ROACCUTANE Nedir, Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

ROACCUTANE, Nodüler veya Konglobat akne veya kalıcı yara izine neden olma riski taşıyan akne ve sivilceleri tedavi etmek için kullanılır.

ROACCUTANE, aktif geçmeyen sivilcelerinden kurtulmak isteyenler için zamanla daha da popülerleşen bir ilaç haline gelmiştir. Ergenliğe bağlı veya başka sebeplerden kaynaklı sivilcesi olan bireyler birçok yol denese de istediği sivilcesiz, pürüzsüz bir cilde ulaşamayınca dermatoloğa başvuruyor. Dermatolog belirli muayene ve testlerden sonra ilaç tedavisini uygun görebilir. Peki ROACCUTANE bu başarıyı nasıl sağlıyor? ROACCUTANE ne işe yarar, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir? Merak edilen tüm soruları kapsamlı bir şekilde araştırdık.

roaccutane ne işe yarar

ROACCUTANE Nedir?

ROACCUTANE, A vitamini ile ilişkili bir madde olan ve retinoidler (akne tedavisi için) olarak adlandırılan bir grup ilaçtan biri olan izotretinoin içerir. Roaccutane, yalnızca uzman doktorlar tarafından şiddetli sivilce şikayeti olan gençlere ve yetişkinlere reçete edilir.

ROACCUTANE'ın içeriği:

ROACCUTANE'deki aktif madde izotretinoindir.

Diğer bileşenler rafine soya fasulyesi yağı, hidrojene soya fasulyesi yağı, kısmen hidrojene soya fasulyesi yağı, sarı balmumu, jelatin, gliserol %85, sorbitol (E420), mannitol, hidrojene hidrolize nişasta, titanyum dioksit (E171), kırmızı demir oksit (E172), modifiye gomalak içeren baskı mürekkebi, siyah demir oksit (E172) ve propilen glikoldür.

ROACCUTANE, 10 mg veya 20 mg izotretinoin içeren yumuşak kapsüller halinde gelir.

 • 10 mg kapsüller oval, opak, kahverengi-kırmızı renkte ve ROA 10 işaretlidir.
 • 20 mg kapsüller oval, opak, kahverengi-kırmızı ve beyaz renklidir ve ROA 20 olarak işaretlenmiştir.

Kapsüller 20, 30, 50 veya 100 kapsüllük blister ambalajlarda sunulmaktadır.

ROACCUTANE Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

ROACCUTANE, yetişkinlerde ve ergenlerde şiddetli akne formlarını (Nodüler veya Konglobat akne veya kalıcı yara izine neden olma riski taşıyan akne gibi) tedavi etmek için kullanılır. Akneniz, antibiyotik ve cilt tedavileri de dahil olmak üzere akne karşıtı tedavilerle iyileşmediğinde ROACCUTANE kullanabilirsiniz. Kısaca Roaccutane ne işe yarar sorusuna; akne ve sivilce tedavisi için kullanılan, etkili olduğu bilinen bir antibiyotik ilaçtır denebilir.

ROACCUTANE ergenlik öncesi akne tedavisinde ve 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

ROACCUTANE tedavisi bir dermatolog (cilt problemlerinin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor) tarafından denetlenmelidir.

Güncel ROACCUTANE Fiyatları ve Formları:

ROACCUTANE Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Aşağıdaki durumlarda ROACCUTANE kullanmayınız:

 • Hamile veya emziriyorsanız
 • Hamile kalma olasılığınız varsa
 • İzotretinoin, yer fıstığı veya soya ya da bu ilacın diğer bileşenlerine karşı alerjiniz varsa
 • Karaciğer hastalığınız varsa
 • Kan yağlarınız çok yüksekse (ör: yüksek kolesterol veya trigliserit)
 • Vücudunuzda çok yüksek düzeyde A vitamini varsa (Hipervitaminoz A)
 • 12 yaşından küçükseniz
 • Fruktoz veya sorbitol şekerlerine direnciniz yoksa
 • Tetrasiklinler (bir tür antibiyotik) ile tedavi görüyorsanız

Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, herhangi bir ROACCUTANE almadan önce doktorunuzla tekrar görüşün.

