Protein Tozu Nedir? 7 Başlıkta Yarar Ve Zararları Neler?

Gıda takviyesi niteliğindeki protein tozu, özellikle spor ve egzersiz ile alakalı kişilerin tercih ettiği bir nevi toz gıdadır.

Sporla iç içe olduğunuzda, bazı dönemlerde ek olarak takviye gıdalar gerekebilir. Bunun için çeşitli sebep ve istekler olabilir. Bu doğrultuda adını sıkça duyduğumuz, özellikle sporcular için olan sporcu besinleri olarak anılan, takviye besinlere ihtiyaç duyulabilir.

Eğer siz de bu takviye gıdalara ilgi duyma başladıysanız ve aklınıza takılan bazı soru işaretleri varsa, bu içeriğimiz tam da size göre, soru işaretlerinizi ve daha fazlasını cevaplar nitelikte.

Protein Tozu Nedir?

Gıda takviyesi niteliğindeki protein tozu, özellikle spor ve egzersiz ile alakalı kişilerin tercih ettiği bir nevi toz gıdadır. Vücudumuz, öncelik olarak da kaslarımız için ilave protein sağlamaktadır.

Protein Tozu Nedir?

Değişen yaşam tarzımız, gıdalar üzerinde oynanan oyunlar ve alışkanlığa dönüşebilen fast food beslenme şekli, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlere tam olarak ulaşamamasına ve faydalanamamasına sebep olmaktadır. Yapı taşı olan protein bu duruma bir örnektir.

Spor ve egzersizi hayatımıza almaya başladığımızda, bedenimizde bulunan yetersiz protein değerleri kas kayıplarına ve hayal ettiğimiz vücut yapısına ulaşamamamıza neden olmaktadır. Bu noktada devreye giren protein tozları kaslar için gerekli olan proteini sağlamaktadır. Genellikle sporcuların tercih ettiği bir beslenme alternatifi olsa da sağladığı diğer faydalar için de beslenme şeklimize dahil olabilecek bir takviye besindir.

Protein Tozu Ne İşe Yarar, Niçin Kullanılır?

 • Protein tozu; spor sonrası oluşacak kas yıkımında ortaya çıkabilecek gereksiz ve zararlı olabilecek kas yıkımlarının önüne geçer. Spor sonrası olması gereken kas yıkımı önlemez, bu yıkım dışında gelişebilecek yıkımlar için koruyucu bir kalkan görevi alır.
 • Protein tozu; beslenmenizde yetersiz olan proteine takviye sağlayarak, kas yapımını destekleyecek ve yardımcı olacaktır.
 • Protein tozu; Aktif bir spor hayatı ve doğru beslenme ile beraber kullanıldığında yağ yakımını hızlandırıcı bir etkiye sahip olacaktır.
 • Protein tozu; beslenme düzenini kolaylaştırıcı bir rol oynar. Pratik, hızlı ve doyurucu olması sayesinde gündelik hayatının hızına ayak uydurarak, vücudunuzuz protein ihtiyacına cevap verir.

Protein Tozu İçeriğinde Neler Var?

Çeşitli seçenekleri bulunan protein tozları, peynir altı suyu, yumurta, soya fasulyesi ve etten üretilmektedir. Tercih sıklığı en çok peynir altı suyundan elde edilen protein tozlarına yöneliktir. Işıl işlem gören ve sayısız farklı filtrelemelerden geçen peynir altı suyu, yağ şeker ve tuzdan arındırılarak saf protein haline getirilir.

Protein tozlarının ortak içeriklerinden söz edecek olursak, bunlar;

 • Peynir altı suyu ve kazein,
 • Süt katıları,
 • Yapay tatlandırıcılar,
 • Dolgular,
 • Kıvam artırıcılar,
 • Bitkisel yağlar olarak sıralanabilir.

Kaç Çeşit Protein Tozu Var?

 1. Whey Konsantresi: Antrenmanlardan önce, sonra ve öğün aralarında olmak üzere geniş bir kullanım aralığına sahiptir. Antrenmandan önce alınan whey proteini, kas yıkımını azaltır ve antrenman sonrasında kullanıldığında ise kas oluşumunu destekler.
 2. Kazein Proteini: Kazein suda çözünmez ve bu sebeple uzun süre midede jel halinde kalır. Tamamen sindirilmesi ve kana karışması için 5 ila 8 saat arasında bir süreye ihtiyaç vardır. Gece yatmadan önce tüketilmesi ve buna bağlı olarak vücudun gece boyu protein sentezlemesi sağlanır. Bazı insanlar uzun süren tokluk hissi için bu protein çeşidini kullanır.
 3. Whey İzolesi: İçerisinde neredeyse hiç şeker ve karbonhidrat bulundurmayan whey izolesi, antrenman öncesi ve sonrası için kullanıma çok uygundur. Hızlı bir şekilde kana karışır ve bu sayede kaslara ihtiyaç duyduğu protein desteğini sağlar ayrıca kasların iyileşmesini hızlandırarak gelişimlerine katkıda bulunur.
 4. Hidrolize Protein: En hızlı peptidleri içerisinde bulunduran hidrolize proteinin anabolik yapısı çok güçlüdür. Sindirim sistemini hiç yormaz, laktoz kolesterol içermez ve antrenman öncesi, sonrası, sabah uyandıktan sonra tüketilebilir.
 5. Soya Proteini: Vejetaryenlerin ve veganların tercih ettiği soya proteini, glutemine, arjinin ve BCAA’lar bakımından zengindir. Laktoz içermez ve yağ seviyesi oldukça düşüktür. Antioksidan etkisi barındırır ve troid hormonunu çalıştırarak metabolizmayı hızlandırır.
 6. Süt Protein İzolesi: Kullanıldığı ürünün raf ömrünü uzatır, protein oranını artırır ve lezzet katar. Amino asit seviyesi çok yüksektir. Laktoz içermez. Gün içerisinde tüketilmesi uygundur, gece tüketilmesi önerilmez.
 7. Yumurta Proteini: Toz formda değildir. Karton kutuda satılır ve pişirilerek tüketilir. Vejetaryenler için uygundur. Gün boyu tüketilebilir fakat gece tüketilmesi doğru bir tercih değildir.

