Papatya Çayı Nedir? Papatya Çayının Mucizevi 10 Faydası

Bu yazımızda görüntüsü kadar, çayının da sevildiği bir çiçek olan papatyanın çay olarak tüketildiğinde ne gibi faydalar sağladığına geniş bir açıdan değindik.

Bitkiler, geçmişten günümüze soframıza lezzet katan, bize şifa veren değerli besinlerdir. Bu yazımızda görüntüsü kadar, çayının da sevildiği bir çiçek olan papatyanın çay olarak tüketildiğinde ne gibi faydalar sağladığına geniş bir açıdan değindik.

Papatya Çayı Nedir?

Papatya; Mısır, Roma ve Yunanistan’da eski çağlardan bu yana özellikle tıbbi amaçlı kullanılan kadim bitkilerden biridir. Papatyanın içerisinde bulunan flavanoid ve terpenoid adı verilen maddelerin iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.

Papatya Çayı Nedir?

Matricaria (Alman papatyası) türünün kurutulmuş çiçekleri ile hazırlanan çay ve bitki özütleri, tıbbi amaçlı kullanılan en yaygın bitkisel ürünlerdendir. Kafein içermemesi sayesinde siyah ve yeşil çaya alternatif olarak pek çok kişi tarafından tüketilmektedir.

Papatya Çayı Özellikleri Nelerdir?

Papatya çayının önde gelen özellikleri arasında uykuyu düzenleme, cildi koruma ve adet kramplarını yatıştırma faydaları bulunur. Anti-enflamatuar etkisi ile ishal ve şişkinliği gidermeye yardımcı olur. İnflamasyonu azaltıcı ve antiseptik etkileri ile bilinmektedir.

Papatya Çayının Mucizevi Faydaları Neler?

 1. Daha İyi Bir Uykunun Anahtarı

Papatya çayı; uyku apnesi ve uykusuzluk gibi uyku problemlerine, uykuya dalmakta zorluk çeken kişilere daha iyi bir uyku için yardımcı olur ve uykuyu tetikler.

 1. Kanseri Önler

Yapılan bir araştırma sonucunda papatyada bulunan antioksidan apigenin , meme kanseri, sindirim sistemi, cilt, prostat ve uterus gibi çeşitli kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Başka bir çalışmada ise papatya çayı içmenin tiroid kanserini önlemeye yardımcı olduğu keşfedilmiştir.

 1. İltihabı azaltır

Papatyanın güçlü antispazmotik ve anti-enflamatuar özellikleri, mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Papatya çayının düzenli olarak tüketilmesi bağırsak sendromu (IBS), bulantı, kas spazmları, mide gribi ve gastroenterit gibi sorunlarla baş etmeye yardımcı olur.

 1. Diyabeti yönetir

Araştırmalar, papatya çayının şeker hastalığından mustarip bireyler için fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Kan şekeri seviyelerinin düşürülmesinde etkili olan papatya çayı kandaki insülin miktarı düzenlemede de söz sahibidir.

 1. Cilt Sağlığını Destekler

Papatya çayı; cilt sorunlarının tedavisinde topikal olarak kullanılabilir. Genellikle banyolarda kaşıntılı ve döküntülü cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Papatya çayı bununla beraber, egzama ve rosacea gibi cilt tahrişlerini gideren anti-efanti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

İçeriğindeki doğal polifenoller ve fitokimyasallar izlerin iyileşme sürecini hızlandırıcı rol oynarken, kırışıklıkları da en aza indirebilir.

 1. Stres ve Kaygıyı Giderir

Papatya çayının en çok tercih edilen kullanım amacı ise stres ve kaygıdan kurtulmaya yardım etmesidir. Uzun bir günün ardından, papatya çayı tüketmek vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyesini arttırmaya etkili olabilir. Bu hormonlar stresi ve kaygıyı yatıştırdığı gibi migren ve baş ağrılarında da rahatlaya yarar.

 1. Osteoporozu önler

Papatya özü kemik oluşturan hücreler olan osteoblastların aktivitesini uyarmada etkilidir. Bu sayede kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olabilir ve osteoporozun zararlı etkilerini en aza indirebilir.

