Yeşil Çay Nedir, Ne İşe Yarar? Yeşil Çayın Faydaları Neler?

Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Detaylar için yazımıza göz atın.

Yeşil çay diyet listelerinin göz bebeği olarak sıkça çeşitli faydaları ile karşımıza çıkmaktadır. Yeşil çay nedir? Ne işe yarar? Yeşil çayın faydaları neler? Gibi soruların cevapları için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yeşil Çay Nedir, Ne İşe Yarar?

Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarının buharla pişirilmesi, tavada kızartılması ve ardından kurutulması ile yapılan bir çaydır.

yeşil çay nedir faydaları neler

Dünya üzerinde üretimi yapılan çaylar, yeşil çay, oolong çay ve siyah çay olarak 3 grup altında ayrıştırılır. Dünya çay tüketiminin neredeyse %20’sini kapsayan yeşil çay, özellikle Çin, Japonya ve diğer Asya ülkelerinde oldukça rağbet gören bir çay olarak, birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur ve insan sağlığı üzerinde faydalı etkileri ile karşımıza çıkmaktadır.

Yeşil çay içerisinde bulunan çok sayıdaki antioksidan ve sağlığa yararlı mikro bileşenler sayesinde vücudun zinde kalmasına, günlük fonksiyonların sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesine ve hastalıklara karşı korunmaya yönelik önemli faydaları ile bilinmektedir.

Yeşil Çay Çeşitleri Nelerdir?

Yeşil çay çeşitleri pek çok ülkede tüketilen lezzetli ve faydalı bitki çayları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyada üretilen pek çok bitki çayı çeşidi camellia sinensis bitkisinden elde edilmektedir. Yeşil çay da camellia sinensis bitkisinden elde edilen, ilk kez Çin’de ortaya çıkan bir bitki çayı çeşidi olarak en popüler çay çeşitlerinden bir tanesidir.

Günümüz dünyasında yeşil çayın en çok üretildiği ülke Çin’dir. Çin dışında Japonya, Endonezya, Vietnam, Hindistan ve Sri Lanka’da da çay üretimi bulunmaktadır. En lezzetli yeşil çay çeşitleri ise Çin ve Japonya’da yetiştirilmektedir.

Çin’de ve Japonya’da üretilen yeşil çay çeşitleri;

 • Çin yeşil çayları çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar; gunpowder, imperial, young hyson, hyson, twankay, hyson skin, chunmee ve sownee şeklindedir. Çin yeşil çayı kategorileri aynı zamanda kendi içerisinde de belli alt katagorilere ayrılır.
 • Japon’nın en çok sevilen yeşil çay çeşitlerini ise matcha, gyokuro, sencha, bancha, tamaryokucha, kamairicha, genmaicha, awabancha şeklindedir. Bu çay çeşitleri içerisinde yer alan matcha çayına bugün pek çoğunuzun hakimdir ve ülkemizde de sevilerek tüketilmektedir.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir?

Yeşil çayın hazırlanışı siyah çay ile benzerlik göstermektedir ve ılık olarak tüketilmesi daha fazla yarar sağlamaktadır.

Bir fincan yeşil çay için su kaynatılır ve sonrasında kaynamış su beş dakika bekletilir. Ardından dinlenmiş suyun içerisine bir çay kaşığı yeşil çay ilave edilir, 2 veya 3 dakika demlendikten sonra tüketilir.

Fazla bekleyen, renk değişimi yaşayan ve uzun süre demlenen çay faydadan çok zarara sebep olabilir. Demlenen yeşil çaydaki kateşinlerin tadı ve emilimini artırmak için çaya tercihen birkaç damla limon eklenebilir.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli?

