Ananas Kaç Kalori? Ananas Besin Değerleri Ve Faydaları Nelerdir?

Ananas, Dünya'daki en popüler tropik meyvelerden biridir. 100 gr Ananas, 50 kaloridir. Ananasın besin değerlerini ve faydalarını öğrenin

Ananas Nedir?

Ananas, Dünya'daki en popüler meyvelerden biridir ve bunun bir çok nedeni vardır. Tek başına veya meyve salatası, tatlılar, smoothie'ler ve hatta tuzlu salatalar veya patates kızartması ile tüketilebilir. Ancak ananas sadece lezzetli bir malzeme değildir.

Antik çağda, bu tropik meyve, farklı kültürlerde tıbbi amaçlar için, öncelikle iltihabı azaltmak için yaralara uygulanan bir özüt olarak kullanılmıştır. Bugün artık ananasın, kanserle mücadele potansiyeline sahip olabilen anti-inflamatuar özelliklere sahip bir enzim olan bromelain içerdiğini biliyoruz.

Ananas Besin Değerleri

Ananas, C vitamininin yaraları iyileştirmede, protein üretmede ve demiri emmede önemli bir rol oynamaktadır.

100 gr Ananas, 50 kcal değerine sahiptir. 100 gr Ananas içerisinde 0.12 gram yağ, 13.12 gram karbonhidrat, 0.54 gram protein ve 1.4 gram lif bulunmaktadır.

Ananas Kaç Kalori, Besin Değeri Ne?

Ananas Besin Değerleri 100 Gram
Kalori 50 kcal
Karbonhidrat (g) 13.12
Protein (g) 0.54
Yağ (g) 0.12
Lif (g) 1.4
Kolesterol (mg) 0.0
Sodyum (mg) 1.0
Potasyum (mg) 109.0
Kalsiyum (mg) 13.0
Vitamin A (iu) 58.0
Vitamin C (mg) 47.8
Demir 0.29

Ananas Kaç Kalori?

100 gram Ananas 50 kcal değerine sahiptir. Ayrıca;

 • 1 ince dilim ananas: 20 kalori
 • 1 orta boy dilim ananas kaç kalori: 45 kalori
 • 1 kalın dilim ananas kaç kalori: 50 kalori
 • Bir ananas: 375 kalori
 • 1 porsiyon ananas: 65 kalori
50 kcal

Ananas Kalori Hesaplama

Kalori Değeri
----

Ananasın Sağlığa Faydaları

Ananas, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek, kemiklerinizi güçlendirebilecek ve sindirimi iyileştirebilecek bir antioksidan güç merkezidir. Ananasın faydaları arasında sindirimi kolaylaştırmak, bağışıklığı artırmak ve kilo vermeye yardımcı olmak sayılabilir. İşte ananasın sağlığa faydaları:

 • Sindirimi kolaylaştırır:

Ananastaki bromelain, enzim proteinleri parçaladığı için sindirime yardımcı olabilir. Ayrıca inflamatuar bağırsak hastalığı olanlar için GI yolundaki iltihabı azaltır. Ayrıca, bir porsiyon ananas, dışkıyı toplamaya yardımcı olan ve düzenli bağırsak hareketlerini sağlayan 2.3 gram diyet lifi içerir. Uzmanlar, Lif ve bromelaini birleştirdiğinizde, optimum sindirimi teşvik etmek için bir ekip olarak çalışırlar" diyor.

 • Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir:

Ananasın lif içeriği sayesinde, sizi daha uzun süre tok tutabilir, böylece kilo vermek isteyenler için ideal bir meyvedir. Ananas ve insanlarda kilo kaybı arasındaki bağlantı hakkında sınırlı araştırma olsa da, sıçanlarda 2018 yılında yapılan bir araştırma, ananas suyunun yağ oluşumunu azalttığını ve aynı zamanda yağın parçalanmasını artırdığını buldu.

