Salatalık Kaç Kalori? Salatalığın Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Salatalık, Cucurbitaceae familyasından bir meyvedir. 100 gr Salatalık, 15 kaloridir. Salatalığın besin değerleri ve faydalarını öğrenin

Salatalık Nedir?

Salatalık yada Hıyar, Cucurbitaceae familyasından bir meyvedir . Bilimsel olarak Cucumis sativus olarak bilinir, kabak, karpuz, balkabağı ve diğer yaz kabağı türleri ile aynı aileye aittir. Salatalığın yetiştiği bitki, yıl boyunca bu silindirik, yenilebilir meyveleri geliştiren sürünen bir asmadır. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı salatalık çeşitleri yetiştirilmektedir. Salatalık genel sağlık için faydalı olabilir ve yüksek su içeriği nedeniyle özellikle yaz aylarında tüketilir.

Salatalık Besin Değerleri

Salatalık genel sağlık için faydalı olabilir ve yüksek su içeriği nedeniyle özellikle yaz aylarında tüketilir. Ayrıca insan vücudu için gerekli olan önemli besinleri ve antioksidanları da içerirler. Salatalık ayrıca lif ve çeşitli mineraller açısından da zengindir.

100 gr Salatalık, 15 kcal değerine sahiptir. 100 gr Salatalık içerisinde 0.11 gram yağ, 3.63 gram karbonhidrat, 0.65 gram protein ve 0.5 gram lif bulunmaktadır.

Salatalık Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Salatalık Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 15 kcal
Karbonhidrat (g) 3.63
Protein (g) 0.65
Yağ (g) 0.11
Lif (g) 0.5
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 2.0
Potasyum (mg) 147.0
Kalsiyum (mg) 16.0
Vitamin A (iu) 105.0
Vitamin C (mg) 2.8
Demir 0.28

Salatalık Kaç Kalori?

100 gram Salatalık 15 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

  • 1 salatalık kaç kalori sorusunun cevabı: 1 adet yaklaşık 120 gramlık büyük boy salatalık 20 (kcal) kaloridir.
  • 100 gramın altında küçük boy bir salatalığın ortalama kalori değeri ise 9 (kcal) kalori değerindedir.
  • 1 adet orta boy salatalık ise ortalama 90 gramdır ve 14 kalori değeri taşımaktadır.
15 kcal

Salatalık Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Salatalığın Sağlığa Faydaları

Salatalık cilt sağlığını, sindirimi ve daha fazlasını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki sağlık yararlarına bir göz atalım:

Antioksidanlar Açısından Zengin Olabilir:

Salatalık, işlenmiş gıdalar ve yüksek şekerli gıdalarla birlikte tüketildiğinde genellikle antioksidan görevi görebilir . Beslenme, Sağlık ve Yaşlanma Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, aylarca salatalık tozu tüketimi vücudun antioksidan aktivitelerinde iyileşme gösterebilir . Bu ayrıca oksidatif hasarla mücadelede yardımcı olabilir ve genel sağlığı iyileştirebilir.

Cilt Bakımında Yardımcı Olabilir:

Salatalık, kaslarda, bağlarda, tendonlarda, kıkırdakta ve kemiklerde güçlü ve sağlıklı bağ dokuları geliştirmeye yardımcı olabilecek önemli bir bileşen olan silika açısından zengin olabilir. Doktorlar , daha sağlıklı ve daha parlak bir cilt için silika içeriği nedeniyle genellikle salatalık suyunu tavsiye eder. Ek olarak, Nutrition Review dergisinde yapılan araştırma, cilt sağlığı için sıvıların ve hidrasyonun önemini vurgulamaktadır. Salatalığın yüksek su içeriği onu doğal olarak nemlendirebilir. Salatalık özü , güneş yanığı gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için sıklıkla topikal olarak kullanılabilir .ve zengin antioksidan içeriği nedeniyle göz altı şişmesi. Sedef hastalığı, egzama ve akne gibi diğer cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olması da önerilebilir.

Kabızlığı Önleyebilir:

Salatalık hem lif hem de suyun mükemmel bir karışımı olabilir. Düzenli olarak salatalık bakımından zengin bir salatanın tadını çıkarmak, dışkınızı gevşetmenize yardımcı olabilecek lif alımını artırmanın harika bir yolu olabilir. Salatalık tohumlarının ayrıca vücut üzerinde serinletici etkileri olduğu bilinmektedir, bu nedenle kabızlık riskini azaltabilir.