ROACCUTANE Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlar İçin Tavsiyeler:

 • Daha önce herhangi bir ruh sağlığı probleminiz olduysa (depresyon, agresif eğilimler veya ruh hali değişiklikleri, kendinize zarar verme veya hayatınıza son verme düşünceleri) doktorunuza bildiriniz. Bunun nedeni ROACCUTANE kullanırken ruh halinizin etkilenebilecek olmasıdır.
 • ROACCUTANE ile tedavi sırasında belinizde veya kalçanızda sürekli ağrı hissederseniz doktorunuza bildirin. Bu belirtiler, bir tür iltihaplı sırt ağrısı olan sakroiliit belirtileri olabilir. Doktorunuz ROACCUTANE ile tedaviyi kesebilir ve sizi iltihaplı sırt ağrısı tedavisi için bir uzmana yönlendirebilir. MRI gibi görüntüleme yöntemleri de dahil olmak üzere daha ileri değerlendirme gerekebilir.
 • Tedavi sırasında hamile kalma ihtimaliniz varsa ROACCUTANE almamalısınız.
 • Bu tedaviyi bıraktıktan sonra bir ay boyunca hamile kalmamalısınız çünkü vücudunuzda hala bir miktar ilaç kalmış olabilir. Hamile kalabilecek kadınlara sıkı kurallar altında ROACCUTANE reçete edilir. Bunun nedeni, doğmamış bebeğe ciddi zarar verme riskidir.
 • Hamile kalma riskine karşılık her ay düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 • Bu ilaçla tedavi sırasında ve ROACCUTANE'ı bıraktıktan sonraki 1 ay boyunca kan bağışında bulunmamalısınız çünkü hamile bir hastaya kanınız verilirse doğmamış bir bebek zarar görebilir.

Erkekler İçin Tavsiyeler:

 • ROACCUTANE kullanan erkeklerin menisindeki oral retinoid seviyeleri, partnerlerinin doğmamış bebeklerine zarar vermeyecek kadar düşüktür. Ancak, ilacınızı asla kimseyle paylaşmamalısınız.
 • Bu ilaçla tedavi sırasında ve ROACCUTANE'ı bıraktıktan sonraki 1 ay boyunca kan bağışında bulunmamalısınız çünkü hamile bir hastaya kanınız verilirse doğmamış bir bebek zarar görebilir.
 • Ruh haliniz ve davranışlarınızdaki bazı değişiklikleri fark etmeyebilirsiniz, bu nedenle arkadaşlarınıza ve ailenize bu ilacı kullandığınızı söylemeniz çok önemlidir. Bu değişiklikleri fark edebilir ve doktorunuzla konuşmanız gereken herhangi bir sorunu hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olabilirler.

Tüm Hastalar İçin Tavsiyeler:

