L-Carnitine Nedir? Karnitin Ne İşe Yarar? Faydaları Ve Zararları Neler?

L-Carnitine Nedir? Karnitin Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Neler? Nasıl kullanılır, gerçekten faydalı mı? Tüm detaylar yazımızda!

Spor ile iç içe olan insanların ve kilo vermek için takviye almaya ihtiyaç duyan bireylerin, sıklıkla tercih ettiği ve özellikle son dönemlerde adından çok daha fazla söz ettirmeye başlayan Karnitin, bu yazımızda tüm merak ettiklerinize cevap vererek bize eşlik edecek. Yazımızın devamında L Carnitine nedir? Karnitin ne i̇şe yarar? Faydaları ve zararları neler? Nasıl kullanılır, gerçekten faydalı mı? vb. bir çok soruya cevap bulacaksınız.

L-Carnitine Nedir?

L Karnetin; vücut tarafından doğal yolla salgılanan ve yağ oksidasyonu adı verilen bir süreçten geçerek, yağın enerjiye dönüşmesine sebep olan ikincil bir amino asittir. Aynı zamanda çeşitli hastalıkların önünü açarak, hastalığa yakalanmamızı tetikleyen oksidatif strese karşı azalma sağlar.

L Karnitin (Yağ Yakıcı) Nedir?

Vücudumuzda karnitin karaciğer ve böbreklerde üretir. Kas, kalp, sperm ve beyinde depolar. Diyet döneminde vücuda en fazla karnitin sağlayan kaynaklar et ve diğer hayvansal ürünlerdir. Bitki ağırlıklı bir beslenme tercih edenler için avokado ve soya fasulyesi gibi bitkiler, vücuda bir miktar karnitin sağlayabilir.

L-Carnitine Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Karaciğerinizde ve böbreklerinizde oluşur ve iki temel amino asitten (lizin ve metiyonin) üretilir. Bazı tıp uzmanları, kalp rahatsızlıkları, diyabet, erektil disfonksiyon ve diğer sağlık durumları olanlara destek olmak için ek formda L-karnitin reçete eder. Ancak yağ metabolizmasındaki rolü nedeniyle, özellikle sağlıklı bir diyet ve egzersiz rutini ile birleştirildiğinde kilo vermeye yardımcı olma etkisi ile bilinir.

Karnitinin temel amacı, yağ asitlerini enerji olarak kullanmak üzere parçalamasıdır. L-karnitin supplement, yağı enerjiye dönüştürmeyi sağladığı için enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Vücudun yağ asitlerini parçalama görevine ve hücrelere güç sağlamak için onları enerjiye dönüştürmesine destek sağlar.

Bunlara ek olarak, beynin genel işlevini sürdürmesi için ve belirli rahatsızlıkların riskini azaltmak için vücuttaki bazı işlevlere yardımcı olur.

L Karnitin Nasıl Kullanılır?

Kan akışını artırarak kas iyileşmesine, kardiyo-solunum zindeliğine, dayanıklılık kapasitesine yardımcı olabilir ve egzersiz sonrası yorgunluğu ve kas rahatsızlığını azaltabilir. L-karnitin almak, tonlama veya vücut geliştirme eğitimi için fiziksel aktiviteden önce, genellikle yaklaşık 15 dakika süreyle çok etkilidir.

Antrenman programına uyulduğu takdirde vücuttaki faydalarının devam etmesi için her gün kahvaltıdan önce alınabilir. L-carnitine'in spor yapan kişiler üzerindeki etkileri, fiziksel performans üzerindeki olumlu etkileri ile enerji metabolizmasındaki işlevleri ile ilgilidir. Etkileri hemen görülmez, alımı düzenli olarak artırılırsa ortaya çıkması birkaç gün alabilir. Nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek gerektiğinde önemli birkaç noktaya değinmek gerekir. Bu noktalar;

 • Karnitin depolarını arttırmak için birkaç hafta süren bir süreç boyunca, günlük olarak alınması gerekir.
 • Doz ayarı vücudun ihtiyacına göre kesinlikle bir uzman tarafından belirlenmelidir.
 • Antrenman öncesi kullanımı tercih edildiyse en az 30 dakika öncesinde tüketilmesi önemlidir.
 • Tercih edilecek karnitin çeşidine göre günlük dozlar 500 mg ile 2000 mg arasında farklılıklar gösterir.
 • Düzenli bir şekilde tüketilmesi ile birkaç hafta içerisinde vücutta oluşan değişiklik, gözle fark edilir bir hale gelecektir.