 1. Anti-alerjik özellikler

Papatya çayı vücuttaki alerjenlere karşı bağışıklık tepkisini değiştirmeye ve geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir antihistamin olarak çalışarak, vücuttaki alerjik tepkimeleri yatıştırır.

 1. Saç Bakımı

Papatyada bulunan anti-enflamatuar bileşenler, kafa derisindeki tahrişi hafifletebilir, saç tellerini güçlendirebilir ve kepeklenmeyi gidermede işe yarayabilir, saçınızın ipeksi bir görünüm kazanmasına olanak sağladığı gibi yaz aylarında saç açıcı olarak kullanılabilir.

 1. Ağız Sağlığı ve Bakımı

Papatya çayının bir diğer faydası antiseptik özellikleridir. Ağız enfeksiyonlarla savaşabilir, diş çürümelerini önleyebilir, diş ve diş etlerini koruyabilir. Ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri diş ağrısını yatıştırmada etkili olur. Gargara olarak kullanılabilir.

Papatya Çayının Zararı (Yan Etkisi) Var Mı?

Papatya çayı pek çok kişinin rahatlıkla tüketebileceği bir çay olarak, yan etkileri çok nadir görülmektedir. Bununla beraber küçük çocuklar, gebeler, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bireyler ile hamileler için güvenli kullanımı henüz kanıtlanmamıştır.

Hamile ve emziren kadınların papatya çayını aşırı tüketmemesi, düşüklere neden olabileceği altını çizeceğimiz önemli bir noktadır. Ulusal Sağlık Enstitüsüne (NIH) göre;

 • Alerjik reaksiyonlara,
 • Uyuşukluğa,
 • Göz tahrişine,
 • Kusmaya ve mide bulantısına neden olabilir. Uzman görüşü ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Papatya Çayı İçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fazla tüketilmesi durumunda vücudunuz çeşitli tepkiler verebilir.

 • Teşhis konulmuş herhangi bir hastalık durumunda,
 • Düzenli ilaç kullanımında, mutlaka doktora danışmak gerekir.

Güvenilir ve kaliteli bir yerden, bir markadan papatya çayı temin etmek ise ayrıca önemlidir.

Papatya Çayı Nasıl Tüketilmeli?

Papatya çayı öğünlerde, sindirim sistemi rahatlatmak için öğünlerden sonra veyahut rahat bir uyku için uykuya hazırlanmadan önceki 1-2 saat içerisinde tüketilmelidir.

Papatya çayı için, ihtiyacınız olan su ve isteğe göre limon veyahut baldır. 1 Su bardağı kaynamış su içerisine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya ekleyerek 3 dakika demlemeniz yeterlidir. Sonrasında çiçekleri süzerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Özet Olarak

Papatya çağı geçmişten günümüze kadar insanların yaşamına eşlik etmiş, yaşamını şifalandırmış değerli bir bitkidir. Alternatif tıp ile sağlığınıza destek olmak sizin vereceğiniz bir karardır. Biliminde onayladığı kimyasal herhangi bir işlemden geçmemiş, saf ve doğal besinler ile buluşmak, fiziksel ve mental açıdan fayda sağlayabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Papatyanın içiriğinde bulunan güçlü antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikler, mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde oldukça etkilidir. Papatya çayının düzenli olarak tüketilmesi ayrıca irritabl bağırsak sendromu (IBS), bulantı, kas spazmları, mide gribi ve gastroenterit gibi sorunları azaltmada yardımcı olur.

Kullanım alanı oldukça geniş olan papatya çayı, daha çok kafeinsiz çay içmeyi tercih edenler tarafından alternatif olarak tercih edilir. Uzmanlar, papatya çayının gün içerisinde 1 ya da en fazla 2 fincan içilmesi gerektiğinin altını çizer.

Papatya çayı aşırı tüketildiği takdirde; yorgunluk ve uyku hissine, kan şekerinde ani düşüşe, hormon bozukluğuna çeşitli mide rahatsızlıklarına etken olabilir. Bunun yanı sıra sindirim sistemini etkilediği için epilepsi gibi rahatsızlığı olan bireyleri olumsuz bir açıdan etkileyebilir.

Papatya çayını yemeklerden sonra tüketmek, sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Gözleri papatya çayı ile yıkamak, alerjik konjonktivite neden olabilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 13 Ortalama: 5)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.