Alfa Lipoik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir Ve Nasıl Kullanılır?

Alfa lipoik asit, şeker hastalığına karşı korur, kilo vermenize yardımcı olur. Alfa lipoik asit ne işe yarar, faydalarını öğrenin.

Alfa lipoik asit en çok sağlıklı kan şekeri seviyelerini koruması ve oksidatif stresi azaltmasıyla bilinir, ancak araştırmacılar bunun aynı zamanda daha iyi göz sağlığını destekleyebileceğini, nöro koruma sunabileceğini, kemik yoğunluğunu koruyabileceğini, metalleri şelatlayabileceğini, migreni önleyebileceğini, sağlıklı cildi koruyabileceğini ve daha fazlasını keşfettiler. Birkaç Avrupa ülkesinde ilaç olarak düzenlenmiştir, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde ek olarak mevcuttur.

Yazımızın devamında Vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören organik bir bileşik olan Alfa lipoik asit ne işe yarar? faydaları, zararları nelerdir? Nasıl kullanılır merak edilen bir çok sorunun cevabını bulacaksınız.

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa-lipoik asit (ALA), vücudunuz tarafından yapılan doğal olarak oluşan bir yağ asididir. Tioktik asit olarak bilinen oktanoik asitten türetilmiş olan bir bileşik olarak vücut tarafından doğal bir şekilde üretilebilir.

alfa lipoik asit ne işe yarar

Alfa Lipoik Asit Ne İşe Yarar?

Alfa-lipoik asit, vücutta doğal olarak yapılan ve ayrıca gıdalarda bulunan bir antioksidandır. Alfa-lipoik asit bir antioksidan gibi çalıştığı için beyne koruma sağlayabilir ve ayrıca bazı karaciğer hastalıklarında yardımcı olabilir. Karbonhidratları parçalamak ve enerji elde etmek için kullanılır. İnsanlar en yaygın olarak diyabetli kişilerde sinir ağrısı için alfa-lipoik asit kullanırlar. Ayrıca obezite, irtifa hastalığı, yaşlanan cilt, yüksek kolesterol seviyeleri veya kandaki diğer yağlar için de kullanılır. Alfa-lipoik asit kırmızı et, havuç, pancar, ıspanak, brokoli ve patates gibi yiyeceklerde bulunur. Supplement (Besin takviyesi) olarak da alınabilir.

Alfa Lipoik Asit Faydaları

Çeşitli çalışmalar, alfa-lipoik asidin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Serbest radikalleri öldürme yeteneği, sinir hasarından kollarında ve bacaklarında ağrı, yanma, kaşıntı, karıncalanma ve uyuşma şikayeti olan diyabetik periferik nöropati hastalarına yardımcı olabilir. İşte Alfa

1) Şeker Hastalığına Karşı Korur

Araştırmalara göre diyabet dünya çapında 400 milyondan fazla yetişkini etkilemektedir. ALA, kan şekeri metabolizmasını hızlandırarak glikozun kontrolüne yardımcı olabilir. Bu, potansiyel olarak yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize edilen bir hastalık olan diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir.

2019'da yayınlanan bir bilimsel inceleme, ALA'nın açlık kan şekerini ve A1C seviyelerini düşürdüğünü öne sürdü. Bununla birlikte, daha yakın tarihli bir sistematik inceleme, ALA takviyesinin insülin ve insülin direncini azalttığını ancak A1C düzeylerini düşürmediğini bulmuştur.

2) Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Alfa lipoik asit kilo verme sürecinde olumlu etkiler göstermektedir. ALA tüketiminin; iştahı azalttığı yapılan araştırmalar ile keşfedilmiştir. İştahı azaltmayı ise beyinde bulunan doyum merkezine yalancı bir “yeterli kalori alımı var” mesajı göndererek başarmaktadır. Beynimiz ise bu mesajı iştahı azaltarak cevaplamaktadır. Alfa lipoik asit; yeme bozukluğu olan, sürekli açlık hisseden kişilerin tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

ALA, hücrelerinizin enerji üretmek için glikoz kullanma yeteneğini artırır. Daha fazla enerji harcaması, daha fazla yakıt yaktıkça teraziyi lehinize çevirerek yağ depolarını azaltmanıza ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur.