L Karnitin Hangi Besinlerde Bulunur?

 • Kırmızı et (özellikle kuzu eti ve sığır eti)
 • Süt ürünleri (özellikle peynir (kaşar peyniri))
 • Kuşkonmaz,
 • Balık (özellikle morina balığı)
 • Kümes hayvanları,
 • Avokado,
 • Buğday,
 • Tavuk,
 • Fasulye
 • Kepekli ekmek,

Yüksek miktarda karnitin içeren gıdaların içerikleri;

 • Yaklaşık 110 gr pişmiş sığır eti; 56-162 mg,
 • Bir bardak sütte; 8 mg,
 • Yaklaşık 110 gr pişmiş tavuk göğsünde, 3-5 mg,
 • Yaklaşık 56 gr cheddar peynirinde 2 mg,

Kırmızı et tüketerek beslenmeyi tercih eden yetişkinler günde ortalama 60-80 mg karnitin tüketirken, vegan beslenmeyi tercih eden bireylerde bu miktar 10-12 mg şeklindedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, besin olarak alınan karnitinin %54-86’sının kan dolaşımına katıldığı ve takviye olarak alınanların sadece %14-18’inin kan dolaşımına katıldığı sonucu gözlemlenmiştir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, hayvanların suni besinler yerine doğal yemler ile besleniyor olmasıdır. Çünkü suni yemlerle beslenen hayvanlarda L- karnitin oranı daha düşük bulunurken, doğal besinler ile beslenen hayvanların etlerinde ve sütlerinde L-karnitin çok daha fazla oranda bulunmaktadır.

Yağ Yakıcı Karnitinin Faydaları Nelerdir?

L-Carnitine, enerji üretimi ve salınımında yer alır, vücudumuzda depolanır ve hızla enerji girdisi olarak salınır. Bu sayede spor performansı ile aerobik ve anaerobik kapasiteler optimize edilebilir. Vücutta yağ mobilazyonunda görev alan L-karnitin, iyi yapılandırılmış bir supplementtir. Yağ transferinde görev alarak, hücrelerdeki yağın yakılarak enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Bu özelliği ile ‘’bulk dönemi’’ boyunca yağ kazanımını sınırlandırarak, yağsız bir kütle kazanımına, kısaca daha fit bir vücuda sahip olunmasına yardımcı olur.

Karnitin üzerine yapılan araştırmaların yüksek bir kısmı, L-karnitinin nasıl atletik performansı arttırdığı konusu üzerine eğilerek, düşük tempoda bisiklet süren ve L-karnitin kullanan kişinin %55 daha fazla yağ yaktığı ve yorulmaya karşı %25 daha fazla direnç gösterdiği sonucuna varılmıştır. İşte Karnitinin faydaları:

 • Yağ yakımını hızlandırır: L-karnitin takviyesi ile birlikte vücudunuz yağ yakmada daha verimli hale gelir. Bu sadece vücudunuzun depoladığı yağ miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hayati organlarınızı çevreleyen ve potansiyel olarak yağlı karaciğer hastalığına ve diğer ciddi sağlık koşullarına yol açan türden olan visseral karın yağını da azaltmaya yardımcı olur.
 • Egzersiz Sırasında daha fazla enerji sağlar: Vücudunuzun yağ yakma kapasitesi arttıkça enerji seviyeniz de artar.L-karnitin, her egzersizde yakılan yağ miktarını artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi egzersizler ve aktif bir yaşam tarzı için daha fazla enerji elde etmenizi sağlar.
 • Metobolizmayı hızlandıradak kilo vermenizi kolaylaştırır: Bu enerji artışını egzersiz rutininize almak, daha yoğun performans göstermenizi sağlayarak metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Daha verimli bir metabolizma, kilo verme programınıza önemli ölçüde yardımcı olur çünkü istirahat halindeyken bile yakabileceğiniz kalori miktarını artıracaksınız.
 • Bağışıklık sistemine yardımcı olur: L-karnitinin yağ yakıcı ve kilo verdirici faydalarına ek olarak, vücudun bağışıklık sistemine de yardımcı olur ve aynı zamanda etkili bir antioksidan görevi görür.

