Supplement Nedir? Nasıl Kullanılır? Yararlı Mı, Zararlı Mı?

Supplementler, gıda takviyesi yada sporcu takviyesi denebilir. Tamamlayıcı bir bileşendir. Supplement nasıl kullanılır, zararlı mı öğrenin

Son zamanlarda sporcularla beraber bazı bireylerinde tercih ettiği gıda takviyesi supplementler, akılda birçok soru oluşturuyor. Bu soruların nitelikli cevapları ile merak ettikleriniz için açıklamalar ve bilgiler vereceğiz.

Supplement Nedir?

Vücutta yetersiz bulunan maddeleri dışarıdan tamamlamak önemlidir. İşte supplementler diğer adıyla gıda takviyeleri bu ihtiyacı karşılamak için geliştirilen ürünlerdir. Supplementler, vücuda alınan destekleyici besin aynı zamanda sporcu besini anlamına gelir. Özellikle sporla yakından ilgilenen bireylerin yaşamında mühim bir yere sahip supplementler, vücuda ihtiyaç duyduğu besinleri sunan takviye gıdalardır.

Supplement Nedir, Ne İşe Yarar?

Supplementler Ne İşe Yarar, Niçin Kullanılır?

Supplementlerin kullanım amacı kişiye veya ihtiyaca göre değişebilmekle birlikte; kilo alma / verme, yağ yakma, kas ve kuvvet geliştirme, gençleşme, kas kaybını önleme, çeşitli besin eksikliklerini giderme ve antrenman performansını iyileştirme gibi bir çok durumda kullanılabilir.

Ağır antrenman yapan bireyler, protein ihtiyaçlarını gidermek amacıyla bol miktarda et ve türevlerini tüketmelidir. Fakat bu durum karbonhidrat ve yağlar sebebiyle vücuda fazla kalori alımına sebep olur, bu yağlanma demektir. Ayrıştırılan supplementler, içeriğine göre farklı bir işlev göstererek, vücudun gelişimine ve onarımına destek olur.

Supplement Kullanmak Zararlı mı?

Besin takviyesi olarak tüketilen supplement, kullanılırken çok dikkat edilmesi gereken besinlerdir. Rutin beslenme düzeninden daha çok güçlendirilmiş bu takviyeler doğru miktarda kullanılmalıdır. Yanlış ve/veya aşırı supplement tüketimi bedene zarar verir. Laktoz duyarlılığı olan bireylerin supplement kullanımına ayrı bir dikkat ve özen göstermeleri gerekir.

Vücutta fazla vitamin bulunması, supplementler için dikkatli bir kullanım gerektirir. Kalp rahatsızlığı ve kronik bir rahatsızlığı bulunan bireylerin de kullanabileceği bu takviye besinlerin tüketimi için dikkatli ve bilinçli kullanım sizi olası zararlardan koruyacak bir kalkan olacaktır.

Supplement Nasıl Kullanılır?

Var olan her bir gıda takviyesi için ayrı ayrı bir bilgi verip, nasıl kullanıldığını belirtmek gerekir. Protein tozları, amino asitler, vitaminler, mineraller, esansiyel yağ asitleri, doğal ürünler ve probiyotikler gibi geniş bir yelpazeye sahip olan supplementler ailesi, üzerinde çok sayıda araştırma, çalıma ve deneme yapma koşulunu da beraberinde getirir.

Bu doğrultuda supplementlerin faydalı olup olmadığı, hangilerinin kullanılması gerektiğine dair bilgilere ulaşılabilir. Supplementler hakkında unutulmaması gereken konu; bu ürünlerin birer ilaç olmadığıdır. Bu nedenle, kullanımı konusunda herhangi bir önyargıya kapılmanıza, bilinçli tükettiğinizde herhangi bir korkuya kapılmanıza gerek yoktur.

Ne zaman kullanılmalı sorusuna ise; sabah kalkınca, antrenmandan hemen sonra ve duruma göre antrenmandan yarım saat önce kullanılabilir şeklinde cevap verebiliriz.

Supplementlerin Faydaları Nelerdir?