3) Daha İyi Göz Sağlığı

Lipoik asit, optimal görsel sağlığı destekleme konusunda umut vaat ediyor. Yetişkinler yaşlandıkça, katarakta, yani görüşü bulandıran merceğin opasitelerine karşı daha savunmasız hale gelirler. Katarakt oluşumunda yer alan önemli bir sorun, göz merceğindeki oksidatif strestir. Lipoik asidin, deneysel bir hayvan modelinde katarakt oluşumuna karşı kayda değer bir koruma sağladığı bulunmuştur. ALA, optik sinirlere zarar verebilen ve retina hasarı, maküler dejenerasyon, glokom, katarakt ve görme kaybı gibi gözle ilgili bozukluklara neden olabilen oksidatif stresle savaşır.

4) Migren Ağrılarını Hafifletir

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu lipoik asidin migren hastaları için hoş bir rahatlama sunabileceğini düşündürmektedir. Bu bireylerden bir grup, üç ay boyunca her gün 600 mg lipoik asit takviyesi aldığında, migrenlerinin sıklığı ve yoğunluğu ılımlı bir şekilde azaldı ve ayrıca daha az baş ağrısı çektiğini bildirdiler.

5) Oksidatif Strese Karşı Koruma Sağlar

Diyabetin altında yatan sorunlardan biri oksidatif stres ve serbest radikal üretimidir. Bu serbest radikaller vücutta dolaşarak dokulara saldırır ve zarar verir. Diyabetli insanlar yüksek glikoz seviyelerine sahip olduklarından, hastalığın uzun vadeli komplikasyonlarına katkıda bulunabilecek oksidatif strese daha yatkındırlar. Lipoik asit gibi antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek ve oksidatif stresi azaltarak bu hasarı önler. ALA'nın güçlü antioksidan özellikleri oksidatif stresle savaşır ve hücreleri hasara karşı koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlatır. ALA ayrıca kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet gibi metabolik bozukluklara önemli bir katkıda bulunan sistemik inflamasyonla da savaşır.

7) Karaciğer Sağlığı

Karaciğeriniz, birden fazla işlevi yerine getiren ve onu insan sağlığı için çok önemli yapan hayati bir organdır. ALA, karaciğer hücrelerini oksidatif stres hasarından koruyarak ve yeni karaciğer hücrelerinin neogenezini destekleyerek karaciğer sağlığını destekler. ALA tedavisi, hepatit B ve C, otoimmün hepatit, primer biliyer siroz ve diğer karaciğer rahatsızlıkları dahil olmak üzere birçok karaciğer problemiyle savaşmak için kullanılır.

8) Kemik Yoğunluğunun Korunmasını Sağlar

Lipoik asidin faydalı olduğu bir başka alan, osteoporoz ve diğer dejeneratif kemik koşullarına eşlik eden kemik kaybını önlemesidir. Bu çok yönlü ajan, sağlıklı kemik yoğunluğunu bozmakla tehdit eden oksidatif stresi bastırarak kemik sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

9) Kanser Hücresi Büyümesini Yavaşlatır veya Durdurur

Birçok çalışma, ALA'nın kanser tedavisinde faydalı olduğunu bulmuştur. ALA'nın meme, yumurtalık, kolorektal ve akciğer kanserinde hücrelerin çoğalmasını azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca pankreas ve tiroid kanserinin ilerlemesini yavaşlattığı ve kemoterapinin etkinliğini arttırdığı görülmektedir.

Alfa Lipoik Asit Nasıl Kullanılır?

Alfa lipoik asit, sporcu gıda takviyesi (supplement) olarak tüketilecekse 300 ile 600 mg tüketim yeterli olacaktır. Uzun süreli kullanımlarda ise dozlar değişkenlik gösterir. Alfa lipoik asit, kapsüller veya enjeksiyon halinde damar yoluyla vücuda alınabilmektedir.

Günlük olarak 20 veya 50 mg arasında vücuda alınmasının uygun olduğu ifade edilmektedir. Herhangi bir kronik sağlık problemi olan bireylerin ve düzenli bir şekilde ilaç kullanan bireylerin uzman bir doktora başvurarak bu asidi içeren gıda takviyelerini tüketmeleri tavsiye edilir.

