OROHEKS PLUS Nedir, Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Benzydamine (Oroheks Plus), ağrılı kas-iskelet sistemi ve yumuşak doku bozuklukları ve ağız ve boğaz iltihabı için reçete edilen bir ilaçtır

Bu yazıdan, ağız ve boğaz iltihabı tedavisinde kullanılan Benzidamin (Oroheks Plus) ne işe yarar, ne için kullanılır ve yan etkileri nelerdir detaylıca yazdık.

oroheks gargara ne işe yarar

OROHEKS PLUS Nedir?

Benzidamin (Oroheks Plus), ağrılı kas-iskelet sistemi ve yumuşak doku bozuklukları ve ağız ve boğaz iltihabı için reçete edilen, lokal olarak etkili, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır. Etkin maddeler Klorheksidin Glukonat 36 mg, Benzidamin HCl 45 mg.

Güncel Fiyatları ve Formları:

OROHEKS PLUS Gargara Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Benzydamine (Oroheks Plus), ağrılı kas-iskelet sistemi ve yumuşak doku bozuklukları ve ağız ve boğaz iltihabı için reçete edilen, lokal olarak etkili, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır. OROHEKS PLUS ne işe yarar; Ağız ve boğaz antisepsisi, hastanın yutma fonksiyonunun rahatlatılması ve diş eti rahatsızlıklarında semptom giderici olarak kullanılmaktadır. Prospektüs içerisinde yer alan bilgilere OROHEKS PLUS ne için kullanılır:

 • Ağız ve boğaz mukozasında enflamasyon ve ağrıyla seyreden gingivit, stomatit, farenjit, tonsillit ve aftöz lezyonlarda,
 • Ağız ve boğaz antisepsisi, hastanın yutma fonksiyonunun rahatlatılması ve diş eti rahatsızlıklarında semptom giderici olarak,
 • Periodontal girişimlerden önce ve sonra, • Radyoterapi ve kemoterapi sonrası veya diğer nedenlere bağlı mukozitlerde,
 • Dental plakların önlenmesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Benzidamin (Oroheks Plus) dozajı

OROHEKS PLUS’ın direkt olarak boğaza / inflamasyonlu alana uygulamasında genel doz 5 10 spreydir. Gerekirse her 1,5 -3 saatte bir tekrarlanır. Doktorunuzun yada eczacınızın önerilerine uyunuz.

Oroheks Plus Yan Etkileri (Olası Zararları)

Klorheksidin, geleneksel diş macunlarında bulunan anyonik ajanlarla geçimsizdir. Bu yüzden OROHEKS PLUS diş fırçalamadan önce kullanılmalıdır.

Rapor edilen istenmeyen etkiler aşağıdaki sıklık derecesine göre listelenmiştir:

Çok yaygın (≥ 1/10); yaygın (≥ 1/100 ila < 1/10); yaygın olmayan (≥ 1/1.000 ila < 1/100); seyrek (≥ 1/10.000 ila < 1/1.000); çok seyrek (< 1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor).

OROHEKS PLUS genellikle iyi tolere edilir ve yan etkileri çok azdır. Klinik çalışmalar sonunda bildirilen ciddi yan etki ve advers etki yoktur. Daha çok lokal yan etkiler gözlenir. Sistemik yan etkiler genellikle görülmez ve ciddi değildir.

 • Bağışıklık sistemi hastalıkları Çok seyrek: Alerjik reaksiyonlar, hipersensitivite ve anaflaksi Endokrin sistem hastalıkları
 • Endokrin sistem hastalıkları Çok seyrek: Parotis bezinde geçici şişme
 • Sinir sistemi hastalıkları: Ağızda geçici his azalması, Ağızda batma ve yanma hissi, Baş dönmesi, baş ağrısı ve uyuşukluk
 • Solunum, göğüs bozuklukları ve mediastinal hastalıklar: Laringospazm, bronkospazm, Faringeral irritasyon, öksürük
 • Gastrointestinal hastalıkları: Bulantı, kusma, öğürme, gastrointestinal hastalıklar
 • Deri ve deri altı doku hastalıkları: İrritasyona bağlı cilt reaksiyonları, döküntü ile birlikte görülen kaşıntı, ürtiker, fotodermatid, oral deskuamasyon
 • Genel bozukluklar ve uygulama bölgesine ilişkin hastalıklar: Tat almada değişiklik dişlerde ve diğer oral yüzeylerde lekelenme, kalkulus (tartar) formasyonunda artış Diş lekelenmesi zararsızdır ve uygulamadan önce diş fırçalamayla en aza indirilebilir. Yanma ve batma hissi, Lokal kuruluk, susuzluk, sızlama, ağızda serinlik hissi.

Özet

Yazıda, Benzidamin (Oroheks Plus) nedir, ne işe yarar, yan etkileri nelerdir gibi bir çok soruya yanıt verdik. Oroheks Plus, ağrılı kas-iskelet sistemi ve yumuşak doku bozuklukları ve ağız ve boğaz iltihabı için reçete edilen, lokal olarak etkili, steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır. Doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

OROHEKS PLUS yumuşak doku bozuklukları ve ağız ve boğaz iltihabı için, seyreltilmeden kullanılır. OROHEKS PLUS ağzı çalkalamak veya gargara yapmak içindir.

Önerilen Oroheks Gargara kullanım dozu: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra 10-15 mL (bir yemek kaşığı civarı) kadar ağza alınarak yaklaşık 1 dakika süresince çalkalanır ve tükürülür. Kullanım sonrası 30 dakika kadar bir şeyler yiyip içilmesi önerilmez.

OROHEKS PLUS yutulmamalı ve tükürmek suretiyle ağızdan uzaklaştırılmalıdır. Yanlışlıkla yutulması durumunda vakit kaybetmeden eczacınız veya doktorunuza danışınız.

Kullanım sonrası 30 dakika içerisinde ağız su ile çalkalanmamalı ve bir şey yenip içilmemelidir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 709 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.