Gainer Nedir? Ne İşe Yarar, Nasıl Ve Ne Zaman Kullanılır?

Gainer, vücutta genel kilo artışına yardımcı olmak amacıyla protein, karbonhidrat ve bir miktar yağ içeren, yüksek kalorili bir gıda takviyesidir.

Kilo vermek isteyenler kadar kilo almak isteyenler de bulunuyor. Kilo almak isteyenler için üretilmiş olan çeşitli gıda takviyeleri bulunmaktadır. Vücut geliştiriciler arasında kilo aldırıcı karışımları gittikçe daha popüler hale geliyor ve bu duruma, supplement markaları kilo alma ürünleriyle karşılık veriyor. Fakat nedir bu gainer’lar? Daha önemlisi ise, gerçekten Gainer kullanmalı mısınız?

gainer nedir, ne zaman kullanılır

Gainer Nedir?

Gainer, vücutta genel kilo artışı ve kas dokusunun artmasına yardımcı olmak amacıyla protein, karbonhidrat ve bir miktar yağ içeren, yüksek kalorili bir gıda takviyesidir. Halk arasında “kilo aldırıcı toz” ve “karbonhidrat tozu” olarak geçer. Yeterli beslenme ve düzenli sporla birlikte istenen kilo ve kas kütlesine ulaşmak için kullanılmaktadır.

Gainer Ne İşe Yarar, Niçin Kullanılır?

Gainer takviyesinin amacı, daha hızlı bir şekilde kilo alımına destek olmaktır. Kas kütlesini arttırmak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur. Kas kütlesini arttırmak isteyen bireyler normal şartlarda haşlanmış-ızgara tavuk, balık, et, yumurta, patates, pirinç, yoğurt tüketirler. Ancak bazen bireysel farklılıklardan kaynaklı, iştahın az olması, mide hacminin küçük olması, aşırı antrenman sonrası enerji ihtiyacının artması veya bu besinleri hazırlamak için yeterli zamanın olmaması, gainer kullanılarak hızlı bir şekilde ihtiyaç duyulan makro besin ögelerini ve kaloriyi karşılayabilir.

Bazı ürünler içinde yalnızca karbonhidrat bulundurduğu için ‘karbonhidrat tozu’ denilebilir. Ancak halk arasında gainer da karbonhidrat tozu olarak bilinir. Burada dikkat edilmesi gereken şey içeriğini kontrol etmektir. Çünkü gainer karbonhidratın yanı sıra başka bileşenle de içerir. Bunlar:

Kilo aldırıcı takviyelerin amacı, diyete ek olarak fazladan makro besin içeriği ve kalori alımını desteklemektir. Günlük kalori ihtiyacınız hesaplandıktan sonra bu kalorinin %10- 15 fazlası düzenli bir şekilde gainer ile vücuda alınırsa kilo alımı ve kas kütlesi artışı daha hızlı bir şekilde sağlanmış olur.

Kilo Aldırıcı Gainer (Mass Gainer) Ne Zaman Kullanılmalı?

Gainer kullanım zamanına dikkat etmek gereklidir. Gainer kullanımı için en doğru zaman sabah saatleridir. Gece boyunca aç kalan vücuda hızlı bir kalori sağlamak amacıyla 1 porsiyon alınabilir. Gainer yüksek kaloriye sahip bir takviye olduğu için kişinin gün boyu ihtiyacı olan kalorinin büyük çoğunluğunu da karşılayabilir.

Ayrıca yüksek enerji harcaması gerektiren bir antrenman yapılması gerekiyorsa antrenmandan sonra da 1 porsiyon tüketilmelidir. Bu şekilde kas kütlesinin oluşması için gerekli olan proteinler ve kalori sağlanmış olur.

Gainer Nasıl Kullanılmalıdır?

Gainer kullanımı oldukça basittir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Ne kadar fazla tüketilirse o kadar fazla kilo ve kas kütlesi artar düşüncesi hatalıdır. Gainer’i fazla tükettiğiniz takdirde yağlanmanız artabilir. Günlük kalori ihtiyacı hesaplandıktan sonra günlük kalorinin %10-15 fazlasını hesaplayarak gainer takviyesi ona göre alınmalıdır. Böylece fazla tüketimin önüne geçilmiş olunur.

Sabahları 1 servis kullanmak önerilir. Ayrıca ağır ve şiddetli bir egzersiz sonrası da artan enerji ihtiyacına göre 1 servis ek olarak alınabilir. Süt ile tüketimi önerilmektedir.

