Migren Nedir, Belirtileri Neler? Migren Nasıl Geçer?

Migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Migren nedir? Migrenin belirtileri ve tedavi yöntemleri. Migren nasıl anlaşılır öğrenin

Toplumda oldukça yaygın bir baş ağrı çeşidi olan migreni duymayan kalmamıştır. Peki migren nedir? Ve bu konuda ne kadar bilgi sahibiyiz?

İşte bu sorularınızın ve sorularınızın alt başlıklarının cevabını merak ediyorsanız şu an tam da doğru yerdesiniz. Siz değerli okuyucularımız için yaptığımız migren konulu araştırmamızı aşağıda sizlerle paylaştık. O zaman daha fazla zaman kaybetmeden öğrenmeye başlayalım.

migren nedir belirtileri

Migren Nedir?

Migren, hastanın yaşamında uzun yıllar boyunca yer alan, birkaç saatten birkaç haftaya kadar farklı ağrı şiddetleriyle ortaya çıkan, beraberinde farklı rahatsızlıkları getiren ve ataklar arasında baş ağrısı şikayetinin bulunduğu klinik bir sendromdur.

Migren hastalığına sahip kişiler şiddetli baş ağrısıyla beraber mide bulantısı, ışığa ve sese duyarlılık gibi durumlarla karşılaşır ve bu etmenlerden uzaklaşmaya çalışırlar.

Migren, insanların günlük hayatında işlerini yapmasını güçleştiren ve günün akışından koparan ciddi bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın tanısının konulması için sürecin uzman kontrolünde ilerletilmesi gerekmektedir.

Migren Neden Olur?

Migrenin başlıca nedenlerinden biri genetik faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ailede migren öyküsü olan varsa migren hasta olma olasılığı %40’tır. Hem anne hem babada migren öyküsü var ise şikâyet oranı %75 oranına yükselmektedir.

Migrenin bir diğer nedeni ise hormonal değişimlere dayanmaktadır. Bu migrenin kadınlarda neden daha fazla görüldüğünü bize açıklamaktadır. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 3 kat fazla olan migren ataklarının özellikle regl döneminde şiddetli baş ağrılarıyla olması da migrene bağlanabilmektedir. Bu ağrı genel olarak tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzda olmaktadır.

Migrenin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Migren halk arasında sadece baş ağrısı olarak bilinse de rahatsızlığın başlangıcından sonlandığı zamana kadar pek çok farklı dönemi bulunmaktadır. Migren atakları, prodrom dönemi ile başlar. Bu dönem içerisinde ağrı başlamadan önceki saatlerde meydana gelen, depresif ya da uçlarda gezen ruh hali varlığı, durgunluk, düşüncede yavaşlama, kelime bulmada güçlük, dikkat ve konsantrasyon eksikliği gibi nöro-psikolojik belirtilerin yanı sıra kabızlık, ishal, aşırı susama, sık idrara çıkma, şişlik hissi, ense sertliği gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Prodrom dönemi sonrasında aura dönemi başlamaktadır. Bu dönem yaklaşık olarak 2-20 dakika içinde gelişir ve çoğunlukla 60 dakika içerisinde sonlanır. Yüz ve dilin çeşitli yerlerinde uyuşma, karıncalanma, iğnelenme gibi etkilerin yanı sıra görsel semptomlar ortaya çıkmaktadır. Ağrı döneminde ise ensede genellikle başın arka kısmı, başın bir tarafında başlayan rahatsızlık, belli belirsiz ağrı ve ağırlık hissi ile başlar.

Yaklaşık 30 ila 120 dakika sonrasında beliren şiddetli, zonklayıcı ve basınç hissi yaratana ağrı hissedilir ve bu durum 2-3 kadar sürebilir. Bu dönem içinde, gene olarak hastaların 3/2’sinde başın tek tarafında hissedilen ağrı şiddeti değişken olabilir.

Ağrı sonunda ise postdrom dönemi olarak adlandırılan dönem başlar. Bu dönem içerisinde bezginlik, bitkinlik ve yorgunluk hissi ortaya çıkar ve ağrının azalmasıyla kişide rahatlama başlar. Bazı insanlarda sık idrara çıkma veya tatlı yeme isteği görülebilir. Migren ataklarının dönemleri dört başlık altında özetlenebilir.

 • Promodrom Dönemi:

Her hastadan 10/7’sinde baş ağrısı ortaya çıkmadan 24-48 saat öncesinde başlayan bu dönem kadınlarda erkeklere göre daha belirgin olarak kendisini göstermektedir.

