Erik Kaç Kalori? Eriğin Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Erikler, Rosaceae familyasına ait yuvarlak boyutlu meyvelerdir. 100 gr Erik, 46 kaloridir. Eriğin besin değerleri ve sağlığa faydaları

Erik Nedir?

Erikler veya Prunus domestica, şeftali, kayısı ve nektarin dahil olmak üzere Rosaceae familyasına ait yuvarlak boyutlu meyvelerdir. 2000'den fazla farklı çeşidi ile çeşitli renk ve şekillerde bulunurlar. Erikler üç gruba ayrılır: Avrupa-Asya (Prunus domestica), Japon (Prunus salicina) ve Mürdüm (Prunus insititia).

Erik Besin Değerleri

100 gr Erik, 46 kcal değerine sahiptir. 100 gr Erik içerisinde 0.28 gram yağ, 11.42 gram karbonhidrat ve 0.7 gram protein bulunmaktadır.

Erik Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Erik Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 46 kcal
Karbonhidrat (g) 11.42
Protein (g) 0.7
Yağ (g) 0.28
Lif (g) 1.4
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 0.0
Potasyum (mg) 157.0
Kalsiyum (mg) 6.0
Vitamin A (iu) 345.0
Vitamin C (mg) 9.5
Demir 0.17

Erik Kaç Kalori?

100 gram Erik 46 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

 • 1 erik kaç kalori sorusuna 5 kalori,
 • 1 adet orta boy erik 9 kalori,
 • 1 adet iri erik 19 kalori,
 • 100 gram erik 46 kalori,
 • 200 gram erik kaç kaloridir sorusuna ise 92 kalori değerine sahiptir yanıtını bulabilirsiniz.
46 kcal

Erik Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Eriğin Sağlığa Faydaları

Eriklerin sağlığa faydaları arasında hazımsızlıktan kurtulma, grip enfeksiyonları, kilo kaybı ve anksiyete ile ilgili problemler sayılabilir. Eriklerin potansiyel antioksidan gücü, osteoporoz, maküler dejenerasyon, diyabet ve obeziteyi önlemeye ve yönetmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, erik ayrıca bilişi iyileştirebilir, bağışıklığı artırabilir, sinir sistemini sağlıklı tutabilir ve cilt bakımına yardımcı olabilir. Erikler, etkileyici bir sağlık yararları dizisi sunan çok çeşitli fenoller ve flavonoidler içerirler. Eriğin sağlığa yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Potansiyel Antioksidan Özellikler:

Bu meyveler, C vitamini ve antioksidan özelliklere sahip potansiyel olarak hayati bitkisel besinler içerir. Bu özellikler, oksijen radikallerinin neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olabilir ve muhtemelen vücudu ölümcül hastalıklara karşı koruyabilir. Journal of Medicinal Food'da yayınlanan bir araştırma , eriklerde bulunan fenollerin, nöronlardaki ve hücre zarlarındaki esansiyel yağlar üzerindeki koruyucu etkilerini oksidatif stresin neden olduğu herhangi bir yaralanmaya karşı da uzatabileceği sonucuna varmıştır.

 • Diyabeti Yönetebilir:

Erikler potansiyel olarak anti-hiperglisemik etkiler gösterebilir ve diyabetle mücadelede yardımcı olabilir. Biomedical Research dergisinde yayınlanan bir araştırma , erik özlerinin vücuttaki kan şekeri ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. The British Medical Journal'da yayınlanan bir başka araştırma , eriklerde bulunan flavonoidlerin insülin direncine karşı koruyucu etkiler gösterebileceğini ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor.

