Tenisçi Dirseği Nedir? Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Neler?

Sporcular ve bazı el işi yapan bireylerde görülen bir rahatsızlık olan tenisçi dirseği nedir, belirtileri ve tedavi yöntemlerini detaylıca yazdık

Sporcular ve bazı el işi yapan bireylerin muzdarip oldukları ve çokça merak edilen bir rahatsızlık olan tenisçi dirseği hakkında detaylı araştırmalar yapılarak sizlere geniş kapsamlı bilgiler vermeyi amaçladık. Keyifli okumalar.

tenisçi dirseği nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Nedir?

Tenisçi dirseği, ön kol kaslarınızı kemiklerinize bağlayan tendonların ağrılı bir şekilde zayıflamasıdır. Belli hareketleri tekrarlayarak dirseğinizi çok fazla çalıştırdığınızda oluşur. Tıbbi adı lateral epikondilit olarak bilinir.

Adına rağmen tenis vakalarının sadece %5'i bu duruma neden olur. Boyama veya el aletleri kullanma gibi her türlü tekrarlı hareketi yaptıktan sonra ortaya çıkabilir. Tenisçi dirseği, genellikle sadece küçük bir tedavi gerektiren yaygın bir yaralanmadır, ancak iyileşmesi zaman alır ve dinlenme gerektirir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseğinin en sık görülen semptomu, dirseğinizin dış kısmındaki ağrıdır. Zamanla- birkaç haftadan birkaç aya kadar- ağrı sürekli bir acıya dönüşebilir. Dirseğinizin dış kısmı dokunulamayacak kadar acı verici olabilir. Ağrı ön kolunuza ve bileğinize girebilir. Hiçbir şey yapmadığınızda ağrı hissedebilirsiniz, ancak genellikle ağrı belirli hareketlerle, özellikle dirsekteki tendonu çeken bilek hareketleriyle tetiklenir. Bir veya iki kolda tenisçi dirseği olabilir.

Bir hafta kadar semptomlarınız devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza ulaşabilirsiniz:

 • Kolunuzun zor hareket etmesi
 • İçinde bir yumru veya şişkinlik olması
 • Kolunuzu hareket ettirirken oluşan ağrı veya zorlamanın sizi günlük aktivitelerinizden alıkoyması
 • Dirseğinizin etrafındaki alanın kırmızımsı veya şişmiş olması

Tenisçi Dirseği Tanısı Nasıl Konulur?

Tenisçi dirseği tanısı tıbbi öykü ve fizik muayene ile konur. Dirsek ağrısına neden olan diğer durumları ekarte etmek için ek testler istenebilir.

Tıbbi Öykü

Doktorunuz, dirsek ağrınızın özelliklerini sorgulamanın yanı sıra, belirli bir işe veya sporla ilgili faaliyetlere katılıp katılmadığınız veya yakın zamanda dirsek yaralanması veya travması geçirip geçirmediğiniz gibi olası risk faktörlerini soracaktır.

Doktorunuz ayrıca, romatoid artrit veya dirsek sinir sıkışması geçmişiniz olup olmadığı gibi tıbbi geçmişinizi de soracaktır.

Fizik Muayene

Fizik muayene sırasında, sağlık uzmanınız hassasiyeti değerlendirmek için dirseğinize çeşitli bölgelerde baskı yapacaktır. Tenisçi dirseği ile, genellikle lateral epikondilin kendisinden yaklaşık bir santimetre çevresinde hassasiyet vardır.

Doktorunuz ayrıca, ağrınızı artırıp artırmadığını veya yeniden üretip üretmediğini görmek için kolunuzu ve dirseğinizi uzatırken bileğinizi hareket ettirir (esnetir ve uzatır).

Diğer Testler

Yukarıdaki koşullardan bazılarını teşhis etmek için çeşitli testler kullanılabilir. Örneğin, bir tenisçi dirseği ile bir röntgen normal olsa da dirsek artriti ile uyumlu değişiklikleri ortaya çıkarabilir.

Benzer şekilde, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması da genellikle normaldir, ancak bazı kişilerde etkilenen tendon bazı anormal değişiklikler gösterebilir. Bir MRI, radyal tünel sendromunu teşhis etmek için de faydalı olabilir.

Sinir iletim çalışması ve elektromiyografi (EMG) gibi diğer testler bazen sinir sıkışmasını dışlamak için yapılır. Romatoid artrit gibi inflamatuar durumların teşhisine yardımcı olmak için kan testleri kullanılabilir.

