Madecassol Krem Nedir? Madecassol Merhem Ne İşe Yarar? Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Madecassol krem, aktif bileşeni madecassoside maddesi, yara iyileşmesine yardımcı olur ve ciltteki tahrişleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Madecassol merhem cildi onaran, yenileyen ve yaraları iyileştiren etkileri ile talep gören medikal bir üründür. Özellikle cildin yenilenme evresindeki yara ve çatlaklar için en çok kullanılan kremlerden biridir. Bu yazımızda Madecassol krem ne işe yarıyor, ne için kullanılır, faydaları nelerdir, yan etkisi var mı vb. çeşitli sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Madecassol Krem Nedir?

Madecassol krem, cilt bakımında kullanılan bir kremdir. Genellikle yara, yanık, sivilce izi, çatlak ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisi için kullanılan bir kremdir. Aktif bileşeni madecassoside maddesi, yara iyileşmesine yardımcı olur ve ciltteki tahrişleri azaltmaya yardımcı olabilir.

madecassol krem nedir ne işe yarar

Madecassol Krem Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Madecassol krem, hafif veya ağır cilt hasarlarında, cilt deformelerinde, yara ve yanıklarda tedavi için reçete edilir. Piyasa da 40g’lık ambalajlarda insanlara sunulur. Madecassol merhem 1 grama 10 miligram oranında etken madde içerir. Madecassol krem, güneş yanıklarından, cilt lekelerine, egzama, pişik, sedef hastalığı gibi birçok cilt rahatsızlığına karşı da kullanılabilir. Ancak herhangi bir cilt sorunu nedeniyle kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Not: Madecassol merhem açık yaralara uygulanmamalıdır. Açık yaraya uygulanması sonucunda yara sulanarak iltihap oluşumuna sebep olacaktır.

 • Yüzeysel 1. ve 2. derece yanıklar için kullanılır.
 • Lokal deri ülserleri, dekübitus ülserleri tedavisinde kullanılır.
 • Radyoterapi sonrası görülen radyo-epidermitis tedavisi için kullanılır.
 • Yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmak amacı ile uygulanabilir.
 • Tahriş olmuş cildin onarımını sağlar.
 • Ağda sonrası cildi nemlendirir, iyileştirir.
 • Kuru cildi nemlendirmek için kullanılması önerilir.
 • Egzama, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarında kullanılabilir.
 • Böcek ısırıkları ya da zehirli sarmaşığın neden olduğu tahriş ve kaşıntı için kullanılır.
 • Dış genital ve anal bölgedeki kaşıntıya bağlı küçük cilt tahrişlerini onarır.
 • Yatak yaraları için uygulanır.
 • Özellikle emzirme sonrası meme başında oluşan çatlak ve yaralar için uygulanabilir.
 • Sünnet sonrası kullanılması önerilir.
 • Doğum sırasında oluşan genital yırtılmalar için kullanılabilir.

Güncel Madecassol Fiyat Bilgisi ve Kullanım Talimatı: MADECASSOL 10 MG/1 GR 40 GR POMAD

Madecassol Krem Nasıl Uygulanır?

Uygulanması oldukça basittir. İşte Madecassol krem nasıl uygulanır sorusunun cevabı:

 1. Cildin temiz olmasını sağlayın: Kremi uygulamadan önce, cildinizi sabun veya temizleyici kullanarak temizleyin ve kurulayın.
 2. Kremi uygulayın: Cildinizin etkilenen bölgesine Madecassol kremi hafifçe masaj yaparak uygulayın. Kremi, cildinize yedirerek uygulayın.
 3. Günde birkaç kez uygulayın: Madecassol kremi, günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. İhtiyaca göre sabah, öğlen ve akşam gibi sıklıklarla uygulayabilirsiniz.

Not: Kremi uygularken, cildinizde bir yanma veya kaşıntı hissi olursa, uygulamayı durdurun ve doktorunuza danışın.

Madecassol Kremin Faydaları Nelerdir?

