Kardiyo Nedir, Nasıl Yapılır? En Etkili 8 Kardiyo Yöntemi

Kardiyo kelimesi

Sağlıklı bir yaşamı hedeflemiş herkesin hayatının bir parçasında muhakkak spor ve egzersiz olmalıdır.

Bu yazımızda spora yeni başlayacak kişiler için ve sporla ilgilenirken, daha fazla bilgi edinmek isteyenler için spor ve egzersiz çalışmaları deyince akla ilk gelen konulardan kardiyoyu konu alarak çeşitli açılardan inceledik.

Kardiyo Nedir?

Kardiyo kelimesi "kardiyovasküler" kelimesinin kısaltılmış halidir. Kardivasküler ise kalp ve kan damarlarıyla beraber vücudun dolaşım sistemini ifade etmektedir. Kısacası, en net tanımı ile kardiyo, kardiyovasküler sistemi çalıştıran egzersizler için verilen isimdir.

Kardiyo Nedir, Nasıl Yapılır?

Kardiyo egzersizleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yüzden belirli bir kalıp içerisinde sınırlandırmamak gerekir. Kalp atışını hızlandıran, nabzın yükselmesini sağlayan tüm hareketler kardiyo içerisine dahildir diyebiliriz. Bu egzersizlere birer örnek vermemiz gerektiğinde; koşu, yürüme, yüzme, tenis, bisiklet gibi çalışmalardan bahsederiz.

Kardiyonun Amacı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kardiyoda asıl amaç; kilo vermek, yağ yakmak, metabolizma hızını attırmak ve kalori yakmaktır. Sadece zayıflamayı hedefleyerek, formda kalmayı başarmak yerine, kaliteli yağ yakımını sağlayan ve sıkılaşmayı hedefleyen çalışmaları kapsamaktadır.

Kardiyo egzersizleri, yağ yakımı ve kalori harcamanın dışında akciğer ve kalp hastalıklarından da korunmayı beraberinde getirir. Ayrıntılı bir şekilde ne işe yarar? Diye incelememiz gerektiğinde;

 • Yağ Yakımını Hızlandırır

Yağ yakmayı hedefleyen kişilerin mutlaka egzersizlerine dahil etmesi gerekir. İstenmeyen yağları, kardiyo egzersizleri yaparak yakmanız kesin bir sonuç getirir. Yağ yakımına hız kazandıran kardiyo egzersizleri kilo vermek isteyenlerin sıklıkla yaptığı egzersizlerdendir.

 • Damar Tıkanıklığını Engeller

Uzman kardiyologlar tarafından sıklıkla önerilen kardiyo, damar tıkanıklıklarını engellerken bununla beraber kalp sağlığına da olumlu bir yönde etki eder. Bu bağlamda kardiyonun en önemli faydaları arasında kalp damar tıkanıklığını engellemesi gelmektedir.

 • Menapoz Dönemine Etki Eder

Kardiyonun işe yaradığı diğer bir etki alanı ise menapoz dönemidir. Kadınların menapoz dönemini daha rahat geçirmesini sağlayan kardiyo, menapoz dönemi sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kardiyo Nasıl Yapılır?

Aslında kalp ritminin yükseldiği, nefes alışverişin hızlandığı her durumda kardiyo egzersizleri yapılır.

 • Koşma

Treking en önemli sporlar arasında bulunmaktadır. Kardiyo için de son derece önemli bir yerde yer almaktadır. Hafif tempo, hızlı tempo gibi seçenekleri ile ihtiyaca ve bedene uygun bir şekilde kalp atışları hızlandırılarak kardiyo yapılması mümkündür.

 • Yüzme

Son derece faydalı bir egzersiz olan yüzme, kardiyo söz konusu olduğunda da karşımıza çıkmaktadır. Yüzme en etkili kardiyo hareketleri arasındadır. Yüzme yaparken bütün vücut kasları aynı anda çalışmaktadır. Bu şekilde kalbin daha hızlı bir şekilde kan pompalaması sağlanmaktadır.

 • İp Atlamak

En yorucu kardiyo egzersizlerinden bir tanesi olan ip atlamak, kalp atışını yüksek ölçüde hızlandırmaktadır. Bu eğlenceli egzersiz ile vücut kaslarının hemen hemen hepsi çalışır. İp atlayarak normal tempo ile kalori ve yağ yakmak mümkündür.

 • HIIT Kardiyo

Yağ yakımını hızlandıran HIIT kardiyo aynı zamanda kas kütlesini de arttırmaktadır. Önemli bir kardiyo egzersizidir, kalori yakmak isteyenlere mutlaka HIIT kardiyo tavsiye edilmektedir.

 • LIIS kardiyo

Ortalama 45 ila 60 dakika süren bu egzersizlerde, tempoyu sabit tutarak bir yandan konuşabileceğin bir antrenman şeklidir. Tempolu koşular ve bisiklet bu tür egzersizlere en iyi örnektir.

Kardiyonun Faydaları Neler?

Kardiyoyu diğer tüm egzersiz türlerinden ayıran en büyük özelliği, dolaşım sistemi üzerindeki inanılmaz etkileridir.

