BESYO Hakkında En Çok Sorulan 7 Soru Ve Cevapları

Bu yazımızın konusunu Ülkemizin en popüler üniversite bölümlerinden biri olan BESYO hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları oluşturuyor.

Ülkemizin en popüler üniversite bölümlerinden biri olan BESYO hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Eğer aklınızda soru işaretleri varsa yazımız siz değerli okuyucularımız için özel olarak özenle hazırlandı. O zaman öğrenmeye başlayalım.

BESYO Nedir?

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) ülkemizde spor alanının farklı başlıklarıyla ilgilenen popüler bir üniversite bölümüdür. Temel amacı evrensel bilim ölçütleri sorumluluğuyla çeşitli alanlarda mesleki yeterliklere sahip bireyler yetiştirip spor eğitimi vermektir. Dört yıllık bir bölüm olan BESYO kendi içerisinde altı bölüme ayrılmaktadır.

besyo hakkında en sık sorulan sorular

BESYO'yu Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

BESYO için öncelikle spora ilginiz olması gerekiyor. Çünkü bölümün temelinde spor yatıyor. Bununla beraber kişinin sporcu olarak formda olması gerekmektedir. Çünkü BESYO sadece YKS ile değil, aynı zamanda yetenek sınavı denilen öğrencinin spor yeteneğini ölçen bir sınava tabi tutar. Bu şekilde öğrencinin bölüm için uygun yapıya ve yeteneğe sahip olup olmadığı anlaşılabilir. Bazı üniversiteler yetenek sınavı istemez onun yerine AYT-EA puanınıza bakar, bu yüzden istediğiniz üniversitenin şartlarını iyi takip etmelisiniz.

Konu ile alakalı şuradaki BESYO’ya Nasıl Girilir? Adlı geniş kapsamlı makalemizi okumanızı öneririz.

Yeni düzenlemeyle üniversite sınavlarındaki barajın kaldırılmasıyla YKS sınavına giren tüm öğrenciler BESYO’ya başvurabilecek. Ancak burada kaçırılmaması gereken durum özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adayların YKS’ye başvuru yapmalarının zorunlu olmasıdır. YKS sınavından aldığınız puan ile OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) toplanacak ve sizin sınav sonucunuzu gösterecektir.

BESYO'da Hangi Bölümler Var?

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO’da) yer alan bölümler aşağıda sıralanmıştır:

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Beden eğitimi ve öğretmenliği bölümü ülkemizde ilkokul ve ortaokul düzeyindeki okullara öğretmen yetiştiren bölümdür. Erken yaş ve geniş sayıda ulaştıkları çocuk ve genç nüfusa sporu sevdirmeyi, sporun amaçlarını, faydalarını ve sporu hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Spor her yönden kişinin gelişimini sağlayan bir aktivite olduğun için toplumun sağlıklı ve birçok alanda kendini geliştirmiş bir yapıda olmasını sağlayabilmek için erken yaşta çocuklara bu konuda dokunabilmek çok önemlidir.

Bölümünün dersleri; alan bilgisi dersleri, genel kültür dersleri, öğretmenlik formasyon derslerinden oluşmakla beraber bu dersler zorunlu ve seçmeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Zorunlu dersler alanın temel niteliklerini ele alırken seçmeli dersler ise öğrencilerin ilgi duydukları alanlara yönelik eğitim vermektedir.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünün diğer amaçlarından biri de sayısı her geçen gün gittikçe artan Spor Bilimleri bölümlerine, gerekli lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans eğitimi vererek gerekli donanıma sahip akademik personel yetiştirmektir.

Spor Yöneticiliği Bölümü

Spor Yöneticiliği bölümü spor alanındaki kadrolarda yönetici konumunda çalışacak insanlar yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür. Bölümün temel hedefi ise, ülkemizde spor alanında başarılı ve gayretli yöneticiler yetiştirmek, ayrıca bu bireylerin alanlarında söz sahibi ve uzman olmalarını sağlamaktır.

Spor yöneticiliği bölümü mezunu öğrenciler yönetim biliminin temelleri ve spor bilgisi ile donatılmış bireyler olarak ülkenin spor konusunda yönetici kadrolarını oluştururlar. Devlet tarafından ayrıca spor uzmanları olarak da atamaları yapılmaktadır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Antrenörlük eğitimi bölümü, bilimsel temelli antrenman ve spor faaliyetleri konusunda uzman bireyler yetiştirmeyi hedef alan bölümdür. Buradan mezun olan kişiler gerekli sporcu ve antrenör ihtiyacını karşılamaktadırlar.

