Antibiyotik Nedir? Ne İşe Yarar? Antibiyotik İçeren 15 Gıda

Bu yazımızda antibiyotiğin ne olduğu, ne işe yarağı ve hangi gıdalarda antibiyotik bulunduğu gibi sorulara detaylı cevaplar verdik.

Sağlık çoğu zaman varlığı yerinde ve iyiyken değerini bilmediğimiz, hatta fark etmediğimiz bir etkendir. Sağlık sorunları yaşadığımız dönemlerde, özellikle bu dönemler sancılı geçtiğinde her şeyin başının sağlıktan geçtiği tekrar tekrar anlar ve keşfederiz.

Bu yazımızda antibiyotik nedir? Başta olmak üzere, antibiyotik ile ilgili çeşitli sorularınıza detaylıca cevap verdik.

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik kelime anlamı ile hayata karşı demektir. Antibiyotikler; bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılarak, bakterilerinin çoğalmasını önlemekle beraber, bazen de bakterileri öldürmektedir.

Antibiyotik Nedir?

Bu ilaçlar insan sağlısı açısından büyük öneme sahip, kesinlikle uzman görüşü ile uygulanması gereken tedavilerdir.

 • Tek Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Bazı antibiyotikler, bazı kısıtlı sayıda çeşitli bakteri türü ile savaşabilecek şekilde geliştirilerek, hayata geçirilmiş ve sağlık camiasında kullanıma geçilmiştir. Bu tür antibiyotikler için ‘’dar spektrumlu antibiyotikler’’ adı verilir.

Sizi tedavi eden doktor, tam olarak hangi tür bakterinin sizin hastalığınıza sebep olduğunu bildiği durumlarda bu tür antibiyotikleri tedavi yönteminin bir parçası olarak reçeteler. Bu tür antibiyotiklerin en etkili yanı, diğer yararlı ve zararsız bakterilere karşı saldırgan bir tutum sergilemedikleri için, tedavilerde kullanılmak üzere en uygun ve antibiyotiklerdir.

 • Birçok Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Bu bakteriler pek çok bakteri türüne savaş açarak başarılı sonuçlar elde ederler, bu sebeple ‘’geniş spektrumlu antibiyotikler’’ olarak adlandırılırlar. Tedavi için gittiğiniz doktor, rahatsızlığınıza neden olan bakteri türünü net bir şekilde saptayamaması durumunda veyahut pek çok farklı türde patojenin birlikte bulunması gibi durumlar söz konusu olduğunda bu tür antibiyotikler tercih edilir.

Bu antibiyotiklerin olumsuz ve tehlikeli yanı ise yararlı ve zararsız bakterileri de öldürme eğiliminde bulunmalarıdır.

Antibiyotik Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Antibiyotikler, bakteriler ve kimi parazitler gibi birtakım mikropların sebep olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bazı antibiyotik kullanımı gerektiren rahatsızlıklardan örnek vermek gerekirse;

 • Beyin iltihabı,
 • Diş eti ve diş enfeksiyonları,
 • Strep boğaz enfeksiyonu,
 • Boğmaca,
 • Kalp enfeksiyonları,
 • Sindirim sistemi enfeksiyonları,
 • Genitoüriner enfeksiyonları,
 • Göz enfeksiyonları,
 • Zatürre,
 • Orta kulak enfeksiyonları,
 • Türlü cilt enfeksiyonları,
 • İskelet ve kemik enfeksiyonları gibi sağlık sorunları antibiyotik kullanımı gerektiren rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkabilir.

Antibiyotik Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Antibiyotik vücuda alındıktan sonraki birkaç saat içerisinde vücuda etki eder. Belirtilerin tamamen kaybolması için ise genellikle iki ila üç gün sonrası bir süreç gereklidir. Birkaç günlük tedavi ile rahatlama ve iyileşme sağlansa bile enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırmak amacıyla antibiyotik rejiminin tamamı bitirilmelidir.

Antibiyotik ile en etkili tedavi için düzenli aralıklarla oluşturulan kullanım şeklidir. Tedavi süreci boyunca her gün aynı saat ve önerilen doz da alınması önemlidir. Çoğu antibiyotik 7 ila 14 gün aralığında reçete edilir. Tedavi süresi ve kullanılacak antibiyotik türü doktor tarafından belirlenir.

Antibiyotiğin Yarar ve Zararları Nelerdir?

Antibiyotiğin Yararı Neler?

 • Mikrobik Enfeksiyonlara Karşı Etkilidir

Mikrobik enfeksiyonlar için harika bir savaşçı niteliğindedir. Bu tür mikrobik enfeksiyonlar bazen, bünyeye göre değişiklik göstererek hayatı tehdit edici olabilmektedir. Antibiyotikler bulunduğu bünyede kısa bir süre içerisinde enfeksiyonu ortadan kaldırarak vücuttaki mikrobik enfeksiyonları def etmiş olurlar.

 • İdrar Yollarını Temizler

İdrar yolu enfesksiyonu bazı hastalıkların yan etkisi olarak veya sonradan gelişerek ortaya çıkabilir. İdrar yolları temizliği ve tedavisi için doktorlar tarafından antibiyotik kullanımı reçete edilir. Antibiyotik etkili bir idrar yolu enfeksiyonu tedavi seçeneğidir.