 • Osteoporozu Önleyebilir:

Kuru erik tüketimi, sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olabilecek anabolik ve anti-emici eylemler uygular. Kuru eriklerde bulunan potasyum içeriği ile birlikte polifenoller kemik oluşumunu teşvik edebilir, kemik yoğunluğunu iyileştirebilir ve ayrıca kemik kaybını önleyebilir. Journal of Nutrition'da yayınlanan bir araştırma çalışması , düzenli olarak kuru erik tüketiminin yaşlanma nedeniyle kaybedilen kemik yoğunluğunu geri kazanmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 • Sindirime Yardımcı Olabilir:

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilecek iyi bir diyet lifi kaynağı olabilirler. Alimentary Pharmacology and Therapeutics Journal'da yayınlanan bir araştırma çalışmasına göre , kuru erik veya kuru erik , psyllium kabuğu gibi diğer ilaçlara kıyasla kabızlık gibi gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde daha etkili olabilir.

 • Sinir Sisteminin Düzgün Çalışmasına Yardımcı Olabilir:

Erikler , sinir sinyallerinin iletilmesine yardımcı olabilecek ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olabilecek yüksek miktarda B6 vitamini içerebilir. Eriklerde bulunan bir amino asit olan triptofan, uyku, iştah ve konsantrasyonu iyileştiren nörotransmitter serotoninin üretilmesine yardımcı olabilir. Beynin sağlıklı büyümesine yardımcı olabilirler ve ayrıca ruh halini etkileyen hormonların oluşumuna da yardımcı olabilirler.

 • Kalp Sağlığını Koruyabilir:

The British Journal of Nutrition'dan araştırmacılar , düzenli olarak kuru erik alımının arterlerdeki kanın akışkanlığını artırmaya yardımcı olabileceğini belirten destekleyici kanıtlar sağladı. Bu koruyucu etki, ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 • Bağışıklığı Artırabilir:

Erikler, yüksek C vitamini içeriğinin varlığı nedeniyle vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirmede faydalı olabilir. Bu vitamin vücudun enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara karşı direncini artırabilir. Araştırmalar, oryantal eriklerin vücutta nitrik oksit üretimini teşvik edebilen, tümör hücrelerinin metastazını engelleyebilen ve ayrıca çeşitli hastalıkları önlemede değerli olabilecek immün sistemi uyarıcı bileşenlere sahip olduğunu göstermiştir.

 • Kolesterol Düzeylerini Düzenleyebilir:

Kuru erik veya kuru erik hiperkolesterolemi ve hiperlipidemiyi önlemeye yardımcı olabilir. American Journal of Clinical Nutrition'da yapılan karşılaştırmalı bir araştırma , normal plazma ve karaciğer kolesterol seviyelerinin korunmasında kuru eriklerin üzüm suyu üzerindeki etkinliğini kanıtlamıştır . İçlerinde bulunan muhtemelen yüksek lif içeriği, LDL veya kötü kolesterolü azaltarak ve HDL seviyelerini veya iyi kolesterolü yükselterek kalp üzerinde koruyucu bir etki sağlayabilir.

 • Cilt Bakımına Yardımcı Olabilir:

Sağlıklı, parlak ve genç bir cildin korunmasına yardımcı olabilecek C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından zengindirler. Yaşlanma karşıtı besinlerin varlığı nedeniyle koyu lekelerin ve kırışıklıkların azaltılmasına da yardımcı olabilir. Erik özleri, yüz yıkama ve yüz paketlerini içerebilen çeşitli cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

1 adet küçük yeşil erik ortalama 5 kalori civarındadır. 1 adet orta boy yeşil erik ise 10 kalori civarındadır. 1 adet büyük boy erik ise 19 kcal değerine sahiptir.

1 kase yeşil erik 70-80 kalori civarındadır.

Eriğin vücudu toksinlerden arındırıyor olması ve metabolizmayı hızlandırması etkisi sebebiyle beslenme uzmanları tarafından diyet döneminde tüketilmesi önerilmektedir.

1 adet küçük erik 9-10 kalori civarındadır.

Erik metabolizmayı hızlandırarak, diyet döneminde kilo vermenize yardımcı olur.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 15 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.