Karpuz Kaç Kalori? Karpuzun Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Karpuz, yerde yetişen çok iri bir asma meyvesidir. 100 gram Karpuz 30 kalori değerine sahiptir. 1 ince dilim karpuz yaklaşık 90 kaloridir.

Karpuz Nedir?

Karpuz, yerde yetişen çok iri bir asma meyvesidir. Yenmeyen sert, yeşil çizgili bir cilde sahiptir. İçeride, her ikisi de tüketilebilen siyah tohumlu yumuşak, parlak pembe-kırmızı bir et bulunur. Karpuzlar Çin, Türkiye, İran, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülkede yetiştirilmektedir.

Karpuz Besin Değerleri

100 gr Karpuz, 30 kcal değerine sahiptir. 100 gr Karpuz içerisinde 0.15 gram yağ, 7.55 gram karbonhidrat ve 0.61 gram protein bulunmaktadır.

Karpuz Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Karpuz Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 30 kcal
Karbonhidrat (g) 7.55
Protein (g) 0.61
Yağ (g) 0.15
Lif (g) 0.4
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 1.0
Potasyum (mg) 112.0
Kalsiyum (mg) 7.0
Vitamin A (iu) 569.0
Vitamin C (mg) 8.1
Demir 0.24

Karpuz Kaç Kalori?

100 gram Karpuz 30 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

  • 1 porsiyon karpuz yaklaşık olarak 45 kalori içerir.
  • 1 ince dilim karpuz yaklaşık 90 kaloridir.
  • 1 orta dilim karpuz ortalama 105 kaloridir.
  • 1 kalın dilim karpuz ise yaklaşık olarak 130 kalori içerir.
  • 100 gram karpuzda ise ortalama 26 kalori bulunur.
30 kcal

Karpuz Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Karpuzun Sağlığa Faydaları

  • Nemlendirmeyi destekler: Yorgunluk, baş ağrısı, kas krampları ve olası tansiyon sorunları olarak ortaya çıkması muhtemel olan mütevazı düzeydeki dehidrasyonda bile hidrasyonun sürdürülmesi sağlık için gereklidir . Karpuz büyük ölçüde sudan oluşur (%92), su ihtiyacımızın %20'sini karpuz da dahil olmak üzere yiyeceklerden elde ederiz ve özellikle susuzluk hissine daha az duyarlı olan yaşlılar için faydalı bir katkı sağlayabilir .
  • Kilo yönetimini destekleyebilir: Yüksek su içeriğine sahip karpuzun düşük kalori yoğunluğuna sahip olması, büyük bir dilim karpuzun nispeten küçük bir kalori katkısı olduğu anlamına gelir. Bunun gibi hem doyurucu hem de düşük kalorili yiyecekler yemek, tokluğu artırmaya ve iştahı azaltmaya yardımcı oluyor gibi görünüyor .
  • Sağlıklı cilt ve gözleri destekleyebilir: Karpuzun pembe-kırmızı eti, A vitaminine dönüştürdüğümüz beta-karoten de dahil olmak üzere karotenoidler adı verilen bileşikler açısından zengin olduğunu söyler . Genellikle pro-vitamin A olarak adlandırılan beta-karoten, gözlerimizi ve cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olur .
  • Zengin likopen kaynağı: Karpuzda bulunan bir diğer karotenoid ise likopendir, aslında karpuzdaki likopen türü bizim için daha kolay bulunur, bu da karpuzu özellikle faydalı bir kaynak haline getirir. Likopen çok dikkat çekmiştir ve belirli kanserlerin riskini azaltmada, kalp ve göz sağlığını desteklemede ve tip 2 diyabet gibi kronik durumların potansiyelini azaltmada etkili olduğuna inanılmaktadır .
  • Tansiyonu ve egzersiz performansını destekleyebilir: Son bulgular, karpuzda bulunan bitkisel besinlerin, özellikle L-sitrülin'in genç sağlıklı yetişkinlerde kan basıncını düşürmeye ve egzersiz performansını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Karpuz çoğu insan için güvenlidir, ancak bu nadir olmasına rağmen alerjisi olabilecek az sayıda insan vardır. Alerji, yaban mersini veya çimen polenleri gibi belirli polenlere alerjisi olan birinin karpuza da tepki gösterebileceği çapraz reaktivitenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

3 orta dilim karpuz ise 315 kaloridir. 3 ince dilim karpuz 270 kaloridir.

Karpuz gibi hem doyurucu hem de düşük kalorili yiyecekler yemek, tokluğu artırmaya ve iştahı azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlara göre diyet döneminde abartmadan ölçülü karpuz yemek zayıflamanıza yardımcı olur.

Üçgen dilim karpuz yaklaşık olarak 45 – 50 gr ağırlığındadır ve 20 kalori civarındadır.

Orta kalınlıktaki bir dilim karpuzda 10-12 gr şeker bulunmaktadır. Bu şekerin %40-45 gramı Glikoz iken, %55-60 gramı Fruktoz'dur.

Beslenme uzmanlarına göre karpuz, diyet döneminde uygun miktarlarda tüketilirse, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 20 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.