Tenisçi Dirseği Kimlerde En Çok Görülmektedir?

Tenisçi dirseği kendiliğinden ortaya çıkabilirken, bu rahatsızlığa karşı özellikle savunmasız olan iki grup insan vardır:

 • Spor Katılımcıları: Sporcular, özellikle raket sporu yapanlar, tenisçi dirseği geliştirmeye eğilimlidirler. Amatör tenisçilerin yaklaşık üçte biri kariyerlerinin bir noktasında tenisçi dirseği yaşıyor. Raket sporlarının yanı sıra golfçüler, eskrimciler ve diğer spor katılımcılarında tenisçi dirseği görülür.
 • El İşçileri: Elleriyle çalışan kişilerde tenisçi dirseği gelişme riski daha yüksektir. Tenisçi dirseğine yol açabilecek işler arasında tesisatçılar, ressamlar, bahçıvanlar ve marangozlar bulunur. Tekrarlayan kavrama ve kavrama gerektiren aktivitelerin yanı sıra travma (dirseğe doğrudan darbeyle tendon şişmesi) tenisçi dirseğine neden olabilir.

Tenisçi Dirseğine Ne Sebep Olur?

Tenisçi dirseği, çoğunlukla 30 ila 50 yaşları arasındaki insanların %3'ünü etkiler. Dirseğinizin etrafındaki tendonu ve kası çeken herhangi bir tekrarlı, güçlü hareket tenisçi dirseğine neden olabilir. Teniste, bir backhand vuruşu, topa vurduğunuzda sıkışan ön kol kaslarınıza biraz baskı uygular. Tekniğiniz kapalıysa veya raketi çok sıkı tutarsanız, ön kol kaslarınızı dirseğinize bağlayan tendonlara daha fazla baskı uygular. Bu, tendonlarda küçük yırtıklara neden olabilir.

Squash veya raketbol gibi diğer raket sporlarını oynamak da tenisçi dirseğine neden olabilir. Ayrıca, aşağıdakiler gibi tekrarlayan kol hareketlerini içeren işler veya faaliyetler de yol açabilir:

 • Ağaçları testere ile kesmek
 • Tablo yapmak
 • Marangozluk
 • Bazı müzik aletlerini çalmak
 • Bıçakla kesme gibi mutfak işleri
 • Sıhhi tesisat
 • Arabalar üzerinde çalışmak
 • Bir montaj hattında çalışmak
 • Dirseğinize doğrudan bir darbe de tendonların şişmesine neden olabilir.

Evde Yapılabilecek Tenisçi Dirseği Egzersizleri Neler?

Evde uygulayabileceğiniz tenisçi dirseği egzersizlerini şunlardır:

 1. Bilek Hareketi: Omuz, dirsek ve el bileği aynı hizada olacak şekilde, eliniz bileğinizden 90 derece yukarıda olacak şekilde duvara bastırın. Bu egzersizi 10 kez tekrar ederek 3 set uygulayın.
 2. Ön Kol Hareketi: Dirseğiniz 90 derece bükülü olacak şekilde yanda dururken, avuç içinizi yukarıya çevirin. Tam 5 saniye bu şekilde bekleyin ve avuç içini tekrardan aşağıya çevirin. Bu şekilde de 5 saniye bekleyin. Egzersizin ilk adımında olduğu gibi bunu da 10 kez tekrar edin ve 3 set uygulayın.
 3. Dirsek Hareketi: Avucunuzun iç tarafı omzunuza değecek şekilde dirseğinizi hareket ettirin. Ardından tekrar eski haline getirin. Tıpkı birinci ve ikinci egzersizde olduğu gibi bu egzersizi de 10 kez tekrar edin ve 3 set uygulayın.
 4. Bilek Kuvvetlendirme Hareketleri: Bilek ekstansiyonu: Avuç içiniz aşağı tarafa bakacak şekilde bir çekiç ya da konserve kutusu tutun. Bu ağırlığı yavaşça kaldırın ve yeniden eski konumuna getirin. Bu bilek egzersizini 10 kez tekrar edin ve 3 set uygulayın. Bilek fleksiyonu: Ortalama 750 gr-1 kg arası ağırlıkta bir nesneyi avuç içiniz yukarı bakacak şekilde tutun.
 5. Pronasyon ve Supinasyon: Dirsek 90 derecelik açıdayken bir çekiç sapı veya konserve kutusunu elinizde tutun. Bileğinizi yavaşça aşağı ve yukarı yönde çevirin. Bu egzersizi de 10 kez tekrar edin ve 3 set uygulayın.

