Kekik Yağı Nedir? Kekik Yağı Nasıl Yapılır, Faydaları Neler?

Her çeşidiyle kendine has lezzetler ve şifa sunan kekik yağı nedir, kekik yağı nasıl yapılır ve kekik yağının faydaları neler detaylıca yazdık

Akdeniz ikliminde yetişen kekik hepimizin aşina olduğu bir bitki, sofralarda aromatik tadı ve lezzeti için yer verilirken, kimimizin kokusuyla baharatta favorisi.

Kekik yağı ise özellikle pandemi döneminde adını sıkça duyduğumuz, içeriğinde karvakrol adlı etken bir madde içeren ve bu sayede antibakteriyel özelliği taşıyan, bu özelliğinin de getirisiyle pek çok alanda bize faydalar sunan uçucu bir yağ çeşidi.

Kekik Yağı Nedir? Kekik Yağı Nasıl Yapılır, Faydaları Neler?

Bu yazımızda her çeşidiyle bize kendine has lezzetler ve şifa sunan bu değerli bitkininin, yağ olarak kullanımına geniş bir pencereden bakacağız ve kekik yağı olma serüvenini sizlerle paylaşacağız.

Kekik Yağı Nedir?

Dağ yaylarında yetişen, kuraklığa ve derin donlara karşı yüksek direnç gösteren kekik, odunsu bazlı yaprak dökmeyen bir alt çalı olarak bilinir. Küçük, aromatik, yaz aylarının erken dönemlerinde çiçek açan mor ve/veya pembe çiçek öbekleri ile gür, gri-yeşil yapraklara sahiptir.

Kekik yağı; kekiğin yaprak ve dallarının, buhar distilasyonu yöntemiyle damıtılmasından elde edilir.

Bu bitkiden elde edilen yağın bileşenleri; alfa-thujone, alfa-pinen, camfen, beta-pinen, para-cymene, alfa-terpinen, linalol, borneol, beta-kariyofil, timol ve karvakrol barındırır. Kekik yağı güçlü ve hızlı nüfuz eden sıcak bir aromayla bilinir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı geniş bir kullanım alanına sahiptir, size birçok noktada şifa sağlayabilir. Nasıl kullanılacağı, niçin kullanılacağına göre değişkenlik gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kekik yağının uçucu yağlar kategorisinde oldukça keskin ve güçlü bir yağ olarak yeridir. Bu sebeple mutlaka başka bir yağ veya su ile seyreltilmesi ve az miktarda kullanılması gerekir.

 • Bir bardak suyun içerisine 3 damla damlatılarak tüketilebilir.
 • Bir fincan sıcak su içerisinde 3 damla damlatılarak kekik çayı elde edilebilir.
 • Ilık su içerisine 2-3 damla damlatılarak gargara olarak kullanılabilir.
 • Bir taşıyıcı yağ türü (zeytinyağı, badem yağı gibi) ile harmanlanarak saçınıza, vücudunuza uygulanabilir.
 • Buhurdanlığa damlatılarak hoş bir kokunun evi sarması ve buna ek olarak sivrisineklerin uzaklaşması sağlanabilir.
 • Banyo suyuna damlatılarak hoş ve farklı bir ferahlık duygusu deneyimlenebilir.

Kekik Yağı Zayıflatır Mı?

Kekik yağı, carvacrol içeriği sayesinde kilo düşmenizde size destek olabilir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı oluşu ile yağ yakma işlemine hız kazandırmaktadır. Özellikle bölgesel zayıflama çalışmalarında kullanılabilen kekik yağı, diyet ve egzersiz programlarınıza, masaj seanslarınıza dahil edilerek kullanılabilir.

Selülit ve varis gibi sorunlar ile savaşıyorsanız, sorun yaşadığınız bölgeye masaj olarak uyguladığınızda etkili bir silaha dönüşebilir.

Kekik Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Neler?