 • Daha önce herhangi bir akıl hastalığınız (depresyon, intihar davranışı veya psikoz dahil) olduysa veya bu durumlardan herhangi biri için ilaç kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 • ROACCUTANE kullanımı ile ciddi deri reaksiyonları (örn. eritema multiforme (EM), Stevens-Johnson sendromu (SJS) ve toksik epidermal nekroliz (TEN)) bildirilmiştir. Döküntü, deride yaygın kabarma veya soyulmaya kadar ilerleyebilir. Ayrıca ağız, boğaz, burun, cinsel organlarda ülserler ve konjunktivit (kırmızı ve şiş gözler) olup olmadığına bakmalısınız.
 • Nadiren, egzama, kurdeşen ve kol ve bacaklarda morluklar veya kırmızı lekeler şeklinde cildi etkileyebilen ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik bir reaksiyon geliştirirseniz, ROACCUTANE almayı bırakın, bir doktordan acil tavsiye alın ve ona bu ilacı kullandığınızı belirtin.
 • ROACCUTANE iltihaplı bağırsak hastalığı ile ilişkilendirilmiştir. Herhangi bir Gastrointestinal bozukluk geçmişiniz olmadan şiddetli kanlı ishaliniz varsa doktorunuza belirtin.
 • Yoğun egzersiz ve fiziksel aktiviteyi azaltın. ROACCUTANE, özellikle şiddetli fiziksel aktivite yapan çocuklarda ve gençlerde kas ve eklem ağrısına neden olabilir.
 • ROACCUTANE karaciğer enzim düzeylerini artırabilir. Doktorunuz bu seviyeleri kontrol etmek için ROACCUTANE tedavisi öncesinde, sırasında ve sonrasında kan testleri yapacaktır. Kan testleri yüksek seviyedeyse, doktorunuz dozunuzu düşürebilir veya ROACCUTANE tedavisini bitirebilir.
 • ROACCUTANE genellikle kolesterol veya trigliserid gibi kan yağlarını artırır. Doktorunuz ROACCUTANE tedavisi öncesinde, sırasında ve sonrasında bu seviyeleri test edecektir. Tedavi sırasında alkollü içki içmemeniz ya da en azından normalde içtiğiniz miktarı azaltmanız gereklidir. Halihazırda yüksek kan yağlarınız, diyabetiniz (yüksek kan şekerleri) varsa, aşırı kiloluysanız veya alkolikseniz doktorunuza söyleyiniz. Daha sık kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Kan yağlarınız yüksekse, doktorunuz dozunuzu düşürebilir veya ROACCUTANE tedavisini bitirebilir.
 • ROACCUTANE göz kuruluğuna, kontakt lenslere tahammülsüzlüğe ve gece görüşünde azalma dahil görme güçlüklerine neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz sizden kayganlaştırıcı göz merhemi veya gözyaşı replasman tedavisi kullanmanızı isteyebilir. Kontakt lens kullanıyorsanız ve kontakt lenslere karşı intolerans geliştirdiyseniz, tedavi sırasında gözlük takmanız önerilebilir. Görme güçlüğü geliştirirseniz doktorunuz tavsiye için sizi bir uzmana yönlendirebilir ve ROACCUTANE almayı bırakmanız istenebilir.
 • ROACCUTANE kullanımı ile ve ROACCUTANE'ın tetrasiklinler (bir tür antibiyotik) ile birlikte kullanıldığı bazı vakalarda iyi huylu intrakraniyal hipertansiyon bildirilmiştir. Baş ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozuklukları gibi semptomlar geliştirirseniz ROACCUTANE almayı bırakın ve doktorunuzdan tavsiye alın. Doktorunuz gözde optik disk şişmesi (Papilödem) olup olmadığını kontrol etmek için sizi bir uzmana sevk edebilir.
 • Herhangi bir böbrek probleminiz varsa doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz sizi daha düşük bir ROACCUTANE dozuyla başlatabilir ve daha sonra tolere edilen maksimum doza kadar artırabilir.
 • Kan şekeri seviyesini yükseltebilir. Nadiren insanlar diyabetik olabilir. Doktorunuz, diyabetiniz varsa, aşırı kiloluysanız veya alkolikseniz, tedavi sırasında kan şekeri seviyelerini izleyebilir.
 • Cildinizin kuruma ihtimali fazladır. Tedavi sırasında cilt nemlendirici bir merhem veya krem ve dudak kremi kullanın. Cilt tahrişini önlemek için peeling veya akne karşıtı ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Çok fazla güneşten kaçının ve güneş lambası veya güneş yatağı kullanmayın. Cildiniz güneş ışığına karşı daha hassas hale gelebilir. Güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörlü (SPF 15 veya daha yüksek) bir güneş koruma ürünü kullanın.
 • Herhangi bir kozmetik cilt tedavisi yaptırmayın. ROACCUTANE cildinizi daha kırılgan hale getirebilir. Tedavi sırasında veya tedaviden sonra en az 6 ay boyunca ağda (epilasyon), dermabrazyon veya lazer tedavisi (azgın deriyi veya yara izlerini giderme) yaptırmayın. Bunlar yara izine, cilt tahrişine veya nadiren cildinizin renginde değişikliklere neden olabilir.

Çocuk ve Ergenler İçin Tavsiyeler:

ROACCUTANE'ın 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Bunun nedeni, bu yaş grubunda güvenli veya etkili olup olmadığının bilinmemesidir.

ROACCUTANE İlacı Nasıl Kullanılır?

