günlük olarak alınması gereken kalori miktarı;

 • 19-30 yaş arası kadınlarda 2000 kalori
 • 19-30 yaş aralığındaki erkeklerde 2400 kalori olarak belirtilmektedir.

Kadınlar;

 • Hareketsiz yaşam tarzı olan kadınlar; 25–30 yaş arasından günde 1.800 kalori,
 • Hafif egzersiz yapanlar; 25-50 yaş arasında 2.000 kalori,
 • Çok aktif olanlar ise; 20-30 yaş arasında günde 2.400 kalori,
 • 30-60 yaş arasında ise 2.200 kalori alabilir.

Erkekler;

 • 20-40 yaş arasında; günde 2.400 kalori,
 • 40–60 yaş arasında, günde 2.200 kalori,
 • 60–80 yaş arasında günde 2.000 kalori, Çok aktif olan erkeklerde ise ekstra 400-600 kalori alınabilir.

Haftalık olarak 1 kilo verilmesini için günlük olarak ekstra 1000 kalori yakılması gerekir.

Günde 500 kalori yakarak;

 • 1 haftada yaklaşık olarak yarım kilo,
 • İki haftada en az 1 kilo
 • 1 ay boyunca ortalama 2 – 2,5 kilo verebilirsiniz

Araştırmalara göre insan tüm gün hiçbir şey yapmasa bile 2.000 kalori harcamaktadır. Günlük yaşamında hiç egzersiz yapmayan birinin günlük yakacağı kalori miktarı 2000 ila 2500 arasında değişmektedir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 75 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.