Rooibos Çayı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Rooibos çayı, kırmızı çalı anlamını taşıyan ve yeşil çaydan 2 kat daha fazla antioksidan içeren Güney Afrika’da Cederberg Dağları’na özgü bir çaydır

Rooibos çayı "kırmızı çalı" anlamını taşıyan ve yeşil çaydan 2 kat daha fazla antioksidan içeren, son zamanların merak konularından biri olan Güney Afrika’da Cederberg Dağları’na özgü bir çaydır. Makalemizi inceleyerek Rooibos Çayı hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz.

Rooibos Çayı Nedir, Ne İşe Yarar?

Rooibos Çayı küçük alanlarda yetişen değerli bir bitkidir. Latince adı aspalathus linearis olan rooibos bitkisi, fabaceae familyasına ait bir bitkidir. Rooibos bitkisinin iğneye benzeyen yaprakları, çoğu zaman bir fermentasyon işlemi sırasında oksitlenir. Bu durum rooibos bitkisinin kendine özgü olan kırmızı rengi yaratmasını sağlar ve aynı zamanda rooibos bir çay olarak içildiğinde lezzetini arttırır.

rooibos çayı nedir faydaları neler

Rooibos Çayı Güney Afrika içeceği olarak anılır ve içeriği; antioksidanlar, minareler ile doludur. Kafeinsiz oluşu ise talep edilmesini sağlayan ayrı bir özelliğidir. Rooibos Çayı bağışıklık sistemini güçlendirmek, cildi güzelleştirmek, alerji ve mide sorunlarına hafifletici etki sağlamak, baş ağrısı problemine bir çözüm sunmak için birebirdir ve bu özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir bitkidir.

Rooibos Çayı Nasıl Hazırlanır?

Roobios çayı Güney Afrika bölgelerinde yaprakları doğrudan suya atılarak hafif ateşte 10-15 dakika kaynatılarak hazırlanır. Diğer bir yöntem ise 1 çay kaşığı kurutulmuş roobios bitkisini 1 bardak kaynar suya ilave ederek 8-10 dakika arasında demlemektir.

Rooibos çayı meyveli bir aromaya sahiptir, sahip olduğu bu tat sayesinde herkesin damak zevkine hitap edebilir. Rooibos çayı faydalarından yararlanılması amacıyla, günde 3 bardak kadar içilebilir.

Rooibos çayı için diğer alternatif tüketim şekilleri ise;

 • Süt eşliğinde hazırlanarak latte olarak içilebilir.
 • Sporcu içeceklerine renk ve tat vermek için eklenebilir.
 • Smoothie tariflerine eşlik edebilir.
 • Çorbaların içine ilave edilebilir.

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

Rooibos Çayı kökenleri çok eskilere dayanmaktadır ve faydaları;

 • Yaşlanma karşıtıdır: Yaşlanma, serbest radikallerin sağlıklı hücrelere saldırması ve bağışıklık sistemini zayıflatması ile gerçekleşir. Rooibos çayının serbest radikallere saldıran ve zararlı etkileri indirgeyen bir antioksidan taklidi yaptığı keşfedilmiştir.

Rooibos çayının sahip olduğu antioksidanlar, yaşlanma sürecini yavaşlatma etkisi gösterir ve bağışıklık sistemini iyileştirerek daha sağlıklı ve enerjik bir varoluş sağlayabilir.

 • Kanserle mücadele edebilir: Rooibos güçlü antioksidanlar içerir ve bu yapısı ile kanserle mücadele de harika bir savaşçı olabilir.
 • Kalp sağlığı için faydalıdır: Rooibos çayı serbest radikal hasarına karşı bileşikler içerir. Vücudu toksinlerden arındırdığı gibi iltihaplanmalara karşı bir kalkan görevi görebilir. Kalp hastalığı söz konusu olduğunda, koruyucu antioksidan sayesinde birebirdir.
 • Daha iyi bir gece uykusu sağlar: Rooibos çayı kafein içermez ve merkezi sinir sistemi üzerinde gevşetici bir etki gösterir. Rooibos çayı yatmadan önce tercih edebileceğiniz ve bu sayede deliksiz bir uyku uyumanızı sağlayan şifalı bir içecektir. Uzmanlar tarafından yıllardır uykusuzluk, baş ağrısı çeken kişilere önerilmektedir.
 • Karaciğeri korur: Rooibos çayı karaciğer hastalıklarının gelişmesini önleyebilen bir güce sahiptir, hasarlı karaciğer dokusunun yenilenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Karaciğer hastalıklarını tedavi sürecinde alternatif olarak içilebilir.
 • Sindirimi kolaylaştırır: Rooibos çayının sahip olduğu flavonoidler sindirim sistemi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Rooibos çayı mide kramplarını iyi geldiği gibi ishali de hafifletir.
 • Sivilceleri azaltır: Rooibos çayı AHA ve çinko içeriği sayesinde daha pürüzsüz, daha sağlıklı ve daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Rooibos Çayının Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Rooibos çayı güvenilir, şifalı bir çay olarak değerlendirilmektedir. Olası yan etkileri oldukça nadirdir. Söz konusu olabilecek bazı yan etkileri ise;

 • Fazla tüketimi karaciğer sorunlarına ve karaciğer enzimlerinin artışına sebep olabilir.
 • Rooibos Çayı hakkında bilgi içeren bazı kaynaklar meme kanseri olan kişilerin Rooibos Çayı tüketiminden kaçınması gerektiğini ifade etmektedir.
 • Rooibos Çayında bulunan bileşikler östrojen hormonunun uyarılmasına etki edebilir.

