PEDiFEN Nedir Ve Pedifen Şurup Ne İçin Kullanılır? Faydaları Neler?

Çocuk ateş düşürücü Pedifen şurup ne işe yarar, ne için kullanılır? Hafif ila orta şiddette ağrı, ateş ve iltihaplanmayı azaltır.

Pedifen şurup, çocuk hastalıklarında tavsiye edilen bir ilaçtır. Bebeği ve çocuğu olan her anne babanın evinde bulundurması gereken şuruplardan biri olarak bilinmektedir. Peki, Pedifen şurup ne işe yarar ve hangi amaçlarla kullanılmaktadır? Konu hakkında bilgi almak için yazımızın devamında bize eşlik edebilirsiniz.

Pedifen Şurup Nedir?

Pedifen şurup, doktorların çocukların ateşi düşmesi için reçete ettiği ilaçlardan biridir. Etken maddesi ibuprofen olan şurup, portakal aromalı bir tada sahiptir. Hafif ila orta şiddette ağrı, – ateş. – Jüvenil artritte analjezik ve antiinflamatuar semptomların tedavisine endikedir. Şurubun rengi turuncudur ve kahverengi şişelerin içinde eczanelerden satın alınabilir. Pedifen şurup, pediatrik ilaç sınıfına dahildir ancak zaman zaman yetişkinlerin tedavisinde de kullanılabilir.

pedifen şurup nedir, ne işe yarar

Pedifen Şurup Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

En sık sorulan sorulardan biri de Pedifen şurubun ne işe yaradığıdır. Pedifen şurup, çocuklarda ateş düşürmek için kullanılan bir ilaçtır. Bunun yanı sıra çocuklarda ağrı kesici amaçlı da kullanılmaktadır. Pedifen şurup, temel olarak ateş düşürmek ve hafif ağrıları dindirmek amacıyla kullanılır. Bazı durumlarda da grip ve soğuk algınlığı semptomlarını giderme amacıyla da doktorlar tarafından reçete edilir. Aynı zamanda aşağıdaki semptomları tedavi etme konusunda önerilen bir şuruptur:

 • Baş ağrısı
 • Diş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Artrit belirtileri

Kısacası Pedifen ne için kullanılır sorusuna; Hafif ila orta şiddette ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılan, non-steroidal bir anti-inflamatuar ilaçtır cevabı verilebilir.

Pedifen Şurup Nasıl Kullanılır?

İlk olarak kullanmadan önce şişeyi çalkalamak gerekir. Çocuğa verilirken şurup şişesinin içinden çıkan özel kaşık ile vermek gerekir. Çünkü bu kaşık, çocuklar için özel olarak üretilmiş olup dozu ayarlanmıştır.6 ile 12 yaş arasındaki çocuklara 6 veya 8 saatte bir 5-10 mg/kg dozunda verilmelidir. Şurubun günlük maksimum dozu ise 40 mg’dir.

Pedifen şurubu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu şurubu doktor önerisi olmadan asla kullanmamanız gerekmektedir.

Pedifen Şurup Hangi Yaş Grubu İçin Uygundur?

Pedifen şurup bir pediatrik ilaç sınıfına girer. Dolayısıyla çocuk ve bebeklerin kullanımı için üretilmiştir. Pedifen şurubun kullanım yaşı 12’ye kadardır. 12 yaş ve 12’den küçük olan çocuklara tavsiye edilmektedir.

6 aylık ve daha büyük bebeklere de reçete edilen bir şuruptur. Ancak bazı durumlarda 6 yaşından küçük olan ve 7 kilodan daha az kiloya sahip çocuklara önerilmemektedir. Bu nedenle pedifen şurup kullanımı için mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun reçete ile verdiği pedifen şurubu kullanmalısınız.

Pedifen Şurup Fazla İçilirse Ne Olur?

Önerilen dozdan fazla pedifen şurup içmek, bazı kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir. Şurubun fazla içilmesi durumunda aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Derin uyku

Aynı zamanda merkezi sinir sisteminde problemlere de yol açabilir. Örneğin kulak çınlaması, sersemlik hali ve bilinç kaybı gibi sorunların oluşmasına neden olabilir. Eğer alınan doz, önerilen dozun çok daha üzerindeyse daha ciddi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Böbrek yetmezliği ve karaciğer hasarı pedifen şurubun fazla alımında görülebilen tehlikeli rahatsızlıklardır.

Pedifen Şurubun Faydaları Neler?

Pedifen şurup, çocuk hastalıkları tedavisinde önemli faydalara sahiptir. Ateş düşürme ve hafif ağrıları kesme gibi önemli faydalara sahiptir. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında da önerilir.

