Vücut Kitle İndeksi (BMI) Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Hesaplama aracı ile ideal kilo öğrenim sürecinizi hemen başlatın. Aynı zamanda var olan kilolarınızı korumayı öğrenin!

Vücut Kitle İndeksi Hesaplayıcı

Sonuç
----

Vücut Kitle İndeksi (BMI) Nedir, Neden Önemlidir?

Vücut kitle indeksi; işlevsel bir formül ile gerçekleşen bir işlemdir. Bu sayede ideal kilonuzu öğrenebilir ve kilonuzun sağlığınıza ne çeşit etkilerinin olduğunu fark edebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi (BMI) ideal kilo öğrenim sürecinde bir yol göstericidir ve bu doğrultuda kişi ideal kilosuna ulaşmak veyahut ideal kilosunu korumak için harekete geçebilir.

BMI Hesaplayıcı Nasıl Çalışıyor?

Vücut Kitle İndeksi (BMI), gerekli veriler eşliğinde ideal vücut ağırlığınızı keşfetmeniz için gerekli bir yöntemdir. Bu sayede sağlığınız için olmanız gereken ağırlığı öğrenerek kilonuzu kontrol edebilir, sağlığınızı korumak için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Sağlığınız için en doğru kararları elbette uzman hekimler eşliğinde alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

BMI için cinsiyet geri planda kalan bir faktör olarak değerlendirilir. BMI için öncelik boy ve kilo değerleridir sonrasında kişinin yağ-kas oranı değerlendirilerek ideal kilo değerlendirmeleri yapılabilir.

Yaşa göre kilo hesabı için öncelikle vücut kitle indeksi değeri öğrenilmelidir. Vücut kitle indeksi yaşlarla bağlantısı;

  • 18-24 yaş arası bireylerde ideal indeks; 21
  • 25-34 yaş arası bireylerde ideal indeks; 22
  • 35-44 yaş arası bireylerde ideal indeks; 23
  • 45-54 yaş arası bireylerde ideal indeks; 24

Boy uzunluğu (Metre)

Kadın

Erkek

1,58

51,3

55,8

1,60

52,6

57,6

1,62

54,0

58,6

1,64

55,4

59,6

1,78

58,1

61,7

1,70

60,0

63,5

1,72

61,3

65,0

İdeal kilo vücut uzunluğuna göre kilo oranı hesaplanarak bulunur. Bu ölçüm vücut kitle indeksi olarak adlandırılır. Bu indekse göre 18,5 ile 25 arası ideal kilo olarak değerlendirilir. Beden kitle indeksi (BKI) = Ağırlık / Boy 2 formülüne göre hesaplanır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 35 Ortalama: 5)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.