Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? 10 Doğal Tansiyon Düşürücü

Büyük tansiyon 120 – 130 aralığı yetişkin bir birey için doğal kabul edilir. Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür öğrenin

Atardamarların kan çeperlerine yaptığı basınca tansiyon denir. Sizlere bu yazımızda tansiyon yüksekliği ve düşüklüğü neye işaret eder? Nasıl düşürülür? Tansiyonun önemi nedir? Tansiyon kaça ayrılır? Gibi soruların cevaplarını sunacağız.

yüksek tansiyona iyi gelen besinler

Tansiyon nedir?

Tansiyon, kanın atardamar çeperine yaptığı yüksek basınçtır. Kalpteki his demetlerinin kasılması sonucu kalbin alt tarafındaki karıncıklar kasılır. Karıncıkların bu kanı vücuda dağıtması için gerçekten güçlü olması gerekmektedir. Karıncıkların ittirdiği bu kanın vücut atardamarlarına yaptığı basınca da tansiyon denir. Kalbin kasılmasına sistol gevşemesine ise diastol denir. Kalp kasıldığında ölçümü yapılan basınca sistolik basınç, gevşediğinde ise ölçülen basınca diastolik basınç denir. Yapılan tansiyon ölçümlerinde bakılan iki değer diastolik (küçük) ve sistolik (büyük) basınçtır. Tansiyonda oluşan yüksekliğe ise hipertansiyon adı verilir.

İdeal Tansiyon Kaçtır?

Aslında ideal tansiyon diyebileceğimiz bir tansiyon aralığı yoktur. Tansiyon değerleri kişiden kişiye farklılık gösterebilecek değerlerdir. Büyük tansiyon 120 – 130 küçük tansiyon ise 70-90 aralığında yetişkin bir birey için doğal kabul edilir. Sporcularda tansiyon daha düşük aralıklarda gezinir. Bunun sebebi kalbin daha güçlü ama daha yavaş çalışmasıdır. Aynı sporcularda olduğu gibi çocuklarda da tansiyon değerleri yetişkin bireylere göre daha düşük seviyelerde boy gösterir.

Yüksek tansiyon nedir?

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon), kan damarlarına kalp tarafından yapılan basıncın yüksek çıkması durumuna verilen isimdir. Diğer bir adı ise hipertansiyondur. Vücutta herhangi bir semptom göstermeden ilerleyebilen ve gelecekte son derece ciddi rahatsızlıklara yol açabilen bu rahatsızlığa karşı, fark edildikten sonra hızlı bir şekilde önlem alınmalıdır. Hipertansiyonun sebep olduğu bazı semptomlar aşağıda sizler için sıraladık;

 • Sık yaşanan kulak çınlamaları ve kulak uğultuları
 • Burun kanaması
 • Baş dönmesi
 • Terleme ve çarpıntı
 • Nefes Darlığı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Gözün beyaz kısmında yaşanan kanamalar
 • Geceleri sık sık idrara çıkma
 • Stres ve aşırı alkol tüketimi olarak sıralayabiliriz.

Yüksek Tansiyon Nasıl Önlenir?

Yüksek tansiyon sizlerde baş göstermemesi için birçok çözüm mevcuttur. Bunlar:

 • Normal zamanda tükettiğinizden daha düşük tuz yüzdesine sahip besinler tüketmeye çalışın. Düşük tuz oranına sahip besinler tüketmek, kullanılan tansiyon ilaçlarının hastalık üzerindeki etkisini arttırır.
 • Hazır ve işlenmiş gıdaları öğünlerinizden çıkartın. Olabildiğince doğal ve kaynağını bildiğiniz gıdalar tüketmeye dikkat edin.
 • Spor ve egzersiz gibi fiziksel aktiviteleri günlük rutininizin bir parçası haline getirin.
 • Sigara içmekten olabildiği kadar uzak durun. Sigara içmek, kalp damarlarının tıkanmasına yol açtığı ve yüksek tansiyon ilaçlarına karşı bir direnç oluşturduğu için yüksek tansiyona sebep olabilir.
 • Düzenli ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olmaya özen gösterin.
 • Evde kaldığınız sürede kan basıncınızı sık sık kontrol edin.
 • Eğer aşırı kilo (obezlik) gibi bir probleme sahipseniz kilo vermek yüksek tansiyonun önünü kesebilir.
 • Aldığınız alkol miktarını düşürmelisiniz.
 • Her türlü besin türlerini tüketmeye özen gösterin. Bunlar karbonhidrat, lif, yağ ve proteinler ayrıca çeşitli meyve, sebze ve yeşillikler olarak sıralanabilir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Hipertansiyon yüksek kiloya sahip insanlarda, fazla sigara ve alkol kullanan ve kilolu bireylerde daha sık görülür. Yüksek tansiyonun düşmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmek tansiyonun düşürülmesi için kilit ögelerden biridir. Bu besinler

