Parol (Parasetamol) Nedir, Ne İşe Yarar? Yan Etkisi Var Mı?

Parol; Genellikle baş, kas ve kemik ağrıları için tüketilen bir ilaçtır. Hafif ve orta şiddette ağrıların imdadına yetişir.

Sağlık hepimizin yaşam kalitesi üzerinde çok önemli bir yere sahiptir. Sağlığımız ile alakalı herhangi bir sorunla karşı karşıya geldiğimizde, ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilerek, tedavimiz için tüketilir.

Bu yazımızda muhakkak duyduğunuz, hatta tükettiğiniz Parol hakkında tüm merak ettiklerinize cevaplar sunacak, nitelikli bilgiler derledik.

Parol (Parasetamol) Nedir?

Etken maddesi parasetamol olan ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan Parol; beyaz renkli, yuvarlak ve çentikli tabletlerden oluşur. Genellikle baş, kas ve kemik ağrıları için tüketilen bir ilaçtır. Hafif ve orta şiddette ağrıların imdadına yetişir. Bağırsaklar tarafından hızlıca emilmesi sayesinde 15-30 dakika içerisinde etkisini gösterir ve bu etki neredeyse 3-4 saati bulur.

Parol Nedir?

Çoçuklar ve yetişkinlere özel ihtiyaçlar dahilinde üretilen çeşitli birçok formu vardır.

Parol Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

  • Migren veya baş ağrısında,
  • Diş ağrısı, diş sancısında,
  • Regli sancılarında,
  • Nevralaji tedavisinde,
  • Düşük şiddette romatizma ağrıları,
  • Kas-eklem ağrılarını kısa sürede dindirme de,
  • Gribal enfeksiyonlara dayalı olarak gelişen yüksek ateşi düşürme
  • Sinir ağrısında,
  • Ameliyat yeri ağrılarında,
  • Soğuk algınlığı tedavisinde, Parol tüketimi kişiye yarar sağlar.

Parol Nasıl Kullanılır?

  • Parol kullanmaya karar vermeden önce aldığınız diğer ilaçlarla kullanımı hakkında ve genel sağlık durumunuz ile ilgili bir uzman tarafından bilgi edinin.
  • Parol’u bol su eşliğinde bütün olarak çiğnemeden yutun.
  • Aç veya tok karnına içilebilme özelliği olan Parol için tok karnına içildiğinde etkisinin azaldığı gözlemlenmiştir.
  • 4-6 saat arayla günde 1-2 tablet tüketilebilir. 8 tabletten fazla kullanımı tehlikelidir.
  • Unutulan dozlar için çift doz alımı yapmak doğru değildir.
  • Ağrı-ateş şikâyetleriniz 1 haftadan uzun sürmesi veya ilacın etkisinin çok güçlü ya da zayıf olduğunun düşünülmesi durumunda, doktorun bilgisi dışında aldığınız dozda değişikliğe gitmeyin.
  • Doktorunuz belirtmedikçe ilacı uzun süre tüketmeyin ve sadece ihtiyaç halinde kullanın.
  • İlacı doktorun reçete ettiği şekilde alın.

Parol Dozları ve Kullanılacak Doz Hesabı;

İlaç prospektusuna göre;

Maksimum günlük doz 4 g'ı aşmamalıdır. Her bir uygulama en az 4 saat aralıkla yapılmalıdır. 33 kg'ın üzerindeki çocuklar (yaklaşık 11 yaşında), adolesanlar ve 50 kg'ın altındaki yetişkinler: Her defasında 15 mg/kg parasetamol (kg başına 1.5 ml solüsyon, günde en fazla dört defa olmak üzere) uygulanabilir.

Parol Hangi İlaç ve Gıdalarla Kullanılmaz?