Bir çok birey tarafından sorulan soruların başında "Supplement sağlıklı mı?" sorusu geliyor. Supplement doğru kullanıldığında, kaliteli ve içeriği temiz olduğunda, doğru ölçüler hakkında bilinçli olunduğunda oldukça faydalıdır. Her supplement içeriğine göre farklı bir işleve sahiptir. Ortak özellikleri ise vücudun onarımına ve gelişimine olan katkıları ile yardımcı olmaktır. Supplementlerin diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Supplementler, kas kaybını önlemeye yardımcı olurlar. Her gün belirli bir miktar da protein ile kazanılan amino asitler ile vücudun farklı bölgelerinde kullanım sağlarlar.
  • Sağlığı destekleyen supplementlerin, en nitelikli faydalarından biri ise yeni kas dokusu inşa etmektir. Antrenmandan önce ve sonra protein alındığında vücudun protein sentezleme hızı yükselir.
  • Supplementler, vücudun ihtiyacı olan besinlerin takviyesidir. Bu sebeple vücut için gerekli olan tüm içerikler için pratik bir tasarım sunarlar.
  • Supplementler zamandan kazandırır. Vücudun kendini onarma ve geliştirme sürecini hızlandırırlar.

Supplementlerin Zararları Nelerdir?

Supplementin zararları söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken, çok fazla protein tozu kullanımıdır. Supplementler, rutin beslenme düzeninde kullandığımız besinlere kıyasla güçlendirilmiş takviyelerdir. Bu sebeple belirli ölçülerde kullanılması ve beslenme düzeninin uygun hale getirilmesi önemlidir.

Doğru ölçek ve doğru zamanda kullanılması herhangi bir zarara yol açmayan protein tozları, yanlış tüketimde zarara yol açabilir. Laktoz duyarlılığı olan kişilerin laktoz oranı sıfır olan protein tozları kullanmaları gerekmektedir. Aksi taktirde mide bulantısı, karın ağrısı gibi durumlar meydana gelir.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise vitaminlerdir. Vücudun daha fazla vitamine ihtiyacı olmadığı durumlarda vitamin takviyesi almak sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle vitamin takviyesi söz konusu olduğunda doktora başvurmak ve uzman görüşüne göre hareket etmek gerekir.

Supplement Çeşitleri Nelerdir?

En çok tercih edilen besin takviyesi olan protein tozu; kaslarda görev alarak kasların onarılmasını ve beslenmesini sağlar.

Mide ve bağırsak sağlığını korumak için tüketilir. Probiyotik takviyeleri alınıyor olsa bile bilinen en faydalı probiyotik olan yoğurt mutlaka tüketilmelidir.

Kreatin bir amino asittir. Vücutta doğal olarak üretilir ve kaslarda depolanır. Enerji ihtiyacı ortaya çıktığında devreye girerler. Normal bir bireyin günlük olarak kreatin ihtiyacı 1-2 gram arasındayken, spor ile uğraşan bireyler için bu miktar 5-6 gram düzeyindedir.

  • Yağ Yakıcı Supplementler

İştahı azaltarak, daha az kalori alınımını sağlayan yal yakıcı supplementler, yağ benzeri besin maddelerinin emilimini azaltırken, tok hissetmeyi kolaylaştırırlar, Yağ yakımını hızlandıran takviye besin ürünleri olarak karşımıza çıkarlar.

  • Omega 3

Vücudun ihtiyacı olan temel yağdır. Hem vücut hem beyin sağlığı için faydalı olan bu yağı vücut kendi kendine üretemediği için bu yağ asidi takviye olarak alınmalıdır.

Çok fazla çeşidi mevcuttur. 10 çeşidi ise temel amino asitlerdir. İnsan vücudu bunları yeterli miktarda sentezleyemez ve dışarıdan takviyeye gerek duyar. Amino asit takviyesi protein sentezini yükseltir. Bu bağlamda vücudun protein üretimi kolaylaşır.

Hangi Supplement Ne Zaman Kullanılır?

  • Whey Protein (Peynir altı suyu proteini)

Tamamlayıcı nitelikte görev yapan protein tozunun, sporla ilgilenen kişiler arasında en popüler supplementlerden olduğu aşikâr bir konudur. En verimli kullanım zamanları ise; kana karışma özelliği ile antrenman sonrası olacaktır.