 • Uskumru, somon, sardalye gibi balıklar:

Çok yüksek miktarda omega-3 miktarına sahip, yağ oranı yüksek olan balıkların kalp sağlığı için önemli olumlu etkileri vardır. Kan damarlarında birikmiş olan ve damarları tıkayan, sigara gibi zararlı ürünlerin sebep olduğu bileşikleri azaltır ve yüksek tansiyonun düşmesine büyük yardımcı olan balıklara öğünlerinizde yer vermenizi tavsiye ederiz.

 • Kabak çekirdeği:

Aynı balıkta olduğu gibi yüksek yağ oranına sahip olan kabak çekirdeğin içindeki yağın yüksek tansiyon için doğal ve etkili bir ilaç olduğu ispatlanmıştır.

 • Fasulye ve Mercimek:

Fasulye ve Mercimek de, magnezyum, potasyum gibi tansiyonu düzenleyen ve normal düzeyine getiren besinler içinde yer alır.

 • Meyve:

Meyveler sadece tansiyon için değil sağlıklı bir hayat ve sağlıklı öğünler için de olmazsa olmazlardır. Kalp hastalıkları, kan şekeri, bağışıklık sistemi gibi birçok sistem ve hastalığa iyi gelen meyveler, içerdikleri yüksek miktardaki antioksidan sayesinde kandaki nitrik oksit miktarını yükseltir ve kan damarlarından kanın akmasını engelleyen moleküllerin üretimini büyük ölçüde azaltır. Çilek, elma, kavun, muz ve turunçgiller yüksek tansiyonu tekrardan dengeleyen meyveler arasında yer alır. Eğer meyveleri katı olarak değil de meyve suyu şeklinde tüketiyorsanız, meyve suyunun taze meyveler kullanılarak yapılması ve içine tuz ve şeker gibi bir ürün katılmaması önem arz eder.

 • Yoğurt:

Tansiyonunuzu düşürmenize yarayacak bir diğer besin ise yoğurttur. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi birçok besine ev sahipliği yapan yoğurt kan basıncınızı da düzenlemeye büyük ölçüde yardımcı olur. İçerik açısından da yüklü miktarda protein ve karbonhidrata sahip olan yoğurt, öğünlerinizde yer vermek isteyeceğiniz kaliteli besinler arasında yer alır.

 • Domates:

Besin içeriği olarak birçok element ve sağlıklı bileşiğe ev sahipliği yapan domates ve domates ürünleri, kan basıncını düzenler ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

 • Havuç:

Pek çok diyetisyen tarafından öğünlerde tavsiye edilen ve içerdiği vitamin bakımından ve besin değerleri açısından zengin ve lezzetli olan havuç, kan damarlarında gevşemeye yol açar ve yüksek tansiyonu düşürür. Pişmiş ve çiğ şekilde tüketilebilir ama özellikle çiğ şekilde tüketilmesi yüksek tansiyon için çok daha etkili bir çözüm olacaktır.

 • Narenciye:

Limon, portakal, greyfurt gibi besinlerin ve turunçgillerin yüksek tansiyon üzerinde büyük bir etkileri vardır. Greyfurt, limon ve diğer çeşitli turunçgiller içlerinde barındırdıkları yüksek vitamin ve mineral oranları sayesinde, hem kalp hastalıklarının yaşanma riskini azaltır, hem de yüksek tansiyonun düşmesine büyük rol oynarlar. Ancak greyfurtu tüketmek veya suyunu içmek, tansiyon ilaçlarına farklı şekilde etki edebileceği için tüketmeden önce doktora mutlaka danışılmalıdır.

