Supplement Nedir? Supplement Yararlı Mı, Zararlı Mı?

Supplementler, vücuda alınan destekleyici besin aynı zamanda sporcu besini anlamına gelir. Peki Supplement faydalı mı, zararlı mı? Hemen öğrenin!

Son zamanlarda sporcularla beraber bazı bireylerinde tercih ettiği gıda takviyesi supplementler, akılda birçok soru oluşturuyor. Bu soruların nitelikli cevapları ile merak ettikleriniz için açıklamalar ve bilgiler vereceğiz.

Supplement Nedir, Ne İşe Yarar?

Vücutta yetersiz bulunan maddeleri dışarıdan tamamlamak önemlidir. İşte supplementler bu ihtiyacı karşılamak için geliştirilen ürünlerdir. Supplementler, vücuda alınan destekleyici besin aynı zamanda sporcu besini anlamına gelir.

Supplement Nedir, Ne İşe Yarar?

Özellikle sporla yakından ilgilenen bireylerin yaşamında mühim bir yere sahip supplementler, vücuda ihtiyaç duyduğu besinleri sunan takviye gıdalardır.

Ağır antrenman yapan bireyler, protein ihtiyaçlarını gidermek amacıyla bol miktarda et ve türevlerini tüketmelidir. Fakat bu durum karbonhidrat ve yağlar sebebiyle vücuda fazla kalori alımına sebep olur, bu yağlanma demektir.

Ayrıştırılan supplementler, içeriğine göre farklı bir işlev göstererek, vücudun gelişimine ve onarımına destek olur.

Supplement Kullanmak Zararlı mı?

Besin takviyesi olarak tüketilen supplement, kullanılırken çok dikkat edilmesi gereken besinlerdir. Rutin beslenme düzeninden daha çok güçlendirilmiş bu takviyeler doğru miktarda kullanılmalıdır. Yanlış ve/veya aşırı supplement tüketimi bedene zarar verir. Laktoz duyarlılığı olan bireylerin supplement kullanımına ayrı bir dikkat ve özen göstermeleri gerekir.

Vücutta fazla vitamin bulunması, supplementler için dikkatli bir kullanım gerektirir. Kalp rahatsızlığı ve kronik bir rahatsızlığı bulunan bireylerin de kullanabileceği bu takviye besinlerin tüketimi için dikkatli ve bilinçli kullanım sizi olası zararlardan koruyacak bir kalkan olacaktır.

Supplement Nasıl Kullanılır?

Var olan her bir gıda takviyesi için ayrı ayrı bir bilgi verip, nasıl kullanıldığını belirtmek gerekir. Protein tozları, amino asitler, vitaminler, mineraller, esansiyel yağ asitleri, doğal ürünler ve probiyotikler gibi geniş bir yelpazeye sahip olan supplementler ailesi, üzerinde çok sayıda araştırma, çalıma ve deneme yapma koşulunu da beraberinde getirir.

Bu doğrultuda supplementlerin faydalı olup olmadığı, hangilerinin kullanılması gerektiğine dair bilgilere ulaşılabilir. Supplementler hakkında unutulmaması gereken konu; bu ürünlerin birer ilaç olmadığıdır.

Bu nedenle, kullanımı konusunda herhangi bir önyargıya kapılmanıza, bilinçli tükettiğinizde herhangi bir korkuya kapılmanıza gerek yoktur.

Supplement Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Her supplement içeriğine göre farklı bir işleve sahiptir. Ortak özellikleri ise vücudun onarımına ve gelişimine olan katkıları ile yardımcı olmaktır.

Supplementin diğer faydaları ise;

 • Supplementler, kas kaybını önlemeye yardımcı olurlar. Her gün belirli bir miktar da protein ile kazanılan amino asitler ile vücudun farklı bölgelerinde kullanım sağlarlar.
 • Sağlığı destekleyen supplementlerin, en nitelikli faydalarından biri ise yeni kas dokusu inşa etmektir. Antrenmandan önce ve sonra protein alındığında vücudun protein sentezleme hızı yükselir.
 • Supplementler, vücudun ihtiyacı olan besinlerin takviyesidir. Bu sebeple vücut için gerekli olan tüm içerikler için pratik bir tasarım sunarlar.
 • Supplementler zamandan kazandırır. Vücudun kendini onarma ve geliştirme sürecini hızlandırırlar.

Supplementin Zararları;

Supplementin zararları söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken, çok fazla protein tozu kullanımıdır. Supplementler, rutin beslenme düzeninde kullandığımız besinlere kıyasla güçlendirilmiş takviyelerdir. Bu sebeple belirli ölçülerde kullanılması ve beslenme düzeninin uygun hale getirilmesi önemlidir.

Doğru ölçek ve doğru zamanda kullanılması herhangi bir zarara yol açmayan protein tozları, yanlış tüketimde zarara yol açabilir. Laktoz duyarlılığı olan kişilerin laktoz oranı sıfır olan protein tozları kullanmaları gerekmektedir. Aksi taktirde mide bulantısı, karın ağrısı gibi durumlar meydana gelir.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise vitaminlerdir. Vücudun daha fazla vitamine ihtiyacı olmadığı durumlarda vitamin takviyesi almak sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle vitamin takviyesi söz konusu olduğunda doktora başvurmak ve uzman görüşüne göre hareket etmek gerekir.

