Kayısı Kaç Kalori? Kayısı Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Kayısı bilimsel olarak Prunus armeniaca olarak bilinen bir meyvedir. 100 gr Kayısı, 48 kcal değerine sahiptir. Kaysının besin değerleri ve faydaları

Bilimsel olarak Prunus armeniaca olarak bilinen kayısılar, şeftali veya eriklere benzeyen ve bunlarla yakından ilişkili olan küçük druplardır. İnce dış derinin altında yumuşak, keskin bir etleri vardır. Kayısının ortasında yenmeyen büyük bir çekirdeği var, bu yüzden ilk büyük ısırığı alırken dikkatli olmalısınız. Tipik olarak sarı veya turuncu renkte olup, bir tarafta hafif bir kırmızı renk tonu vardır.

Kayısı, hem yabani olarak bulunduğundan hem de tarih öncesi çağlarda yetiştirildiğinden, dünya genelindeki kayısı yetiştiriciliğinin kesin sıralamasını anlamak zordur. Bilimsel isim, çoğu bilim insanının kayısıların ortaya çıktığına inandığı Ermenistan'dan türetilmiştir. Bununla birlikte, antik Yunanistan ve Roma'da da mevcuttular ve diğer birçok uzman, orijinal ekimin 3.000 yıldan daha uzun bir süre önce Hindistan'da gerçekleştiğini iddia ediyor.

Kayısı Besin Değerleri

100 gr Kayısı, 48 kcal değerine sahiptir. 100 gr Kayısı içerisinde 0.39 gram yağ, 11.12 gram karbonhidrat, 1.4 gram protein ve 2.0 gram lif bulunmaktadır.

Kayısı Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Kayısı Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 48 kcal
Karbonhidrat (g) 11.12
Protein (g) 1.4
Yağ (g) 0.39
Lif (g) 2.0
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 1.0
Potasyum (mg) 259.0
Kalsiyum (mg) 13.0
Vitamin A (iu) 1926.0
Vitamin C (mg) 10.0
Demir 0.39

Kayısı Kaç Kalori?

100 gram Kayısı 48 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

 • 1 kayısı kaç kalori sorunuza 10 kalori cevabını verebiliriz.
 • 1 adet orta boy kayısı ise 14 kaloridir.
 • 50 gram ağırlığındaki kayısı 24 kcal değerindedir.
 • 1 kilo yaş kayısı kaç kalori sorunuza ise 480 kalori diyebiliriz.
 • Eğer orta bir porsiyon kayısı yerseniz 58 kalori almış olursunuz.
48 kcal

Kayısı Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Kayısının Sağlığa Faydaları

Kayısının sağlığa faydaları arasında sindirimi, kabızlığı, kulak ağrılarını, ateşi, cilt hastalıklarını ve kansızlığı iyileştirmesi yer alır. Kayısı ayrıca kalp sağlığının gergin kasları ve yaraları iyileştirmesine yardımcı olur. Kayısının cilt bakımına da iyi geldiğine inanılır, bu nedenle çeşitli kozmetiklere önemli bir katkı sağlar. Ayrıca kayısı kolesterol seviyelerini düşürebilir, görme bozukluğunu önleyebilir, kilo vermeye yardımcı olabilir, kemik gücünü artırabilir ve vücuttaki elektrolit dengesini koruyabilir.

 • Lif Açısından Zengindir:

World Journal of Gastroenterology'deki araştırmaya göre, kayısı lif açısından zengin olabilir ve bu nedenle düzgün bağırsak hareketleri için iyidir. Fiber, dışkıyı toplamanın bir yoludur. Bu şekilde, vücuttan nihai atılımına kadar bağırsaklardan taşınması daha kolay hale gelebilir. Lif , besinleri emmeye ve yiyecekleri daha kolay işlemek için parçalamaya yardımcı olan mide ve sindirim sularını uyarır . Ayrıca lif, sindirim sisteminin peristaltik hareketini de harekete geçirir ve bu düz kas hareketleri, bağırsak hareketlerinizi düzenleyen şeydir. Bu nedenle kayısı, müshil özellikleri nedeniyle düzenli olarak kabızlık çeken hastalara sıklıkla önerilebilir.

 • Kemikleri Güçlendirebilir:

Kayısı, kalsiyum, fosfor, manganez, demir ve bakır gibi kemik büyümesi için gerekli minerallerin neredeyse tamamına sahip olabilir . Bu nedenle kayısı yemek, kemiklerinizin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamanın yanı sıra, osteoporoz da dahil olmak üzere yaşa bağlı çeşitli kemik rahatsızlıklarının önlenmesini sağlayabilir.