 • Tüberküloz Tedavisinde Kullanılır

Antibiyotik, tüberküloz hastalığına oldukça iyi gelerek tüberkülozun belirtilerini ortadan kaldırır. Dolayısıyla bu hastalığın tedavisi için ilk tedavi seçeneği olarak uygulanır.

Antibiyotiğin Zararları Neler?

 • Obezite

Antibiyotiğin fazla kullanımı obeziteye neden olabilecek sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu özellikle çocukluk ve bebeklikte çok fazla antibiyotik tüketen kişilerin obeziteye eğilimi oldukları gözlemlenmiştir.

 • Ciddi Alerjik Reaksiyonlar

Antibiyotik sonucu oluşan alerjik reaksiyonlar hafif deri döküntüsü veya kaşıntı olabileceği gibi ölümle sonuçlanabilecek güçlü tepkimelerde gerçekleşebilmektedir.

 • Böbrek Yetmezliği

Antibiyotik tüketiminin fazla olması ile beraber böbrek yetmezliği meydana gelebilmektedir. Böbreklerin üstünde toksik etkilere yol açarak organ yetmezliğini tetiklemektedir.

 • İshal

Antibiyotiğin fazla kullanımı ishale sebep olabilmektedir. Bağırsak içerisinde 400’den fazla bakteri çeşidi yaşamaktadır. Bu bakterileri yarar sağlayarak herhangi bir rahatsızlığa neden olmamaktadır. Antibiyotik kullanımı, normal florada yer alan bakterilerin yaşamına son vererek zararlı bakterilerin üremeleri için uygun ortam hazırlamaktadır.

İçerisinde Antibiyotik Bulunan 15 Gıda

 1. Elma Sirkesi
 2. Bal
 3. Limon
 4. Maydanoz
 5. Soğan
 6. Sarımsak
 7. Kırmızı Biber
 8. Nar
 9. Kefir
 10. Turp
 11. Zerdeçal
 12. Sumak
 13. Yeşil Çay
 14. Karadut
 15. Dereotu

Özet olarak;

Antibiyotik kullanımı oldukça yararlı ve bir o kadar riskli bir tedavi yaklaşımıdır, göz ardı edilemez faydalarının yanında özellikle sık tüketimi ile doğuracağı sorunlar da göz ardı edilmemesi gereken ciddi sonuçlar doğurabilecek sonuçlardır. Antibiyotik kullanımında kesinlikle bir doktor reçetesi ile kullanıma başlanmalı ve uzman görüşü dışında diğer yönlendirme ve tavsiyeler ciddiye alınmamalıdır.

Antibiyotik kullanımı ciddi bir konudur ve kamu spotu olarak karşımıza çıkan uyarılar ile dikkat edilmesi gereken bir tedavi biçimidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Antibiyotik kullanımı hastalık evresinde başlar ve bu dönemde vücut aşırı su kaybeder. Alkol de benzeri etkiler gösterdiği için antibiyotik ile birlikte alkol almanız önerilmez.

Antibiyotikler, enfeksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bakterilerin sebep olduğu rahatsızlıklara enfeksiyon adı verilir. Antibiyotikler bakterileri çeşitli mekanizmalarla öldüren ve/veya çoğalmasını engelleyen ilaçlar olarak enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılırlar.

Antibiyotikler bakterileri öldürürken insan hücrelerine herhangi bir zarar vermezler. Ancak antibiyotikler yalnızca vücudumuz için kötü olan bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda vücudumuzda bulunan yararlı bakterileri de öldürürler.

Pharmacia & Upjohn firmasının ürettiği ''Zyvox'' adlı yeni antibiyotiğin şimdiye kadar, en güçlü antibiyotik varsayılan Vancomycin'in bile tedavi edemediği enfeksiyonlara neden olan bakterileri dahi öldürdüğü belirtilerek en güçlü antibiyotik olarak yerini aldı.

Antibiyotiklerin büyük bir çoğunluğu, karaciğer ve böbrek yoluyla vücuttan atılırlar. Bol su tüketimi bu süreci hızlandırabilir.

Antibiyotiklerin etkilerini gösterebilmeleri için kanda belirli bir seviyede olmaları gerekir. Bu seviyenin sabit tutulması için ilacın eşit aralıklarla alınması gerekir. Örneğin günde 3 kez alacaksınız, 8 saat arayla tüketilmesi önemlidir.

Oral antibiyotikler; tablet, kapsül, şurup gibi ağız yoluyla vücuda alınan antibiyotiklerdir. Bol su eşliğinde tüketmeniz ve midenizi rahatsız etmemesi için tok karna almanız önerilir.

Birtakım antibiyotikler, özellikle siprofloksazin, tetrasiklin ve doksisiklin içerenler, boş mideye alındıklarında tam etkilerini gösterirler. Bu yemekten iki saat önce veya yemek yedikten 2-4 saat sonra alınmaları gerektikleri anlamına gelir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 25 Ortalama: 5)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.