 • Yüksek antioksidanlar içerir:

Antioksidanlar , hücrelerinizi kanser ve kalp hastalığında rol oynayabilecek kimyasal bileşikler olan serbest radikallerden koruyan maddelerdir. Ananas, aşağıdakiler gibi çeşitli antioksidanlar açısından zengindir:

 • C vitamini
 • Manganez
 • B romelain
 • fenolik asitler
 • flavonoidler

Bazı araştırmalar fenolik asitlerin antimikrobiyal , antikanser ve antienflamatuar etkiler sunduğunu göstermektedir. Bu arada, flavonoidler aynı etkilere sahiptir, ancak aynı zamanda koruma ve kardiyovasküler hastalık sunar.

 • Bağışıklığı Artırabilir:

Ananastaki C vitamini içeriği de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. C vitamini yalnızca belirli enfeksiyonları önlemekle kalmaz, aynı zamanda bazı solunum yolu ve sistemik enfeksiyonlar gibi bazılarının tedavisine de yardımcı olabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırma , konserve ananas yiyen ilkokul çağındaki çocukların, yemeyenlere kıyasla daha az viral ve bakteriyel enfeksiyon yaşadığını buldu.

En fazla ananas yiyen çocuklar, diğerlerine göre yaklaşık dört kat daha fazla hastalıkla savaşan beyaz kan hücrelerine sahipti. Araştırmacılar, günde 140 ila 280 gram ananas yemenin enfeksiyonları azaltabileceği veya en azından onlarla daha hızlı savaşmanıza yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

 • Öksürüğü yatıştırır:

Ananasın içindeki bromelain öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilir. Uzmanlar; Ananas muhtemelen öksürüğünüz için tek duraklı bir tedavi olmayacak olsa da, bazı iltihapları gidermeye yardımcı olabilir diyor. Ayrıca, sağladığı hidrasyon boğaz ağrısına iyi gelebilir.

2010 yılında yapılan bir inceleme , tüberküloz için doğal tedavileri inceledi ve ananas suyunun bir tutam biber, bal ve tuzla karıştırıldığında akciğer mukusunu çözmede "son derece yararlı" olduğunu belirtti. Bunun nedeni bromelainin anti-inflamatuar özellikleri olabilir .

 • Kemikleri güçlendirir:

Ananasın yüksek C vitamini içeriği de kemik sağlığı için çok önemlidir. Aslında, 2020'de yapılan bir inceleme , C vitamini yüksek gıdalar tüketen kişilerin osteoporoz gelişme riskinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu ve kalça kırığı insidansının %34 daha düşük olduğunu buldu.

Manganez ayrıca kalsiyum ile birlikte alındığında yaşlı kadınlarda spinal kemik kaybı riskini azaltabilir. çinko, magnezyum, bor, D vitamini, ve bakır. 2004'te yapılan bir çalışmada , bu kombinasyonla takviye alan menopoz sonrası kadınların kemik yoğunluğu üzerinde olumlu bir etki yaşadığı bulundu.

Sıkça Sorulan Sorular

1 ince dilim ananas 20 kcal değerine sahiptir.

Ananasın 1 ince dilimi (50 gr) yaklaşık 25 kalori, 1 adedi ise (ortalama 900 gr) 450 kalori civarındadır.

1 adet ananas ortalama 900 gr ağırlığındadır ve 450 kalori civarındadır.

Ananas metabolizma hızlandırıcı etkisi sebebiyle doğru tüketilmesi halinde kilo vermenize yardımcı olur. Ananasın kilo verdirmedeki sırrı ise zengin suyunda saklıdır. Ananas, diyetisyenler tarafından önerilen sağlıklı bir meyvedir.

1 porsiyon ananas 2-3 dilimden oluşur. 2 Dilim ince ananas (100gr) 50 kcal, 3 dilim ise (150gr) 75 kalori değerine sahiptir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 13 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.