Brokoli Kaç Kalori? Brokoli Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Brokoli, Brassicaceae oleracea'nın Italica kültivar grubuna ait turpgillerden bir sebzedir. 100 gr Brokoli, 26 kaloridir. Faydalarını öğrenin.

Brokoli Nedir?

Brokoli, lahana ve karnabahar gibi Brassicaceae oleracea'nın Italica kültivar grubuna ait turpgillerden bir sebzedir. En çok yenen kısımları, kalın ve yenilebilir bir saptan çıkan, ağaç şeklinde olan yeşil veya mor çiçekli başlardır. Dünyanın farklı yerlerinde popüler olan birçok brokoli türü vardır. Üç ana çeşit aşağıdaki gibidir:

 • Calabrese brokoli: Adını Calabria'dan (İtalya) alan ve kısaca brokoli olarak adlandırılan en yaygın türdür.
 • Filizlenen brokoli: Bu çeşidin çok sayıda başı ve ince sapı vardır.
 • Mor karnabahar: Karnabahar şeklindedir ve minik çiçek tomurcuklarından oluşur.
 • Diğer türler arasında brokoli Rabe, Çin brokoli ve brokoli çiçeği bulunur.

Brokoli Besin Değerleri

Brokoli, demir ve protein açısından zengin olabilir ve bu nedenle kansızlığa karşı mükemmel bir çare oluşturur. Bakır, demir ile birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretiminde de önemli bir mineral olabilir. A, C, K, B6 ve B2 vitaminleriyle beraber potasyum, kalsiyum bakımından da zengindir. Ayrıca Brassica bitki cinsine ait sebzeler (brokoli gibi) tonlarca sağlığı geliştirici bileşik ve potansiyel olarak güçlü fitokimyasallar içerir.

100 gr Brokoli, 26 kcal değerine sahiptir. 100 gr Brokoli içerisinde 0.2 gram yağ, 2.51 gram karbonhidrat, 3.3 gram protein ve 3.0 gram lif bulunmaktadır.

Brokoli Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Brokoli Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 26 kcal
Karbonhidrat (g) 2.51
Protein (g) 3.3
Yağ (g) 0.2
Lif (g) 3.0
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 18.0
Potasyum (mg) 373.0
Kalsiyum (mg) 105.0
Vitamin A (iu) 143.0
Vitamin C (mg) 115.0
Demir 1.3

Brokoli Kaç Kalori?

100 gram Brokoli 26 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

 • Orta boy porsiyon brokoli 150 gramdır: 39 kcal değerine sahiptir.
 • 1 kilo brokoli ise 260 kalori değerindedir.
 • 250 gram brokoli ise 65 kaloridir.
26 kcal

Brokoli Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Brokoli, sindirimi iyileştirme, kolesterol seviyelerini düşürme ve vitamin ve mineral alımını en üst düzeye çıkarma yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonları önlemeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, cildi korumaya, doğum kusurlarını önlemeye, kan basıncını düşürmeye, iltihabı azaltmaya ve görme ile göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Brokolinin sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • İltihapla mücadele: Brokoli, sindirim sırasında sülforafan'a dönüştürülen bir bileşik olan glukofafanini içerir. Sülforafan antioksidan aktiviteyi indükler. Sülforafan gibi fitokimyasallar vücuttaki serbest radikallerle ve iltihaplanmayla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Bağışıklığı destekleyin: Bir fincan brokolinin bir portakaldan daha fazla C vitamini içerdiğini biliyor muydunuz ? C vitamini bir antioksidan olarak işlev görür ve bağışıklık işlevinde önemli bir rol oynar (birkaç kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmaktan bahsetmiyorum bile ). Ayrıca brokoli, sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemekle bağlantılı bir dizi başka vitamin ve mineral içerir.
 • Belirli kanserlerin riskini azaltın: Genel olarak, daha fazla sebze ve meyve tüketen kişilerin çok çeşitli kanserlere yakalanma riski daha düşüktür . Özellikle brokoli dahil turpgillerden sebze alımı açısından zengin diyetler akciğer, mesane ve prostat dahil olmak üzere birçok dokuda kanser riskini azaltabilir .
 • Göz sağlığını teşvik edin: Brokoli, hem oksidatif stresi önleyebilen hem de göz sağlığında rol oynayan antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin içerir.
 • Kan şekerini iyileştirin: Brokoli, araştırmaların tip 2 diyabetli hastalarda glikoz kontrolünü iyileştirebileceğini öne süren sülforafan olarak bilinen doğal bir bitki bileşiği içerir . Brokoli ayrıca karbonhidratlarda doğal olarak düşüktür ve lif içerir, bu da onu herhangi bir öğün için düşük glisemik bir katkı yapar. Herhangi bir öğünde pirinç için daha düşük karbonhidrat takası olarak pirinçli brokoliyi deneyin.
 • Sağlıklı bir kalbi destekleyin: Brokoli, tümü sağlıklı bir kalbi desteklemek için hayati önem taşıyan folat, potasyum ve demir gibi çeşitli besinlerin kaynağıdır. The British Journal of Nutrition'da yayınlanan son araştırmalar, brokoli gibi turpgillerden daha fazla sebze tüketen katılımcıların ortalarında bu sebzelerden daha az yiyenlere göre daha az kalsiyum birikimi olduğunu buldu.
 • Sağlıklı cildi teşvik edin: Kollajen sentezini ve cilt sağlığını destekleyen mükemmel bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra , önceki araştırmalar sülforafanın ultraviyole radyasyona maruz kalmanın neden olduğu cilt kızarıklığını ve iltihabı azalttığını buldu.

Sıkça Sorulan Sorular

Orta boy kase haşlanmış brokoli 15 kalori değerine sahiptir. 100 gramlık porsiyon: 10 kalori. 300 gramlık servis: 28 kaloridir. 400 gramlık büyük boy tabak haşlanmış brokoli ise: 36 kalori değerine sahiptir.

1 adet küçük boy brokoli 75 gram civarındadır ve 20 kaloridir. 1 adet orta boy porsiyon brokoli 150 gramdır ve 39 kaloriye sahiptir. 300 gramlık büyük boy brokoli ise 78 kaloridir.

Brokoli diyet döneminin vazgeçilmez sebzelerindendir. Sadece 1 kase brokoli tükettiğinizde, günlük C ve K vitamini ihtiyacınızın tamamından fazlasını karşılamış olursunuz.

Brokoli, içerdiği bol lifli yapısı ile kilo alımı değil daha çok kilo vermenizi kolaylaştırır. Çünkü brokolinin kalori değeri çok düşük, protein mineral ve lif oranları çok iyidir.

1 adet küçük boy bütün brokoli 75 gram civarındadır. 1 adet orta boy bütün brokoli 150 gramdır ve 39 kaloriye sahiptir. 300 gramlık büyük boy bütün brokoli ise 78 kaloridir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 18 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.