Rooibos Çayı Zayıflatır Mı?

Rooibos çayının zayıflamaya yardımcı olabildiği yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir gerçektir. Rooibos çayı leptin düzeylerini arttırarak zayıflama sürecini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Rooibos Çayı leptin düzeyine etki etmesinin yanı sıra obezite ile mücadele de fayda sağlayan flavonoidler ve polifenoller içerir.

Rooibos Çayı, hücrelerde biriken yağ seviyelerini azalttığı gibi kalorisiz bir çay olarak, diğer sağlıksız içecekler yerine harika bir alternatiftir.

Leptin hormonu; besin alımını düzenlemede etkili olmak için beyne sinyaller gönderen, vücuda yeterli besin alımını bildiren ve bu sayede kilo verme sürecine destek olan bir hormondur.

Editörün Seçtiği Diğer Çaylar:

Rooibos Çayı Hamilelikte İçilir Mi?

Rooibos Çayı hamilelik döneminde içilebilen güvenilir bir içecektir. Güvenilirliğinin yanı sıra içeriğinde bulunan antioksidanlar sebebiyle gebeliğin ilk aylarında tüketilmesi tavsiye edilir. Rooibos çayı yan etkisi çok nadir görülen ve kafein içermeyen özelliklerinin yanı sıra kendiliğinden düşükleri önleyen bir etkiye sahiptir.

Rooibos Çayı antioksidan zenginliği ile vücudunun embriyoyu reddetmesini önler ve genellikle hamileliğin ilk aylarında meydana gelen savunmaların azaltılmasına destek olur. Antioksidanlar kan dolaşımını kolaylaştırır bu sayede hem hücreleri hem de cenin hücrelerini korur.

Rooibos Çayı Fiyatı Ne Kadar?

Rooibos Çayı fiyatları gram bazında değişmektedir. Biz bu yazıyı hazırladığımızda genel itibari ile 80 gramı 40,00 TL idi.

Poşet çay formları markaya, adedine göre geniş bir fiyat skalasına sahiptir.

Bu bilgiler zaman içerisinde değişime uğrayabilecek veriler olarak görülmeli ve güncel olarak doğru fiyat bilgisi için ilgili piyasalardan fiyat analizi yapılması tavsiye edilmektedir.

Özet Olarak

Rooibos bitkisi doğanın bize sunduğu mucizevi ve şifalı bitkilerden biridir. Doğanın bize sunduğu şifadan faydalanmak, sağlığı önemsemek ve desteklemek, doğadan doğal bir şekilde şifa almak hepimizin erişebileceği bir tercihtir.

Rooibos çayı sizin ve sevdikleriniz hayatına dokunarak çeşitli faydalar sağlayacak ve gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bir içecek olarak keşfedilmeyi beklemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Rooibos çayı;

 • Hazımsızlık,
 • Mide yanması,
 • Bulantı, kusma gibi sindirim sorunlarında.
 • Uçuk,
 • Aft,
 • Hafif yanıklar,
 • Pişik, cilt tahrişi,
 • Egzamanın belirtileri gibi cilt sorunlarında edilmektedir.

Rooibos çayının, mide asidi dengesini bozmaması için tok karna içilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle yemeklerden sonra tüketerek sindirimin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Rooibos çayı yatmadan önce içildiğinde ise uykuya daha kolay dalmanızı sağlayacaktır.

Roobos çayı damak tadına ve tercihe göre alternatif tüketim şekilleri olan bir çaydır. Sıcak su içerisine atarak 7-8 dakika demlenmesini bekleyebilir ve içebilirsiniz. Bunun yanı sıra çorbalara, smoothi tariflerine ve sporcu içeceklerine ilave edebilirsiniz.

 • Yaşlanma karşıtıdır,
 • Sivilceleri azaltır,
 • Daha iyi bir gece uykusu sağlar,
 • Kanserle mücadele edebilir,
 • Kalp sağlığı için faydalıdır,
 • Karaciğeri korur,
 • Sindirimi kolaylaştırır.

Rooibos çayı polifenoller içerir bu içerikler obezite ile doğrudan ilişkilidir. Ayrıca rooibos çayı leptin düzeylerini artırarak kilo vermeyi hızlandır ve hücrelerde biriken yağ seviyelerini azaltır.

Rooibos çayı günde 3 bardağa kadar çıkarak tüketilebilen bir çaydır. Fakat hassas bir bünyeye sahipseniz günde 1 fincandan fazla içmemeniz tavsiye edilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 57 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X