BESYO Nedir? BESYO'ya Nasıl Girilir?

BESYO, beden ve spor harflerinden oluşan bir yüksekokuldur. Geleceğin sporcularını ve spor eğitmenlerini yetiştiren spor akademisidir.

BESYO spor ile alakalı kişilerin bu ilgi ve yeteneklerini geliştirmek adına üniversite döneminde tercih edebilecekleri bir bölüm olarak, bu yazımızda çeşitli merak edilen konularını açıklayacağımız bir alan tercihidir. BESYO ne demek? Nasıl gidilir gibi çeşitli sorularınız için makalemizi inceleyebilirsiniz.

BESYO Ne Demek? Açılımı ve Anlamı

BESYO kısaltmasının açılımı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu şeklindedir. Spor Akademisi olarak da ifade edilebilen BESYO, geleceğin sporcularını ve spor eğitmenlerini yetiştirmektedir.

besyo nedir nasıl girilir

Özellikle beden eğitimi öğretmeni olabilmek için BESYO üzerinden eğitim görmek gereklidir. Genel misyonu evrensel bilim ölçütleri içerisinde spor eğitimini vermek ve akademisyen, spor bilimcisi yetiştirmek olarak ifade edilebilir.

BESYO'yu Kazanmak ve Besyo'ya Girmek İçin Ne Yapılmalıdır?

BESYO 3 şekilde kazanılmaktadır;

 1. Bazı üniversiteler ÖSYM tercihiyle BESYO bölümlerine öğrenci almaktadır. Öğretmenlik bölümü için bu tarz üniversitelerin baraj puanı ise AYT EA 300 Bin sıralama sınırı içerisindedir.
 2. Bazı üniversiteler sportif özgeçmiş, TYT ve OBP puanı ile öğrenci almaktadır. Herhangi bir yetenek sınavı yapılmaksızın öğrenciler Sportif başarılarına göre değerlendirmeye alınmaktadır.
 3. Üniversitelerin çok büyük bir kısmı BESYO Bölümlerine özel yetenek sınavı doğrultusunda öğrenci kabulü yapmaktadır.

BESYO’yu kazanmak için

 • Ortaöğretim başarı puanını olabildiğinde yüksek tutmak sizi sınavda öncelikli bir konuma getirecek etkenlerden biridir, bu sebeple OBP’nı yüksek tutmak mantıklı bir hamle olacaktır.
 • TYT puanı, başlangıç puanınıza doğrudan etki edecek bir başarı ölçütüdür. TYT ne kadar yüksek ise o kadar iyi bir başlangıç demektir.
 • Yetenek sınavları genellikle hem kapalı spor salonunda hem de stadyumunda gerçekleştirilen aşamalı sınavlardır, iki aşamanın ortalaması alınır ve genel kapsamda en önemli yere sahip başarı ölçütüdür. Bu sebeple birey fiziksel olarak kendini geliştirmeli, ihtiyaç halinde BESYO hazırlık kurslarına katılmalı ve yetenek sınavları için gerekli donanıma gelmelidir.

BESYO'da Hangi Bölümler Bulunur?

Okuldan okula değişebilmekle beraber BESYO’da genellikle dört bölüm bulunmaktadır.

 1. Beden Eğitimi Öğretmenliği: En çok arzu edilen ve tercih edilen bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu talep doğrultusunda diğer bölümlere nazaran kazanılması biraz daha zorludur ve en yüksek puanı isteyen bölümdür.
 2. Antrenörlük: Seçilen branşa yönelik (basketbol, futbol, voleybol, fitness vb.) bilgi ve eğitimlerin aktarıldığı bölümdür. Bu bölüm çerçevesinde bir takımın baş antrenörü, kuvvet kondisyon koçu olabilir birçok bireyi yetenekli birer sporcuya dönüştürebilirsiniz.
 3. Rekreasyon: Rekreasyon kelime anlamı ‘’boş zaman aktivitesi’’ olarak ifade edilmektedir. Rekreasyon alanında kendini geliştiren kişiler her alanda, yapılabilecek tüm spor organizasyonlarından ve bunların yönetiminden sorumlu olabilir.
 4. Spor Yönetimi: Spor yönetimi konusunda eğitmektedir. İşin yönetim kısmında bulunmak ayrı meziyetler gerektirecektir. Bir tesisin başında olarak tesis yöneticisi olunabilir.