Bu bölüm; sporun her dalında, amatör ve profesyonel nitelikte olan takım veya sporcularla nitelikli, araştırmacı, üretken ve sporun her seviyesindeki sporcuyu geliştirmeye, sorunlarını çözmeye yönelik spor eğiticileri yetiştirmektir. Sporcunun performansını bilimsel nitelikler içerisinde teknik ve taktik becerilerinin en üst seviyeye getirmeyi amaçlar.

Bu bölüm içerisinde diğer bölümlere göre antrenman bilgisi, spor fizyolojisi, antropometri gibi dersleri daha detaylı işlenmektedirler.

Rekreasyon Eğitimi Bölümü

Rekreasyon eğitimi bölümü içerisinde öğrenciler serbest zaman aktivitelerini doğru zamanda, doğru şekilde organize edecek, yönlendirebilecek bireyler yetiştirmeye yönelik bir bölümdür. Rekreasyon denilen kavram insanların boş veya serbest zamanını değerlendirmek için yapılır. Bu süreçte insanların rahatlaması, stresten arınması, eğlenerek öğrenmesi ve sağlıklı olması hedeflenerek fiziksel aktivite veya egzersiz yaptırılır.

Rekreasyon bölümü temel amacı içerisinde; öğrencilerin rekreasyon programlarını uygulayabilecek biçimde alan bilgisi, yöneticilik, genel kültür, liderlik ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte yetiştirilmeleri vardır. Rekreasyon bölümü mezunları devlet tarafından sportif eğitim uzmanı olarak atama hakkına sahiptirler.

Engellilerde Egzersiz ve Spor

Bu bölüm sadece Malatya’da bulunan İnönü Üniversitesinde bulunmaktadır. Engelli bireylerin fiziki ihtiyaçlarına göre rehabilitasyon, egzersiz ve spor eğitimi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bunlarla beraber engelli bireylerin vücut anatomisi, fiziksel gelişimleri göz önünde bulundurularak eğitimlere devam edilir.

Bu alanda ülkemizdeki engellilere özel olan eğitmen ihtiyacını karşılamak için kurulan bu bölüm eğitimine günümüzde devam etmektedir.

Spor Bilimleri Bölümü

Ülkemizde birkaç üniversite bu bölümü barındırmaktadır. Spor Bilimleri bölümü; rekreatif spor yöneticiliği, spor animatörlüğü, fitness uzmanlığı ve antrenörlüğe yönelik lisans eğitimi vermektedir.

TYT ve OBP’nin Önemi Nedir?

BESYO’ya girerken TYT ve OBP puanlarınızın toplamı dikkate alınmaktadır. Her ne kadar baraj puanı kaldırılsa da üniversiteler bu durumda puanınıza göre yetenek sınavına alım yapacaktır. Bu yüzden TYT ve OBP puanınızın yüksek olması okula girebilmeniz için çok önemlidir.

Ne kadar yetenek sınavı için antrenman yaparsanız yapın eğer TYT ve OBP puanlarınız okul için yeterli gelmezse yetenek sınavına giriş yapamazsınız.

TYT Sınavı ile Nasıl BESYO'ya Nasıl Girilir?

Bundan daha önceki dönemlerde TYT puanınız 150 puan barajını geçemezse herhangi bir üniversiteye başvuramazdınız ancak şu an yeni gelen yönetmelikle beraber TYT’ye başvurup herhangi bir puan aldığınızda okullara başvuru yapabiliyorsunuz. BESYO genel olarak AYT-EA puanları istemeyen bir bölümdür. Bu yüzden TYT sınavına girmeniz ve puan almanız başvurabilmeniz için yeterlidir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta herhangi bir puanla sadece başvuru yapabilmenizdir. Bu yüzden puanınızın yüksek olması okulun sizi tercih etmesi için büyük bir etkendir.

Formasyon ile Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Formasyonla Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olabilmek için öncelikle bazı eğitimleri almış olmanız gerekmektedir. Öncelikle Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon ve Antrenörlük eğitimi gibi bölümlerinden birinde halihazırda mezun olmak gerekmektedir.

BESYO'yu Kazandım, Sonrasında Neler Olacak?

Eğer BESYO’yu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak bitirirseniz ve öğretmen olmak istiyorsanız öncelikle KPSS’ye girmeniz gerekiyor. Günümüzde atama alt sınır puanı 83’ü geçerseniz ve alımlar olursa atamanız gerçekleşecektir.