 • Ispanak:

Yüksek demir ve nitrat oranına sahip olan ıspanak ayrıca yüksek magnezyum, potasyum içerikli olduğu için kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon için doğal bir çözümdür.

 • Brokoli:

Dolaşım sistemine büyük bir katkısı olan brokoli, kanın damarlardaki dolaşımını hızlandırır, vücuttaki nitrik oksit oranını arttırır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Tansiyonu En Hızlı Düşüren Besinler Nelerdir?

Limonlu su, muz, pancar suyu, kekikli su, sarımsaklı ürünler veya yoğurt, ayran gibi besinler tansiyonun hızlı bir şekilde düşmesine yardımcı olacaktır.

Düşük Tansiyon Nedir?

Diğer bir adı hipotansiyon olan düşük tansiyon, kan basıncı değerlerinin normal zamanda olduğundan çok daha düşük çıkması sonucu ile meydana gelir. Bir birey için düşük kaydedilen tansiyon başka bir birey için normal olabilir, bu yüzden tansiyon bireyden bireye farklılık gösterir. Vücudun uzun süre susuz bırakılması, dengesiz ve sürekli hazır beslenme, fazla kilo, idrar söktürücü ilaçları, çok uzun süre boyunca sıcağa maruz kalmak ve damar genişlemesi düşük tansiyona sebep olan nedenlerden birkaçıdır.

Düşük Tansiyon Nasıl Önlenir?

Tansiyonu yükselten unsurların tam tersini yapmak tansiyonun düşmesine sebep olacaktır. Uzun vadede düşük tansiyonun önüne geçmek için;

 • Bol bol su tüketilebilir ve Tuz tüketimi arttırılabilir. Vücutta su tuttuğu için tuz düşük tansiyonun yükselmesine sebep olur.
 • Sıcak mekanlardan ve uzun süre boyunca ayakta durmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ağır kilolarla egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır.

Düşük Tansiyona İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Hamilelik, ishal, bazı kalp ve damar rahatsızlıkları gibi bazı faktörler düşük tansiyona neden olur. Bu durumla karşı karşıya geldiğinizde tüketebileceğiniz en doğru ve sağlıklı besinler;

 • Havuç ve Havuç Suyu:

Havuç içinde bulunan bol miktarda potasyum ve mineraller kan basıncının dengelenmesinde büyük rol oynar. Ayrıca havuç sadece düşük tansiyona değil aynı zamanda yüksek tansiyona da iyi gelen, kan basıncını düzenleyen kaliteli bir besindir.

 • Tuzlu Ayran:

Tansiyon düşüklüğü dendiğinde akla gelen besinlerden birisi de tuzlu ayrandır. İçerdiği yoğurt ve tuz miktarı sayesinde damarlarınızda akan kanın basıncını tekrar normal düzeye indirecek olan tuzlu ayran hazırlanış kolaylığı ile de çokça tercih edilen gıdalardan birisidir.

 • Bal:

Bal lezzetli ve her sabah kahvaltıda tüketilebilecek, enerji veren ve kaliteli bir besindir. Her sabah kahvaltıda bal bulundurmak tansiyon düşüklüğünüze iyi gelecektir.

 • Zeytin:

Bal gibi her kahvaltıda birkaç adet siyah zeytin tüketmek, gün boyunca oluşabilecek tansiyon düşüklüğünün engellenmesinde önemli bir rol oynar. Gün boyu tansiyonu dengeler. Ani tansiyon düşmesi durumunda ise zeytin tüketilmesi tekrardan tansiyon düşüklüğüne iyi gelecektir.

 • Su Tüketimi:

Tansiyon düşüşünü engellemek ve daha sağlıklı bir gün geçirmek için su tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Su vücutta böbrekler, kan akışı, karaciğer gibi birçok organın temel ihtiyaçlarından birisidir. Günlük 10 – 12 bardak kadar su tüketmek tansiyon düşüklüğüne iyi gelecektir.