Karnitinin Yan Etkileri (Zararları) Nelerdir?

Karnitin bir çok bünyede iyi tolere edilse de bazı kişilerde yan etkiler görülebilir. İşte Karnitinin olası yan etkileri:

 • Karın krampları
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal

Supplementler, en net tanımı ile gıda takviyeleridir. Doğal yollardan alınamayan besinler, supplementler sayesinde vücuda alınır. Alacağınız supplementin bakanlık onaylı ve üretim kalitesinin olmasına dikkat edilmesi kesinlikle önemlidir.

Spor yapan bireylerde, belirtilen dozajda tüketmeleri halinde, vücuda fayda sağlanır. Fakat diyet ve zayıflamak amacı ile tüketilmek istendiğinde mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolünde alınması gerekir.

L Karnitin Gerçekten Zayıflatır Mı?

L Karnitin hakkında en çok merak edilen konu olarak gündeme gelen zayıflamaya yardımcı olup olmadığı konusu için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. L karnitin, enerji için yağ asitlerini yakmaya destek olduğundan spor ile desteklenmesi durumunda birçok insan kilo vermeye de yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Özet

Yazıda L-Karnitinin ne olduğundan, faydalarından, yan etkilerinden ve ne işe yaradığından bahsettik. Karnitin, vücudun yağları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir maddedir. Vücudunuz Karnitini karaciğerde ve böbreklerde yapar ve iskelet kaslarında, kalpte, beyinde ve spermde depolar. Kısacası karnitin vücudumuz için gereklidir. Çeşitli faydaları göz önüne alındığında gerek besin olarak gerek takviye gıda olarak tüketilmesi gerekir. Tercihin her zaman doğal olandan olması sağlık açısından daha olumlu bir tercihtir. Fakat besinlerden karnitin karşılanamadığı noktalarda takviye gıda gerekebilir.

Bu durum bireyin kararı ve isteği doğrultusunda, değerlendirilmesi ve uzman görüşü ile desteklenmesi gereken bir tercihtir.

Sıkça Sorulan Sorular

Karnitin ihtiyacı için kullanılabilen supplementler, doğru dozda kullanımında bir zarar teşkil etmezken bu durum bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda aşırı dozda kullanımı her bünyede mide bulantısı, ishal başta olmak üzere bazı sorunlara sebebiyet verebilir.

Karnitin genel olarak antrenmandan 30 dakika önce tüketilebildiği gibi yemekten sonra da tüketilebilir. Antrenman öncesi kullanımı daha çok tavsiye edilmektedir.

Saf olarak tüplerde bulunduğu gibi l karnitin toz şeklinde de sıkça bulunabilir ve su ile karıştırılarak tüketilir. İki çeşit için de belirli bir dozun fazlasına çıkılmamak önemlidir.

Karnitin eksikliği, çoğu zaman 5 yaşında kardiyomiyopati, iskelet ve kas zayıflığı, hipoglisemi semptomları ile kendini gösteren, hücresel karnitin taşıyıcı sisteminin genetik bir bozukluğudur.

L karnitin için yapılan birçok araştırma söz konusudur. Bu sebeple supplement kullanımı konusu tartışmalı bir yaklaşıma sahip bir konudur. Bazı kesimler işe yaradığından söz ederken diğer bir çoğunluk için tam aksi bir durum söz konusudur.

L Karnitin, kırmızı et başta olmak üzere, balık ve hindi gibi et ürünlerinde bulunduğu gibi bazı sebze ve tahıllarda da kendini göstermektedir. Fakat genellikle kırmızı et tüketimi ile vücuda alınması tercih edilir. Bitki ağırlıklı bir beslenme ile yeterli miktarda Karnitinin vücuda alınması pek mümkün değildir.

L-Carnitine'in kas enerji metabolizması ve kas dokusunun bütünlüğü üzerindeki etkisi, onu doğal bir aktif bileşen ve fiziksel ve sportif performansın anahtarı haline getirir. Spor performansı ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi desteklemesi için kullanılır.

Yapılan araştırmalara göre, Egzersiz programı ile desteklenen L-karnitin kullanımının fazla kilolu ve yaşlı bireylerde olumlu bir sonuç vereceğini göstermiştir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 111 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X