  • Antikonvülzanlar: Epilepsi hastalığında tüketilen Fenitoin, Fenobarbital vb. ilaçlar ile
  • Barbitüratlar: Fenobarbital vb. uyku ilaçları ile
  • Antibiyotikler: Özellikle Kloramfenikol ve Rifampisin ile
  • Antispazmodikler: Mide boşalma süresini etkileyen Propantelin bromür, Metoklopramid gibi ilaçlarla beraber
  • Antioagülanlar: Kan pıhtılaşmasını engelleyen Varfarin benzeri ilaçlarla birlikte
  • Zidovudin: AIDS ve HIV tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Zidovudin ile
  • Antiemetikler: Bulantı ve kusmayı önleyen Tropisetron, granisetron vb. ilaçlar ile kullanılmaz. Sebebi ise Parol’un ağrı kesici etkisini tamamen engelleyebilir olmalarıdır.
  • Diğer analjezikler: Aspirin ve Steroid olmayan antienflamatuar’lar (NSAİİ) ile
  • Parasetamol içeren diğer ilaçlar eşiliğinde (ağrı kesicilerin içeriğinde bulunan maddeleri kullanma talimatından öğrenebilirsiniz)
  • Doğum kontrol hapları ve alerji ilaçları: Özellikle Parol Plus mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Parol reçete edildiği dozda kullanılması halinde diğer ilaçlarla pek bir etkileşim içerisinde bulunmaz. Fakat yüksek dozda veya uzun süreli tüketimi; diğer ilaçlarla etkileşime girmesine sebep olarak birbirlerinin etkisini azaltmaya ve/veya yan etkilerini arttırmaya yönelik sonuçlar doğurabilir.

Parol Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

  • İlacın etken maddesi parasetamol; bazı bireylerde baş dönmesi veya uyku hali yapabileceğinden araç ve makine kullanımında dikkatli olunması önerilmektedir.
  • Kişide gilbert sendromu bulunduğunda Parol tüketimi sarılığa neden olur.
  • Akciğer, karaciğer ya da böbrek hastalıkları söz konusu olduğunda,
  • Siroz olanlar ve geçmişte siroz geçirenler dahil,
  • Alkol geçmişi bulunanlar,
  • Anemi ya da lökositoz, lökopeni gibi diğer kan hücreleri hastalıkları söz konusu olduğunda,
  • Diyabet varlığında,
  • Astım, saman nezlesi vb. rahatsızlıklar bulunduğunda, Parol ve özellikle Parol Plus kullanımı dikkat gerektirmektedir.

Parol Formları ve Türleri

  • Parol 500 mg – tablet
  • Parol Plus 250 mg – tablet (150 mg propifenazon ve 50 mg kafein de içerir).
  • Parol cold 325 mg – kapsül; Sinüzitle bağlantılı burun tıkanıklıklarını tedavisinde kullanılır.
  • Parol 120 veya 250 mg/5 ml’lik süspansiyon; bebek ve çocuklarla beraber, hap içmekte zorlanan yetişkinler ve yaşlıların kullanımını için uygundur.
  • Parol hot 500 mg – tek kullanımlık 12 poşet granül (toz); Enfeksiyonlara bağlı burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı vb. sorunları ve alerjik rahatsızlıkları giderir. Çocukların kullanımına uygun 250 mg’lıkları da bulunmaktadır.
  • Parol 10 mg/ml damar yolundan verilen çözelti veya solüsyon; acil durumlar için kullanılır.

Kimler Parol Kullanmamalıdır?

Parol, hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor fikri alınarak düşük dozlarda güvenle kullanılabilir. Fakat Parol Plus için aynı durum geçerli değildir. Mecbur kalınmadıkça hamilelikte reçete edilmez. İlacın kullanımı esnasında hamile kalınması söz konusu olduğunda doktor bilgilendirilmelidir.

Parol yan etkileri bakımından oldukça hafif bir ilaç olması sebebiyle doktor onay ve görüşü alındıktan sonra rahatlıkla herkesin kullanabileceği bir ilaçtır.

Parol Yan Etkileri Nelerdir?

Hafif yan etkileri;

  • Bulantı, kusma veya hazımsızlık gibi mide rahatsızlıkları,
  • İshal,
  • Baş dönmesi,
  • Uyku hali,
  • Ciltte kızarıklık, olarak kendini göstermektedir.

Ciddi yan etkileri ise;

  • Yüz veya dudakta şişme, nefes almada ve yutmada zorluk, döküntü, sulu kabarcıklar gibi alerjik reaksiyonlar,
  • Nefes darlığı (bronş spazmı),
  • Çok su içme ve idrara çıkma, ödem, gece idrara sık çıkma, idrar miktarında azalma (böbrek hasarları),
  • Halsizlik, solukluk ve yorgunluk (anemi),
  • Sıkça enfeksiyonel hastalıklar geçirme,
  • Trombosit düşüklüğü; kırmızı morartılar, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı,
  • Yorgunluk, bulantı, paslı dil, sarılık, yüzde lekeler (siroz ve fibroz dahil karaciğer bozuklukları) olarak kendini gösterebilmektedir. Bu yan etkiler oldukça nadir görülse bile, böyle bir durum konusu söz konusu olduğunda derhal ilacın kullanımı bırakılarak, en yakın acile gidilmelidir.