Alfa Lipoik Asit Günlük Alım Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Günlük alfa lipoik asit takviye miktarı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple ürün üzerindeki kullanım talimatlarına ve doktor tavsiyesine uygun olarak bu takviyenin bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Piyasada hangi tip (R- ya da S-) olduğu belirtilmeyen supplementler genel olarak R- ve S- izomerlerinin karıştırılmış hali olarak üretilmiştir. Ayrıca alfa lipoik asit L-karnitin ile birbirinin etkisini güçlendiren bir uyuma sahiptir. Özellikle kilo verme ve anti aging nedeni kullanılacaksa supplementin içerinde L-karnitin olmasına dikkat edilmelidir.

Alfa Lipoik Asit Zararlı Mı?

Sağlıklı bireyler ihtiyacı olan alfa lipoik asidi üretebilir. Ancak çeşitli hastalıklar nedeniyle bu ihtiyacın takviye edilmesi gerektiğinde, bu bileşiğin doktor tavsiyesi ile dışarıdan alınması gerekir. Bunun yanı sıra içerisinde alfa lipoik asit bulunan besinlerin tüketilmesinde yarar vardır. Özellikle ıspanak, bezelye, brokoli, pazı ve lahana gibi sebzeler tüketilmeli, kırmızı et tercih edilmelidir.

Alfa lipoik asit, uygun dozda alındığında güvenilirdir. Buna rağmen bazı kişilerde uykusuzluğa neden olabilir. Doz aşımı gerçekleştiğinde baş ağrısı, kas ağrısı, kaşıntı gibi yan etkiler meydana gelebilir. Ayrıca mide bozukluğu, bulantı, ishal ve gaz da görülebilir.

Alfa lipoik asidin kan şekerini düşürme etkisi olabilir. Bu nedenle kan şekeri düşük olan bireyler ve şeker hastaları bu konuda dikkat etmelidir. Alfa lipoik asit, B1 vitaminini yeterince almayanlara tavsiye edilmemektedir. Özellikle uzun süre alkol tüketen kişilerde B1 vitamini eksikliği görülebilir.

Sürekli kullanılan tiroit ilaçları, şeker hapları, kemoterapi ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Diğer ilaçlar ile etkileşim olasılığı oldukça yüksektir. Uzun süreli ilaç tedavisi uygulayan bireylerin mutlaka doktor takviyesi almaları gerekmektedir.

Son Sözler

Alfa lipoik asit, vücudumuz tarafından üretilebildiği gibi besinler yoluyla da vücuda alınabilen ve aynı zamanda gıda takviyesi olarak da karşımıza çıkabilen bir bileşiktir ve ciddi bir öneme sahiptir. Vücutta doğal olarak yapılan ve ayrıca gıdalarda bulunan bir antioksidandır. Karbonhidratları parçalamak ve enerji elde etmek için kullanılır. ALA ihtiyacınız için vücudunuzu tanıyarak, kendiniz için en uygun takviye yöntemini seçmeniz tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alfa lipoik asit bir antioksidan olarak ve vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşiktir. Enerji üretiminde çok önemli bir görev alan ALA kanseri tedavi etmek, kanserden korunmak, diyabet, diyabetik nöropatiler, HIV / AIDS ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmek amacıyla uygulanabilir.

Tioktik asit vücutta kendiliğinden oluşan bir bileşik olma özelliği gösterir. Tioktik asit olarak bilinen lipoik asit (LA), hayvansal besinlerde de normal olarak bulunur ve vücut metabolizması için oldukça mühimdir.

Alfa lipoik asit takviyeleri çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda denenmemiştir. Bu nedenle şu anda sadece bu kişiler dışında kalan yetişkinlerde kullanımı uygun olabilir.

Alfa lipoik asit, kapsüller veya enjeksiyon şeklinde damar yolu ile vücuda alınabilmektedir. Günlük olarak 20 veya 50 mg arasında alınmasının uygun olduğu ifade edilmektedir.

  • Kırmızı etler,
  • Karaciğer, kalp, böbrek vb. gibi organ etleri,
  • Brokoli,
  • Ispanak,
  • Domates,
  • Brüksel lahanası,
  • Patates,
  • Yeşil bezelye,
  • Pirinç kepeği.

Alfa lipoik asit kilo verme sürecine olumlu etki eder. ALA tüketiminin; iştahı azalttığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 91 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X