Portakal Kaç Kalori? Portakal Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

1 dilim portakal 14 kaloridir. Küçük boy portakal 47 kalori. Orta boy portakal 103 kcal. Büyük boy portakal 141 kalori içermektedir.

Portakal Nedir?

Portakalların çok ilginç bir tarihi vardır. İlk portakal grubu Hindistan'ın kuzey doğu kesiminde, güneydoğu Asya'da ve Çin'in güneyinde yetiştirildi. İlk olarak MÖ 2500'de Çin'de ekildiler. Roma'nın genç portakal ağaçlarını Hindistan'dan Roma'ya götürmesi MS birinci yüzyıldaydı.

Portakal, çekirdeksiz kabuğu olan yuvarlak, parçalı bir narenciye meyvesidir. Tadı çeşitliliğe bağlı olarak sulu ve tatlıdan acıya değişebilir. Portakal, vitamin ve minerallerle dolu bir beslenme merkezidir. Bunlardan en dikkat çekeni, hücre hasarını önleyen suda çözünen bir antioksidan olan C vitaminidir.

Portakal Besin Değerleri

Bir orta boy portakal, (yarım bardak) su sağlar. İnsan vücudunun yaklaşık %60-70'i sudan oluşur ve her vücut işlemi için gereklidir.

100 gr Portakal, 46 kcal değerine sahiptir. 100 gr Portakal içerisinde 0.21 gram yağ, 11.54 gram karbonhidrat, 0.7 gram protein ve 2.4 gram lif bulunmaktadır.

Portakal Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Portakal Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 46 kcal
Karbonhidrat (g) 11.54
Protein (g) 0.7
Yağ (g) 0.21
Lif (g) 2.4
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 0.0
Potasyum (mg) 169.0
Kalsiyum (mg) 43.0
Vitamin A (iu) 225.0
Vitamin C (mg) 45.0
Demir 0.09

Portakal Kaç Kalori?

100 gram Portakal 46 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

 • 1 dilim portakal 14 kalori
 • Küçük boy portakal 47 kalori
 • Orta boy portakal 103 kalori
 • 1 Adet Büyük boy portakal 141 kaloridir.
46 kcal

Portakal Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Portakalın Sağlığa Faydaları

Portakalın sağlığa birçok faydası olduğu bilinmektedir ve dünya çapında en popüler meyveler arasındadır. İşte Portakalın sağlığa faydaları:

 • İyi bir koruyucu antioksidan kaynağı: Narenciyenin ve özellikle portakalın, değerli antioksidan özelliklere sahip olan ve hücrelerin hasardan korunmasına yardımcı olan C vitamini açısından zengin olduğu iyi bilinmektedir. Ayrıca vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta-kriptoksantin de dahil olmak üzere karotenoidlerde yüksektir ve kan portakalı likopen sağlar. Portakallar, flavanonlar olarak bilinen sağlığı geliştirici bileşikler içerir. Araştırmalar, bu fitokimyasalların vücudu desteklemeye ve bizi kalp hastalığı ve kanser gibi durumlardan korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor - ayrıca anti-inflamatuar, antiviral ve antimikrobiyal faydaları olduğu düşünülüyor. Dahası, portakal kabuğu aslında etten daha fazla miktarda belirli besin içerir, bu nedenle portakalın lezzetini içeren tarifler kullanmak diyetinize ekstra bir destek verecektir.
 • Kalp sağlığını destekleyebilir: Araştırmalar, hesperidin adı verilen bu antioksidan bileşiklerden birinin kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu araştırma aynı zamanda sağlıklı bir diyetin parçası olarak narenciye tüketmenin kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabileceğini düşündürmektedir. Klinik bir çalışma, dört hafta boyunca günlük bir bardak portakal suyunun kan inceltici etkisi olduğunu ve kan basıncını düşürebileceğini bildirmiştir. Daha ileri çalışmalar, diyete turunçgil dahil edilmesinin, oksidatif hasarı ve iltihabı azaltarak ve kan damarlarının sağlığını iyileştirerek kardiyovasküler hastalığa karşı koruduğunu öne sürüyor.
 • Böbrek taşlarına karşı koruma sağlayabilir: Portakal, böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olduğuna inanılan iyi bir sitrat kaynağıdır.
 • Cilt hasarını önler: Portakaldaki antioksidanlar, cildi yaşlanma belirtilerine neden olduğu bilinen serbest radikal hasarlarından korumaya yardımcı olur. Günde bir portakal 50 yaşında bile genç görünmenize yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı bağışıklık sistemi: Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de hayati önem taşıyan C vitamini, soğuk algınlığını önlemeye ve tekrarlayan kulak enfeksiyonlarını önlemeye iyi gelir.
 • Demir eksikliği anemisini önlemeye yardımcı olabilir: Portakallar saygın bir demir kaynağı değildir, ancak iyi bir C vitamini ve sitrik asit kaynağıdır, demir açısından zengin gıdalarla birlikte tüketildiğinde bu önemli mineralin alımını artıran iki bileşiktir.
 • Daha iyi beyin fonksiyonunu teşvik edebilir: Hafıza ve bilişteki gelişmelerin yanı sıra nörodejeneratif koşulların önlenmesi de dahil olmak üzere umut verici bazı araştırmalar var. Ancak özellikle portakalların beyin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olup olmadığını söylemek için henüz çok erken.

Sıkça Sorulan Sorular

1 adet Orta boy portakal 103 kaloridir.

Portakal; Özellikle kış aylarında vücut direncimizi yüksek tutmak için önerilen bir meyvedir. Ayrıca Portakal düşük kalori içerdiği ve sindirim sistemini düzenleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle Diyet döneminde abartıya kaçmadan günde 1 adet orta boy portakal tüketilebilir.

Portakal düşük kalori içerdiğine sahip turunçgillerden biridir. Günde 1 adet portakal yemek kilo aldırmaz.

1 Porsiyon Portakal (220 gr) 100 kalori civarındadır.

1 Adet (Orta) Portakal 100 kalori civarındadır ve içeriğinde 25 gr civarında Karbonhidrat içermektedir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 14 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.