Madecassol krem, ciltteki yaraların iyileştirilmesine yardımcı olan bir kremdir. İçeriğindeki madecassoside, cilt hücrelerinin yenilenmesini ve onarımını destekleyen bir bileşendir. İşte Madecassol Kremin Faydaları:

 • Yara İyileştirme: Ciltteki yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Derideki yaraları, yanıkları, çizikleri ve kesikleri iyileştirir.
 • Anti-enflamatuar Etki: Cildin iltihaplanmasını ve şişmesini önler. Ciltteki enflamasyonu azaltarak, cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sivilce Tedavisi: Sivilcelerin neden olduğu tahriş ve iltihabı azaltarak sivilceleri azaltmaya yardımcı olur.
 • Nemlendirme: Cildin nemlenmesine yardımcı olur ve cildin daha pürüzsüz ve esnek olmasını sağlar.
 • Antioksidan Etki: Madecassol krem, ciltteki serbest radikallerle savaşarak cildin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Yara izlerinin azaltılması: Ciltteki yara izlerini azaltmaya yardımcı olur. Ciltteki izleri hafifletir ve cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Cilt yenilenmesi: Madecassol krem, cildin yenilenmesine yardımcı olur. Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Madecassol krem, çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde etkili bir seçenektir, ancak kullanmadan önce bir doktor veya dermatologla görüşmek en iyi seçenek olacaktır.

Madecassol Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Madecassol krem genellikle cilt üzerinde olumlu etkilere sahip olsa da, bazı yan etkileri de olabilir. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve tedaviye devam edildikçe azalabilir. Bunlar arasında:

 • Ciltte hafif bir yanma veya batma hissi
 • Ciltte kızarıklık veya kaşıntı
 • Kuru cilt
 • Ciltte kuruluk ve pullanma

Bu yan etkilerin ciddi olması durumunda, Madecassol krem kullanımı durdurulmalı ve bir doktora danışılmalıdır. Ayrıca, Madecassol kremi kullanmadan önce, özellikle hamile veya emziren kadınlar ile cilt sorunları olan kişiler doktorlarına danışmalıdır.

Madecassol Krem Hangi İlaçlarla Kullanılmaz?

Madecassol krem ile birlikte kullanılması sonucu tehlikeli durumlara yol açabilecek veyahut ilacın etkisini değiştirebilecek herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat reçeteli veyahut reçetesiz bir ilaç kullanımı varsa, ilaç hakkında doktoru bilgilendirmek doğru bir hareket olacaktır.

Madecassol Eşdeğer İlaçlar

Özet Olarak

Yazımızda Madecassol krem ne işe yarar, ne için kullanılır, faydaları ve olası yan etkileri nelerdir gibi bir çok soruyu yanıtladık. Özetle Madecassol krem, genellikle yara, yanık, sivilce izi, çatlak ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisi için kullanılan bir kremdir. Aktif bileşeni madecassoside maddesi, yara iyileşmesine yardımcı olur ve ciltteki tahrişleri azaltmaya yardımcı olabilir. Kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Madecassol krem; yara, yanık, cilt lekeleri, sivilce izleri, çatlaklar gibi cilt sorunları tedavisinde kullanılan ve hamile kadınlarınlar, emziren anneler üzerinde yan etkisinin bulunmaması nedeni ile uzman dermatologlar tarafından kullanılması tavsiye edilen bir üründür.

Madecassol krem, ince bir tabaka halinde yüze sürülerek uygulanır.

Madecassol kremin etken maddesi olan Centella asiatica ekstresine veyahut diğer yardımcı maddelere alerjisi olan bireyler ile ağır, enfekte lezyonları olan kişilerin Madecassol kullanımı önerilmez.

Madecassol krem, el ve yüz temizliği sağlandıktan sonra ince bir tabaka halinde dudak ve göz çevresi dışında yüze uygulanabilir. Krem Yüzün nemlenmesini sağlayacak ve çeşitli izlerin geçmesinde etki edecektir.

Madecassol krem yüzde 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile yüzden arındırılmalıdır.

Madecassol krem; kullanılmaya başladıktan itibaren 2 hafta içerisinde etkisini göstermeye başlamakla beraber, kesin sonuç alabilmek için 3 veyahut 4 ay boyunca, bazı durumlarda ise 6 aya kadar düzenli bir şekilde uygulanması gereken bir krem/merhemdir.

Madecassol krem; cildi yenileme özelliği sayesinde sivilce izlerini yok eden, cilt lekeleri sorunları gideren ve yanık izlerine oldukça iyi gelen bir kremdir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 624 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.