Gainer tüketimi normal beslenmenize ek olarak tüketilmelidir. Ana besin olarak görülmemelidir. Yani et, tavuk, balık, bitkisel yağlar, patates, pirinç gibi doğal besinlerin tüketimine devam edilmelidir. Doğal besinlerle yalnızca kalori ihtiyacı değil gerekli vitamin, mineraller de karşılanır ve böylece kas kütlesinin artışı daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Gainer Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Gainer kullanımındaki amaç özellikle kas kütlesini artırarak genel kilo artışına destek olmaktır. Kas kütlesini arttırmak amacıyla vücuda sağladığı faydalara bakacak olursak:

 • Yüksek Kalitede Whey Protein İçerir: İçeriğinde aminoasit bakımından zengin olan whey proteini bulunur. Yüksek kaliteli whey proteiniyle birlikte istenen büyüklükteki kas kütlesine ulaşmak mümkün olacaktır.
 • Kas Oluşumu ve Gelişimine Yardımcı Olur: Kas oluşumu ve gelişimine yardımcı olur. Düzenli beslenmenin yanı sıra düzenli bir egzersiz programıyla yeni kas kütlesi artışı ve var olan kaslarının gelişimine destek olur.
 • Karbonhidrat Bakımından Zengindir: İçeriğinde bulunan yoğun karbonhidratla birlikte şiddetli egzersiz sonrası gerekli enerjiyi sağlar. Kilo almak veya kas kazanmak için gerekli olan karbonhidrat alındığı takdirde hedeflenen ağırlığa ulaşmak daha kolay olmaktadır.
 • Vitamin ve Mineral İçerir: Kilo artışı sağlarken vücutta eksik olan vitamin ve minerallerin tamamlanmasına ve daha sağlıklı ve formda bir kilo artışına destek olmaktadır.
 • Posa/Lif Miktarı Yüksektir: İçeriğindeki posa/lif sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bireyde yaşanabilecek şişkinlik ve hazımsızlığın önüne geçilmesinde etkilidir.

Gainer Zararları Olan Bir Supplement mi?

Kanıtlanmış bir zararı bulunmayan gainer’lar doğru miktarlarda kullanıldığı sürece zarar vermeyebilir. Ancak içeriği kontrol edilerek alerjen bir madde içermesi halinde uzak durulmalıdır. Ayrıca yüksek kalorili bir supplement olduğu için bir uzman kontrolünde miktar belirlenmelidir. Aksi halde vücutta yağlanma artarak istenmeyen görünüm ve sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Gainer’lar ana besin ögesi yerine kullanıldığı takdirde bazı vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir. Bunun için dengeli bir beslenme düzeniyle birlikte kullanılmalıdır.

Özetle gainer doğru kullanılıp kullanılmama durumuna bağlı olarak hedeflenen sonuca ulaştırabilir, yada aksine yağlanmanızı artırarak istenmeyen sonuçlar da doğurabilir.

En İyi Kilo Aldırıcı Gainer Markaları Hangileri?

Kilo aldırıcı Gainer ürünleri farklı markalar adı altında üretilerek satışa sunulmaktadır. Farklı ebatlarda farklı miktarlarda ambalajlanarak kullanıcıya sunulmaktadır. En iyi kilo aldırıcı Gainer markaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vieder Mega Mass: Kaliteli karbonhidrat, multivitaminler, düşük yağ oranı ve kaliteli aminoasit miktarı açısından oldukça zengindir. Weider Mega Mass; tek servisi 340 kalori olan içeriğinde 69 gram karbonhidrat ve 13 gram protein bulunduruyor.
 • Hardline Pro Gainer: Kompleks içeriğe sahiptir. Kompleks içeriğinin içerisinde; her serviste 158 gram karbonhidrat, 38 gram protein bulunuyor. Yağ ise yok denecek kadar az miktarda bulunuyor. Her servisindeki 2.5 gramlık kreatin monohidrat desteğinin yanı sıra, zengin amino asit profili ve multivitamin içeriği de tercih edilme sebeplerinden.7 gram BCAA ve 1 gram taurin de içerir.
 • Muscletech Premium Mass Gainer: 335 gramlık bir porsiyonu 53 gram protein sunuyor. Porsiyon başına 4 gr gibi düşük yağ oranıyla da damar ve kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • Multipower Mass: 5440 gr'lık yeni paketinde sunulmuş Multipower Mass Gainer, toz formda olan bir Karbonhidrat/Gainer ürünüdür. Sporcuların Bulk ya da kilo alma döneminde daha olumlu sonuçlar almalarına yardımcı olabilir. Porsiyon başına yaklaşık 640 kalori içermektedir. Protein sentezi için gerekli B6 vitaminini içerir.
 • Scitec Volumemass: Protein ve karbonhidrat oranının neredeyse eşit olması, ürünü hem protein hem de karbonhidrat kaynağı olan bir supplement haline getiriyor. Ek olarak içerdiği taurin ve kreatin monohidrat, antrenman performansını arttırmaya yardımcı oluyor. Yağ oranının düşük olması da spor yapan ve kas kütlesi eklemek isteyenlerin dikkatini çekiyor. 189 kalorilik tek servisinde 24 gram karbonhidrat, 19 gram da protein bulunduruyor
 • Olimp Gain Bolic: Kreatin monohidrat içeriği ile kilo almayı desteklemektedir. Servis başına 2 ölçek kullanılan Gain Bolic her servisinde 376 kalori, 75 gram karbonhidrat, 15 gram protein ve 1,8 gram yağ bulunduruyor. Ek olarak 1,5 gram creapure formunda kreatin monohidrat ve 0,5 gram taurin içeriyor. Ayrıca BCAA amino asitleri bakımından da oldukça zengin.
 • Supplementler Gainer: 1 servisinde 135 gr karbonhidrat, 26 gr protein ve 2,9 gr yağ bulunuyor. Ayrıca 440 mg ek kreatin ile de atletik performansın ve kas oluşumunun arttırılmasına destek olduğu görülüyor. Üründe bol miktarda birçok farklı vitamin ve mineral bulunuyor.
 • Optimum Serious Mass: Zengin bir karışım olarak nitelendirilen ürün, kilo almak isteyenler için porsiyon başına 1.250 kalori içeriyor. Ayrıca servis başına 50 gram protein içeriyor. A, C, D, E ve B vitamini çeşitlerine ek zengin minerallere de sahiptir.
 • Hardline Pro Gainer: Bir servisinde 5 ölçek kullanılması öneriliyor; her servisinde 787 kalori, 154 gram karbonhidrat, 38 gram protein ve 1,20 gram yağ bulunuyor. Ayrıca zengin bir multivitamin içeriği ve 2.5 gramlık kreatin monohidrat içeriğine sahip.

