Domates Kaç Kalori? Domatesin Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Domates, düşük glisemik indeksi olan, düşük kalorili, az yağlı, nemlendirici bir meyvedir. 100 gr domates 18 kaloridir. Sağlığa faydaları neler?

Domates Nedir?

Domatesin bilimsel adı Solanum Lycopersicum'dur ve Meksika'ya özgü olduğuna inanılmaktadır. Ancak İspanyolların Amerika ve Orta Amerika'yı sömürgeleştirmesi domates yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Yıllık bir itüzümü bitkisidir ve küçük ila orta büyüklükte, yuvarlak kırmızı meyve kümelerinde büyürler. Yumuşak, pembemsi-kırmızı ete ve birkaç tohuma ve hafif tatlı bir tada sahiptirler. Domates, düşük glisemik indeksi olan, düşük kalorili, az yağlı, nemlendirici bir meyvedir. Domatesler C vitamini, K vitamini ve potasyum bakımından yüksektir.

Domates Besin Değerleri

100 gr Domates, 18 kcal değerine sahiptir. 100 gr Domates içerisinde 0.2 gram yağ, 3.89 gram karbonhidrat ve 0.88 gram protein bulunmaktadır.

Domates Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Domates Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 18 kcal
Karbonhidrat (g) 3.89
Protein (g) 0.88
Yağ (g) 0.2
Lif (g) 1.2
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 5.0
Potasyum (mg) 237.0
Kalsiyum (mg) 10.0
Vitamin A (iu) 833.0
Vitamin C (mg) 13.7
Demir 0.27

Domates Kaç Kalori?

100 gram Domates 18 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

  • 1 adet küçük boy (85 gr) Domates 14 kcal
  • 1 adet orta boy (110 gr) Domates 19 kcal
  • 1 yarım (55 gr) Domates 9 kcal
  • 1 orta dilim (25 gr) Domates 4 kcal
18 kcal

Domates Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Domatesin Sağlığa Faydaları

Yağları düşüktür, lifleri yüksektir ve birçok vitamin ve mineral için düşük kalorili bir kaynaktırlar, ancak domateslerin bir başka önemli besin faydası daha vardır - likopen ile doludurlar.

Likopen, domateslere kırmızı rengini veren bir antioksidandır ve kanser riskini düşürmede de rol oynayabilir. Çalışmalar, likopenin prostat, akciğer, kolon, yemek borusu, meme ve cilt kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

En ikna edici kanıt, likopenin prostat kanserini önlemede oynadığı roldür. Beş çalışma, yüksek miktarda domates veya likopen tüketildiğinde prostat kanseri riskinin yüzde 30 ila 40 oranında düştüğünü göstermektedir.

Domatesler pişirildiğinde, su içeriğinin bir kısmı buharlaşarak daha konsantre hale gelir ve bu nedenle taze domateslerden daha zengin bir likopen kaynağı olur. Daha da iyisi, vücudumuz ketçap, püre veya sos gibi pişmiş veya işlenmiş domateslerden daha fazla likopen emebilir.

A ve C vitaminleri de bol miktarda bulunur, ancak yemek pişirmek C vitamininin çoğunu yok ettiğinden, pişmiş ve çiğ domatesleri dengeli bir şekilde yemeye çalışın.

Sıkça Sorulan Sorular

1 adet orta boy (110 gr) domates 19 kcal değerine sahiptir.

3 tane orta boy domates 57 kalori değerindedir.

Diyet ve sağlık uzmanlarına göre domates, diyet yapılırken gönül rahatlığı ile tüketilebilecek besinlerin başında gelir. Zira domates son derece düşük kaloriye sahiptir ve zayıflamanıza yardımcı olur.

Ortalama 1 adet domates 110 gr ağırlığa sahiptir.

1 adet küçük boy (85 gr) domates 14 kcal değerine sahiptir. 5 adet küçük domates 70 kalori değerindedir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 16 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.