 • Kalp Sağlığını İyileştirebilir:

Kayısı, kalbinizi ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi çok çeşitli hastalıklardan korumanın harika bir yolu olabilir . Yüksek miktarda C vitamininin yanı sıra potasyum ve diyet lifi, iyi kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunabilir.

ABD Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Lien Ai Pham-Huy tarafından yürütülen araştırmaya göre, C vitamini gibi antioksidanlar kalbi serbest radikallerden koruyor. Ek olarak, potasyum, kan damarlarının ve arterlerin gerginliğini gevşeterek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilirken, diyet lifi, damarların ve arterlerin astarındaki fazla kolesterolü kazıyarak, onları temizleyerek ve kalp üzerindeki baskıyı azaltarak yardımcı olabilir. Toplamda, kayısıların bu özellikleri onları kalp sağlığını artırmak için ideal hale getirebilir.

 • Metabolizmayı Hızlandırabilir:

Vücuttaki sıvı seviyeleri esas olarak iki minerale, potasyum ve sodyuma bağlıdır . Kayısıdaki yüksek miktarda potasyum, vücuttaki sıvı dengesinin korunması ve enerjinin organlara ve kaslara düzgün bir şekilde dağıtılmasını sağlamakla ilişkilendirilebilir. Sağlıklı bir elektrolit dengesini koruyarak, daha fazla enerjiye sahip olabilir, krampları azaltabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda vücudunuzda kan ve kullanılabilir enerjinin pompalanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Kulak Ağrılarını Giderebilir:

Kayısı yağı kulak ağrısına iyi gelebilir, ancak kesin mekanizması hala araştırılmaktadır. Etkilenen kulak kanalına birkaç damla damlatmanın hızlı bir evde çare olduğu söylenir . Bununla birlikte, bunun evde yapılacak güvenli bir tedavi olduğundan emin olmak için sağlık uzmanınıza danışın.

 • Ateşi Azaltabilir:

Kayısı suyu vücuda gerekli vitaminleri, mineralleri, kalorileri ve suyu sağladığı ve çeşitli organları detoksifiye ettiği için ateşi olan hastalara sıklıkla verilebilir. Bazı insanlar ateşi azaltmak için buğulanmış kayısı da kullanabilir.

 • Anti-inflamatuar Özellikleri Olabilir:

Hastalıkta vücudun genel sıcaklık seviyesini de etkileyebilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir. Ayrıca, özellikle artrit veya guttan muzdarip insanlar için vücudun diğer bölgelerindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Cilt Bozukluklarının Tedavisine Yardımcı Olabilir:

Acı kayısı yağı, egzama, uyuz, sedef hastalığı ve kızarıklık gibi cilt rahatsızlıkları için etkili bir topikal tedavi olabilir. Esansiyel yağ asidi omega-6 ve E, B1, B2, B6 ve A vitaminlerinden gelen gama linoleik asit veya GLA açısından zengin olabilir . Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi'nde yayınlanan 2018 raporuna göre , yağ insan keratinositleri için proapoptotik bir faktör de olabilir.

 • Anemi Tedavisine Yardımcı Olabilir:

Kuru kayısı iyi bir demir ve bakır kaynağı olabilir. Kansızlığınız varsa, demir seviyenizi artırmak için bunları diyetinize dahil edebilirsiniz. Demir Eksikliği Anemisi (IDA), zayıflığa, yorgunluğa, baş dönmesine, sindirim sorunlarına ve genel metabolik işlev bozukluğuna yol açabilir. Kırmızı kan hücreleri olmadan vücut kendini gerektiği gibi yeniden oksijenlendiremez ve organ sistemleri arızalanmaya başlayabilir. Demir, bakır gibi kırmızı kan hücresi oluşumunun önemli bir parçasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

1 adet orta boy (30 gr) kayısı 14 kaloridir.

Beslenme uzmanlarına göre günde 4-5 tane kayısı tüketmek sindirim sistemine oldukça iyi gelir ve kilo vermenizi kolaylaştırır. Fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir bu nedenle dikkatli tüketmekte yarar var.

Diyet döneminde genellikle kuru kayısı tüketimi önerilmektedir.

Diyetisyenlere göre günde 4-5 tane kayısı yemek oldukça ideal bir seviyedir. Daha fazlası kilo almanıza neden olabilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 12 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.