Tenisçi Dirseği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi dirseği varsa çok az tedavi ile kendi kendine iyileşebilir. Ancak bu iyileşme 18 ayı bulabilir. İyileşmenizi hızlandırabilecek kanıtlanmış cerrahi olmayan teknikler mevcuttur. Tenisçi dirseği için cerrahi olmayan ve minimal invaziv tedaviler şunları içerir:

 • Dinlenme: Tendonların iyileşmesine zaman vermek için aktiviteleri birkaç hafta durdurmanız veya azaltmanız gerekebilir.
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler): İbuprofen (Advil®) ve naproksen (Aleve®) dahil NSAID'ler ağrı ve iltihabı hafifletebilir.
 • Diş telleri: Sağlayıcınız, karşı kuvvet desteği adı verilen çıkarılabilir bir destek desteği takmanızı önerebilir. Bu alet tendon ve kaslardaki gerilimi alır.
 • Fizik tedavi: Fizik tedavi egzersizleri önkol kaslarını ve tutuşunuzu güçlendirebilir. Masaj, ultrason veya diğer kas uyarıcı teknikler ağrıyı azaltmaya ve işlevi iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Steroid enjeksiyonları: Enjekte edilebilir kortikosteroidler eklem ağrısını ve iltihabı geçici olarak rahatlatır. Bu enjeksiyonlar doğru alana yerleştirilmelidir, bu nedenle birçok sağlayıcı bu enjeksiyonları ultrason rehberliğinde gerçekleştirecektir.
 • Trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi: Trombositler, kanınızdaki iyileşmeye yardımcı olan küçük hücre parçalarıdır. Bir (PRP) tedavisi enjeksiyonu sırasında, sağlayıcınız az miktarda kanı çıkarır ve trombositleri diğer kan hücrelerinden ayırır. Ardından konsantre trombositleri ultrason rehberliğinde yaralı bölgeye enjekte ederler.

Tenisçi Dirseğine Ne İyi Gelir? Krem ve Bitkisel Tedavi Önerileri

 • Sarımsak: Kükürt ve selenyum açısından zengin olan sarımsak tenisçi dirseği tedavisinde çok etkili bir bitkidir. Sarımsak iltihabı gidermesinin yanı sıra ağrıyı da dindirebilir. Sarımsağı tenisçi dirseği tedavisinde kullanmak için şu yöntemleri izleyin:
 1. 4 diş sarımsağı rendeleyip püre haline getirin veya blenderdan geçirin.
 2. Sarımsakları 2 yemek kaşığı hardal yağına koyup, sarımsaklar koyu kahverengi hale gelene kadar ısıtın.
 3. Bu karışımı süzün ve teninizin dayanabileceği ısıya gelene soğumaya bırakın.
 4. Hazırladığınız yağı tenisçi dirseği olan yere sürüp, 1-2 dakika masaj yapın ve birkaç saat bekletin.
 5. Birkaç gün boyunca günde 2 kez bu uygulaya devam edin.
 6. Ayrıca günde 2-3 diş çiğ sarımsağı küçük küçük dilimleyip, hap gibi yutun veya çiğneyip yutun.
 • Zerdeçal: Zerdeçal, iltihaplardan kurtarmaya yardımcı olan ve doğal ağrı kesici olarak görev yapan kurkumin isimli maddeyi içerir. Ayrıca, zerdeçal serbest radikalleri ortadan kaldırıp, iyileşmeyi hızlandıran antioksidanlar bakımından da zengindir. Zerdeçalı tenisçi dirseği tedavisinde kullanmak için:
 1. 1 su bardağı süte bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu katın.
 2. Kısık ateşte ısıtın.
 3. Ocaktan alıp içine biraz bal ekleyin ve en az birkaç hafta boyunca günde 2 kez için.
 4. Bir diğer yöntem de günde üç kez 250 ila 500 miligram zerdeçal kapsül hap almaktır, fakat ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Zencefil: Zencefil, tenisçi dirseğini tedavi etmekte önemli rol oynayan güçlü bir iltihap gidericidir. Zencefili tenisçi dirseği tedavisinde kullanmak için:

1.Yöntem:

 1. Bir parça taze zencefili 2 bardağı suya koyup 10 dakika boyunca kaynatın.
 2. Ocaktan alıp süzün ve biraz bal ekleyin.
 3. Ağrı bitene kadar yavaş yavaş, günde üç kez içiniz.

