Ketojenik Diyette Kullanılabilecek 8 Supplement Takviyesi

Ketojenik bir diyet uygularken alınabilecek en iyi besin takviyeleri hangileri? İşte Ketojenik diyette kullanılabilecek en iyi besin takviyeleri.

Ketojenik beslenme düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içeren bir diyettir. Kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürür aynı zamanda vücudun metabolizmasını karbonhidratlardan yağ ve ketonlara doğru kaydırır.

ketojenik diyette supplement kullanımı

İşte Ketojenik Diyette Kullanılabilecek Gıda Takviyeleri

Ketojenik diyet söz konusu olduğunda bir dizi yiyecek seçeneğinin tüketimi yasakladığından, belirli besin takviyelerine yönelmek iyi bir fikirdir. Ketojenik diyette kullanılabilecek besin takviyeleri (supplementler) hangileri? İşte ketojenik bir diyet uygularken alınabilecek en iyi besin takviyeleri.

L-karnitin

L-karnitin insan vücudunda doğal olarak bulunan, hücrede bulunan yağ asitlerini enerji üretiminden sorumlu olan mitokondrilere taşıma görevini üstlenen bir amino asittir.

Ketojenik diyet söz konusu olduğunda l-karnitin daha önemli bir hale gelir. Çünkü ketojenik diyet uygulanırken yağ metabolizması hızlanır ve enerji üretmek için daha fazla yağ taşıma faaliyeti gerçekleşir. Bu durumunda l-karnitin moleküllerine olan ihtiyaç doğru orantıda yükselir. L-karnitin, ketozise girmekte zorlanıyorsanız eğer ayrıca yarar sağlayabilir.

Sodyum, potasyum ve magnezyum

Ketojenik diyet temel olarak düşük karbonhidrat alımı üzerine şekillenmektedir. Düşük karbonhidrat alımı, ortalama kan şekeri seviyelerini düşürerek insülin salınımını azaltır. Bu bağlamda vücut sıvı dengesinde büyük bir değişiklik meydana gelir ve sodyum atılımı artar. Böbreklerden süzülen sıvıdaki sodyum miktarı arttıkça bu durumu su ve diğer elektrolitler (potasyum ve magnezyum) takip eder.

Kısaca vücut ketozise girdikten sonra kısa bir süre içerisinde bedende yoğun miktarda su ve elektrolit kaybı yaşanır. Ketojenik diyete geçilen ilk haftada yaşanabilen grip benzeri durum (keto-flu) genel olarak yoğun mineral kaybına dayalıdır.

Vücut sıvı dengesini sağlamak için ise yapılacak tek şey mineral alınımını arttırmaktır. Genellikle ketojenik diyet esnasında mineralden zengin karbonhidrat kaynaklarına uzak olduğunuz için özellikle magnezyum eksikliği çok sık meydana gelir. Magnezyum vücutta 300’e yakın kimyasal reaksiyonda rol alır ve bu önemli işlevleri düşünüldüğünde eksikliğini takviye etmek kesin olarak gereklidir.

Sodyum ve potasyum kaybı söz konusu olduğunda ise yemeğe katılan tuz ve sebzeler ile vücuda alınımlarını sağlamak genelde mümkündür. Eğer sodyum ve potasyum alımında eksiklik olduğunu hissederseniz mutlaka takviye etmenizi öneririz.

Selenyum

Selenyum eksikliği özellikle uzun bir süre ketojenik diyet uygulayan çocuklarda, yoğun kas yapılarında deformeler meydana getirerek ve bozukluklar oluşturarak hayati tehlikelere zemin yaratabilir. Bu durumdan yola çıkarak kontrolsüz ketojenik diyet uygulayanların veyahut beslenmeye uyumsuz çocukların hücre düzeyinde selenyum ölçümü yapılmalı ve eksiklik olduğu düşünülüyorsa mutlaka takviyesi sağlanmalıdır.

MCT yağları

Ketozise girmekte zorluk yaşayan kişiler MCT yağlarını (medium chain triglycerid – orta zincirli trigliserit) tercih ederler. Bu tercihin bilimsel ve mantıklı nedeni; MCT yağlarının diğer yağ asitleri gibi uzun süreçlerden geçerek enerjiye dönüştürülmemesidir.

MTC yağları vücuda alındığı andan itibaren emilerek karaciğere taşınır ve enerji için kullanılarak keton meydana getirir. Bu durum daha çok keton oluşmasını sağlayarak ketozise hızlı girilmesine ve egzersiz gibi enerji ihtiyacının arttığı durumlarda hızlı yakıt sağlanmasına destek olur.

Sindirim enzimi

Ketojenik diyet uygulayan özellikle ileri yaşta bireyler, safra kesesi alınmış kişiler ve sindirimi herhangi bir neden ile bozulmuş bireyler sindirim enzimi kullanılabilir. Tüketilen yoğun yağ ve/veya yapraklı sebzelerden gelen lif içeriği ketojenik diyette sindirimi zorlaştırabilir.

Bu duruma ek olarak kan keton düzeyini arttırmak amacıyla aralıklı oruç uygulayan kişiler daha az öğün ile daha fazla beslenmek istedikleri için ekstra sindirim güçlüğü yaşayabilir. Doğru sindirim enzimi bu gibi durumlarda, sindirimin bozuk olduğu dereceler tespit edilerek verilebilir.

