Alfa Lipoik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Alfa lipoik asit vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşiktir ve aynı zamanda bir antioksidandır. Ne işe yarar, nasıl kullanılır öğrenin

Alfa lipoik asit, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşiktir ve aynı zamanda bir antioksidandır. Peki “ALA” olarak da duyabileceğiniz bu antioksidan tam olarak nedir? Ne işe yarar? Takviye gıda olarak nasıl kullanılır? Makalemiz üzerinden tüm bu soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Alfa Lipoik Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Alfa lipoik asit (ALA) ya da tioktik asit olarak bilinen oktanoik asitten türetilmiş olan bir bileşik olarak vücut tarafından doğal bir şekilde üretilebilir. Alfa lipoik asit (ALA) hayvansal besinlerde de bulunan metabolizma için gerekli, enerji üretimi gibi hücresel düzeyde işlevlerde görev alan bir bileşiktir.

alfa lipoik asit

Alfa lipoik asit (ALA), vücudun hayatı faaliyetlerini sürdürmesi için gereken enerjinin üretimini sağlayan bir yağ asidi olarak kan şekerinin enerjiye dönüştürülmesinde rol almaktadır. Alfa lipoik asit alımı, bazı ihtiyaç duyulan hallerde dışarıdan gıdalarla yapılmaktadır.

Alfa lipoik asit supplementinin önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliğinin yanı sıra beraberinde bedende inflamasyon karşıtı görev alması supplementi değerli kılan bir diğer özelliktir.

Alfa Lipoik Asit Nasıl Kullanılır?

Alfa lipoik asit, sporcu gıda takviyesi (supplement) olarak tüketilecekse 300 ile 600 mg tüketim yeterli olacaktır. Uzun süreli kullanımlarda ise dozlar değişkenlik gösterir. Alfa lipoik asit, kapsüller veya enjeksiyon halinde damar yoluyla vücuda alınabilmektedir.

Günlük olarak 20 veya 50 mg arasında vücuda alınmasının uygun olduğu ifade edilmektedir. Herhangi bir kronik sağlık problemi olan bireylerin ve düzenli bir şekilde ilaç kullanan bireylerin uzman bir doktora başvurarak bu asidi içeren gıda takviyelerini tüketmeleri tavsiye edilir.

Alfa Lipoik Asit Günlük Alım Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük alfa lipoik asit takviye miktarı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple ürün üzerindeki kullanım talimatlarına ve doktor tavsiyesine uygun olarak bu takviyenin bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Piyasada hangi tip (R- ya da S-) olduğu belirtilmeyen supplementler genel olarak R- ve S- izomerlerinin karıştırılmış hali olarak üretilmiştir. Ayrıca alfa lipoik asit L-karnitin ile birbirinin etkisini güçlendiren bir uyuma sahiptir. Özellikle kilo verme ve anti aging nedeni kullanılacaksa supplementin içerinde L-karnitin olmasına dikkat edilmelidir.

Alfa Lipoik Asidin Faydaları Neler?

 • Alfa lipoik Asit (ALA) ve Anti Ageing: Alfa lipoik asit oksijen tüketimini arttırır ve oksijen tüketimi hücre içi yaşlanmayı kısıtlamaktadır. Alfa lipoik asit; hücre düzeyinde yaşlanmayı geciktirerek özellikle ileri ki yaşlarda bireylere çokça fayda sağlar.
 • Alfa lipoik Asit ve Diyabetik Sinir Hasarı: Diyabet hastalarında; kötü kan şekeri düzeyleri vücudun uç noktalarında bulunan sinirlerde hasar yaratır. Uzun zamanda bu hasar; kronik yaralara ve bozulmuş yaşam kalitesine etken olabilir. Alfa lipoik asidi, diyabet olan bireyler sinir hasarından korumak ve oluşmuş sinir hasarını düzeltmek için tüketebilir.
 • Alfa lipoik Asit Güçlü Bir Antioksidandır: Alfa lipoik asit, serbest radikallere karşı savunma yapar ve aynı zamanda C vitamini ve E vitamini gibi diğer antioksidanların etkinliğini artırmaya yardımcı olur.
 • Sinir Sistemini Destekler: Sinir sisteminin iki temel bileşeni: merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sistemidir. Periferik sinir sistemi, beyin ve omuriliğin dışındaki sinir hücrelerinden meydana gelir. Periferik sinirler sağlıksız olduğunda, özellikle bacaklarda ve ayaklarda karıncalanmalar ve uyuşmalar meydana gelebilir.

