Suşi (Sushi) Kaç Kalori? Sushinin Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Suşi (Sushi), bir Japon hazırlığı ve sirkeli pilav servisidir. 100 gr Sushi, 113 kcal değerine sahiptir. Suşinin besin değeri ve faydaları

Sushi Nedir?

Suşi (Sushi), bir Japon hazırlığı ve sirkeli pilav servisidir. Çeşitli pişmiş veya çiğ balıklar ve salamura veya salamura edilmemiş sebzeler suşi pirinci ile kaplanır ve daha sonra deniz yosunu (nori) ile sarılır. Görünüşü güzel ve zarif, şüphesiz yemek sanatı olarak biliniyor!

Sushi Besin Değerleri

Suşi, sağlığa sayısız faydası olan ağız sulandıran bir lezzettir. Kalbi korur, hormonal dengeyi korur, metabolizmayı hızlandırır ve vücutta dolaşımı iyileştirir. Suşi, yüksek miktarda konsantre omega-3 yağ asidi formlarına sahip olduğu bilinmektedir.

100 gr Sushi, 113 kcal değerine sahiptir. 100 gr Sushi içerisinde 6.73 gram yağ, 6.9 gram karbonhidrat, 7.3 gram protein ve 0.6 gram lif bulunmaktadır.

Sushi Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Sushi Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 113 kcal
Karbonhidrat (g) 6.9
Protein (g) 7.3
Yağ (g) 6.7
Lif (g) 0.6
Kolesterol (mg) 16.7
Sodyum (mg) 89.1
Potasyum (mg) 202.6
Kalsiyum (mg) 9.3
Vitamin A (iu) 35.6
Vitamin C (mg) 3
Demir 0.5

Sushi Kaç Kalori?

100 gram Sushi 113 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

 • Ortalama 6-8 parça sushi yaklaşık 350- 400 kaloridir.
 • 1 Porsiyon (Orta) yani 150 gramlık miktarında Sushi 170 kalori bulunmaktadır.
 • Suşi (1 adet) içinde 37 kadar kalori mevcuttur.
113 kcal

Sushi Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Suşi (Sushi) Sağlığa Faydaları

Suşi, birçok bileşenin birleşimidir, bu nedenle beslenme profili çeşitlidir. Suşi pirinci harika bir karbonhidrat kaynağıdır ve ihmal edilebilir yağa sahiptir. Deniz yosunu sarıcı nori, iyot bakımından zengindir . Deniz ürünleri, büyük miktarlarda omega-3 yağ asitleri ve selenyum içeren yemeğin ana maddesidir . İçine eklenen farklı balık türleri, farklı mineral ve vitaminler içerir. Meyve ve sebzeler ( avokado , salatalık vb.) de faydalarına katkıda bulunur. İşte Suşinin faydaları:

 • Kalp Sağlığını Korur:

Suşinin en çok aranan faydası, balık formundaki omega-3 yağ asitlerine lezzetli erişimdir. HDL kolesterol, vücuttaki LDL kolesterolü dengelemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Dengeli kolesterol seviyeleri , tıkanmış arterleri ve kalp krizi, felç ve ateroskleroz gibi ilgili birçok sağlık sorununu önler. Omega-3 için eklenecek en iyi balık türleri arasında ringa balığı , göl alabalığı, ton balığı ve somon bulunur.

 • Hormonal Dengeyi Korur:

Suşide kullanılan yosun sargısının birçok faydası vardır. Japonca'da nori denir ve vücudumuz için gerekli bir element olan iyot bakımından zengindir. İyot, başta tiroid bezimiz olmak üzere endokrin sistemimizin kontrolü ve düzenlenmesi için önemlidir. Vücutta uygun iyot seviyeleri ile, sonunda kronik rahatsızlıkları ortadan kaldıracak uygun bir hormonal denge sağlanabilir.

 • Metabolizmayı Artırır:

Bu müstahzardaki balık, protein açısından zengin , ayrıca yağ ve kalori bakımından düşüktür. Vücudun verimli çalışma, yeni hücreler oluşturma ve sizi güçlü ve sağlıklı tutma yeteneğini artırabilir. Bu nedenle, içerdiği iyi miktarda protein sayesinde peskataryalılar arasında popülerdir.

 • Antikanser Potansiyeli:

Suşi ile servis edilen birkaç lezzetli çeşniden biri olan Wasabi'nin, 6-metilsülfinilheksil izotiyosiyanat gibi bileşiklere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Wasabi'deki antiplatelet ve antikanser izotiyosiyanatları hakkında bir araştırma , bu bileşiklerin antikanser aktiviteleri sergilediğini göstermektedir.

Ek olarak, Marine Drugs dergisinde yayınlanan 2014 tarihli bir makale, özellikle kolon ve meme kanseri ile ilgili olarak çeşitli deniz yosunu çeşitlerinin antikanser potansiyeline işaret etmektedir. Bununla birlikte, faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

 • Dolaşımı İyileştirir:

Bu hazırlıkta kullanılan balık ve soya sosu demir açısından zengindir . Demir, vücudun tüm bölgelerine dolaşımı artıran, saç büyümesini uyaran ve cilt tonunu iyileştiren kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ayrılmaz bir rol oynar. Yeterli düzeyde RBC, metabolizmayı iyileştirir ve doku ve hücrelerin iyileşme sürecini hızlandırır. Bu nedenle, bir kısmının tadını çıkarmak sadece damak tadınızı doyurmakla kalmayacak, aynı zamanda kırmızı kan hücresi sayınızı da artıracaktır.

Ayrıca Suşi: Ateroskleroz ve felç gibi kalp hastalıkları riskini azaltır, Sağlıklı hormon dengesini sağlar ve Kırmızı kan hücresi sayısını artırır.

Suşi Çeşitleri

 • Nigiri: Bu, preslenmiş pirincin üzerine yerleştirilmiş taze çiğ balık veya et dilimleridir. Wasabi ve soya sosu ile tatlandırılır.
 • Maki: Maki, kavrulmuş nori deniz yosunu ile sarılmış pirinçte bir veya daha fazla balık ve sebze içeren bir suşi rulosudur.
 • Temaki: Bu, maki ile aynı şekilde hazırlanır, ancak daha iyi bir görünüm ve tutuş için koni şeklinde yuvarlanır.
 • Uramaki: Bu, nori'nin dolguları kapladığı ve suşi pirincinin nori'yi sarmak için kullanıldığı, içten dışa yapılmış çok ilginç bir rulo. Kızartılmış susam tohumları ve hepsi müstahzara ayrı bir lezzet katan diğer malzemelerle bir dış kaplama da yapılır.
 • Sashimi: Bunda, çiğ balık dilimleri pirinçsiz olarak sunulur ve genellikle jülyen daikon turp üzerinde servis edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

1 adet ( ortalama 35 gr) California Roll Sushi 46 kalori değerindedir.

8 California Roll ortalama 368 kalori değerindedir.

Diyet döneminde suşi tüketilebilir ancak içerdiği pirinçten dolayı fazla tüketmek diyetinizi kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle diyet döneminde ölçülü tüketilmelidir.

Suşi kilo verme dostu bir yiyecek olarak kabul ediliyor ancak farklı soslarla servis edilmesi kalori değerini fazlasıyla arttırabilir. Ölçülü tüketilmesi durumunda kilo vermenize yardımcı olur ancak fazla tüketmek kilo aldıracaktır.

6lı California Roll ortalama 276 kalori değeri taşımaktadır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 16 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.