Omega-3 yağları

Omega 3, balık veya krill yağı gibi omega-3 yağ asidi takviyeleri, sağlığa birçok yönden yarar sağlayan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) bakımından zengindir. EPA ve DHA'nın iltihabı azalttığı gibi kalp hastalığı riskini azalttır ve zihinsel gerilemeyi önler.

Omega-3 takviyeleri, yüksek yağlı bir diyette sağlıklı bir omega-3 ila omega-6 oranını korumaya yardım edeceğinden, ketojenik diyet yapan kişiler söz konusu olduğunda özellikle fayda sağlayabilir. Omega-3 takviyeleri ketojenik diyetin genel sağlık üzerindeki etkilerini en üst seviyelere çıkarabilir.

Yeşillik Tozu

Ketojenik diyet uygulayan her bireyin sebze alımında eksik olması gerekmese de bu beslenme şekli yeterli miktarda bitkisel gıda tüketmeyi zor bir hale getirmektedir. Sebze alınımını artırmanın hızlı ve kolay yolu, takviye olarak yeşillik tozu eklemektir.

Çoğu yeşil toz; ıspanak, spirulina, klorella, kale bitkisi, brokoli, buğday çimi ve daha fazlası gibi bitkilerin bir harmanını içerir. Yeşil tozlar, içeceklere ve smoothielere eşlik edebilir.

Ketojenik diyet uygulayan bireyler, yemeklerine ve atıştırmalıklarına daha fazla işlenmemiş tam gıda, düşük karbonhidratlı sebze eklemeye odaklanabilir. Dengeli bir yeşillik tozu, keto diyeti uygulayan kişilerin yemek planlarına besin takviyesi eklemeleri için mükemmel ve kolay bir tercih olarak değerlendirilebilir.

D Vitamini

Ketojenik diyet bireyi mutlaka bir D vitamini eksikliği geliştirme riskine sokmaz, fakat genel olarak D vitamini eksikliği yaygın olarak görüldüğü için bu vitamini takviye etmek doğru bir seçenektir. D vitamini, özellikle laktoz intoleransı olanlarda, ketojenik bir diyette eksik olabilecek bir besin olan kalsiyumunun emilimini kolaylaştırmak da dahil olmak üzere vücutta birçok işlev için önemlidir.

D vitamini bağışıklık sisteminin desteklenmesine, hücresel büyümenin düzenlenmesine, kemik sağlığının geliştirilmesine ve vücuttaki inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur.

Atletik Performansı Artıracak Takviyeler

Ketojenik bir diyet uygularken performansı arttıracak takviyeler;

 • Kreatinmonohidrat: Kas kazanımını, egzersiz verimini ve gücü artırdığı kanıtlanan kapsamlı bir diyet takviyesidir.
 • Kafein: Ketojenik diyete geçiş yapan sporcularda fazladan bir fincan kahve veya yeşil çay tüketimi, özellikle atletik performansı ve enerji seviyelerini artırabilir.
 • Dallı zincirli amino asitler (BCAA): BCAA’lar egzersiz esnasında kasla ilgili hasarı, kas ağrısını ve yorgunluğu azalttır.
 • HMB (beta-hidroksi beta-metilbutirat): HMB, özellikle egzersiz programına yeni başlayan veya egzersiz yoğunluğunu arttıranlar kişilerde kas kaybını azaltmaya ve kas kütlesini artırmaya destek olur.
 • Beta-alanin: Ketojenik bir diyet uygularken amino asit beta-alanin ile takviye, yorgunluğun ve kas tükenmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Sonuç Olarak

Ketojenik diyet kilo vermek ve atletik performansı artırmaya kadar çeşitli nedenlerle uygulanabilir. Bazı takviyeler, keto beslenme planına uyum sağlayarak yüksek verim almanıza ve keto gribi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Önerdiğimiz takviyeler ketojenik diyet planının besin değerini artırabilir ve atletik performansını artırabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Avokado yağı,
 • Fındık ve tohum yağı,
 • Keten tohumu,
 • Zeytin ve soğuk sıkım zeytinyağı,
 • Hindistan cevizi yağı, gibi yağlar gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 • D vitamini
 • B vitamini,
 • C vitaminleri alınabilir.
 • Tahıl ürünleri: Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç.
 • Basit şeker içeren ürünler: Bal, pekmez, akçaağaç şurubu, agave, şeker içeren paketli ürünler.
 • Meyveler: Karbonhidrat içeriklerinin yüksek olmasından dolayı serbest olarak belirtilen dışındaki tüm meyveler ve meyve suları.
 • Kök sebzeler: Patates, tatlı patates.
 • Baklagiller: Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi besinler.

Makrolar; bir diyetin temel enerji kaynağı olan besin gruplarıdır. Ketojenik diyet yüksek yağ bazlı bir beslenme biçimidir ve günlük kalorilerinin çoğu yağlardan gelmektedir. Makro değerleri, yani alınacak kalorilerin %70 Yağ, %25 Protein, %5 Karbonhidrat olarak düşünülebilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 130 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X