Akşam Sporu Nedir? En İyi Akşam Sporları Hangileri?

Akşam sporu nedir? Akşam sporlarının faydaları ve en iyi akşam sporlarını bu yazımızda sizler için bir araya getirdik!

Spor daha iyi bir yaşam kalitesi ve sağlık için hayatımıza dahil etmemiz gereken önemli faaliyetler bütünüdür. Bireyin ihtiyacı olan ve kendisine iyi gelecek egzersiz türlerini belirleyerek hayatına dahil etmesi, getirileri olan bir yaklaşım olacaktır.

Peki akşam sporu nedir? Akşam sporlarının faydaları ve en iyi akşam sporlarını bu yazımızda sizler için bir araya getirdik!

Akşam Sporu Nedir?

Birçok kişi için egzersiz yapmak işten sonraki saatler için idealdir. Yapılan araştırmalar; kas fonksiyonlarının ve gücünün akşam saatlerinde zirve yaptığını kanıtlamıştır. Akşamları yapılan egzersizler bütünü için kısaca "Akşam Sporu" denilir.

akşam sporları

Akşam yapılan egzersizlerin, uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi bir kanı olsa da antrenmandan 90 dakika sonra uykuya dalmak, daha derin ve dönüştürücü bir uyku olarak, kasların iyileşme süresini hızlandırır.

Akşam Sporları Ne İçin Yapılır?

Chicago’da yapılan araştırma sonuçlarına göre; iş çıkısında spor yapmayı seven ve tercih eden bireylerde, sabah spor yapanlara göre çok daha yüksek bir fitness seviyesi yakalanmıştır. 20-30 yaş arası bireyler arasından 5’er kişilik bir ekip oluşturulmuş ve sabahları, akşamları, iş çıkışları sonrası spor yapan ve yapmayan bireyler incelendiğinde; akşam spor yapanların hormon seviyelerinde yükseliş görülmüştür.

Yükselen hormonlara bağlı olarak glikoz seviyesi yükselmiştir. Akşamları yapılan spordan sabah saatlerinde yapılan spora göre daha olumlu sonuçlar doğmuştur. Sonuç olarak fitness seviyelerini arttırmak için akşam sporu yapmak mantıklı bir yaklaşımdır.

Akşam Sporlarının Faydaları Neler?

 1. Kaliteli Uyku

Yapılan birçok araştırma sonucu; akşam saatlerinde ağırlık kaldıran bireylerin uyku süre ve kaliteleri, gündüz ya da akşamüstü saatlerinde ağırlık egzersizi yapan kişilere oranla çok daha yüksek.

Bu sebeple akşam yapılan yoğun egzersizler, kişinin çok daha sağlıklı ve derin bir uyku deneyimi yaşamasına etki etmekte. Bununla beraber kasların gelişmesini ve iyileşmesini sağlayan son derece faydalı olan akşam egzersizleri, güne çok daha dinç ve dinlenmiş bir şekilde başlamanızı sağlayan bir zaman dilimi tercihi.

 1. Egzersizlerinizin verimi artar

Akşam saatlerinde yapılan spor, daha iyi bir uyku için yardımcı olacağı gibi, kaslarınızın çok daha iyi çalışmasına dolayısıyla dayanıklılığınızın artmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak akşam saatlerinde antrenman yaptığınızda her yaptığınız antrenmanın verimliliği, etkisi katlanacaktır.

 1. Kan basıncınız daha düşük olur

Yapılan araştırmalar sonucu, akşam saatlerinde egzersiz yapmayı tercih eden kişilerin kan basınçları, sabah saatlerinde spor yapanlara oranla %15 daha düşük olduğu kanıtlanmıştır.

 1. Spordan daha iyi sonuç alırsınız

The New England Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucu akşam saatlerinde spor yapanların %20 daha yoğun ve uzun bir şekilde egzersiz uygulayabildiklerini gözler önüne sermiştir. Bu geceleri çok daha fazla kalori yakımı ve çok daha iyi egzersiz sonuçları anlamına gelmektedir.

 1. Bedeniniz için doğru olanı yaparsınız

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kortizol seviyesi sabah saatlerinde daha yüksek oluyor ve bu durum kas gelişiminin önünü kesiyor. Kas büyümesini arttırmaya yardımcı olan testosteron hormonu seviyeleri akşam saatlerinde daha yüksek oluyor. Bu bağlamda yaptığınız spordan daha iyi sonuç ve verim alabilmek için akşam saatleri çok daha ideal saatler oluyor.