 • ROACCUTANE'ı her zaman doktorunuzun size söylediği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Normal başlangıç dozu vücut ağırlığınızın kilogramı başına günde 0.5 mg'dır (0.5 mg/kg/gün). Yani 60 kg ağırlığındaysanız, dozunuz genellikle günde 30 mg olarak başlayacaktır.
 • Kapsülleri günde bir veya iki kez alınız.
 • Tok karnına alınız. Bir içecek veya bir ağız dolusu yiyecekle birlikte bütün olarak yutunuz.
 • Birkaç hafta sonra doktorunuz dozunuzu ayarlayabilir. Doz miktarı, çoğu hasta için doz 0.5 ile 1.0 mg/kg/gün arasında olacaktır.
 • Ciddi böbrek problemleriniz varsa, genellikle daha düşük bir dozla (10 mg/gün gibi) başlayacaksınız ve bu doz vücudunuzun tolere edebileceği en yüksek doza kadar artırılacaktır. Vücudunuz önerilen dozu tolere edemiyorsa, size daha düşük bir doz reçete edilebilir: bu, daha uzun süre tedavi görmeniz ve aknenizin tekrar oluşma olasılığının daha yüksek olması anlamına gelebilir.
 • Bir tedavi kürü genellikle 16 ila 24 hafta sürer. Çoğu hastanın sadece bir kür alması gerekir. Akneniz tedaviden sonra 8 haftaya kadar iyileşmeye devam edebilir. Genellikle o zamana kadar başka bir tedaviye başlamazsınız.
 • Bazı kişiler tedavinin ilk haftalarında aknelerinin kötüleştiğini fark eder. Tedavi devam ettikçe genellikle iyileşir.
 • Eğer bir dozu almayı unutursanız mümkün olan en kısa sürede alınız. Ancak, bir sonraki dozunuzun zamanı yaklaştıysa, kaçırdığınız dozu atlayın ve önceki gibi devam edin. Çift doz (birbirine yakın iki doz) almayınız.

ROACCUTANE Faydaları Nelerdir?

 • İltihaplı (kırmızı) lekelerde etkilidir. İzotretinoin kırmızı papüller, püstüller ve nodüller gibi iltihaplı lekeleri temizler. İzotretinoin yeni iltihaplı lekelerin oluşmasını durdurur ve mevcut iltihaplı lekelerin düzleşmesine ve çözülmesine neden olur.
 • Aknede ortaya çıkan kistleri azaltmada etkilidir.
 • Açık veya kapalı olabilen komedonlar için de etkilidir.
 • Ciltteki yağ üretimini azaltır ve birçok kişi ciltlerinin ve saçlarının daha az parlak olduğunu fark eder.
 • %80 başarı oranına sahiptir.

ROACCUTANE Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, bu ilaç da yan etkilere neden olabilir, ancak herkeste görülmez. İzotretinoin kullanımı ile ilişkili yan etkilerin bazıları dozla ilgilidir. Yan etkiler genellikle doz değiştirildikten veya tedavi kesildikten sonra geri döndürülebilir, ancak bazıları tedavi kesildikten sonra da devam edebilir. Bazı yan etkiler ciddi olabilir ve derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.

Cilt Problemleri:

 • Ciddi deri döküntüleri (eritema multiforme, Stevens- Johnson sendromu ve toksik epidermal nekroliz)
 • Göz enfeksiyonu (konjonktivit) veya ağız, boğaz veya burun ülserleri gibi ek semptomlar

Zihinsel Sorunlar

Ciddi Yan Etkiler:

 • Depresyon üzgün veya değişmiş ruh hali, endişe, duygusal rahatsızlık duyguları
 • Var olan depresyonun kötüleşmesi.
 • Şiddete başvurma veya saldırganlaşma.

Olası Yan Etkiler:

 • Bazı insanlar kendilerine zarar verme ya da yaşamlarına son verme (intihar düşünceleri) hakkında düşüncelere sahip olmuş, yaşamlarına son vermeye çalışmış (intihara teşebbüs) ya da yaşamlarına son vermişlerdir (intihar). Bu kişiler depresyonda gibi görünmeyebilir.
 • Olağandışı davranışlar
 • Psikoz belirtileri: sesler duymak veya olmayan şeyler görmek gibi gerçeklikle temasın kaybedilmesi.

Alerjik Reaksiyonlar

Ciddi Yan Etkiler:

 • Ciddi (anafilaktik) reaksiyonlar: boğaz, yüz, dudaklar ve ağzın aniden şişmesi sonucu nefes almada veya yutkunmada zorluk
 • Ellerde, ayaklarda ve ayak bileklerinde ani şişme

Olası Yan Etkiler:

 • Ani göğüs sıkışması, nefes darlığı ve hırıltılı solunum

Kemikler Ve Kaslar

Olası Yan Etkiler:

 • Potansiyel olarak hayatı tehdit edebilen kas güçsüzlüğü, kolları veya bacakları hareket ettirmede güçlük, vücudun ağrılı, şişmiş, morarmış bölgeler
 • Koyu renkli idrar, idrar çıkışının azalması veya hiç olmaması, kafa karışıklığı veya dehidrasyon ile ilişkili olabilir. Bunlar, böbrek yetmezliğine yol açabilen bir kas dokusu yıkımı olan rabdomiyoliz belirtileridir. ROACCUTANE kullanırken yoğun fiziksel aktivite yapıyorsanız bu durum ortaya çıkabilir.

