Metpamid Nedir?

Metpamid ilacı, mide ve bağırsak kaslarının hareketlerini düzenleyerek mide boşalmasını hızlandıran bir ilaçtır. Yan etkilerini öğrenin.

Metpamid, mide ve bağırsak kaslarının hareketlerini düzenleyerek mide boşalmasını hızlandıran bir ilaçtır. Metoklopramid etken maddesini içerir ve genellikle mide bulantısı, kusma ve reflü gibi durumların tedavisinde kullanılır.

Ek olarak mide veya bağırsaklarda hareket bozukluğu gibi belirli durumları tedavi etmek için de kullanılır. İlacın etkisi, beyinde bulunan ve mide bulantısı ve kusma reflekslerini kontrol eden bir alan olan kemoreseptör tetik bölgesini (CTZ) bloke eder.

metpamid nedir

Metpamid Formları Nelerdir?

Metpamid, genellikle tablet ve oral solüsyon şeklinde mevcuttur. Enjeksiyon formunda da bulunabilir. İlaç formu, hastanın durumuna, yaşına, tedavi hedefine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. İlaç formunun seçimi genellikle bir sağlık profesyoneli tarafından belirlenir.

 1. Tablet formu: Oral kullanım için tablet formu mevcuttur. Bu form genellikle günde birkaç kez, yemeklerden önce ve/veya yatmadan önce alınır. METPAMID 10 MG TABLET (30 TABLET) FİYAT BİLGİSİ
 2. Oral Solüsyon: Oral solüsyon formu genellikle ölçülü bir kap ile birlikte gelir ve doz, hasta tarafından evde ölçülür. Bu form da genellikle günde birkaç kez, yemeklerden önce ve/veya yatmadan önce alınır. METPAMID 5 MG/5 ML ORAL COZELTI (125 ML SISE) FİYAT BİLGİSİ
 3. Enjeksiyon: Metpamid enjeksiyonları genellikle hastanede sağlık profesyoneli tarafından uygulanır. Bu form, genellikle hasta oral ilacı alamıyorsa veya hızlı bir etki gerektiğinde kullanılır. METPAMID 10 MG/2 ML ENJEKSIYONLUK COZELTI (5 X 2 ML AMPUL) FİYAT BİLGİSİ

Herhangi bir ilaç formunu kullanmadan önce, bir sağlık profesyoneli ile konuşmanız önemlidir. Her ilaç formunun belirli kullanım talimatları ve potansiyel yan etkileri olabilir.

Metpamid İlacı Nasıl Kullanılır, Önerilen Doz Miktarı Nedir?

Metpamid genellikle ağız yoluyla alınır ve genellikle günde birkaç kez ve yemeklerden önce ve/veya yatmadan önce kullanılır. Doz miktarı ve kullanım sıklığı genellikle hastanın yaşına, tedavi edilen duruma, diğer sağlık durumlarına ve diğer faktörlere bağlıdır.

Doz miktarı, genellikle bir sağlık profesyoneli tarafından belirlenir. Her ilacı olduğu gibi, Metpamid'i de doktorunuzun yönlendirdiği şekilde kullanmalısınız. İlacınızı düzenli olarak almayı unutmayın ve sağlık profesyonelinizin önerdiği süreden daha uzun bir süre boyunca kullanmayın.

Metpamid Endikasyon: Ne İçin Kullanılır?

Metpamid, genellikle aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılır:

 • Mide bulantısı ve kusma: Metpamid, kemoterapi veya cerrahi gibi durumlar sonucu ortaya çıkan mide bulantısı ve kusmanın kontrolünde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, gebelikle ilişkili sabah bulantılarının tedavisinde de kullanılabilir.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD): GERD, mide asidinin yemek borusuna geri kaçtığı bir durumdur ve kalp yanması, asidik tat ve öksürük gibi belirtilere neden olabilir. Metpamid, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Gastroparez: Gastroparez, mide kaslarının zayıflaması nedeniyle mide boşalmasının anormal derecede yavaş olduğu bir durumdur. Metpamid, mide kaslarını uyararak mide boşalmasını hızlandırabilir.
 • Bazı cerrahi prosedürler veya tıbbi testler öncesi: Metpamid, bazı durumlarda mide boşalmasını hızlandırmak ve bazı tıbbi testler veya prosedürler öncesi mideyi temizlemek için kullanılır.