En İyi ve Kalori Yaktıran Akşam Sporları Hangileri?

 • Pilates

Vücuttaki tüm kasları çalıştırarak, kasların güçlenmesini ve uzamasını sağlayan pilates, kilo kaybını sağladığı gibi sakatlanmaların önüne geçmesi gibi faydaları ile akşam sporları için en uygun sporlardan biri halinde karşımıza çıkıyor.

Bir gün arayla, akşam saatlerinde ayıracağınız 50 dakikalık pilates egzersizleri size ortalama 228 kalori yaktırır.

 • Yoga

Stresle savaşmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen, kadim bir felsefenin parçası olan yoga, günlük hayatın stresinden, mental sorunlardan uzaklaşmak ve rahatlamak için harika bir egzersiz olarak aynı zamanda kaslarınızı güçlendirerek daha esnek bir bedene sahip olmanızı sağlar.

Her akşam yapmanın en iyi seçenek olduğu yoga egzersizleri için en az bir saatinizi ayırmak size 224 kalori kaybı sağlayacaktır.

 • Yürüyüş

Tempolu bir yürüyüş ile zihninizi açmanın ve rahatlamanın yanı sıra önemli ölçüde yağ yakarsınız. Tempolu bir yürüyüş ile kalp solunum sisteminiz gelişir ve dayanıklılığınızı artar. Tip2 diyabet hastalığına karşı bir koruma kalkanı geliştirmiş olursunuz.

Her akşamınıza dahil etmeniz gereken bu egzersiz ile en az bir saatinizi ayırarak 350-400 kalori yakmanız mümkündür.

Özet Olarak

Hangi zaman dilimi için spor yapmayı uygun görüyorsanız o anın ve o anda yapılan sporun size çeşitli birçok faydası vardır. Hayat koşullarınıza göre bir egzersiz düzeni oluşturmak ve bu düzene uymak size getirileri olacak bir davranış olacaktır.

Akşam sporları, çeşitli faydaları, iş hayatına uyum sağlaması ve zihinsel pozitif etkileri ile hayatınıza girdiğinde size olumlu dönütleri olacak bir tercih olarak akşamınızı aydınlatacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Gece saatlerinde yapılan spor aktiviteleri vücudu rahatlatmak, uyku rutinini düzene sokmak ve daha kaliteli bir uyku için son derece etkilidir. Gece saatleri için en etkili ve rahatlatıcı egzersiz tercihi yogadır.

Yatmadan önce esneme hareketleri ve/veya yoga yapabilirsiniz. Bu tarz tatlı ve hafif bir egzersiz, zihninizi boşaltırken bedeninizi rahatlatmanıza yardımcı olur. Vücudunuza daha fazla oksijen girmesine izin verir bu sayede kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

Yataktan kalkmadan yapılabilecek bazı egzersizler mevcuttur. Plank, köprü, deg lifts, yastıkla yapılan leg lifts, mekik, locust, side kicks gibi örnekler ile sıralanabilir.

 • Squat
 • Ters Lunge
 • Diz Üstünde Şınav
 • Yan Bacak Kaldırma
 • Köprü
 • Diz Kaldırma
 • Crunch
 • Plank
 • Yoga haraketleri

Akşam/gece saatlerinde spor yapmanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çeşitli faydaları bulunmaktadır. Uyku düzeni, kaliteli uyku, fiziksel ve zihinsel rahatlama, spordan verim alma gibi olumlu etkileri ile akşam/ gece sporu egzersiz zaman dilimi için tercih edilmektedir.

Uyumadan 90 dakika önce egzersiz çalışmalarının tamamlanması gerekir. Bu egzersizler vücudu rahatlatmak, uyku rutinini düzene sokmak ve daha kaliteli bir uyku çekmek açısından son derece etkilidir.

Akşam sporları için net bir saat dilimi yoktur. Uyku evresinden en az 1,30 saat önce egzersizlerin tamamlanmış olmasına özen gösterilmesi yeterlidir. Günün her saatinin egzersiz için ayrı bir etkisi ve faydası vardır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 110 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X