Zerdeçal Nedir? Zerdeçalın Bilinmeyen 11 Muazzam Faydası

Güney Asya topraklarından çıkagelmiş ve tüm dünyaya yayılmış olan zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Zerdeçalın faydalarını öğrenin.

Doğanın bize sundukları, güzelliğinden, büyüleyiciliğinden ibaret değildir. Doğada hiçbir şey gereksiz değildir. Bilmediğimiz pek çok şey ve bilmediğimiz pek çok şeyin, birçok faydası keşfedilmeyi beklemektedir.

Doğadan gelerek yazımıza konuk olan muhteşem bitki zerdeçal bize yazımızda eşlik etmekte ve bilmediğiniz birçok bilgiyi size sunmaktadır. Zerdeçal nedir? Sorusundan başlayarak bu bitkiyi gelin birlikte keşfedelim.

Zerdeçal Nedir?

Güney Asya topraklarından çıkagelmiş ve tüm dünyaya yayılmış olan zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Sarı çiçekleri ve iri yaprakları olan çok yıllık bir otsu bitkidir. Hint safranı, safran kökü, zerdeçalp, sarı boya gibi isimlerle de anılsa da ilk isim tercihi çoğu zaman zerdeçaldan yanadır.

Zerdeçal nedir

Zerdeçal keskin sayılabilecek, acımsı bir tadı ve topraksı bir aromaya sahiptir. Zerdeçal kökleri taze olarak kullanılabildiği gibi kurutulduktan sonra toz haline getirerek de kullanılabilir.

Zerdeçal içeriğinde, bitkiye canlı sarı rengini veren kurkumin gibi kurkuminioidler, dimetoksi kurkumin, bisdemetoksikurkumin, turmeron, atlanton, zingiberon, şekerler, proteinler ve reçineler gibi zengin uçucu yağlar, bunlara ek olarak A vitamini, E vitamini, β-karoten, C vitamini, tiamin klorür (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), nikotinik asit (B3 vitamini), pridoksin klorür (B6 vitamini) ve folik asit (B9 vitamini) vitaminlerini bulundurmaktadır.

Zengin fenolik ve flavonoit bileşenleri ile oldukça güçlü, değerli bir antioksidandır.

Zerdeçalın Muazzam Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesi, doğal bir inflamatuar bileşiktir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir.

 • Antioksidan İhtiyacını Karşılar

Zerdeçalın içerisinde bulunan antioksidanlar, vücudun antioksidan ihtiyacını güçlü bir şekilde karşılar.

 • Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin, kalp hastalığı oluşum riskini azaltır.,

 • Alzheimer'i Önleyici Etki

Zerdeçalın içerişinde bulunan kurkumin maddesi, Alzheimer hastalığının önlenmesinde iyi bir koruyucu role sahiptir. Alzheimer hastalığı, amiloid plakları adı verilen protein yumaklarının birikiminden kaynaklanır. Zerdeçalda bulunan kurkumin bu plakların temizlenmesinde yardımcı olur.

 • Depresyonla Mücadele Sağlar

Zerdeçal, ruh sağlığınıza iyi gelerek, depresyon ile mücadelenizde önemli bir destek sağlar.

 • Yaşlanmayı Önleyici Etkisi Vardır

Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin yaşlanmayı geciktirir ve yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan kronik rahatsızlıkların tedavisinde olumlu bir etki sağlar.

 • Cilt Sorunlarını Tedavi Eder

Egzama, sivilce, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde zerdeçal ile hazırlanan doğal karışımlardan faydalanabilirsiniz.

 • Nem Dengesini Korur

Zerdeçal, cildin nem dengesini korumasını ve ciltteki renk eşitsizliğinin önlenmesi için doğal bir destektir.

 • Doğal İltihap Gidericidir

Zerdeçalın etken maddesi, kurkumin vücuttaki enflamatuar moleküllerin etkisini bloke eder. Zerdeçal kanıtlanmış güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Romatoid Artrit ve İltihaplı Bağırsak

Romatoid artrit ve iltihaplı bağırsak hastalığı üzerinde, tedavi edici etkileri bulunmaktadır. Araştırmalar kanıtlamıştır ki; zerdeçal, antioksidan, anti bakteriyel, antiviral ve antifungal aktiviteye sahiptir.

 • Görme Kaybını Önler

Glokom ve katarakt tedavisinde olumlu bir etkisi bulunur. Düzenli zerdeçal tüketimi glokomun ilerlemesini durdurur ve görme kaybını önler.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

 • Baharat Formu

Zerdeçal baharat olarak yemeklerde kullanılabilir, yemeklerin içerisine eklenebilir ve yoğurtla karıştırılarak da kolaylıkla tüketilebilir. Çoğu yemek ile uyum sağlayan zerdeçal baharatı/tozu lezzet ve sağlık için tüketilebilir.

 • Taze Zerdeçal

Taze zerdeçal kökü, ince ince doğranarak veya rendelenerek yemeklerin içerisinde kullanılabilir.

 • Karabiber ve Zerdeçal

Karabiberde bulunan piperin adlı bileşik vücuttaki zerdeçal emilimini artırdığı için karabiber ve zerdeçalın bir arada tüketilmesi vücudun zerdeçaldan en verimli şekilde faydalanması için harika bir yöntemdir.