2.Yöntem:

Tenisçi dirseğinden etkilenen alan üzerine zencefil lapa uygulanması da şifaya kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Zencefil lapası yapmak için:

 1. 4 yemek kaşığı taze zencefili rendeleyip pamuklu bir beze koyup sıkıca sarın, sıcak suya koyup, 1 dakika 'dan az bekletip soğumaya bırakın.
 2. 15 dakika boyunca tenisçi dirseği olan bölgede bekletin.
 3. İyileşene kadar her gün devam edin.
 • Çemen Tohumu: Çemen tohumu anti-inflamatuar özellikleri ile tenisçi dirseğinin neden olduğu iltihap ve şişliğin giderilmesine yardımcı olan bir bitkidir.

1.Yöntem:

 1. 1-2 yemek kaşığı çemen tohumunu blenderdan geçip öğütün, içine biraz süt katıp macun yapın.
 2. Bu macunu tenisçi dirseği olan bölgeye uygulayıp, bir iki saat bekletin.
 3. Ardından ılık su ile durulayın.

2.Yöntem:

 1. 1 tatlı kaşığı çemen tohumunu blenderdan geçip toz hale getirin.
 2. 1 su bardağı ılık suya koyup her sabah bu suyu için.
 3. Ağrı tamamen geçene kadar her iki yöntemi de uygulamaya devam edin.
 • Karakafes yaprağı: Karakafes yapraklarında vücudun doğal iyileşme yeteneğine katkıda bulunan bazı kimyasal bileşenler vardır. Ayrıca bu yaprakları kullanmak tenisçi dirseği doğal tedavi yöntemlerindendir. Karakafes yaprağını tenisçi dirseği tedavisinde kullanmak için:
 1. Karakafes yaprakları yumuşak hale gelene kadar sıcak suda bekletin.
 2. Yumuşak hale gelen bu yaprakları ılığın biraz üzeri sıcaklıktayken tenisçi dirseğinden etkilenen eklemin üzerine yerleştirin.
 3. Yaprakları tutması için bezle etrafını sarın.
 4. 1 gece bekletin.
 5. Şişlik ve iltihap gidene kadar her gün bu uygulamaya devam edin.

Son Sözler

Yazımızda, tenisçi dirseği rahatsızlığının ne olduğuna, belirtilerinin neler olabileceğine, nelerden kaynaklandığına ve tedavi için izlenmesi gereken yolların neler olabileceği konusunda bilgiler verdik. Tıbbi adı lateral epikondilit olan tenisçi dirseği adına rağmen tenis oynayanlarda görülme ihtimali %5´tir. Genellikle bir hareketi sürekli yapan ve zamanla ağrılı şişliklere neden olan bir hastalıktır. Belirli meslek grupları ve yaş sonrasında ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Tanı alındıktan sonra iyileşmesi zaman alabilir ancak düzelme ihtimali yüksektir. Eğer sizde de tenisçi dirseği rahatsızlığı belirtileri var ise mutlaka uzman bir hekime görünmenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tenisçi dirseği tedavi edilmezse kas ve tendonlarda kronik enflamasyon oluşabilmektedir. 4-6 hafta sonrasına kadar tedavisi yapılmaz ise ağrı kronik ağrıya dönüşebilir.

Belirli iyileşme yöntemleri vardır ancak en iyisi bu hasara neden olan tekrarlayıcı hareketten uzaklaşmaktır. Dinlenmek ve soğuk uygulama iyi gelebilir. Bandajlarla dirsek desteklenebilir.

Tenisçi dirseği hastalarının büyük çoğunluğu dinlenerek, ağrıyan bölgenin hareketinden kaçınarak, buz uygulanarak ve ağrı kesicilerle iyileşmesi beklenebilir. İyileşmeyen grupta diğer tedavi yöntemlerine geçilir. Az sayıda hasta grubunda cerrahi düşünülür.

 • Ağır bir eşya kaldırıldığında ağrı oluşur.
 • Dirseğin dış tarafında ağrı ve hassasiyet oluşur.
 • Elin ve bileğin kaldırılmasında veya gerilmesinde ağrı oluşur.
 • Yumruk yapıldığında, bir obje tutulduğunda, el sıkışmasında ya da kapı kolu çevrildiğinde ağrı meydana gelir.

Tenisçi dirseği tedavisi için enjeksiyon, ilaç, fizik tedavi, egzersiz, dirsek bantları, cerrahi uygulamalar yapılmaktadır.

Tenisçi dirseği bandı, dirsek bölgesine değil de dirsek ekleminin yaklaşık 10 cm uzağına doğru (distalinde), ön kol üzerine takılır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 131 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X