Pedifen şurup genellikle diş çıkarma evresindeki çocuklara önerilen pediatrik bir ilaçtır. Fakat ilacın ateş kesici ve ağrı kesici özelliği sebebiyle grip algınlığı tedavisinde de kullanılmaktadır. Genel olarak 6 ay ve 12 yaş arasındaki çocuklara önerilse de zaman zaman yetişkinler de doktor kontrolü ile bu şurubun faydalarından yararlanabilir.

Pedifen Şurubun Yan Etkileri (Zararları) Neler?

Pedifen şurup kullanımında bazı yan etkiler gözlemlenebilir. Tıbbi kontrollerden sonra açıklanan yan etkilerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Deride dökülme
 • Kızarıklık
 • Kulak çınlaması
 • Depresyon
 • Uykusuzluk
 • Nefes darlığı

Yukarıdaki yan etkiler hafif olarak geçirilebilir. Ancak şurubun daha farklı ve daha şiddetli yan etkileri de görülebilir. Eğer aşağıdaki yan etkiler görülürse hemen bir doktora başvurmanız gerekmektedir:

 • Kötü kokulu dışkı
 • Mide rahatsızlıkları
 • Bağırsak hastalığı
 • Sarılık

Eğer yukarıda bahsettiğimiz 4 etki görülürse çocuğunuzun bu ilaca karşı alerjisi olduğu anlamına gelir. Bu durumda ilaç kullanımını bırakıp derhal uzman bir hekime başvurmalısınız.

Güncel Pedifen Şurup Fiyat Bilgisi, Prospektüs ve Kullanım Talimatları:

Pedifen Şurup Muadili İlaçlar

Pedifen şurubun etkisini gösteren daha farklı ilaçlar da bulunmaktadır. Pedifen şurup yerine kullanabileceğiniz muadili ilaçlar aşağıdaki gibidir:

 • DOLVEN pediyatrik 120 ml şurup
 • IBUFEN 100 mg/5 ml 100 ml pediatrik şurup
 • ADVIL LIQUIGEL 200 mg 20 kapsül
 • ARTRIL 400 mg 20 film tablet
 • BIOPHEN 400 mg 20 draje

Yukarıdaki muadil ilaçlar da aynı etkiyi gösterebilir. Fakat muadil ilaç kullanmadan önce de mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Pedifen Şurup Fiyatı Ne Kadar 2023?

PEDİFEN Pediatrik Şurup 100 mg/5 ml 100 ml'lik şişe perakende satış fiyatı 35.37 TL'dir.

Özet

Pedifen şurup çocuk hastalıklarını tedavi eden pediatrik bir ilaçtır. Pedifen, romatoid artrit tedavisinde analjezik ve antiinflamatuar etkileri nedeniyle endikedir. Antiinflamatuvar (steroid olmayan iltihap giderici) bir ilaç sınıfına aittir. Özellikle ateşi yüksek olan çocukların kullanımı için tavsiye edilir. Aynı zamanda 12 yaşına kadarki ağrı kesici ve soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılan bir şuruptur. Şurubun etki alanına giren rahatsızlıkları giderme konusunda en çok kullanılanlar arasındadır. Mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanımı tavsiye edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer önerilen dozdan fazla alınırsa uyku getirebilir. Ancak oranlı bir şekilde alındığı takdirde uyku getirme riski barındırmaz.

Şurubun yan etkileri arasında alerji yapma ihtimali bulunmaktadır. Fakat son derece hafif gözlenen bir yan etkidir. Zira alerjide çoğalma olursa mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

6 ila 12 yaş arası çocuklara günde 1-2 ölçek (125 mg – 200 mg arası) verilmesi tavsiye edilir. Yetişkinler de bu ölçüde şurubu içebilir. 6 yaşından küçük çocukların kullanımı için doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Her iki ilaç ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Ancak ikisi aynı ilaç değildir. Dolayısıyla doktorunuz Pedifen şurup reçete ettiyse bunun yerine aferin kullanmamalısınız.

Pedifen ve Dolven aynı ilaç grubuna dahil olan iki farklı ilaç türüdür. Aynı zamanda Dolven, Pedifen’in muadilidir. Dolayısıyla pediatrik rahatsızlıklarda bu iki ilaçtan biri, diğerinin yerine kullanılabilir.

Pedifen şurup ateş düşürücüdür. Aynı zamanda çocuklarda ağrı kesici amaçlı da kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren semptomların giderilmesinde kullanılır.

Prospektüsündeki bilgilere göre; Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bir şuruptur.

6 ay ve üzerindeki çocuklarda kısa süreli ateşin düşürülmesine yardımcı olur. 6 ay ve üzerindeki çocuklarda hafif ve orta derecedeki ağrıların giderilmesi amacıyla kullanılır.

Pedifen şurup etkisi 30-45 dk içinde başlar. Uzun süreli ve yüksek doz kullanımda böbreklerde ve mide üzerinde yan etkiler görülebilir. Doktorunuza başvurmadan kullanmayınız.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 3525 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X