Kan Basıncını Kontrol Edebilir:

DASH (Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları) diyetinde yapılan çalışmalar, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek bir yöntem olarak Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün araştırmalarına dayanılarak geliştirilmiştir. Magnezyum , potasyum ve lif içeriği yüksek gıdaları tüketmenin anahtar olabileceği bulundu . Aynı araştırma, kan basıncını kontrol etmeye katkılarını da önerebilecek potasyum gıda grubunun bir parçası olarak salatalıktan bahseder.

Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olabilir:

Bioimpacts dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir araştırma, salatalığın anti-hiperglisemik etkisine ışık tutuyor. Salatalık diyabetli kişilerde glikoz kontrolü için kullanılabilir . İnsülin üretimi sırasında beta hücrelerinin ihtiyaç duyduğu bir hormona sahiptirler.

Karbonhidratların varlığı ve vücut üzerindeki etkileri glisemik indeks (GI) ile ölçülür. Glisemik İndeks, karbonhidratların glikoz (veya kan şekeri) seviyelerini yükseltmeye nasıl katkıda bulunduğunu ölçer. Her gıda maddesi, farklı yüzdelerde temel besinleri içerir. Salatalığın glisemik indeksi (GI) sıfırdır, bu da diyabetik hastalar için iyi bir seçim olabileceği ve bu nedenle glikoz seviyesinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Günümüzde çoğu ticari mağaza, dikenli deniz hıyarı özü tozu olarak salatalık takviyelerine sahiptir. Şeker hastalığının etkileriyle mücadelede etkili olduğu düşünülmektedir.

Salatalık tarifleri

Salatalıklar çeşitli şekil ve boyutlarda kesilebilir; dilimlenebilir, küp şeklinde kesilebilir veya çubuklar halinde kesilebilirler. Salatalık tohumları yenilebilir ve besleyicidir, ancak bazı insanlar onları yememeyi tercih eder. Tohumlardan kaçınmak isteyenler, salatalıkları uzunlamasına kesebilir ve tohumları hafifçe kepçelemek için bir kaşığın ucunu kullanabilir. Salatalık birçok tarifte yaygın olarak kullanılmaktadır. Nasıl olduğunu görelim:

  • Salatalıklı sandviç: Diyetinize salatalık eklemenin en basit ve en lezzetli yolu, onları ekmek arasına eklemektir.
  • Normal salatalık salatası: Yarım inç kalınlığında salatalık dilimleri kullanabilir ve doğranmış sebze salataları ile servis edebilirsiniz. Salatalıkları küp şeklinde kesin, şekerli bezelye, nane yaprakları ile karıştırın ve karışıma pirinç şarabı salata sosu dökün.
  • Salatalık ve karpuz salatası: Karpuz ve salatalığı ısırık büyüklüğünde küpler halinde kesin ve bal , zeytinyağı ve daha fazlasıyla süsleyin.
  • Salatalık suyu: Salatalık suyu içmek , kendinizi nemli tutmanın ve cilt sağlığınızı iyileştirmenin iyi bir yoludur.
  • Salatalık püresi: Salatalık, domates , yeşil biber ve soğan ile de mükemmel bir püre yapabilirsiniz . Ekstra lezzet için tuz ve karabiber ekleyin. Salatalık, ton balığı veya tavuklu salata hazırlıklarına taze bir tat verir.

Sıkça Sorulan Sorular

1 salatalık kaç kalori sorusunun cevabı: 1 adet yaklaşık 120 gramlık büyük boy salatalık 20 (kcal) kaloridir. Orta boy salatalık 14 kalori, küçük boy salatalık ise 9 kalori civarındadır.

Doktor, diyetisyen ve beslenme uzmanlarının ortak görüşüne göre geceleri iyi bir uyku için sindirim sistemlerimizin dinlenmeye ihtiyacı olur, bu nedenle uyumadan önce veya uyku arasında salatalık yemek doğru olmayacaktır. Bununla birlikte salatalık oldukça faydalı bir diyet meyvesidir.

Uzmanlara göre salatalık içerisindeki zengin lif yapısı sayesinde uzun süre tok tutar. Aynı zamanda düşük karbonhidrat içeriği sayesinde oldukça düşük kaloriye sahiptir ve kilo vermenize yardımcı olur. Salatalık aşırı tüketilmediği sürece kilo aldırmaz.

1 adet orta boy salatalık (soyulmuş) içinde 14-16 kadar kalori mevcuttur.

1 Dilim salatalık (5 gr) yaklaşık 0.75 kcal kalori içerir. 2 Dilim salatalık ise 10 gr civarıdır ve 1.5 kaloridir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.7)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.