Multivitamin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları Ve Zararları Neler?

Multivitaminler, vücudun sağlığını devam ettirmesi için vitamin, minarel ve diğer elementleri içerisinde bulunduran takviyelerdir.

Beslenmek, hayatımızı devam ettirebilmek için ihtiyacım olan bir gerekliliktir. Eksik veyahut sağlıksız beslenme sonucu bedenimizde bazı sorunlar ve aksaklıklar ortaya çıkabilir. Bu aksaklıkları gidermek ve/veya hiç oluşmamasını sağlamak için bazen bazı takviye edici gıdalara gereksinim duyulabilir.

Bu yazımızda takviye edici gıdalardan olan multivitaminler ile alakalı merak ettiklerinizi ve bilmediklerinizi sizin için derledik.

Multivitamin Nedir, Ne İşe Yarar?

Multivitaminler; vücudun sağlığını devam ettirmesi için vitamin, minarel ve diğer elementleri içerisinde bulunduran takviyelerdir. Vücudun beslenmesinde rol oynayan multivitaminler, besin eksikliği yaşayan bireylerin beslenmesini güçlendirebilir ve belirli vitamin eksikliği yaşayan kişilere ekstra besin sağlayabilirler.

Multivitamin Nedir

Beslenme yoluyla yetersiz alınan veyahut alınamayan vitaminlerin bir arada sunulduğu multivitaminler, şurup, hap ya da kapsül olarak tüketilebilir.

Multivitamin Nasıl Kullanılır?

Multivitamin, kan tahlili ve uzman görüşü ile kontrollü olarak tüketilmesi gereken takviye edici gıdalardandır. Multivitamin kullanımı, yaşa, cinsiyete ve hareket durumuna göre değişkenlik gösterir.

Bunlara ek olarak multuvitaminler, içerisinde çinko, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum içerirler. Bu sebeple bireyin tüketeceği dozaj için mutlaka doktor görüşü alması gereklidir.

 • Multivitamin, su ile tüketilir.
 • Akşamları tüketilmesi çarpıntı ve huzursuzluğu tetikleyebilir. Bu nedenle sabahları tüketilmelidir.
 • Tek vitamin yerine multivitamin tercihi yapılabilir.
 • İlaç kullanımında, mutlaka doktora başvurulması gerekir. Multivitamin ilacın etkisini düşürebilir ve/veya yan etkiye sebep olabilir.
 • Multivitaminler, doktorunuzun önerdiği dozda kullanılmalıdır.
 • Vegan ve vejetaryen bireyler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Multivitamin Faydaları Nelerdir?

Multivitaminin vücuda uygun bir şekilde, uygun doz ve yeterli kullanımda insan sağlığına etkileri;

 • Vücutta besin eksikliği yaşanan maddelerin tamamlanmasına yardım eder.
 • Bazı araştırmalar, kadın kalp sağlığı üzerindeki koruma etkisini göstermiştir.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda yetişkinlerde hafızayı güçlendirdiği kanıtlanmıştır.
 • Ruh sağlığını destekler.
 • Göz sağlığı üzerinde faydalı bir rol oynarlar ve katarak riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağışıklık hücrelerinin korunmasında yardımcı olur.
 • Enerji oluşum metabolizmasını iyi yönde etkiler.
 • Kan oluşumunu destekler.
 • Kemikler üzerinde koruyucu kalkan oluşturur.
 • Protein ve glikojen üretiminde rol oynar.
 • Yaşlanma üzerinde yavaşlatıcı bir etkisi vardır.
 • Kanser ihtimalini azaltır.
 • Osteoporoz riskini düşürür.

Multivitaminde Hangi Vitaminler Bulunur?