Protein Tozunun Zararları Neler?

 • Vücudun eksik kalan protein ihtiyacını karşılar,
 • Kas yapımını destekler,
 • Egzersiz sonrası kas onarımını destekler,
 • Kas kaybını önler,
 • Kas kilosunu artırır ve yağ yakımını destekler,
 • İştah kesici etkiye sahiptir,
 • Kemikleri güçlendirir,
 • Vejetaryenler için protein desteği sağlar,
 • Öğün planlamasına yardımcı olur,

Protein Tozunun Zararları Neler?

 • Kemik erimesi,
 • Sindirim sistemi bozuklukları,
 • Kontrolsüz kilo kaybı,
 • Boşaltım sisteminde bozukluklar,
 • Mide yanması,
 • Kalp hastalıkları,
 • Böbrek taşı oluşumu,
 • Karaciğer sorunları gibi sorunlar yanlış ve aşırı protein tozu kullanımının sonuç olarak doğurabileceği zararlardır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

 • Sabah uyanınca; sabahları kaslar aç ve besinsiz bir haldedirler, bu durum kaslarda parçalanmaya sebep olur. Parçalanmayı önlemek için sabahları uyanır uyanmaz protein tozu tülketmek kas yıkımını engeller.
 • Spordan önce; antrenman sonrası kaslarda oluşan travmaları onarmak için protein takviyesi olarak, antrenmandan yaklaşık 30-60 dakika önce protein tozu tüketilebilir.
 • Spordan sonra; Kasların besinlere karşı en duyarlı ve hassas olduğu süreçte kaslara protein ulaştırmak önemlidir. Bu sebeple protein tozu takviyesi kullanılabilir.
 • Uyumadan önce; kas yıkımının önüne geçmek ve uyku evresinde kasların besinsiz kalmasını önlemek için uyumadan önce protein tozu takviyesi yapılabilir.

Protein Tozu ve Vücut Geliştirme İlişkisi

Spor yaptığınızda kaslarınız parçalanır ve bu parçalanma sonucu kaslar gelişir. Kasların en çok ihtiyaç duyduğu besin ise proteindir. Bu süreçte kasları ek gıda olarak protein tozu ile beslemek, kasların gelişimini kapsamlı bir şekilde desteklemek demektir.

Özetleyecek Olursak;

Protein hepimiz için gerekli ve önemli bir besindir. Sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebilmemiz için öğünlerimizde bulunması gereken temel besinlerdendir. Spor ile uğraşanlar için daha derin bir perspektif ile bakmamız gerekebilir. Protein için tercih edilecek kaynaklar herkes için farklılık gösterebilir, sunulan bilgiler ışığında bir bireyin, yaşam tarzına ve imkanlarına bağlı olarak karar vermesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Protein tozu doğru kullanılması durumunda kilo almaya değil, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Protein tozunun çeşidine ve vücudun ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Spordan önce, spor esnasında veya spor sonrasında tüketilebilir.

Dijital ortamda sayısız protein tozu markasına ve satışına ulaşabilirsiniz.

2021 - 2022 Yılları itibarı ile 200 TL ila 600 TL lira arasındadır.

Protein tozunda asıl amaç; vücudun protein ihtiyacını karşılamaktır.

İçeriğinde bulunan soya, süt ürünü gibi çeşitli maddelere alerjisi bulunan kişilerin protein tozu kullanması sakıncalıdır.

Kaç gram alınması gerektiği, yapılan spor aktivitesine göre değişir. Genellikle tek ölçek tavsiye edilir ve tek ölçek içerisinde 20-25 gram civarı protein bulunur.

Aşırı ve yanlış kullanımı karaciğere zarar verebilir. Kullanmaya başlamadan önce hekimlere danışmak daha doğru bir adım olacaktır.

Bazı antrenörler spor esnasında, bazısı ise spor sonrasında alınmasını önermektedir. Spor öncesi alınmasına pek sıcak bakılmamaktadır.

Unutulmaması gerekir ki, Protein tozu bir takviyedir. Aktif bir egzersiz ve doğru beslenme ile birlikte protein tozu takviyesi, kas yapımı konusunda pozitif sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 90 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X