Yeşil çay tüketiminin günün belli saatlerinde olması, daha fazla fayda sağlama anlamına gelmektedir. Yeşil çay içindeki yüksek kafein miktarı nedeniyle egzersizlerden önce tercih ediliyor. Sabahları çok erken saatlerde içilmesi önerilmeyen yeşil çayın, sabah en erken 10:00 – 11:00 arası tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yeşil çayın, yemeklerden birkaç saat sonra ve öğün aralarında tüketimi ideal olarak gösterilmektedir. Özellikle yeşil çay, demir gibi gıda bileşenlerinin emilimini engellememesi için gıda alımından hemen sonra tüketilmemelidir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın sağlıkla bir ilişkisi olduğu fikri 19. Yüzyıla dayanmaktadır. Kateşin kaynağı olan yeşil çayın bilinen faydaları;

 • Bilinçsel Fonksiyonları Geliştirir: Yeşil çay, epigallocatechin-3-gallate (EGCG) adı verilen bir kateşin kaynağı olarak bilinçsel fonksiyonlar üzerinde sakinleştirici, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Yeşil çay içerisinde bulunan ideal kafein miktarı hafızayı, öğrenmeyi, performansı ve koordinasyonu geliştirmektedir. Yeşil çay ayrıca dopamin seviyelerini artırarak, kaygıyı azaltan L-theanine de içerir.

 • Anti-Kanserojen Etkilere Sahiptir: Yeşil çay içerisinde bulunan polifenoller iltihabı azaltmaktadır. Bu durum ise vücudun kanserle savaşmasına yardımcı olan harika bir asker görevi görmesini sağlamaktadır. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşinler, insan vücudunu oksidatif yıkımdan koruyan ve böylece kişiyi farklı kanser türlerinden koruyan güçlü antioksidanlardır.
 • Tüketmek Alzheimer ve Parkinson Hastalığı Riskini Azaltabilir: Düzenli yeşil çay tüketimi nöroprotektif etkiler gösterir ve bu sayede Alzheimer ve Parkinson hastalığı riskini azaltır.
 • Yeşil Çayın Göz Sağlığına Faydası Vardır: Yapılan araştırmalar düzenli yeşil çay tüketiminin göz rahatsızlıklarının etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Yeşil çay içerisinde bulunan kateşinler, gözü oksidatif hasardan korumaya ve görme kaybını önlemeye yardımcı olurlar.
 • Tip 2 Diyabete İyi Gelir: Yapılan büyük bir araştırma, günde altı veyahut daha fazla yeşil çay tüketenlerin, haftada birden az tüketenlere nazaran, tip 2 diyabet geliştirme olasılığının %33 daha düşük olduğunu göstermiştir.
 • Yağ Yakımını Arttırır: Yeşil çay, termojenik özelliklerinden dolayı metabolik hızı ve yağ yakımını artırabilir. Bu sayede yeşil çay tüketimi kilo vermeyi kolaylaştırır ve vücut yağ oranını düşürür. Bir fincan yeşil çay tüketimi sadece 2 kcal içerir.
 • İyi ve Kötü Kolesterol Oranını Dengeler: Yeşil çayın içerinde bulunan etken maddeler, dengeli LDL ve HDL kolesterol seviyelerinin sağlanmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Çay ağız ve diş sağlığına iyi gelebilir: Yeşil çayda bulunan kateşinler, anti bakteriyel etkileri ile vücudu çeşitli enfeksiyonlardan korumaktadır. Yeşil çay tüketmek ağız kokusunu azaltır ve yeşil çay ile gargara yapılması dişlerin aşınma riskini azaltmaktadır.
 • Kemiklerin Güçlenmesine Yardımcı Olur: Yeşil çay kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur. Yeşil çay tüketmek kemikleri zayıflatan ve kırılmaya daha yatkın hale getiren bir durum olan osteoporozun tedavisinde ve önlenmesinde tüketilebilir.

Yeşil Çay ve Siyah Çay Arasındaki Fark Nedir?

Yeşil ve siyah çay arasındaki tek temel fark, üretim sürecinde meydana gelmektedir. Siyah çay, rengini ve aromasını dönüştüren fermantasyona uğrarken, yeşil çay işlenmeden kalarak rengini korur.

Yeşil Çayın Zararları (Yan Etkileri) Neler?