Eğer istemezseniz BESYO okuduğunuz için uzmanlık aldığınız dalda antrenörlük yapabilirsiniz.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bitiren biri için iş imkanları:

 • İlköğretim okullarında öğretmenlik
 • Ortaokullarda öğretmenlik
 • MEB’e bağlı özel okullarda öğretmenlik
 • Üniversitelerde Araştırma Görevlisi
 • Üniversitelerde Öğretim Görevlisi
 • Üniversitelerde Öğretim Üyesi
 • Askeri Okullarda Öğretmenlik
 • Polis ve Asker olurken size artı bir katar
 • Kulüplerde antrenörlük, Koordinatörlük
 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunu bir kişinin uzmanlık yaptığı alanda bir tane 2. Kademe, bir tane de 1. Kademe antrenörlük alma hakkı olur.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Antrenörlük mezunuysanız yine KPSS puanınız 60 üzerindeyse tercih ettiğiniz illerden birinde kadrolu antrenör olarak çalışabilirsiniz.

Bunuların dışında olan iş imkanları:

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda antrenörlük ve yardımcı antrenörlük
 • Gençlik ve Spor Müdürlüklerinde antrenörlük veya memurluk
 • Her türlü spor kulübünde antrenörlük
 • Özel spor salonlarında antrenörlük
 • Çeşitli sektörlerde spor aktivite ve organizasyonlarında görev alma
 • Masörlük ( özel olarak eğitim belgesi gerekir )
 • Hakemlik ( özel olarak eğitim belgesi gerekir )
 • Antrenörlük mezunu kişilerin uzmanlık yaptığı alanda bir tane 3. Kademe, bir tane de 1. Kademe antrenörlük belgesi alma hakları olur.

Rekreasyon Eğimi Bölümü

 • Üniversiteler,
 • Turizm (Animatörlük, su sporları rekreasyon aktiviteleri vb.
 • Her türlü spor rekreasyon aktiviteleri,
 • Halk oyunları, dans, festival vb. sosyal-kültürel rekreasyon aktiviteleri,
 • Sağlıklı yaşam rekreasyon aktiviteleri,
 • Çocuklara yönelik rekreasyon aktiviteleri,
 • Kamu ve özel kuruluşlarda rekreasyon aktiviteleri
 • Doğa sporları rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü
 • Kış Sporları rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü
 • Su sporları rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü,
 • Kara sporları rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü,
 • Sosyo-Kültürel rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü (halk oyunları, dans, müzik, festival, sergi vb.),
 • Sağlık turizmi tesislerindeki rekreatif aktiviteler için animatörlük,
 • Çocuk rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü,
 • Yerel yönetimlerde (belediyeler) çalışabilirler,
 • Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde (Gençlik kampları) ve Üniversitelerde istihdam edilebilirler
 • Federasyonlarda çalışabilirler
 • Gençlik ve Spor Müdürlükleri’nde görev alabilirler,
 • Engellilere yönelik sportif aktivitelerde ve sağlıklı yaşam aktivitelerinde koordinatörlük yapabilirler
 • Bu bölüm mezunları, özellikle gelişmiş ülkelerde çok yaygın iş alanına sahiptirler.

Spor Yöneticiliği Eğitimi Bölümü

Bu alanda devlet dairesinde çalışmak isteyen Spor Yöneticiliği mezunu kişiler KPSS’den en az 80 puan almaları gerekmektedir.

Başlıca İş Olanakları:

 • Gençlik Spor İl Müdürlüğünde:
 • Daire Başkanlığı
 • Uzman
 • Genel Sekreter
 • İl Müdürü
 • Danışmanlık
 • Özel spor kuruluşları organizasyon ve uygulamaları,
 • 500 ve üzeri çalışanın bulunduğu kuruluşlarda ve yerel yönetimlerin sportif bölümlerinde profesyonel spor yöneticiliği.
 • Turistik tesislerde yöneticilik,
 • Sağlıklı yaşam aktiviteleri,
 • Kulüp Başkanlığı ve Yöneticiliği
 • Spor Federasyonu Başkanlığı ve Üyeliği
 • Üniversitelerin BESYO-Spor Yöneticiliği Bölümlerinde Yönetici, Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi

Spor Bilimleri Eğitimi

 • Turizm sektöründe yer alan turistik işletmelerde rekreasyon yöneticisi ve organizatörü,
  • Özel fitnes merkezlerinde fitness uzmanı ve lideri,
  • Fitness merkezlerinde etkinlik koordinatörü ve yöneticisi,
  • Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün organize ettiği kamplarda lider,
  • Üniversitelerde akademisyen,
  • Spor Eleştirmeni,
  • Spor Yazarı,
 • Üniversitelerin spor merkezlerinde spor uzmanı ve fitness lideri,
  • Kamu kuruluşlarının spor merkezlerinde spor uzmanı ve fitness lideri,
  • Antrenörlük gibi ünvanlara sahip olabilirler.
 • Bunun dışında;
  • Özel/kamu sektöründe, kulüpler ve fitness merkezlerinde sağlık hizmetleri sağlamak,
  • İş yerlerinde, spor merkezlerinde sağlığı koruyucu ve geliştirici programlar hazırlamak, düzenlemek ve uygulamak,
  • Bireyin bütünsel ve optimal gelişimine katkıda bulunacak bireysel fiziksel uygunluk programlarını planlamak ve uygulamak,
  • Yöneticilik becerileri ile egzersiz, psikoloji, beslenme ile ilgili bilgilerini birleştirerek, fitness merkez yöneticiliği veya fitness programı planlanmasında yönetici olarak çalışmak,
  • Üniversitelerin spor merkezlerinde, kampus içi ve dışı fiziksel etkinlik programlarını organize etmek ve düzenlemek,
  • Bireylerin fiziksel uygunluk düzeylerini belirlemek ve bu düzeyi artıracak programları planlamak ve uygulamak,
  • Toplum sağlığı için çalışmalarda bulunmak, özel sağlık kulüplerine, fitness merkezlerine ve gençlik kamplarına fitness programları sağlamak gibi görevleri de yerine getirebilirler.

BESYO ile ilgili Tavsiyeler

 • BESYO sanılanın aksine iyi bir öğretici kadrosuyla yürütüldüğünde kolay bir bölüm değildir o yüzden bunun için hazırlıklı olun.
 • BESYO öğrencisiyken karşınıza birçok farklı uzmanlık belgesi (masörlük, hakemlik vs.) alma şansı gelecek ve bunlar BESYO öğrencisi olduğunuz için daha düşük fiyatlı olacak bunları iyi değerlendirin.
 • Ders seçimlerini yaparken kendi alanınıza uygun seçimler yapın.
 • Uygulamaları dersleri aksatmamaya çalışın çünkü ipin ucu bir kez kaçınca toplamak çok zor olur.
 • Uzmanlık dersinizi hem ilgi alanınızı hem de iş imkanlarınızı değerlendirip seçin.
 • Fizyoloji, anatomi gibi birçok kişiye göre daha zor olan derslerinizi sıkı tutun çünkü ileride meslek hayatınızda sizi her zaman rakiplerinizden birkaç adım öne geçirecektir.
 • Bölümünüzü seçerken bu bölüm için uygun olup olmadığınızı sorgulayın, çünkü öğretmenlik gibi bir meslekte çocuklarla devamlı içli dışlı olacaksınız bunu kaldırabilmeniz gerekecek.
 • Okuldaki öğretim görevlileri farklı spor ve alanlarda uzman olacak bu insanların tecrübelerinden faydalanın.
 • Öğrenim görürken yabancı dilinizi geliştirmeye çalışın. Bu size yurtdışında öğretmenlik ve antrenörlük kapısı aralayacaktır.
 • Erasmus programından yararlanıp yurtdışında alanınızla alakalı tecrübe edinmeye çalışın.
 • Rekreatif etkinlikler içerisinde bulunup kendinizi geliştirmeye çalışın.

Özet Olarak

BESYO, genel olarak iş imkanı ve etkileşimi yüksek bir alan. Günümüz dünyasında yükselen obezite ve çeşitli fiziksel rahatsızlıklar BESYO mezunu bir birey için iş kapısı aralayacaktır. Bunu değerlendirebilmek için sadece okulu okumakla kalmayıp okul ve sporla ilgili farklı alanlarda da kendini geliştirmek gerekecektir. Bu yüzden bir BESYO öğrencisinin aktif ve işini takip eden biri olması gerekiyor.

Gerek devlet dairelerinde, gerekse özel sektörde birçok iş imkanı sağlayan bu okulun bölümleri, günümüz Türkiye’sinde popülerliğini arttırmaktadır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 98 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X