Her Gün Düzenli Yürüyüş Yapmanın Kanıtlanmış 11 Faydası

Her gün yürüyüş yapmak hayatınıza katacağınız küçük ve sihirli bir dokunuş olarak size çeşitli güzellikler ve faydalar sunabilecek bir eylemdir.

Her gün yürüyüş yapmak hayatınıza katacağınız küçük ve sihirli bir dokunuş olarak size çeşitli güzellikler ve faydalar sunabilecek bir eylemdir.

düzenli yürüyüşün faydaları

Peki bilimsel olarak yaklaştığımızda her gün yürüyüş yapmanın bize sunacağı kanıtlanmış faydalar nelerdir? Bu yazımızda sizler için bu konuyu araştırdık ve derledik. İyi okumalar dileriz.

İşte Yürüyüş Yapmanın Harika Faydaları

 • Daha İyi Uyku: Bu bilgiyi ilk kez duyuyor olabilirsiniz, vücutta Serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan en etkili yollardan biri yürüyüş yapmaktır. Serotonin hormonu strese karşı koruyucu bir kalkandır ve stresle başa çıkmada en etkili faktördür. Bu nedenle huzursuz, gergin ve/veya endişeli hissettiğiniz anlarda yürüyüşe çıkmak harika fikirdir. Zihninizin berraklaşması ve olumsuz duyguların kontrol edilmesi için yürüyüş birebirdir. Sao Paolo Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda, uykusuzluk problemi yaşayan bir grup bireyin yürüyüş ve diğer aerobik egzersiz türlerini uygulayarak, uyku kalitelerini artırdıkları fark edilmiştir.
 • Ömür: Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre, 50-60 yaş arasındaki bireyler sadece hayatlarına yürüyüş yapmayı ekleyerek ölüm riskini %35 azaltmaktadır. Alman Saarland Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre ise günde 25 dakika yürümenin ömrü ortalama 7 yıl uzattığı keşfedilmiştir.
 • Moral: Gün içerisinde daha mutlu, neşeli ve enerjik olmak istiyorsanız kesinlikle yürüyüş yapmanızı öneririz. California State Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, yürümek vücutta Serotonin hormonuyla beraber aynı anda Endorfin üretilmesini sağlıyor. Mutluluğun kimyasal formülü olarak bu iki hormon aynı anda salgılandığında, sizi daha mutlu ve daha iyi bir hale getirecek sihirli bir karışım oluşuyor.
 • Stres: Günde en az 25 dakika yürüyüş yapmak Serotonin, Endorfin ve diğer mutluluk kimyasallarının salgılanmasında oldukça mühim bir etkendir. Bu etkinin, stresle mücadelede harika bir yöntem olduğunu ifade etmemiz gerekir.
 • Hafıza: San Francisco Üniversitesi’nde uygulanan bir araştırma, yürüyüş yapmanın yaştan dolayı meydana gelen hafıza kaybını ciddi oranlarda düşürdüğünü gözler önüne sermektedir. 65 yaş ve altı 5000 katılımcının günde 3 kilometre yürüyerek hafıza kaybını %17 oranında azalttığı görülmüştür.
 • Alzheimer: Alzheimer hastalığı, zihinsel fonksiyonların zayıflaması ile zamanla ileri boyutlara varabilen unutkanlık gibi etkilerinin söz konusu olduğu, tümüyle tedavisi henüz bulunamamış bilişsel bir rahatsızlıktır. Fakat bu hastalığın önüne geçmek veyahut ertelemek bazı yollar ile mümkündür. Bu yöntemlerden birisi egzersiz yapmaktır. Virginia Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma, günde en az yarım kilometre yürüyen 70 yaşındaki bireylerin Alzheimer’a yakalanma risklerini yüzde %50’ye kadar ciddi bir oranda düşürdüğünü kanıtlamıştır.
 • Kilo Dengesi: Yürüyüş aerobik bir egzersiz olarak, vücuda şekil veren ve hafif bir egzersiz olmasından ötürü, yaralanma riski içermeyen bir eylemdir. Yürüyüş yapmak, eklem ağrısı gibi birçok kronik rahatsızlığa karşı etkili bir aktivitedir. Bunların yanı sıra yürüyüş yapmak, yağ yakımını hızlandırır. The Journal of the American Dietetic Association’ın raporunu incelediğimizde, haftada minimum 5 saat yürüyen kadınlar, yürüyüş yapmayan kadınlara nazaran oldukça düşük bir yağ oranına sahip.
 • Bağışıklığı Olumlu Etkileyebilir: Spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarından birisidir. Yapılan bir araştırma sonucuna göre; her gün 30-45 dakika arasında yürüyüş yapan bireylerin, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlara kıyasla grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha az yakalandıkları keşfedilmiştir. Yürüyüş yapan bireylerin bu tarz mevsimsel hastalıkları daha hafif semptomlar ile atlattıkları da araştırmanın sonuçları arasında gösterilmiştir.
 • Kaslar ve Kemikler Yürüyüş Sayesinde Güçlenebilir: Yürüyüşün fiziksel faydaları arasında kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlamak da yer alır. Düzenli yürüyüşler ile bacak kasları kuvvetlenir. Eğimli veyahut merdivenli alanlarda yürümek bu etkiyi daha hızlı bir şekilde görmek için daha ideal yerlerdir. Yapılan araştırmalar; günde minimum 30 dakikalık yürüyüşler gerçekleştirmenin, kemik erimesi olan kişilerde kemik kütlesi kaybını durdurabileceğini göstermiştir.
 • Kalp ve Damar Hastalıkları ve Diğer Kronik Rahatsızlıkların Riskini Azaltabilir: Düzenli yürüyüş yapmak, araştırmalara göre koroner kalp hastalığı riskini ve yüksek tansiyon sorununun görülme durumunu önemli ölçüde azaltan faaliyetlerden biridir. Yürümenin kalp için diğer faydalarında ise iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini artırarak kardiyovasküler hastalıklara sebep olabilecek diğer kolesterol türlerinin seviyesini indirgemektir.
 • Kanser Riskini Düşürür: Güneş ışığı altında günde minimum 15 dakika yürümek, ihtiyaç duyulan D vitaminini sağlar. Araştırmalara göre D vitamini seviyesi yükseldikçe kişilerin telomer uzunlukları artar ve bir diğer araştırma sonucunda ise haftada yedi saat veya daha fazla yürüyen kadınların meme kanseri riskinin %14 azaldığı gözlemlenmiştir.