 • Biberiye:

Biberiye, kan dolaşımının hızlandırmada rol oynayan bir besindir. Merkezi sinir sistemini devreye sokarak vücutta ihtiyaç duyulan kanın yeterince hızlı pompalanmasını sağlar.

 • Kuru Üzüm:

Kuru üzüm kan yapan bir madde olduğu için damarlarda dolaşan kan basıncını ve kan seviyesini normal hale getirir. Düşük tansiyon yaşanması durumunda bir avuç kuru üzüm tansiyon seviyenizi normal düzeye getirecektir.

 • Kahve:

Kahvenin içermiş olduğu kafein kan basıncını arttırır. Kahve içtiğiniz zaman ise düşmüş olan kan basıncını kahvenin içerdiği kafein sayesinde tekrar normal seviyeye yükseltebilirsiniz.

 • Meyve:

Meyveler içerilerinde bol miktarda sıvı barındırır. Meyve tüketimi dehidratasyon oluşmasına engel olacağı için kan basıncının düşmesini önler. Hangi meyveyi tüketmeniz gerektiğini doktorunuza danışabilirsiniz.

 • B-12 ve Folik Asit Bakımından Zengin Besinler:

Balık, kırmızı et, süt ve süt ürünleri gibi birçok ürün kansızlığı önleyeceği için düşük tansiyonun tekrardan eski düzeye yükseltilmesinde büyük rol oynarlar. Öğünlerde et ve süt ürünlerine yer vermek tansiyonunuzu standart seviyesine çıkartacaktır.

Son Sözler

Kanın atardamarlara yaptığı yüksek basınca tansiyon denir. Normalde olması gerektiğinden fazla olan tansiyona hipertansiyon az olan tansiyona ise hipotansiyon denir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilen bu değerler düzenli, sağlıklı ve doğru beslenerek, kaliteli bir uyku düzenine sahip olarak, egzersiz yaparak normal düzeylerine tekrardan getirilebilir. Yüksek tansiyona sarımsaklı yiyecekler, limon gibi besinler iyi gelirken, düşük tansiyona ise zeytin, kahve, bal gibi besinler iyi gelir. İki türlüde sıvı tüketimi tansiyon düzeyinin normal kalması için büyük önem taşımaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tansiyonu en hızlı düşüren besinler limonlu su, ayran, ve sarımsaklı yiyeceklerdir. Bol miktarda sıvı tüketimi ve havuç gibi meyvelerin suyu da tansiyonun düşmesini sağlar.

Başı soğuk su ile yıkamak tansiyonun düşmesine iyi gelir. Fakat suyun fazla soğuk olmamasına dikkat edin. Limonlu içmek ve sarımsaklı yiyecekler tüketmek de tansiyonun düşmesine iyi gelir. Yüksek tansiyonun düşürülmesi için bol miktarda sıvı tüketimi önemlidir.

Bir bireyin sadece tansiyonuna bakarak düşük veya yüksek demek yanlış olur. Eğer baş dönmesi gibi semptomlara sahipse bu kişinin tansiyonu yüksek olabilir. Kişi tansiyonunun yüksek olup olmadığına karar vermeden önce semptomlara bakmalıdır.

Havuç ve havuç suyu tansiyonun hem yükseğine hem de düşüklüğüne iyi gelen en iyi besinlerden biridir. Kafayı çok soğuk olmaması şartıyla suyla yıkamak ve limonlu su tüketmek veya yoğurt tüketmek tansiyona iyi gelecek yollardan birkaçıdır.

Normal bir bireyde tansiyon düzeyi 140 mmHg ve 80 mmHg iken bu kişide tansiyon düzeyi 170 mmHg ve 100 mmHg’dir. Doktora gidilmesi veya kafayı soğuk suyla yıkamak ve limonlu su tüketmek iyi gelebilir.

Dengeli ve düzenli beslenmenin yanında su içmek de tansiyon seviyesini dengede tutar. Tansiyonu çıkan kişi suyun içine limon sıkarak tansiyonunu tekrar eski seviyesine getirebilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 79 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X