Proteinlerin yapı taşı aminoasitlerin bir türü olan BCAA, antrenman performansına doğrudan katkıda bulunabilmektedir. Yağ yakımına ve hormonlara etkisinin de söz konusu olduğu BCAA için antrenman öncesi ve sonrasında tüketmek, en verimli seçenek olacaktır.

Spordan beklentisi yağ yakımı- kilo kaybı olan kişiler tarafından tercih edilen supplement için en uygun kullanım antrenman öncesi olacaktır. Antrenmandan neredeyse 1 saat önce alınan L-Carnitine bireye maksimum verim sağlayacaktır.

Vücut tarafından üretilebildiği halde, yoğun enerji kaybında azalma gösteren, takviyeye ihtiyaç duyulabilen glutamin kas dokusunu koruyucu görevdedir. Yoğun egzersizler sonrası, recovery (yenilenme-toparlanma) sürecine yaptı katkı göz önüne alındığında, antrenmanın 30-45 dakika sonrası alınması küçük bir iksir etkisi alınmasını sağlayacaktır.

Özetle

Supplementler takviye edici ve doğru kullanımda fayda sağlayabilen gıdalardır. Doğru zaman, doğru doz ile tüketildiklerinde en verimli halinizi ortaya çıkaran supplementlere iksir gözüyle bakılmamalı ve yapılması gereken antrenmanlar, beslenmeler yapılırken, supplementlerden beklentiler çok büyük tutulmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Vücudumuzun bazı besinlere karşı olan ihtiyacı özellikle sporla ilgilenildiğinde, besinlerden tam olarak sağlanamaz ve bu noktada takviye edici gıdalar olarak supplementler devreye girerek, işlevine, özelliklerine bağlı olarak, ihtiyaçları gidermeye yönelik rol oynarlar.

Amino asitler, kompleks (BCAA), protein tozu türleri, hızlı kas yapımına katkı sağlayacak supplementlerdir. Protein kaslarla doğrudan ilgilidir ve protein içeren takviye gıdalar, kaslar için birebirdir.

Protein tozu en çok tercih edilen supplementler arasında boy göstermektedir. Protein tozunun kaslara olan olumlu etkileri ve hızla kana karışarak etkisini göstermesi önemli özellikleridir.

BCAA bir supplementtir ve antrenman performansına doğrudan etkileri bulunabilmektedir. Kaslardaki yorgunluğun dindirilmesini sağlayan ve kas yıkımını engelleyen BCAA sporcular tarafından sıklıkla tercih edilir.

Supplementler, vücudun az ürettiği yada üretemediği besinlerin takviyesi için kullanılır. İhtiyaca göre antrenmandan önce veya sonra alınabilir.

Gıda takviyesi, yada sporcu takviyesi olarak adlandırılmaktadır. Diğer bir deyişle vücuda alınan destekleyici besin (sporcu besinleri) anlamına gelir.

Sporcu supplementleri kilo alma / verme, yağ yakma, kas ve kuvvet geliştirme, gençleşme, kas kaybını önleme, çeşitli besin eksikliklerini giderme ve antrenman performansını iyileştirme gibi bir çok amaca göre kullanılabilmektedir.

Özellikle ağır fiziksel egzersizler sırasında veya sonrasında vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve diğer besin bileşenlerinin karşılanmasına yardımcı olur. Sporcu beslenmelerinde önemli bir yere sahiptir.

Supplement kullanımında herhangi bir zaman sınırlaması yoktur ancak fiziksel özellikleriniz ve yaptığınız spor / egzersiz çeşidine göre değişebilmektedir. Her halükarda, supplementlerin içerisinde size faydası olabilecek bir çok vitamin, protein, amino asit, bcaa gibi yararlı bileşenler bulunmaktadır.

Supplementler sadece takviye niteliği taşır. Sağlık ve beslenme uzmanlarının tavsiyelerine ek olarak kullanıldığında kilo almanıza yardımcı olurlar.

Evet, spora yeni başlayanlar da düşük dozlarda supplement kullanımına başlayabilir. Yine de bir uzman görüşü almanız faydanıza olacaktır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 134 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X