 • Kalbi güçlendirerek, kalbin kan pompalama görevini daha güçlü bir şekilde yapabilmesini sağlar.
 • Oluşabilecek, olası damar tıkanıklarının önüne geçer.
 • Pompalanan temiz kan vücudun her noktasına ulaşır, bu sayede bedenin yeterli miktarda oksijen almasını destekler.
 • Yüksek tansiyona dayalı hastalıkların oluşumuna engel olur.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Uyku kalitesini artırır.

En Önemli 8 Kardiyo Yöntemi

 1. Koşu yapmak

Aritmi olarak, kalp atışlarını etkileyen ve düzenleyen koşu, en etkili kardiyo çalışmaları arasında baş sıralarda yer almaktadır. Vücudun toparlanıp, sıkılaşmasını sağlayan bu egzersiz, beş dakika tempolu yürüyüş ve hemen sonrasında iki dakikalık koşu ile beraber daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Bu sayede kan dolaşımı, nabız, metabolizma hızı ve kalori yakımı hızlanmış olacaktır.

 1. Yüzme

Yüzme birçok insan tarafından sevilen keyifli ve faydaları saymakla bitmeyecek olan, hemen hemen vücudun tüm kaslarını aktif bir şekilde çalıştıran bir egzersiz olarak, en etkili kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır. Haftalık egzersiz programında iki ya da üç kez yer vermek yeterli olacaktır.

 1. Tempolu yürüyüşler

Günlük egzersiz programına dahil edilmek istendiğinde, 30-45 dakikadan az olmamasını önerdiğimiz tempolu yürüyüşler, sürekliliği sağlandığı taktirde koşuya oranla daha fazla yağ yakımını sağlayacaktır.

 1. İp Atlamak

Günde 20 dakika ayırılmasının yeterli olacağı ip atlama egzersizi, kaslara güç ve esneklik kazandıracak ve vücudunuzun toparlanmasını sağlayacaktır. Yüksek miktarda kalori yakımına neden olan ip atlamak, etkili kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır.

 1. Bisiklet

Bacak kasları başta olmak üzere basen, ön karın kaslarının çalışmasını sağlayan bisiklet kullanımı, düzenli kullanımda omurganın dik durmasını da sağlayacaktır. Kalori yakım hızını ve nabız hızını arttıran bisiklet egzersizi en etkili kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır.

 1. Mekik

Karın kaslarını aktif bir şekilde çalıştıran mekik hareketi nefes darlığı gibi sorunlara da çözüm olmaktadır. Metabolizma hızını da doğrudan etkileyen mekik, kan dolaşımını arttırır. Kardiyo için etkili bir egzersiz olarak yer alır.

 1. Dans etmek

Hem keyif alarak bedeninizi keşfedeceğiniz hem de kalori yakacağınız eğlenceli bir aktivite olan dans ile normalden fazla hareket halinde olunur. Bu sayede yağ yakımı hızlanır, etkili bir kardiyo egzersizi olarak dans yerini alır.

 1. Şınav

Kardiyo alternatiflerinden biri olan şınav, formda bir görünüme kavuşmak ve güç kazanmak için ideal bir egzersiz türüdür.

Özetleyecek Olursak;

Sağlık yaşamımızın olmazsa olmazıdır, eksikliğinde büyük sorunlar yaşadığımız kıymetli bir yol arkadaşımızdır. Bu sebeple spor ve egzersizler hayatımıza dahil olarak bu kıymetli arkadaşı desteklemelidir.

Kardiyo için herkese hitap edecek bir egzersiz türü bulunmaktadır ve bunların büyük bir kısmı, eğlenceli, keyif alacağınız aktiviteler aynı zaman da egzersizler olarak hayatınıza renk ve sağlık katacağınız yönelimlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyo egzersizleri için geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Yüzme, koşu, bisiklet, tenis, voleybol gibi spor ve egzersizler bu yelpaze içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda HIIT kardiyo ve LIIS kardiyo olmak üzere daha öznel kardiyo egzersizleri de bulunmaktadır.

Kardiyo kelimesi; kalp ve kan damarlarıyla birlikte vücudun dolaşım sistemini ifade eden ‘’kardiyovasküler’’ kelimesinin kısaltılmış halidir. Diğer bir yandan kardiyovasküler sistemi çalıştıran egzersizlere verilen isimdir.

Kardiyo, özellikle kilo vermek, sıkılaşmak isteyenler tarafından tercih edilir. Kardiyo ile kaliteli kilo düşme sağlanarak hedeflenen kilonun yanında farklı artılarda gelir. Bu artılar esneklik, sıkılaşma gibi kendini gösterir.

Kardiyo yağ yakmak için birebir, ideal bir egzersizler bütünüdür. Eğer yağ yakmak gibi bir hedef söz konusu ise kardiyo ile tanışmak ve kardiyo egzersizlerini hayata geçirmek gerekir. Yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ise göz ardı edilmemesi gereken bir etkendir.

Evde kardiyo egzersizleri yapılması mümkündür. Kardiyo egzersizleri arasından size ve evinizin şartlarına en uygun olanı seçerek evde kardiyo egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz. Örnek olarak, mekik, şınav, dans gibi kardiyo egzersizleri gösterilebilir.

Aç karnını hafif tempolu kardiyo egzersizleri yapılabilir, bu sayede daha hızlı yağ yakımı sağlanır fakat her bünye için uygun olmayabilir ve her kardiyo egzersizi için aç karınla çalışıyor olmak risk teşkil edebilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 25 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.