 • Kekik yağı, kireçlenme, diş eti hastalıkları, gut, mide asit seviyesinin düzenlenmesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
 • Göz kaslarının güçlenmesinde etkili bir rol oynar.
 • Kekik yağı, içeriğinde yer alan etken maddeler ve yüksek miktarda bulunan A ve E vitaminleri sayesinde vücutta bulunan zararlı organizmalar için güçlü bir silahtır.
 • Kekik yağı, antimikrobiyal etkisiyle gıdalarda bakteri üremesinin önüne geçerek, gıda ürünlerinin bozulmasını doğal bir koruyucu olarak engeller.
 • Kekik yağı, alkol ve sigara bağımlılığı konusunda oldukça faydalı bir destektir.
 • Kekik yağı, içeriğinde bulunan fenolik asit ile güçlü bir antibakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde et beni tedavisi için kullanılır. Et benlerini yok etmek için 7 damla Hindistan cevizi yağı ve 4 damla kekik yağı ile bir karışım oluşturarak, et benlerinin üzerine günde birkaç kez sürülür. Yeni oluşmuş et benleri için 2 ay, daha eski et benleri için daha uzun bir süre gerekmektedir.
 • Kekik yağı ile saç bakımı yapıldığında, saçlar güçlenir ve dökülmez.

Kekik Yağının Zararları Neler?

 • Saf kekik yağı, taşıyıcı bir yağ takviyesi olmadan cilde sürüldüğünde yanıcı bir etki ile karşılaşılır.
 • Kuvvetli bir yakıcılığa sahip olduğu için hassas ciltlerde tahrişe sebep olabilir.
 • Östrojen seviyesini artırdığı için düşük yapma ihtimali artırabilir. Bu sebeple hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanılması tehlikelidir.
 • Fazla tüketimi vücutta demir eksikliğine sebep olabilmektedir. Bu nedenle kekik yağının kullanım süresi 10 günü geçmemelidir.
 • Kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla birlikte kullanılması doğru bir hareket değildir.

Kekik yağı kullanılmadan önce, mutlaka uzman bilgisi, doktor görüşü almak gerekmektedir.

Kekik Yağı Neye İyi Gelir?

 1. Cilt Sağlığını Destekler

Kekik yağı; cildi zararlı bakterilerden, mantar enfeksiyonlarından koruyan bir savaşçıdır. Yaraları ve yara izlerinin iyileşmesinde cildi destekler ve sivilce tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.

 1. Egzamayı Tedavi Eder

Harika bir doğal egzama tedavisidir. Egzama ve çeşitli deri hastalıkları bağırsak sendromu, çeşitli sindirim sistemi hastalıklarından dolayı, bu rahatsızlıkların dışavurumu olarak kendini gösterebilir.

Sindirime yardımcı kekik yağı, idrar yolu ile toksinlerin vücuttan atılmasını destekler, zihni gevşetir ve antioksidan olarak fayda sağlar.

 1. Saçı Besler

Kekik yağı; saç derisindeki kan dolaşımını güçlendirir bu sayede saçı besler ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Kepekleri yok etmekte güçlü bir etkisi bulunur.

 1. Ağız ve Diş Eti Problemlerini Giderir

Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde ağızdaki mikroplarını yok etmenin doğal bir yöntemidir. Kekik yağı; diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi sorunlar için bir tedavi olabilir.

 1. Böcek Savar

Kekik yağı; vücuttan beslenebilecek zararlı parazitleri uzak tutar. Sivrisinek, pire, bit ve yatak böcekleri gibi zararlı canlıların cildinize, saçınıza, kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza karşı verebileceği zararı, birkaç damla kekik yağı ile önleyebilir ve güveleri, böcekleri geri çevirebilirsiniz.

Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

 • Dağlardan toplanan ya da pazardan alınan kekik bitkisi, ayıklandıktan sonra yüksek bir yerde 35 dereceyi geçmeyecek bir sıcaklıkta güneşin altında kurutulur. 3 ila 5 gün arası tamamen kuruması beklenir.
 • Kuruduktan sonra kekikler toplanır robottan geçirilir veyahut havanda dövülür. Tercihen öğütülmeden sapları, yaprakları ve çiçekleri de direkt olarak kullanılabilir. Daha sonraki işlem kekikleri temiz bir cam kavanoz içerisine koyarak, kekiklerin üzerini geçecek kadar sızma zeytinyağı ve badem yağı dökmektir.
 • Hazırlanan karışım sıcak su içerisine oturtulur, bu sayede kekiğin doğal bileşenleri serbest kalır.
 • Son olarak kavanoz sudan çıkartılır ve güneş gören bir yerde 2 hafta bekletilir, 2 gün arayla 1 tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. 2 haftanın sonunda kekikler bir süzgeç yardımı ile süzülerek yağ başka bir kavanoza aktarılır.

Kekik yağı bu işlemler sonrasında serin bir yerde muhafaza edilerek kullanıma başlanabilir.

Soğuk Sıkım Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

 • Yaklaşık bir kavanoz kekik kurusu öğütülerek toz haline getirilir. Amaç; yüzey alanının genişleterek zeytinyağına tüm bileşenlerin infüzyonunun sağlanmasıdır.
 • Kavanozda bulunan toz haline getirilmiş kekiğin üzerine biraz boşluk kalacak şekilde soğuk sıkım zeytin yağı eklenir.
 • Kavanoz ağzı sıkıca kapalı bir halde yaklaşık 2 saat altı kapalı bir şekilde, kaynar suda bekletilir.
 • Daha sonra günde 1 saat güneş görecek bir yerde 20 gün bekletilir.
 • Son olarak yağ süzülür ve çok keskin bir kokuyla beraber, antimikrobiyal, antiviral, antioksidan özelliklere sahip olur.

Dağ Kekiği Yağı Nasıl Yapılır?

Dağ kekiği yağı yapımı için benzer yöntemler kullanılır. Size uygun olan dilediğiniz yöntemi kullanarak soğuk sıkım yöntemi de dahil olmak üzere dilediğiniz yöntemi tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan faktör kekiğinizin dağ kekiği olmasıdır.

Dağ kekiği ayıklandıktan ve kurutulduktan sonra, tercihen öğütülmüş ya da bütün olarak zeytinyağı veyahut badem yağı ile üzerini geçecek şekilde bir kavanozda buluşturulur, sıcak su ile kavanozun teması sağlanır ve ardından bekleme süreci başlar, daha sonrasında süzerek dağ kekiği yağını dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Özetleyecek Olursak;

Kekik ve kekik yağı mucizevi etkileri olan özel ve alternatif şifa kaynaklarıdır. Uzman bir doktor görüşü alarak hayatınıza dahil edebilir ve çeşitli yollar ile bu şifa kaynağından faydalanabilirsiniz. Doğal ve etkili bu bitki birçok noktada hayatınıza dokunabilir.

Son olarak bize şifa olsun demek düşer.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal zeytinyağı veya doğal badem yağı kullanılarak saf kekik yağı elde edilir.

Kekik yağı yapımı için kekiğin 3 ila 5 gün kurutulmuş olması gerekir.

Kekik yağı sıcak suya damlatılarak gargara olarak kullanılabilir, içilebilir ve çay olarak tüketilebilir.

Kekik yağı metabolizmayı destekler, suya damlatılarak içilen kekik yağı insan vücuduna fayda sağlar.

Kekik yağı, başta egzama olmak üzere cilt hastalıklarına, ağız hastalıklarına ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Günde 5-6 damladan fazla alınmaması tavsiye edilir. Kekik yağını kullanım oranı ile ilgili bir uzman ile görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Su ile karıştırılmadan tüketilmesi mideye zarar verebilir fakat su ile karışımı aksine mideniz için fayda sağlar. Yine de uzman bir hekime danışmanızda fayda var.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 14 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.