Karnitin (Yağ Yakıcı) Nedir? Faydaları Ve Zararları Neler?

Karnitinin temel amacı, yağ asitlerini enerji olarak kullanmak üzere parçalamasıdır. L-karnitin supplement, yağı enerjiye dönüştürmeyi sağlar.

Spor ile iç içe olan insanların ve kilo vermek için takviye almaya ihtiyaç duyan bireylerin, sıklıkla tercih ettiği ve özellikle son dönemlerde adından çok daha fazla söz ettirmeye başlayan Karnitin, bu yazımızda tüm merak ettiklerinize cevap vererek bize eşlik edecek.

L Karnitin (Yağ Yakıcı) Nedir?

L Karnetin; vücut tarafından doğal yolla salgılanan ve yağ oksidasyonu adı verilen bir süreçten geçerek, yağın enerjiye dönüşmesine sebep olan ikincil bir amino asittir. Aynı zamanda çeşitli hastalıkların önünü açarak, hastalığa yakalanmamızı tetikleyen oksidatif strese karşı azalma sağlar.

L Karnitin (Yağ Yakıcı) Nedir?

Vücudumuz da L Karnetinini karaciğer ve böbreklerde üretir. Kas, kalp, sperm ve beyinde depolar. Diyet döneminde vücuda en fazla karnitin sağlayan kaynaklar et ve diğer hayvansal ürünlerdir. Bitki ağırlıklı bir beslenme tercih edenler için avokado ve soya fasulyesi gibi bitkiler, vücuda bir miktar karnitin sağlayabilir.

Karnitin Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Karnitinin temel amacı, yağ asitlerini enerji olarak kullanmak üzere parçalamasıdır. L-karnitin supplement, yağı enerjiye dönüştürmeyi sağladığı için enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Vücudun yağ asitlerini parçalama görevine ve hücrelere güç sağlamak için onları enerjiye dönüştürmesine destek sağlar.

Bunlara ek olarak, beynin genel işlevini sürdürmesi için ve belirli rahatsızlıkların riskini azaltmak için vücuttaki bazı işlevlere yardımcı olur.

Nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek gerektiğinde önemli birkaç noktaya değinmek gerekir. Bu noktalar;

 • Karnitin depolarını arttırmak için birkaç hafta süren bir süreç boyunca, günlük olarak alınması gerekir.
 • Doz ayarı vücudun ihtiyacına göre kesinlikle bir uzman tarafından belirlenmelidir.
 • Antrenman öncesi kullanımı tercih edildiyse en az 30 dakika öncesinde tüketilmesi önemlidir.
 • Tercih edilecek karnitin çeşidine göre günlük dozlar 500 mg ile 2000 mg arasında farklılıklar gösterir.
 • Düzenli bir şekilde tüketilmesi ile birkaç hafta içerisinde vücutta oluşan değişiklik, gözle fark edilir bir hale gelecektir.

L Karnitin Hangi Besinlerde Bulunur?

 • Kırmızı et (özellikle kuzu eti ve sığır eti)
 • Süt ürünleri (özellikle peynir (kaşar peyniri))
 • Kuşkonmaz,
 • Balık (özellikle morina balığı)
 • Kümes hayvanları,
 • Avokado,
 • Buğday,
 • Tavuk,
 • Fasulye
 • Kepekli ekmek,

Yüksek miktarda karnitin içeren gıdaların içerikleri;

 • Yaklaşık 110 gr pişmiş sığır eti; 56-162 mg,
 • Bir bardak sütte; 8 mg,
 • Yaklaşık 110 gr pişmiş tavuk göğsünde, 3-5 mg,
 • Yaklaşık 56 gr cheddar peynirinde 2 mg,

Kırmızı et tüketerek beslenmeyi tercih eden yetişkinler günde ortalama 60-80 mg karnitin tüketirken, vegan beslenmeyi tercih eden bireylerde bu miktar 10-12 mg şeklindedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, besin olarak alınan karnitinin %54-86’sının kan dolaşımına katıldığı ve takviye olarak alınanların sadece %14-18’inin kan dolaşımına katıldığı sonucu gözlemlenmiştir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, hayvanların suni besinler yerine doğal yemler ile besleniyor olmasıdır. Çünkü suni yemlerle beslenen hayvanlarda L- karnitin oranı daha düşük bulunurken, doğal besinler ile beslenen hayvanların etlerinde ve sütlerinde L-karnitin çok daha fazla oranda bulunmaktadır.