Çok fazla yeşil çay içmek kafein alımının artmasına neden olarak;

Baş ağrısı, uyku bozuklukları, kusma, ishal, sinirlilik, göğüste ağrılı yanma hissi, kaygı, artan kalp atış hızı gibi etkilere sebep olabilir.

Yeşil çayın tüketilmesi ile meydana gelebilecek ciddi yan etkiler;

 • Gebelikte Düşük Riski: Yeşil çayın sinirleri gevşetme özelliği bulunmaktadır. Hamilelik sırasında bu özellik çok risklidir. Yeşil çay rahim kaslarının gevşemesine neden olarak, hamilelik döneminde bebeğin ve annenin sağlığını tehlikeye atmaktadır.
 • Demir Eksikliğine Yol Açabilir: Demir eksikliği, sıklıkla kafein içeriği yüksek içecekler tüketildiğinde ortaya çıkar. Demir eksikliğine neden olan bir diğer içecek ise yeşil çaydır. Yeşil çayı sabah ve akşam tüketmek en sağlıklı ve ideal seçimdir.

Yeşil Çayı Kimler İçemez?

Yeşil çay tansiyon hastaları için tehlikeli olabilecek bir içecektir. Bunun nedeni ise yeşil çayın, beta bloker içeren ilaçların vücuda faydasını engellemesidir. Tansiyon hastaları, ilaçlarında bulunan etken maddeyi en iyi şekilde alabilmek için yeşil çay tüketimi durdurulmalıdır.

Kalp hastalıkları olanlar, hipertansiyonu olan hastalar, böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalıkları olanlar yeşil çay tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu hastalıklar kan basıncı ile ilişkili hastalıklardır ve yeşil çay da kan basıncını etkileyen bir çay olduğundan, uzman görüşü almadan tüketmemek gerekir.

Hamile kadınlarında, bu süreçte yeşil çaydan kaçınmaları doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Özet Olarak

Yeşil çay çeşitli faydaları ile mucizevi olarak değerlendirebileceğimiz bir bitki çayıdır ve yapılan araştırmalar ile sağladığı faydalar hala keşfedilmektedir. Yeşil çay aşırıya kaçılmadan, çoğu birey tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Sağlığa olan pozitif etkilerinin yanı sıra yağ yakımını arttırarak zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Şifa olsun!

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bilinçsel fonksiyonları geliştirebilir,
 • Anti-kanserojen etkilere sahiptir,
 • Yeşil çay tüketmek alzheimer ve parkinson hastalığı riskini azaltabilir,
 • Göz sağlığına faydası vardır,
 • Tip 2 diyabete iyi gelebilir,
 • Yağ yakımını artırabilir,
 • İyi ve kötü kolesterol oranını dengeleyebilir,
 • Parkinson hastalığına karşı yeşil çayın koruyucu etkisi olabilir,
 • Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olabilir,
 • Ağız ve diş sağlığına iyi gelebilir.

Yeşil çayda bulunan antioksidanlar sindirim sağlığını artırabilir. Yeşil çaydaki bileşenler sindirim enzimlerinin aktivitesini hızlandırır. Bu sayede sindirim sistemi hızlanır ve kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalınmaz.

Antioksidan içeren içecekler fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar. Bu yönü ile antioksidan içeren içecekler aynı zamanda ödemden kurtulmanıza da yardımcı olur ve yeşil çay da bu içeceklerin arasında yer alır.

Çaydanlık veya çay demliği hazırlanır. Yeşil çayı lezzet tercihlerine bağlı olarak 3 ila 5 dakika boyunca demlenir. En iyi sonuçları elde etmek için 3 dakika demleme yeterlidir.

Yeşil çay, antioksidan ve anti inflamatuar özellikleri ile yaşlanmanın cilt üzerinde oluşturduğu etkileri azaltmada birebirdir. Sedef, kepek, döküntüler ve ciltte oluşan yumrular gibi cilt rahatsızlıklarının rahatsız edici etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Anti-inflamatuar ve antioksidan olması nedeniyle yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.
 • Cildin elastikiyetini artırır.
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.
 • Cilt lekelerinin tedavisinde oldukça etkilidir.
Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 96 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X