Her ne kadar genellikle güvenli ve etkili olsa da, Metpamid'in bazı yan etkileri olabilir ve bazı kişiler için uygun olmayabilir.

Metpamid İlacının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Metpamid kullanımının bir dizi olası yan etkisi vardır. Her ne kadar herkes bu yan etkileri yaşamasa da, olası yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Yan etkiler genellikle hafiftir ve kısa süreli olabilir, ancak bazı durumlardaki yan etkiler ciddi olabilir.

Hafif yan etkiler arasında:

 • Yorgunluk veya uykusuzluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Mide rahatsızlığı, bulantı
 • Kabızlık veya ishal

Daha ciddi yan etkiler arasında:

 • Kas spazmları veya kontrolsüz kas hareketleri (dystonia), özellikle yüz, dil veya boynun kaslarında
 • Ajitasyon, huzursuzluk
 • Depresyon, anormal düşünce veya davranışlar
 • İdrar yapma değişiklikleri
 • Sarılık (cilt veya gözlerin sararması)
 • Ciddi alerjik reaksiyonlar

Metpamid, "tardive dyskinesia" adı verilen potansiyel olarak kalıcı bir hareket bozukluğuna neden olabilir. Bu durum genellikle ilacı uzun süre (genellikle birkaç aydan fazla) veya yüksek dozlarda kullanan kişilerde görülür. Ancak, bu durum daha kısa süreli kullanımda veya düşük dozlarda da görülebilir.

Herhangi bir yan etki yaşarsanız veya mevcut durumunuz kötüleşirse, hemen bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmelisiniz.

Özet

Metpamid, genellikle mide bulantısı ve kusmayı kontrol etmek, mide boşalmasını hızlandırmak ve gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) belirtilerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Metoklopramid adlı aktif bileşene sahip bu ilaç, mide ve bağırsak kaslarının hareketlerini düzenler. Her ne kadar genellikle güvenli ve etkili olsa da, Metpamid'in bazı yan etkileri olabilir ve bazı kişiler için uygun olmayabilir. Bir sağlık profesyoneli ile konuşmadan bu ilacı kullanmamak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Metpamid genellikle ağız yoluyla alınır ve genellikle günde birkaç kez, yemeklerden önce ve/veya yatmadan önce kullanılır. İlacınızın dozajı ve kullanım sıklığı, sağlık durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlı olarak değişebilir.

Metpamid'in bazı yaygın yan etkileri baş dönmesi, uykusuzluk, baş ağrısı, ve mide rahatsızlığı olabilir. Daha ciddi ancak nadir yan etkiler arasında kas spazmları, kontrolsüz kas hareketleri, depresyon, ve idrar yapma değişiklikleri yer alabilir.

Belli bir hareket bozukluğu (Parkinson hastalığı), belirli bir mide/bağırsak problemi (mekanik obstrüksiyon), epilepsi veya diğer nöbet bozuklukları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Metpamid veya benzer ilaçlara alerjisi olan kişilerin bu ilacı kullanmaması gerekir.

Metpamid baş dönmesine veya uykusuzluğa neden olabilir. Bu yan etkiler sizin uyanıklığınızı veya reaksiyon hızınızı etkileyebilir. Metpamid kullanırken araç kullanmak veya herhangi bir makineyi kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınmalısınız.

Metpamid ve alkol birlikte alındığında uykusuzluğa ve baş dönmesine neden olabilir. Metpamid kullanırken alkol tüketmek genellikle önerilmez.

Metpamid, belirli ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle başka bir ilaç kullanıyorsanız veya bir takviye almayı planlıyorsanız, doktorunuz veya eczacınızla konuşmalısınız.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 91 Ortalama: 4.9)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.