Özet Olarak: Düzenli Yürüyüş Çok Sağlıklıdır

Düzenli olarak yürümek sizi fazla yormayacak ve tehlikeli hareketlerde bulunmadan size çeşitli yönlerden fayda sağlayacak bir eylemdir. Yürüyüş yapmak, en önemli kardiyo eylemlerinden biri olmakla birlikte, çok sağlıklıdır. Yürüyüş için orman, park, sahil kenarı gibi yerler tercih etmek ekstra keyif almanızı sağlarken aynı zamanda kendi içinizde de keşfe çıkmanızı sağlayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kilo kontrolüne yardımcı olur. Örneğin; 70 kg ağırlığında bir kişi, yarım saat hızlı tempo ile yürüdüğünde 149 kalori yakar. Yani günde bir saat yürüyerek, kilo ve yürüme hızınıza bağlı olarak ayda yaklaşık 1-3 kg arasında kilo kaybı mümkündür.

Yüksek tansiyonu kontrol altında tutulur, felç riskini azaltır, obeziteyi önler, kolesterol seviyesini düşürür, diyabet oluşumunu engeller, kan şeker seviyesini düzenler, kilo kontrolü sağlar. Ayrıca, kas ve eklem ağrılarını azaltır.

Her gün 1 saat boyunca gerçekleştirilen tempolu yürüyüşler kilo vermeyi desteklemekle birlikte yağların yakılmasını sağlar. Özellikle tempolu yürüyüşler, kilo vermeyi hızlandırarak vücudun şekillenmesinde ve sıkılaşmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Uzmanların pek çoğu yürüyüş için en verimli zamanın akşam üstü sporu olduğu görüşündelerdir. Bununla beraber sabah saatlerinde ya da gün içinde 30 dakikalık yürüyüşler ile hayatınıza hareket katabilirsiniz.

 • Kalp-damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Yüksek kan basıncını düşürür.
 • Vücut ağırlığını, vücut yağını ve bel çevresini azaltır.
 • Tip2 diyabet hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Bel ağrılarını önler ve rahatlatır.
 • Kalp ve solunum sistemini geliştirir.
 • Alzheimer için etkilidir.

Yürüyüşün etkilerini gözle görülür bir şekilde fark etmek için 2-3 gibi bir süreç gerekmektedir. Araştırmalar zayıflama diyetine ve yürüyüşe aynı gün başlayan kişilerde olumlu etkilerin iki-üç aydan sonra hızlandığını göstermiştir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 30 Ortalama: 4.8)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.