Squat Nedir, Ne İşe Yarar? Squatın Faydaları Neler?

Squat temel olarak kalça ve baldırlarda bulunan hamstring ve kuadriseps kaslarını çalıştırmak, geliştirmek için uygulanan bir egzersizdir.

Spora aşina olan herkesin bildiği ve sporla ilgisi olmayan bireylerin de isim olarak aşina olabildiği squat hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlere ve squat nedir merak edenlere bu yazımızda nitelikli bilgiler sunuyoruz.

Squat Nedir?

Squat, temel olarak kalça ve baldırlarda bulunan hamstring ve kuadriseps kaslarını çalıştırmak, geliştirmek için uygulanan bir egzersiz olarak bilinmektedir. Farklı squat çeşitleri ile üst vücut kaslarını geliştirmek mümkündür.

Squat Nedir?

Şekillenmiş Kalçalar, Daha İyi Bacak Kasları

Sporun çeşitli zihinsel ve fiziksel faydalarını yanı sıra, düzenli yapılan squat egzersizleri bacakların ve kalçaların şekillenmesine yardımcı olur. Squat egzersizleri sırasında vücudun denge de kalmasını sağlayan karın kasları da önemli rol oynar. Bu sayede düzgün bir postüre, daha sıkı karın, bacak ve kalça kaslarına kavuşmak mümkündür.

Doğru Squat Egzersizi Nasıl Yapılır?

Squat yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Doğru bir squat için uygulanması gerekenler;

 • İlk adım kişinin ayaklarını omuz genişliğinde açarak ağırlığını topuklarına vermesidir, parmak ucunda durulmaması gereklidir. Sırtın dik tutulması duruşu doğru sağlamak ve muhtemel ağrıların önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biridir.
 • İkinci adım ellerin başın arkasında bağlamaktır. Bu sayede kişinin dengesi sağlanmış olur. Eğilme gibi bir hareket yapılmamalı squat hareketi ile yavaş bir şekilde çömelmeli ve kalkılmalıdır. Bu esnada ağırlık iki bacak arasında bulunan hizada kalmalıdır.
 • Kişi eğer ağırlık ile çalışmayı tercih ediyorsa, dik bir konuma gelerek bacaklarda ki omuz genişliği mesafesini koruyarak, ağırlıkları iki ele eşit gelecek şekilde tutmalıdır. Squat hareketi esnasında ağırlık ile beraber çömelip kalkılmalıdır. Çömelme sırasında ise ağırlık iki bacak arasında hizada kalmalıdır.

Squat Hangi Kasları Çalıştırıyor?

 • Bacak kaslarını geliştirir.
 • Karın ve kalça kaslarını sıkmak önemlidir, bu sayede karın ve kalça kasları daha iyi çalıştırılır.
 • Squat egzersizleri sırasında özellikle denge kasları çalıştırılır.
 • Hamilelik döneminde yapılan squat, pelvik taban kaslarını yumuşatır.

Squatın Faydaları Neler?

Özellikle bel altı kasları ile beraber kalça, bacak ve karın kaslarını çalıştıran squatın faydaları;

 • Squat egzersizleri, vücudumuzda bulunan en büyük hacimli kas grubu olan bacakları çalıştırmaktadır.
 • Squat, bacak ile baldır kaslarının şekillenmesi adına oldukça önemli bir rol üstlenir.
 • Squat, vücut direncini arttırır, geliştirir ve güç sağlar.
 • Squat, kalçayı sıkılaştırır ve toparlar.
 • Squat, basen bölgelerini sıkılaştırır ve olası sarkmaların önüne geçer.
 • Squat egzersizleri vücuda dik ve de sağlam bir duruş kazandırır.
 • Squat, bel kısmının kuvvetlendirilmesi için oldukça önemlidir.
 • Vücudu şekil veren bir etkiye sahip olan Squat egzersizleri, vücudun genel yağ yakım olaylarını hızlandırmaktadır.
 • Squat, kan dolaşımını hızlandırır.

Squat Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bireyin vücudunu toparlaması ve forma sokulması için temel olarak bir koç ile squat programı oluşturması gerekebilir. Bunun yerine kendi programını oluşturması da mümkündür. Bu süreç içerisinde bir düzen oturtmak ve çaba harcamak oldukça önemlidir.

İyi sonuçlar için sabretmek gereklidir. Squat başlandığı andan itibaren yaklaşık 50 gün sonrasında sonuçlarını göstermeye başlayacaktır.

Squat Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Squat formda bir vücut için tek başına yeterli değildir. 3 setlik bir squat egzersizi günlük fitness egzersizlerine dahil edilebilir. Squat odaklı bir egzersiz amaçlanıyorsa eğer her gün düzenli olacak şekilde 10-12 tekrarlık setler halinde squat yapılmalı ve diğer hareketlerde olduğu gibi dayanıklılık arttıkça yavaş yavaş artırılmalıdır.

Özet Olarak

Squat diğer egzersiz şekilleri ile bir arada uygulandığında maksimum fayda getirecek ve vücudun gelişimini destekleyecek bir egzersizdir. Spor kişinin hayatında mutlaka bulunması gereken fiziksel ve zihinsel sağlığı destekleyen önemli bir aktivitedir. Doğru ve bilinçli hareketler ile kişinin gelişimi sağlanır ve bu gelişim çok yönlü olarak bireyin hayatına etki eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Squat, kalça ve bacak şekillendirmede fazlasıyla etkili bir çömelme hareketi olarak adlandırılabilir. Squat, kısa zamanda vücudu sıklaştıran, hızlı kalori yakmayı sağlayan, kas ve kemik yapısının dayanıklılığını arttıran, daha dengeli bir duruş pozisyonu elde etmeye yarayan bir egzersizidir.

Temel squat hareketi ile hızlı bir şekilde kas oluşumunu, sıkı kalça ve bacak kaslarının oluşumunu desteklenir. Harekete ağırlık da eklerseniz daha etkili olacaktır. Vücut ağırlığı ile doğru şekilde uygulanan squat hareketi eklemlere zarar vermeden kalça ve ayak bileklerinin hareket kabiliyetini arttırır.

Squat; alt vücudunuzdaki kasların çoğunu hedefleyerek çok yönlü bir egzersiz olarak fayda sağlar. Özelikle basen eritme egzersizi olarak öne çıkar.

Her gün yapılan squat kalça ve baldırlarda yağ birikmesine karşı bir kalkan görevi görür. Düzenli squat egzersizlerinin kas kütlesini artırıcı bir etkileri bulunmaktadır.

Squat egzersizinin amacı kilo verdirmek değildir. Bedenin alt kısmının güçlendirilmesini ve sıkılaştırılmasını sağlamaktır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 105 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X