Bu durum bireyin dengesini bozabilir ve nesneleri yakalama, tutma becerilerini olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Zamanla bu durum ilerleyerek güçten düşürücü bir hale gelebilir. Araştırmalar, alfa-lipoik asidin oksidatif stres giderici özelliklerinin, periferik sinir sisteminde normal sinir sistemi sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir.

 • Normal Kardiyovasküler Fonksiyonu Teşvik Eder: Bir deney, ALA’nın daha önce hasar görmüş kan damarı hücrelerine in vitro verildiğinde, hücrelerin normal işlevini teşvik ettiğini ve hücrenin antioksidan savunmasını desteklediğini ortaya koymuştur. Alfa lipoik asit genel olarak, kalplerini desteklemek isteyen insanlara yardımcı olabilecek bir kardiyoprotektif etkisi göstermektedir.
 • Kasları Egzersizle İlgili Stresden Korur: Alfa-lipoik asit takviyeleri, dahili antioksidan savunmalarını destekler. Hücre hasarına neden olan bir süreç olan lipid peroksidasyonunu azaltır. ALA’nın tamamlayıcı kullanımı karaciğer, kalp ve kas dokusunu korur.
 • Uygun Karaciğer Fonksiyonunu Destekler: Karaciğer sağlığı üzerindeki etkileri açısından değerlendirildiğinde çalışmalar, ALA’nın uygun karaciğer fonksiyonunu desteklediğini buldu. [17, 18] Diğer çalışmalar, alfa-lipoik asit takviyesinin çeşitli toksinlere maruz kaldıktan sonra daha sağlıklı bir karaciğeri desteklediğini buldu.
 • Güçlü Bir Beyin ve Keskin Hafızayı Destekler: Alfa-lipoik asit yaşlandıkça vücut tarafından daha az üretilir, bu da serbest radikallere karşı daha az korumaya sahip olduğumuz anlamına gelir. Alfa-lipoik asidin güçlü antioksidan özellikleri hafızayı keskinleştirir, zihinsel netliği ve genel uyanıklığı artırmaya yardımcı olur.
 • Sağlıklı Cildi Destekler: Alfa lipoik asit; kuru, tahriş olmuş, kaşıntılı veya çatlamış bir cilde sahip kişiler tarafından değerlendirmelidir. ALA sağlıklı görünen cildin desteklenmesine yardımcı olur.
 • Zarif Yaşlanmayı Teşvik Ediyor: Yaşlandıkça, oksidatif stres hücrelere zarar verir ve “yaşlanma” dediğimiz şey meydana gelir. Alfa-lipoik asit, iskelet kası hücrelerindeki oksidatif stresi azaltır ve yaşlanmış kalp dokusunun daha genç hale gelmesine yardımcı olur.
 • Sağlıklı Kan Şekeri Seviyelerini Destekler: 2017’de yapılan bir araştırma da alfa-lipoik asidin normal kan şekeri seviyelerini ve insülin duyarlılığını sürdürmeye yardımcı olduğunu keşfedilmiştir.