Bu dönemde en çok karşılaşılan belirtiler esneme, duygu durum değişiklikleri, halsizlik, ense bölgesini içeren belirtileri, terleme, üşüme, ışığa ve sese karşı hassasiyet, huzursuzluk, görme ile ilgili işlevlerde odaklanmada zorluk ve ödem gibi şikayetler yer almaktadır.

 • Aura Dönemi:

Bu dönem genellikle yaklaşık olarak her 4 migren hastasının birinde kendini gösterebilir.

Kademeli olarak ilerleyen auralar genellikle görsek şekilde kendisin göstermektedir ve 1 saat içerisinde kaybolur. Auralara negatif ve pozitif olarak ikiye ayrılan belirtiler eşlik edebilir.

Aura dönemindeki pozitif belirtiler, beyinde yer alan sinir hücreleri tarafında ortaya çıkan kulak çınlaması, ses duyma, uyuşma gibi normalde ağrı oluşturmaması gereken uyaranlarla ritmik hareketlerle ağrı meydana gelmesi gibi belirtileri içerir. Aura döneminin negatif belirtileri ise genel olarak sinir hücrelerinin fonksiyon kaybı olarak ifade edilebilir ve işitsel, görsel, duyusal veya motor işlevlerde azalma olarak kendisini gösterir.

 • Baş Ağrısı Dönemi:

Genel olarak tek taraflı ve zonklayıcı tarzda oluşan bu baş ağrısı şikâyeti ilk 1 içerisinde kötüleşme eğilimi içerisindedir.

Kusma, ışıktan, sesten ve yoğun kokulara karşı hassasiyet ve bulantı gibi hassasiyet gelişmeleriyle beraber burun akıntısı, migren baş ağrısı döneminin kötüleşme eğilimi içerisinde olduğuna işaret eden belirtiler arasında yer almaktadır.

 • Postdrom Dönem:

Baş ağrısının geçmeye başlamasından sonra ortaya çıkan kan değişikliklerinin devam etmesiyle ilerleyen dönemdir. Postdrom dönem içerisinde hareket ile ilişkili olarak bitkinlik, konsantrasyon güçlüğü, sersemlik, coşkunluk ve baş ağrısının meydana geldiği bölgede tekrar ağrı hissedilmesi gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Migren ağrıları aurları ve aurasız migren olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılır. Bu türler arasında en sık görülen migren çeşidi %90’lık oranıyla aurasız migrendir. İki migren türünün de birbirinde şiddet olarak çok bir farkı yoktur.

Bu türlere ek olarak kronik migren de bir migren türü olarak sayılır.

Auralı migreni üst başlığımızda incelediğimiz için burada ayrıntıya girmiyoruz.

 • Aurasız Migren:

Migrenin en sık görülen çeşididir. 4-72 saatlik tekrarlayan baş ağrısı ataklarıyla karakterize olmuştur. Aurasız migren tipik olarak tek tarafta görünmektedir ve orta ila ciddi arasında değişkenlik gösteren bir ağrı düzeyine sahiptir. Işık ve sese karşı hassasiyetin yanı sıra, fiziksel aktivite ile tetiklenen baş ağrısı da aurasız migren belirtileri arasında sayılabilir.

 • Kronik Migren:

Kişinin kronik migrene sahip olduğunu bilebilmek için, kişinin yaklaşık 3 aylık bir süre boyunca her ayın en az 15 gününün baş ağrılı bir şekilde geçmesi ve bu 15 günün en az 8’inde de migren kriterlerini kapsaması gerekmektedir.

Migren Durumunda Hangi Besinler Migren Atağını Tetikler?

Migrenle mücadele eden insanların beslenmesini uygun ve düzenli tutarak %30 oranında ataklardan kaçınabilmesi mümkündür. Bu açıdan migreni tetikleyen besinlerden uzak durulması kişinin yaşam kalitesinin olumlu etkileneceğini söyleyebiliriz.