Parol Plus Reçetesi

Parol Plus 250 mg parasetamol tablet ile ilgili reçete ve prospektüse şu pdf dosyasından göz atabilir kapsamlı ve profesyonel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Parol'un Fayda ve Zararları (Yan Etkileri) Neler?

Her evde bulunabilen Parol’un faydalarına göz attığımızda;

  • Etken maddesi parasetamol ile vücutta iltihap gibi nedenlerle gelişen ağrı ve ateş belirtilerini giderir.
  • Hafif veya orta şiddetli ağrıların dindirilmesinde etkilidir.
  • Romatizma ağrıları,
  • Migren,
  • Regl sancısı,
  • Nevralji,
  • Kas ve eklem ağrılarını kısa sürede dindirmektedir.
  • Gribal enfeksiyonlar sebebiyle oluşan yüksek ateşi düşürmek için etkilidir.

Parol kullanımın sebep olabileceği ciddi zararlara göz attığımızda;

  • Yüz ve dudaklarda şişmeye,
  • Nefes almada ve yutkunmada zorlanmaya,
  • Döküntülü, sulu kabarcık gibi alerjik tepkimelere,
  • Nefes darlığına,
  • Trombosit düşmesi,
  • Bilinç bulanıklığı,
  • Paslı dil,
  • Yorgunluk,
  • Ciltte leke oluşumu gibi yan etkiler gösterebilir.

Özetleyecek Olursak

Sağlığınız konusunda bilinçsiz, umursamaz davranmamalı ve herhangi bir sağlık durumunda mutlaka uzman görüşü alarak tedaviye başlamalısınız.

Parol, Majezik ağrı kesici ve Arveles ağrı kesici tarzı bir ağrı kesicidir. Parol oldukça hafif ve kullanımı yaygın bir ilaç olsa dahi size veya sevdiklerinize küçük bir ihtimal dahi olsa zarar verebilir. Bilinçli tüketim her konuda önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Parol hafif bir ağrı kesicidir. Hafif ve orta düzeyde ağrıların dindirilmesinde bire bir olan bu ilaç aynı zamanda adet sancısı, soğuk algınlığında kullanılır.

Parol kas ve eklem ağrılarını azaltmak içinde birebir olan bir ilaçtır. Günde iki defa bol su ile tüketilmesi yeterlidir. Etkisini kısa süre içerisinde gösterecektir.

Uzun süren migren ve baş ağrılarında tercih edilen parol, vücutta 3-4 saatlik bir rahatlama sağlar.

Parol; her tablette 500 mg parasetamol içerir. Farmakolojik özelliklerine baktığımızda Parol; aktif maddesi parasetamol, klinik olarak kanıtlanmıĢ, analjezik ve antipiretik etkili bir ilaçtır. Hipotalamustaki termoregülasyon merkezi üzerindeki etkisi ile antipiretik etkisi bulunmaktadır.

Parol’un günde iki defa kullanılması yeterlidir. Önemli olan bir diğer nokta ise rahatsızlık geçtikten sonra ki süreçte Parol kullanımını bırakmaktır. Parol bitene kadar kullanılması gereken ilaçlar arasında değildir.

Parol; hafif ve orta şiddetli ağrıları dindirse de fazla tüketimi birçok probleme gebe olmanıza sebep olabilir. Özellikle günde 4000 mg'dan fazla tüketilen veyahut uzun vadeli kullanılan Parol, karaciğer hasarına, gastrointestinal kanamaya ya da hipertansiyona sebep olabilir.

Parol; etken maddesi parasetamol olan hafif bir içeriğe sahip, çeşitli ve hafif-orta düzeyde olan ağrılar için kullanılan bir ilaçtır. Parol’u kullanabilecek kişiler için oldukça geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Çoçuklardan, yetişkinlere ve yaşlılara kadar her birey doktor tavsiyesi ile Parol kullanabilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 63 Ortalama: 4.7)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.