Alfa Lipoik Asit ve Kilo Verme İlişkisi

Alfa lipoik asit kilo verme sürecinde olumlu etkiler göstermektedir. ALA tüketiminin; iştahı azalttığı yapılan araştırmalar ile keşfedilmiştir. İştahı azaltmayı ise beyinde bulunan doyum merkezine yalancı bir “yeterli kalori alımı var” mesajı göndererek başarmaktadır. Beynimiz ise bu mesajı iştahı azaltarak cevaplamaktadır. Alfa lipoik asit; yeme bozukluğu olan, sürekli açlık hisseden kişilerin tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Yapılan bir araştırma ALA takviyesi alan hastaların, plasebo alan hastalara kıyasla kilolarında küçük ancak önemli bir azalma yaşadıklarını göstermiştir. Bir diğer deneyde ise ALA’yı yüksek yağlı bir diyetle birleştirmenin kilo alımını engellediği keşfedilmiştir.

Alfa Lipoik Asit Zararlı Mı?

Sağlıklı bireyler ihtiyacı olan alfa lipoik asidi üretebilir. Ancak çeşitli hastalıklar nedeniyle bu ihtiyacın takviye edilmesi gerektiğinde, bu bileşiğin doktor tavsiyesi ile dışarıdan alınması gerekir. Bunun yanı sıra içerisinde alfa lipoik asit bulunan besinlerin tüketilmesinde yarar vardır. Özellikle ıspanak, bezelye, brokoli, pazı ve lahana gibi sebzeler tüketilmeli, kırmızı et tercih edilmelidir.

Alfa lipoik asit, uygun dozda alındığında güvenilirdir. Buna rağmen bazı kişilerde uykusuzluğa neden olabilir. Doz aşımı gerçekleştiğinde baş ağrısı, kas ağrısı, kaşıntı gibi yan etkiler meydana gelebilir. Ayrıca mide bozukluğu, bulantı, ishal ve gaz da görülebilir.

Alfa lipoik asidin kan şekerini düşürme etkisi olabilir. Bu nedenle kan şekeri düşük olan bireyler ve şeker hastaları bu konuda dikkat etmelidir. Alfa lipoik asit, B1 vitaminini yeterince almayanlara tavsiye edilmemektedir. Özellikle uzun süre alkol tüketen kişilerde B1 vitamini eksikliği görülebilir.

Sürekli kullanılan tiroit ilaçları, şeker hapları, kemoterapi ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Diğer ilaçlar ile etkileşim olasılığı oldukça yüksektir. Uzun süreli ilaç tedavisi uygulayan bireylerin mutlaka doktor takviyesi almaları gerekmektedir.

Son Sözler

Alfa lipoik asit, vücudumuz tarafından üretilebildiği gibi besinler yoluyla da vücuda alınabilen ve aynı zamanda gıda takviyesi olarak da karşımıza çıkabilen bir bileşiktir ve ciddi bir öneme sahiptir. ALA ihtiyacınız için vücudunuzu tanıyarak, kendiniz için en uygun takviye yöntemini seçmeniz tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alfa lipoik asit bir antioksidan olarak ve vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşiktir. Enerji üretiminde çok önemli bir görev alan ALA kanseri tedavi etmek, kanserden korunmak, diyabet, diyabetik nöropatiler, HIV / AIDS ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmek amacıyla uygulanabilir.

Tioktik asit vücutta kendiliğinden oluşan bir bileşik olma özelliği gösterir. Tioktik asit olarak bilinen lipoik asit (LA), hayvansal besinlerde de normal olarak bulunur ve vücut metabolizması için oldukça mühimdir.

Alfa lipoik asit takviyeleri çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda denenmemiştir. Bu nedenle şu anda sadece bu kişiler dışında kalan yetişkinlerde kullanımı uygun olabilir.

Alfa lipoik asit, kapsüller veya enjeksiyon şeklinde damar yolu ile vücuda alınabilmektedir. Günlük olarak 20 veya 50 mg arasında alınmasının uygun olduğu ifade edilmektedir.

 • Kırmızı etler,
 • Karaciğer, kalp, böbrek vb. gibi organ etleri,
 • Brokoli,
 • Ispanak,
 • Domates,
 • Brüksel lahanası,
 • Patates,
 • Yeşil bezelye,
 • Pirinç kepeği.

Alfa lipoik asit kilo verme sürecine olumlu etki eder. ALA tüketiminin; iştahı azalttığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 17 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.