Migren hastalığını tetikleyen besinler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir ancak genel olarak migren ataklarını tetikleyen besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Alkollü içecekler
 • Sakatatlar
 • Konserve yiyecekler
 • Özellikle yıllanmış, tütsülenmiş, sert ve tuzlu peynirler
 • İncir, kuru üzüm, muz, erik, maya, çikolata, avokado
 • Ekşi kreme
 • Fıstık Ezmesi
 • Turunçgiller
 • Yağlı ve baharatlı yiyecekler
 • Baklagiller
 • Karides, midye ve kalamar başta olmak üzere deniz ürünleri

Migrene Ne İyi Gelir? Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migrene iyi gelen ve ağrıyı dindiren uygulamalar vardır. Bunlar:

 • Açlık ve kan şekerinin düşmesi, migren baş ağrılarını oluşturma risklerini arttırmaktadır. Bu yüzden öğün atlanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yoğun ışık ve yüksek sesten ve ağır kokulardan uzak durulmalıdır.
 • Günde ortalama 2-2,5 litre sıvı tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • Günlük kafein tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Migren ağrısı başlama evrelerinde melisa, ıhlamur, ısırgan otu gibi rahatlatıcı çayların tüketilmesi olumlu etki oluşturabilir.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar, baş ağrısı ataklarını ve bu duruma eşlik eden bulantı, kusma gibi belirtileri durdurmada veya sık gelen baş ağrısı ataklarının sıklığını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Migren tedavisine yönelik birçok ilaç bulunmaktadır.

Bunlarla beraber kuru iğne ve botoks tedavisi de migren tedavisi için etkili olan tedaviler arasında yer almaktadır. Ağrı giderici ilaçlar: Migren atakları sırasında oluşan ağrıyı gidermek için kullanılır.

Koruyucu tedavide kullanılan ilaçlar: Bu tür ilaçlar, migren ataklarının şiddetini veya sıklığını azaltmak için, günlük olarak, düzenli bir şekilde alınmaktadır. Tedavi stratejisi kişinin baş ağrılarının sıklığına, şiddetine ve eşlik eden diğer tıbbi durumuna bağlıdır.

Özet Olarak

Migren, önlem alınmadığı takdirde günlük yaşam kalitesini ciddi bir şekilde kötü yönde etkileyen hastalıktır. Bunun önüne geçilmesi için migren hastalığıyla mücadele eden kişilerin migreni tetikleyen durum veya besinlerden uzak durması gerekmektedir. Aksi takdirde birkaç güne kadar uzayabilen dönemler sizin günlük iş ve aktivitelerinizin önüne geçecek ve sizi günün akışından koparacaktır.

Eğer kendinizde migren hastalığı belirtileri görüyorsanız bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. İnsanların birçoğu farklı sebeplerden dolayı yaşadığı ağrıları migrenle karıştırmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Migrene iyi gelen uygulamaları yapmak kişinin kendi elinde olan bir durumdur.

Bunlar:

 • Açlık ve kan şekerinin düşmesi, migren baş ağrılarını oluşturma risklerini arttırmaktadır. Bu yüzden öğün atlanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yoğun ışık ve yüksek sesten ve ağır kokulardan uzak durulmalıdır.
 • Günde ortalama 2-2,5 litre sıvı tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • Günlük kafein tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Migren ağrısı başlama evrelerinde melisa, ıhlamur, ısırgan otu gibi rahatlatıcı çayların tüketilmesi olumlu etki oluşturabilir.

Migreni keskin kokular, yüksek derecede ses ve ışık, mevsimsel geçişler, stres gibi durumlar etkilerken bunlarla beraber dengesiz bir beslenme düzeni de migreni tetikleyecektir. Bu durumda migreni tetikleyen besin ve durumlardan uzak durulması gerekir.

Şiddetli baş ağrısı olmasının dışında diğer ağrılarından ayırt eden en önemli özellik ise ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa duyarlılıktır. Migren şüpheniz varsa doktora görünmeniz gerekmektedir. Migren uzun ve kaliteli bir gözlem sürecinde ortaya çıkar.

Migren baş ağrıları kan damarlarının genişlemesiyle ve bu kan damarlarının çevresini saran sinir liflerinin çeşitli kimyasal maddeler salınması nedeniyle oluşan bir hastalıktır.

Migren ölümcül bir hastalık değildir ancak tedavi edilmezse bazı küçük kılcal damarların tıkanmasına, beynin bazı bölgelerinde yapısal değişikliklere ve beynin ağrıyı işleme ve algılama süreçlerinde anormalliklere yol açıyor.

Bilimsel araştırmalara göre migren depresyondan ziyade anksiyeteye neden olmaktadır.

Az miktarda alınan kafein sizi migren semptomlarından kurtarabilir ancak kafein miktarı abartılırsa bir süre sonra sizi rahatsız edecek ve baş ağrısına neden olacaktır.

Migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Migren belirtileri arasında; bulanık görme, baygınlık, kusma, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet, görüş bozuklukları ve baş dönmesi gibi birçok farklı belirti oluşabilmektedir.

Hastaların %20'lik kısmında, aynı tarafta görülse de çoğunlukla enseden başlayarak tüm başa yayıldığı da görülür.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 13 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.