Birden fazla vitamin ve minarelin harmanlanması ile ortaya çıkan multivitaminler, markadan markaya farklılıklar gösterse de çoğu multivitamin içerisinde bulunan vitaminler;

 • B3 vitamini, E vitamini, omega-3 yağ asidine sahiptir. Göz sağlığını söz konusu olduğunda bu vitaminler önemlidir.
 • D vitamini, folik asit içerir; hamile kadınlar, anneler ve bebek sağlığı açısından önemlidir. Bunlara ek olarak kemik sağlığı açısından önemlidir.
 • Kalsiyum fosfor, magnezyum içerir; osteoporoz riski açısından önemlidir.
 • B6 vitamini, çinko kalsiyum demir ve sodyum içerir; kansızlık yorgunluk ve hafıza kaybı gibi tehlikelere karşı kalkan oluştururlar.
 • B12 vitamini içerir; sinir sistemi ve kan sağlığında önemlidir.
 • A vitamini içerir; cilt sağlığı, göz sağlığı ve bağışıklık sistemi güçlendirmesi için önemlidir.
 • B vitamini ve C vitamini içerir; hücre sağlığı açısından olumlu yönde etkilidir.

Multivitamin'in Zararları Neler?

 • Multivitamin içinde faydalı birçok bileşen olması, ihtiyaca oranla çoğunlukla yetersiz doz ve her bileşene ihtiyaç olmadığı taktirde tüketilmesine sebep olabiliyor. Bu sebeple ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin ayrı olarak tüketilmesi daha doğru bir yaklaşım olarak görülüyor.
 • Uzmanlar sağlıklı bireylerin ek olarak vitamin tüketmelerini doğru bir yaklaşım olarak değerlendirmiyor. Doktor kontrolü dışında alınan multivitaminler karaciğer bozukluklarına, böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına sebep olabiliyor.

Kimler Multivitamin Kullanamaz?

Multivitaminler, çeşitli vitamini içerisinde barındırmasına rağmen aslında ilk oluşturduğu izlenim gibi faydalı veyahut her bireyin tüketmesi gereken takviyeler değildir. Multivitaminler genellikle içerdikleri vitamin oranlarında değişiklik gösterir, bu değişkenliğe dikkat edilmeli ve vücudun, ihtiyacı olmayan bir vitamini almaması sağlanmalıdır. Aynı şekilde vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminin az karşılanması sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sebep olmayacaktır.

Bu sebeple multivitamin kesinlikle doktor tavsiyesi ve kan tahlili olmadan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Özetleyecek Olursak

Vitamin takviyesi veyahut multivitamin tüketimine karar vermeden önce unutmamanız gerekir ki, beslenmenize dikkat ederek ihtiyacınız olan tüm vitamin ve minareleri karşılayabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu, vitamin eksikliği söz konusu olmadan multivitamin takviyesine başlamak size faydadan çok zarar getirebilir. Bilinçli tüketim her zaman her konuda önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Multivitaminler çeşitli vitamin ve minaralleri içerisinde barındıran takviye edici besinlerdir. Multivitaminler doktor yönlendirmesi ve kan tahlili sonucunda bilinçli bir tüketim ile vücuda alındığında doğru ve faydalı besinlerdir.

Genellikle multivitamin içerisinde; B6 vitamini, B12 vitamini, A vitamini, B vitamini, C vitamini, B3 vitamini, E vitamini, D vitamini gibi vitaminler bulunur.

Kişinin birden fazla vitamin eksikliği varsa isteğine bağlı olarak değil doktor kontrolünde ek vitaminleri kullanması gereklidir.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve D vitamini kas fonksiyonuna katkıda bulunur. D vitamini, K vitamini, çinko, magnezyum, fosfor normal kemiklerin korunmasına katkıda bulunur. B1 vitamini (Tiamin) kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Biotin, çinko, bakır ve selenyum normal saçın korunmasına katkıda bulunur.

Bu vitaminleri yüksek oranda içeren multivitaminler, erkekler tarafından tercih edilebilir.

Kadınlar için en iyi multivitaminler denilebilecek sınıftaki minerallere duyulan ihtiyaç erkeklere oranla değişkenlik gösterir. Kadınların bazı özel dönemlerinde almaları gereken standart vitamin ve mineral referans aralıklarında farklılık vardır.

Sağlıklı ve zinde bir güçlü kadın profiline sahip olmak için ihtiyaç duyulan; egzersiz, dengeli beslenme ve yüzde yüze varabilen emilim değerlerine sahip gıda takviye ürünleridir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 149 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.