BESYO Okumak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

BESYO için istenilen puan üniversite tercihine göre değişkenlik gösterir. Bir üniversite 200 baraj puanı koyarken başka bir üniversite 250 baraj puanı koyabilmektedir. Üniversite sınavından alınacak yüksek puanın, büyük bir avantaj olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

BESYO Spor Bilimleri Kaç Yıllıktır?

BESYO - Spor bilimleri sürekli gelişen, kendini yenileyen bir alan olarak görülmektedir. Bu alanda okuyan, kendini geliştiren öğrencilerin bu doğrultuda yenilikleri takip ederek güncel kalmaları, sürekli gelişmeleri gerekmektedir. BESYO-Spor bilimleri 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversite bölümlerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir.

BESYO Mezunları Ne İş Yapar?

 • Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel okullarda,
 • T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarında,
 • Bünyesinde spor işletmesi ya da spor bölümü bulunan kuruluşlarda,
 • Kulüp statüsü dışında kalan jimnastik, aerobik, vücut geliştirme, step, doğa ve savunma sporları gibi hizmet sunan spor salonlarında,
 • Engellilerin sportif faaliyetlerinde,
 • Spor sağlık alanlarında
 • Turizm sektöründe faaliyetleri bulunan otel ve tatil köyü gibi işletmelerde,
 • Spor kulüplerinde,
 • Spor federasyonlarında,
 • Belediyelerde çalışma olanakları bulmaktadırlar.

Burada önemli olan bireyin kendini geliştirmesi ve spor ile alakalı konularda donanımlı ve yüksek potansiyele sahip bir birey olarak alanında aktif ve gelişime açık olmasıdır. Bu doğrultuda kendini geliştirmiş kişiler spor ile alakalı çeşitli yerlerde iş hayatına atılarak başarılı bir iş hayatına sahip olabilirler.

Özet Olarak

Yazımızda, Besyo ne demek, Besyo nasıl kazanılır gibi en sık sorulan soruları yanıtladık. Spor insan hayatında mutlaka yer edinmesi gereken ve küçük yaşlardan itibaren kişinin tanışması gereken faaliyetlerin bütünüdür. Nitelikli sporcular yetiştirmek ve nitelikli sporcu olmak, tutku ve disiplin sayesinde bireyin ve ait olduğu toplumun gelişmesini sağlayacak önemli faktörlerden biridir. BESYO hayali olan gençlerin üniversite sınavına azimli ve disiplinli çalışmaları onlara hayal ettiklerini gerçekleştirme gücü verecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel okullarda,
 • T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarında,
 • Bünyesinde spor işletmesi ya da spor bölümü bulunan kuruluşlarda,
 • Kulüp statüsü dışında kalan jimnastik, aerobik, vücut geliştirme, step, doğa ve savunma sporları gibi hizmet sunan spor salonlarında,
 • Engellilerin sportif faaliyetlerinde,
 • Spor sağlık alanlarında
 • Turizm sektöründe faaliyetleri bulunan otel ve tatil köyü gibi işletmelerde,
 • Spor kulüplerinde,
 • Spor federasyonlarında,
 • Belediyelerde çalışma olanakları bulmaktadırlar.

BESYO için aktif bir fiziksel aktivite gereklidir, fiziksel yeterlilik yetenek sınavı aşamasında önemlidir. TYT baz alındığında puan yükseldikçe kazanma ihtimali de bir o kadar artacaktır ve bu durum göz ardı edilmemelidir. Diğer önemli nokta ise OBP puanının etkisidir.

BESYO 4 yıllık eğitim veren bir eğitim sürecine sahiptir.

 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 • Antrenörlük
 • Rekreasyon
 • Spor Bilimleri yönetimi, genel olarak her üniversitede bulunan temel bölümlerdendir.

"BESYO" açılımı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak ifade edilir.

Okulların belirlediği şartlar altında, ortalamanın da yeterli olmasıyla, ilk sene sonunda başvuru yaparak başka bir okula geçiş hakkı olabilmektedir.

BESYO öğrencileri Erasmus programından, öğrencisi olduğu üniversitenin, anlaşmalı olduğu üniversiteler dahilinde yararlanabilir.

BESYO atamaları yüksek KPSS puanı istemektedir. Bunun sebebi ise talebin fazla olmasıdır. Bu sene atamalar minimum 82-83 puanla açılmıştır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 168 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X