 • Zerdeçal ve Yağ

Yapılan araştırmalar zerdeçalın yağ ile pişirilmesi sonucu vücudun daha fazla kurkumin emmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kurkumin, zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlara bağlandığında, bağırsak tarafından daha kolay emilim gerçekleştiği düşünülmektedir.

 • Çay Olarak Zerdeçal

Zerdeçal kuru ya da taze haliyle çay olarak tercih edilebilir. 2 su bardağı suyun önce kaynatılması gerekir. Ardından içine 1 çay kaşığı toz ya da rendelenmiş zerdeçal ilave edilir. Demlenmesi için 10 dakika beklenir. İsteğe göre limon ilave edilebilir.

 • Kapsül Zerdeçal

Zerdeçal kapsül kullanmaktan tercih edilebilir. Fakat bu kapsüller mutlaka güvenilir bir markadan temin edilmelidir ve kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Zerdeçal ile Hangi Hastalıklardan Korunur?

 • Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin, doğal bir antienflamatuvar olarak hastalıkların iyileşmesini hızlandırır, kronik enflamatuvar hastalıkların tedavi sürecinde hızlandırı bir rol üstelenir.
 • Antioksidan bileşenleri ile vücudu kalp ve damar hastalıklarına, kansere ve metabolik sendroma karşı korur.
 • Vücutta bulunan mevcut hastalıklarda tedavi süresini desteklerken akut komplikasyonların gelişim riskini azaltır, hastalığın ilerleyişini yavaşlatır.
 • Zerdeçal yapısında yer alan bileşenler beyindeki nöronların onarımı, belirli ölçülerde çoğalmasını destekleyen, bir tür büyüme hormonu olan beyin kaynaklı nörotrofik faktörün (BDNF) kandaki düzeylerini artırır.
 • Hücresel yapıların güçlenmesini sağlayarak, tüm kanser türlerine karşı bir kalkan görevi görür.

Kronik bir rahatsızlığı bulunan, düzenli olarak ilaç kullanan bireylerin zerdeçal tüketimine başlamadan önce mutlaka bir doktora başvurarak, uzman görüşü almaları gerekir.

Zerdeçalın Zararı Var Mı?

 • Zerdeçal çok uzun süre ve yüksek dozda kullanıldığında; ağız kuruluğu, mide ağrısı, mide bulantısı, ishal, baş ağrısı veya gaza sebep olabilir.
 • Zerdeçal kanın pıhtılaşma süresini yavaşlatabilir. Bu, kanama bozukluğu olan bireylerde morarma ve kanama riskini arttırıcı bir etken olabilir.
 • Zerdeçal, var olan mide problemlerini tetikleyerek artırabilir ve diyabet hastalarında kan şekerini çok düşürebilir.
 • Kanser ilaçları ile etkileşime girebilir. Tedavi etme amaçlı kullanımda zerdeçal sadece tıbbi tavsiye ile tüketilmeye başlanmalıdır.

Not: Karaciğer hastalığı, safra kesesi taşı olanlar ve hamile veyahut emziren kadınlar zerdeçal tüketiminden uzak durmalıdır.

Özetleyecek Olursak;

Var olan, tüketilen her şeyin vücut üzerinde etkisi ve vücudun bu etkiye tepkisi vardır. Vücudumuzu iyi tanımalı ve ortaya çıkabilecek olumsuz tepkileri bilerek vücudumuza zararı olabileceğini düşündüğümüz şeylerden uzak durmalıyız.

Zerdeçal doğru kullanımda ve uygun dozda vücuda alındığında istisna kişi ve sağlık problemleri hariç oldukça fayda sağlayan ve çeşitli tüketim alternatifleri olan bir bitkidir. Uzman görüşü alarak, tüketip tüketmeyeceğinize karar vermek en doğru yaklaşım şeklidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Zerdeçal için birçok kullanım şekli olduğu gibi sayısız faydası da bulunmaktadır.

Toz zerdeçal, taze zerdeçal ile aynı faydalara sahiptir. İçeriğinde bulunan kurkumin başlıca etken maddedir.

Zerdeçal, lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini iyileştirir. Midede şişkinlik ve gaz sorunu yaşayanlar için doğal bir tedavi yöntemidir. Ayrıca kabızlığa da oldukça iyi gelir. Ek olarak zerdeçal metabolizmayı hızlandırarak, vücudun hızlı yağ yakması sağlar.

Önerilen zerdeçal kullanım oranı 1 tatlı kaşığı kadardır. Fazla tüketiminden kaçınmalı, daha fazla tüketmeden önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Zerdeçal toz haline getirilerek; tatlılarda, çorbalarda, pilavlarda, et yemeklerinde, söğüş ve çeşitli sebzelerde baharat olarak kullanılır. Patates ile uyumu harika olan zerdeçal, çeşitli yemeklerde de kullanılabilir. Hatta süt ile beraber de tüketilebilir.

Diyabetli insanların kullanımı tehlikeli olabilir. Emziren kadınların ve hamile kadınların uzak durması gerekir.

Yoğurtlu zerdeçal düzenli olarak kullanıldığında detoks etkisi yaratır. Kan şekerini düzenler ve açlık hissini yatıştırır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 22 Ortalama: 4.8)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.