Yağ Yakıcı Karnitinin Faydaları ve Zararları Neler?

Vücutta yağ mobilazyonunda görev alan L-karnitin, iyi yapılandırılmış bir supplementtir. Yağ transferinde görev alarak, hücrelerdeki yağın yakılarak enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Bu özelliği ile ‘’bulk dönemi’’ boyunca yağ kazanımını sınırlandırarak, yağsız bir kütle kazanımına, kısaca daha fit bir vücuda sahip olunmasına yardımcı olur.

Karnitin üzerine yapılan araştırmaların yüksek bir kısmı, L-karnitinin nasıl atletik performansı arttırdığı konusu üzerine eğilerek, düşük tempoda bisiklet süren ve L-karnitin kullanan kişinin %55 daha fazla yağ yaktığı ve yorulmaya karşı %25 daha fazla direnç gösterdiği sonucuna varılmıştır.

Yağ Yakıcı Supplement Kullanımının Zararları Nelerdir?

Supplementler, en net tanımı ile gıda takviyeleridir. Doğal yollardan alınamayan besinler, supplementler sayesinde vücuda alınır. Alacağınız supplementin bakanlık onaylı ve üretim kalitesinin olmasına dikkat edilmesi kesinlikle önemlidir.

Günlük belirtilen doz alınımının dışına çıkılmadığı sürece, supplementlerin vücuda zararı bulunmamaktadır. Fazla ve bilinçsiz tüketimi sonucunda yan etkileriyle beraber, mide problemleri ve kaşıntılar ortaya çıkabilir.

Spor yapan bireylerde, belirtilen dozajda tüketmeleri halinde, vücuda fayda sağlanır. Fakat diyet ve zayıflamak amacı ile tüketilmek istendiğinde mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolünde alınması gerekir.

L Karnitin Gerçekten Zayıflatır Mı?

L Karnitin hakkında en çok merak edilen konu olarak gündeme gelen zayıflamaya yardımcı olup olmadığı konusu için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. L karnitin, enerji için yağ asitlerini yakmaya destek olduğundan birçok insan kilo vermeye de yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Özetleyecek Olursak

Karnitin vücudumuz için gereklidir. Çeşitli faydaları göz önüne alındığında gerek besin olarak gerek takviye gıda olarak tüketilmesi gerekir. Tercihin her zaman doğal olandan olması sağlık açısından daha olumlu bir tercihtir. Fakat besinlerden karnitin karşılanamadığı noktalarda takviye gıda gerekebilir.

Bu durum bireyin kararı ve isteği doğrultusunda, değerlendirilmesi ve uzman görüşü ile desteklenmesi gereken bir tercihtir.

Sıkça Sorulan Sorular

Karnitin ihtiyacı için kullanılabilen supplementler, doğru dozda kullanımında bir zarar teşkil etmezken bu durum bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda aşırı dozda kullanımı her bünyede mide bulantısı, ishal başta olmak üzere bazı sorunlara sebebiyet verebilir.

Karnitin genel olarak antrenmandan 30 dakika önce tüketilebildiği gibi yemekten sonra da tüketilebilir. Antrenman öncesi kullanımı daha çok tavsiye edilmektedir.

Saf olarak tüplerde bulunduğu gibi l karnitin toz şeklinde de sıkça bulunabilir ve su ile karıştırılarak tüketilir. İki çeşit için de belirli bir dozun fazlasına çıkılmamak önemlidir.

Karnitin eksikliği, çoğu zaman 5 yaşında kardiyomiyopati, iskelet ve kas zayıflığı, hipoglisemi semptomları ile kendini gösteren, hücresel karnitin taşıyıcı sisteminin genetik bir bozukluğudur.

L karnitin için yapılan birçok araştırma söz konusudur. Bu sebeple supplement kullanımı konusu tartışmalı bir yaklaşıma sahip bir konudur. Bazı kesimler işe yaradığından söz ederken diğer bir çoğunluk için tam aksi bir durum söz konusudur.

L Karnitin, kırmızı et başta olmak üzere, balık ve hindi gibi et ürünlerinde bulunduğu gibi bazı sebze ve tahıllarda da kendini göstermektedir. Fakat genellikle kırmızı et tüketimi ile vücuda alınması tercih edilir. Bitki ağırlıklı bir beslenme ile yeterli miktarda Karnitinin vücuda alınması pek mümkün değildir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 18 Ortalama: 4.8)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.