Karaciğer ve Böbrek Sorunları

Olası Yan Etkiler:

 • Sarı cilt veya gözler ve yorgun hissetmek. Bunlar hepatit belirtileri olabilir.
 • İdrar yapma zorluğu (su geçirme), şişmiş ve kabarık göz kapakları, aşırı yorgun hissetme. Bunlar böbrek iltihabının belirtileri olabilir.

Sinir Sistemi Sorunları

Olası Yan Etkiler:

 • Kalıcı baş ağrısı, hasta hissetme (bulantı), hasta olma (kusma) ve bulanık görme dahil görme yeteneğinizde değişiklik. Bunlar, özellikle ROACCUTANE tetrasiklin adı verilen antibiyotiklerle birlikte alınıyorsa, iyi huylu intrakraniyal hipertansiyon belirtileri olabilir.

Bağırsak ve Mide Sorunları

Olası Yan Etkiler:

 • Şiddetli kanlı ishalle birlikte veya tek başına şiddetli karın (mide) ağrısı, hasta hissetme (bulantı) ve hasta olma (kusma). Bunlar ciddi bağırsak rahatsızlıklarının belirtileri olabilir

Göz Rahatsızlıkları

Olası Yan Etkiler:

 • Bulanık görme

Diğer Yan Etkiler

Çok Yaygın Yan Etkiler (10 kişiden en az 1 tanesini etkileyebilir):

 • Ciltte, özellikle dudaklarda ve yüzde kuruluk; iltihaplı cilt, çatlamış ve iltihaplı dudaklar, kızarıklık, hafif kaşıntı ve hafif soyulma. Tedavinin başlangıcından itibaren nemlendirici bir krem kullanmanız önerilir.
 • Cilt özellikle yüz bölgesi normalden daha kırılgan ve kırmızı olması
 • Sırt ağrısı; kas ağrısı, özellikle çocuklarda ve gençlerde eklem ağrısı
 • Herhangi bir kemik veya kas probleminin daha da kötüleşmesini önlemek için, ROACCUTANE kullanırken yoğun fiziksel aktiviteyi azaltabilirsiniz.
 • Göz iltihabı (konjonktivit) ve göz kapağı bölgesi; gözler kuru ve tahriş olmuş hissedilir. Gözleriniz kuruduysa ve kontakt lens kullanıyorsanız, bunun yerine gözlük takmanız gerekebilir.
 • Kan testlerinde görülen karaciğer enzimlerinde yükselme.
 • Kandaki yağ seviyelerinin değişmesi (HDL veya trigliseritler dahil)
 • Morarma, kanama veya daha kolay pıhtılaşma
 • Anemi- halsizlik, baş dönmesi, soluk cilt

Olası Yan Etkiler (10 kişiden en az 1 tanesini etkileyebilir):

 • Baş ağrısı
 • Kanda daha yüksek kolesterol seviyeleri
 • İdrarda protein veya kan görülebilir
 • Beyaz kan hücreleri etkilenirse enfeksiyonlara yakalanma olasılığı artar
 • Burun içi kurur ve kabuklanır, hafif burun kanamalarına neden olur
 • Boğaz ve burun ağrısı veya iltihabı
 • Kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar

Seyrek Yan Etkiler (1.000 kişiden en az 1 tanesini etkileyebilir):

 • Saç dökülmesi (Alopesi). Bu genellikle geçicidir. Tedavi bittikten sonra saçlarınız normale dönecektir.

Çok Seyrek Yan Etkiler (10.000 kişiden en az 1 tanesini etkileyebilir):