Supplement Çeşitleri Nelerdir?

 • Protein Tozu

En çok tercih edilen besin takviyesi olan protein tozu; kaslarda görev alarak kasların onarılmasını ve beslenmesini sağlar.

 • Probiyotikler

Mide ve bağırsak sağlığını korumak için tüketilir. Probiyotik takviyeleri alınıyor olsa bile bilinen en faydalı probiyotik olan yoğurt mutlaka tüketilmelidir.

 • Kreatin

Kreatin bir amino asittir. Vücutta doğal olarak üretilir ve kaslarda depolanır. Enerji ihtiyacı ortaya çıktığında devreye girerler. Normal bir bireyin günlük olarak kreatin ihtiyacı 1-2 gram arasındayken, spor ile uğraşan bireyler için bu miktar 5-6 gram düzeyindedir.

 • Yağ Yakıcı Supplementler

İştahı azaltarak, daha az kalori alınımını sağlayan yal yakıcı supplementler, yağ benzeri besin maddelerinin emilimini azaltırken, tok hissetmeyi kolaylaştırırlar, Yağ yakımını hızlandıran takviye besin ürünleri olarak karşımıza çıkarlar.

 • Omega 3

Vücudun ihtiyacı olan temel yağdır. Hem vücut hem beyin sağlığı için faydalı olan bu yağı vücut kendi kendine üretemediği için bu yağ asidi takviye olarak alınmalıdır.

 • Amino Asit

Çok fazla çeşidi mevcuttur. 10 çeşidi ise temel amino asitlerdir. İnsan vücudu bunları yeterli miktarda sentezleyemez ve dışarıdan takviyeye gerek duyar. Amino asit takviyesi protein sentezini yükseltir. Bu bağlamda vücudun protein üretimi kolaylaşır.

Hangi Supplement Ne Zaman Kullanılır?

 • Whey Protein (Peynir altı suyu proteini)

Tamamlayıcı nitelikte görev yapan protein tozunun, sporla ilgilenen kişiler arasında en popüler supplementlerden olduğu aşikâr bir konudur. En verimli kullanım zamanları ise; kana karışma özelliği ile antrenman sonrası olacaktır.

 • BCAA

Proteinlerin yapı taşı aminoasitlerin bir türü olan BCAA, antrenman performansına doğrudan katkıda bulunabilmektedir. Yağ yakımına ve hormonlara etkisinin de söz konusu olduğu BCAA için antrenman öncesi ve sonrasında tüketmek, en verimli seçenek olacaktır.

 • Kreatin

Çoğu kesim tarafından, gerekli tek supplement, en gerekli supplement olarak nitelendirilen supplement, antrenman öncesi ve sonrası tüketiminde farklı etkiler gösterir. Günün geri kalan zamanlarında da tüketildiği taktirde fayda sağlayabilir. Bireyin amacı, beklentisine göre kendi kullanım aralığını ayarlaması en doğru yaklaşım olarak en yüksek verimi doğuracaktır.

 • L-Carnitine

Spordan beklentisi yağ yakımı- kilo kaybı olan kişiler tarafından tercih edilen supplement için en uygun kullanım antrenman öncesi olacaktır. Antrenmandan neredeyse 1 saat önce alınan L-Carnitine bireye maksimum verim sağlayacaktır.

 • Glutamin

Vücut tarafından üretilebildiği halde, yoğun enerji kaybında azalma gösteren, takviyeye ihtiyaç duyulabilen glutamin kas dokusunu koruyucu görevdedir. Yoğun egzersizler sonrası, recovery (yenilenme-toparlanma) sürecine yaptı katkı göz önüne alındığında, antrenmanın 30-45 dakika sonrası alınması küçük bir iksir etkisi alınmasını sağlayacaktır.

Özetle

Supplementler takviye edici ve doğru kullanımda fayda sağlayabilen gıdalardır. Doğru zaman, doğru doz ile tüketildiklerinde en verimli halinizi ortaya çıkaran supplementlere iksir gözüyle bakılmamalı ve yapılması gereken antrenmanlar, beslenmeler yapılırken, supplementlerden beklentiler çok büyük tutulmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Vücudumuzun bazı besinlere karşı olan ihtiyacı özellikle sporla ilgilenildiğinde, besinlerden tam olarak sağlanamaz ve bu noktada takviye edici gıdalar olarak supplementler devreye girerek, işlevine, özelliklerine bağlı olarak, ihtiyaçları gidermeye yönelik rol oynarlar.

Amino asitler, kompleks (BCAA), protein tozu türleri, hızlı kas yapımına katkı sağlayacak supplementlerdir. Protein kaslarla doğrudan ilgilidir ve protein içeren takviye gıdalar, kaslar için birebirdir.

Protein tozu en çok tercih edilen supplementler arasında boy göstermektedir. Protein tozunun kaslara olan olumlu etkileri ve hızla kana karışarak etkisini göstermesi önemli özellikleridir.

BCAA bir supplementtir ve antrenman performansına doğrudan etkileri bulunabilmektedir. Kaslardaki yorgunluğun dindirilmesini sağlayan ve kas yıkımını engelleyen BCAA sporcular tarafından sıklıkla tercih edilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 31 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.