Bilinen başlıca Gainer markaları bu şekildedir. Farklı miktarda bulunan paketleri ile satışa sunulmaktadır. Genellikle paket üzerinde Gainer ürün içeriği ve günlük kullanım miktarı bulunmaktadır. Kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusunda bu markaların sunmuş olduğu Gainer ürünleri alarak kilo alma sürecini desteklemektedirler.

Gainer Kullananların Yorumları

Kullanıcıların genel yorumlarına bakıldığında %80-90 oranında bir memnuniyet düzeyi görülüyor. Birçoğu istediği etkiyi alabildiğini, sporla birlikte hem kas kütlesinin artışına destek olup hem de genel kütlesinin arttığını belirtmiştir.

Son Sözler

Kas kütlesi ve kilo artışını hedefleyen bireyler için geliştirilmiş gainer’lar yüksek kalori, karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minerallere sahiptir. Ağır antrenman yapanlar, iştahı az olanlar, yemek hazırlayacak vakti olmayanlar için günlük kalorilerine ek bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bireyler bu takviyeyi rastgele zaman ve miktarlarda kullanmamalıdır. Aksi takdirde vücutta istenmeyen yağlanmalara neden olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Daha hızlı kilo artışı sağlamak ve yemek hazırlama bakımından tasarruf edebilmek için kullanılabilir.

Yoğun egzersiz yapan bireyler, sporcular, kilo alamama problemi yaşayanlar, iştah sorunu olanlar tarafından kullanılabilir.

Düşük kiloda olup kilo artışı isteyen ve şiddetli antrenman yapanlar için gereklidir.

Genellikle 1 porsiyon önerilir. Ancak şiddetli antrenman sonrası 1 porsiyon daha tüketilebilir.

Spor otoriterleri tarafından kilo almak için sıralanan en iyi gainer’lar şu şekildedir:

 • Vieder Mega Mass: Karbonhidrat ve vitamin açısından oldukça zengin olduğu düşünülmektedir. Kilo alımı için tavsiye edilmektedir.
 • Hardline Pro Gainer: Kompleks içeriğe sahiptir.
 • Multipower Mass: Kilo almayı hızlandıran besleyici içeriğe sahiptir.
 • Olimp Gain Bolic: Kreatin monohidrat içeriği ile kilo almayı desteklemektedir.

Markadan markaya değişmekle birlikte 390-790 kcal arasında değişmektedir.

İçeriğindeki yoğun kalori, yüksek miktarda karbonhidrat, protein, yağ ile vücuda fazla kalori olarak alındığı için bir kısmı yağ depolama bir kısmı da kas kütlesinin yapısına katılarak kilo artışı sağlar.

Alerjen madde içerebileceğinden etiket okunması gereklidir. Ayrıca fazla tüketimi halinde vücutta yağlanma riskini artırabilir.

Profesyonel sporcular tarafından gün içerisindeki yakıtı ve gece aç kalan vücuda gerekli kaloriyi sağlanması açısından sabahları 1 servis olarak kullanılabilir. Ek olarak egzersiz sırasında kalori yakımı olacağından, spor sırasında 1 servis olarak da tüketilebilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 186 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X