Buscopan Hapı Nedir, Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

Buscopan hapı, adet sancısı, mide, bağırsak ve safra yolları gibi iç organlardaki kaslardaki spazmları tedavi etmek için kullanılır.

Buscopan, halk arasında spazm çözücü olarak da bilinen, antispazmodik bir ilaçtır. Buscopan, mide ve bağırsak kaslarının spazmlarını çözmeye yardımcı olur. Baş ağrısı, diş ağrısı ve adet sancısı gibi diğer durumlarda da kullanılabilir. Buscopan ayrıca bazı diagnostik ve terapötik prosedürlerin yapılması öncesinde veya sırasında kullanılır.

Yazımızın devamında Buscopan hapı nedir, ne için kullanılır ve yan etkileri nelerdir gibi detaylardan bahsettik.

buscopan

Buscopan Hapı Nedir?

Buscopan, genellikle karın krampları, adet sancıları ve bağırsak spazmlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İçeriğindeki butilskopolamin, antispazmodik bir ajandır ve bağırsak kaslarının spazmlarını rahatlatır. Buscopan dozu genellikle yaşa, tedavi edilecek duruma, hastanın sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Buscopan Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Buscopan hapı, sindirim sistemi spazmlarını ve kasılmalarını gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Buscopan, sindirim sistemi organlarındaki kasları gevşeten ve böylece ağrı ve spazmları azaltan bir antispazmodiktir. Adet sancısı gibi bazı ağrıların tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır.

Buscopan genellikle sindirim sistemi spazmlarına ve ağrılarına neden olan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Örneğin irritabl bağırsak sendromu (IBS), ülseratif kolit, divertikülit, safra kesesi taşı ve mide ülseri gibi sindirim sistemi hastalıkları bu amaçla tedavi edilebilir.

Buscopan Formları ve Fiyatları:

Buscopan Yan Etkileri Nelerdir?

Buscopan, genellikle düşük dozlarda kullanıldığında güvenli bir ilaçtır. Ancak, her ilaç gibi, bazı yan etkileri olabilir. En sık bildirilen yan etkiler şunlardır:

 • Ağız kuruluğu
 • Bulantı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Karın ağrısı veya rahatsızlık hissi
 • Uyku hali veya halsizlik

Bu yan etkiler genellikle hafif veya orta şiddetlidir ve ilaç kesildiğinde kısa sürede ortadan kaybolur. Ancak, daha ciddi yan etkiler nadir görülse de mümkündür. Eğer aşağıdaki semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza danışmalısınız:

 • Nefes almada güçlük
 • Ağız, yüz veya boğazda şişme veya kaşıntı
 • Deride döküntü veya kaşıntı
 • Kalp atışında hızlanma
 • Halsizlik, baş dönmesi veya bayılma hissi
 • İshalde şiddetli karın ağrısı veya kanlı dışkı

Bu yan etkilerin hiçbiri ortaya çıkmayabilir veya bazı kişilerde daha ciddi olabilir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, olası yan etkiler hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Buscopan Nasıl Kullanılır? Dozaj Bilgileri

Buscopan dozu genellikle yaşa, tedavi edilecek duruma, hastanın sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, ilacın dozajı hakkında kesin bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışmanız önerilmektedir.

Ancak genel olarak, yetişkinler için Buscopan dozu aşağıdaki gibi olabilir:

 • 1-2 tablet, günde 3-5 kez alınabilir.
 • İntravenöz enjeksiyon şeklinde kullanılacaksa, doktor tarafından verilen doza uygun olarak kullanılmalıdır.

Dozajı aşmak veya eksik kullanmak gibi Buscopan kullanımı konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuzla veya eczacınızla konuşmanız gerekir.

Adet Sancısında Buscopan Kullanımı

Buscopan, adet sancısı gibi bazı ağrıların tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Ancak, bu ilacın kullanımı ile ilgili spesifik bir dozaj veya tedavi süresi yoktur ve kullanımı için her zaman bir doktor önerisi gereklidir. Adet sancısı gibi ağrılar için tedavi seçenekleri, semptomların şiddetine ve süresine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, bir doktorun önerileri ve reçetesi doğrultusunda kullanılması önerilmektedir.

Buscopan Eşdeğer İlaçlar

Buscopan ilacına benzer muadil ilaç listesi aşağıdaki gibidir:

Özet

İçerikte, Buscopan hapının ne için kullanıldığından ve yan etkilerinden bahsettik. Buscopan hapı, butilskopolamin bromür etken maddesini içeren spazm çözücü bir ilaçtır. Bu ilaç, spazm adı verilen düzensiz kas kasılmalarını çözmeye yardımcı olur. Buscopan hapı, mide, bağırsak ve safra yolları gibi iç organlardaki kaslardaki spazmları tedavi etmek için kullanılır. Doktor tavsiyesi ile kullanmanız önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Buscopan, antispazmodik bir ilaçtır ve gastrointestinal sistemdeki düz kasları gevşeterek spazmları ve kramp benzeri ağrıları gidermeye yardımcı olur. Özellikle sindirim sistemi spazmlarının yol açtığı ağrıları hafifletmek için kullanılır. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.

Buscopan, ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Tablet veya draje formunda gelir ve su ile birlikte yutulur. Genellikle günde üç kez, yemeklerden önce veya sonra alınması önerilir. Ancak, dozaj ve kullanım talimatları doktor veya eczacı tarafından verilmelidir.

Buscopan, spazm çözücü bir ilaçtır ve çeşitli spastik kolon, bağırsak ve idrar yolu problemlerinde kullanılır. Aynı zamanda regl dönemi ağrılarını hafifletmek için de kullanılabilir. İlaç, spazmları çözmek için etkili bir seçenek olabilir ve genellikle iyi tolere edilir.

İlacın dozajı hakkında kesin bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışmanızı öneririz.

Ancak genel olarak, yetişkinler için Buscopan dozu günde 3-5 kez alınabilir. İntravenöz enjeksiyon şeklinde kullanılacaksa, doktor tarafından verilen doza uygun olarak kullanılmalıdır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 174 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X