 • Renk körlüğü ve renk görüşü kötüleşir
 • Işığa karşı hassasiyet artabilir; gözlerinizi çok parlak güneş ışığından korumak için güneş gözlüğü takmanız gerekebilir
 • Bulanık görme, çarpık görme, göz yüzeyinde bulanıklık (kornea opasitesi, katarakt) gibi diğer görme sorunları
 • Aşırı susama; sık idrara çıkma ihtiyacı; kan testlerinin kan şekerinizde artış göstermesi. Bunların hepsi diyabet belirtileri olabilir
 • Akne ilk birkaç hafta içinde kötüleşebilir, ancak belirtiler zamanla düzelmelidir.
 • Cilt özellikle yüzde iltihaplı, şiş ve normalden daha koyu olabilir
 • Aşırı terleme veya kaşıntı.
 • Artrit; kemik bozuklukları (gecikmiş büyüme, ekstra büyüme ve kemik yoğunluğunda değişiklikler); büyüyen kemiklerin büyümesi durabilir
 • Yumuşak dokuda kalsiyum birikimi, ağrılı tendonlar, şiddetli egzersiz yapıyorsanız kanınızda yüksek düzeyde kas yıkım ürünleri
 • Işığa karşı artan hassasiyet
 • Tırnak dibinde bakteriyel enfeksiyonlar, tırnaklarda değişiklikler
 • Şişlikler, akıntı, irin
 • Ameliyat sonrası kalınlaşmış yara izi
 • Vücut kıllarında artış
 • Konvülsiyonlar, uyuşukluk, baş dönmesi
 • Lenf bezleri şişebilir
 • Boğaz kuruluğu, ses kısıklığı
 • İşitme güçlükleri
 • Genel olarak kendini iyi hissetmeme
 • Kanda yüksek ürik asit seviyeleri
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Kan damarlarının iltihaplanması (bazen morarma, kırmızı lekeler ile birlikte)
 • Koyu veya kola renginde idrar
 • Ereksiyon olma veya ereksiyonu sürdürme sorunları
 • Düşük libido
 • Erkeklerde hassasiyetle birlikte veya hassasiyet olmaksızın meme şişmesi
 • Vajinal kuruluk
 • Sakroiliit, kalçalarınızda veya belinizde ağrıya neden olan bir tür iltihaplı sırt ağrısı
 • Üretra iltihabı

Eğer herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Bu broşürde listelenmeyen olası yan etkiler de buna dahildir.

Özet

Bu yazımızda birçok kişinin mustarip olduğu sivilceler, komedonlar gibi rahatsız edici sağlık problemlerine çözüm olabilecek ROACCUTANE ne işe yarar, ne için kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularını detaylıca cevapladık. ROACCUTANE etken maddesi olan izotretinoin ile yağ bezlerini etkileyerek iltihaplı lekelerin oluşmasını durdurabilir. Ancak herkesin kullanımı uygun değildir ayrıca çok fazla yan etkisi vardır. Doktor kontrolünde ve bazı kremlerden destek alarak süreci daha rahat geçirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İzotretinoin, derideki yağ bezlerinin boyutunu küçülterek çalışır . Yağ bezleri, ciltte gözenekleri tıkayabilen ve akneye neden olabilen yağ olan sebumu oluşturmaktan sorumludur. Sebum kontrol altına alındığında sivilceler durur.

Roaccutane, yetişkinlerde ve ergenlerde şiddetli akne formlarını (nodüler veya konglobat akne veya kalıcı yara izine neden olma riski taşıyan akne gibi) tedavi etmek için kullanılır. Roaccutane sivilceli çoğu kişiye yardımcı olur, ancak birkaç kişide istenmeyen yan etkileri olabilir.

Roaccutane, ciltteki yağ bezlerine (yağ yapan parçalara) saldıran ve yağ üretimini azaltan bir anti-inflamatuar ilaçtır. Cildinizin daha kırılgan ve daha kırmızı olduğunu fark edebilirsiniz ve güneş ışığına karşı daha hassas olabilir . İzotretinoin alırken ve almayı bıraktıktan sonra 6 ay boyunca epilasyon (ağda), dermabrazyon veya lazer tedavileri dahil olmak üzere herhangi bir kozmetik tedavi uygulamayın.

İzotretinoin kapsülleri ile tedavi kursu genellikle 16 ila 24 hafta (yaklaşık 4 ila 6 ay) sürer. Akne genellikle tedaviyi bıraktıktan sonra 8 haftaya kadar iyileşmeye devam eder. Çoğu insan bu süreden sonra temiz bir cilde sahip olur, ancak bazılarının başka bir tedaviye ihtiyacı olacaktır. En doğru kararı cilt doktorları verecektir.

İlacın, %95'lik bir başarı oranı olduğu söylenmektedir ve kullananların yaklaşık %70'i bir daha asla sivilce çekmediklerini belirtmektedirler. Farklı kaynaklara göre Roaccutane kullananların genel olarak memnun oldukları belirtilmiştir.

İzotretinoin, diğer tedaviler başarısız olduğunda şiddetli sivilceleri temizleyebilir. Sadece bir tedavi ile izotretinoin cildi kalıcı olarak temizleyebilir. Bir tedavi tipik olarak dört ila beş ay sürer. Bir dermatolog daha düşük bir izotretinoin dozu reçete ederse, tedavi daha uzun sürebilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 94 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X