Evde İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen 9 Yöntem

Evde idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir? idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer gibi merak edilenler hakkında detaylı bilgi veriyoruz.

Birçok kadının hayatında en az bir kez yaşadığı bir şey olan idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun herhangi bir bölümünde enfeksiyon olması sonucu ortaya çıkar. Evde bir noktaya kadar müdahale edilebilse de devam etmesi halinde çok geçmeden bir doktora danışmak gerekir. Bu yazıda idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili en çok merak edilen sorulara cevap bulabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, bakterilerin idrar sistemimizde sebep olduğu bir enfeksiyondur. Genellikle alt idrar yolunda oluşur ve idrar yolundan mesaneye kadar yayılır. Nadir durumlarda böbreklere de ulaşabilir.

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Bakterilerin genellikle üretra yolu ile idrarımıza karışması ve mesanede çoğalması sonucu olur. Genital hijyene dikkat edilmemesi, yetersiz sıvı alımı, havuz veya deniz gibi ıslak ortamlarda bulunmak, idrar yolu tıkanıklıkları da sebepleri arasında gösterilebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Her zaman belirtiler olmasa da genel olarak yaşanan belirtiler şu şekildedir:

 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Sürekli idrara çıkma
 • İdrarı tam bitirememe
 • Yorgunluk
 • Ağır kokulu idrar
 • Kasıklarda ağrı
 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Nadiren de olsa idrarda kan

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ev Yapımı İyi Gelen Doğal İlaçlar

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelebilecek evde yapabileceğimiz birkaç yöntem vardır. İşte o yöntemler:

 • Limon: Limon bakterilere karşı gayet etkili olduğu için enfeksiyon süresince bol bol limonu su tüketebilirsiniz.
 • Soğan suyu: Soğan doğal antibiyotiklerden biridir. Bu sebeple enfeksiyonluyken soğanı çiğ ya da pişmiş fark etmeksizin sıkça tüketmeniz önerilir.
 • Sarımsak: Sarımsak da aynı soğan gibi doğal antibiyotiklerdendir. Bakterilere karşı savaştığından tüketimi önerilir.
 • Kızılcık Suyu: İçinde bulunan asit miktarı ile bakterilerin yayılması önlenir. Bakterilerin temizlenmesinde önemli yeri vardır.
 • Maydanoz: Maydanoz hem antioksidan hem de antibakteriyel özelliği ile bakteriler ile savaşmada bire birdir. Maydanozu çiğ tüketerek ya da çayını yaparak tüketmenizde fayda vardır.
 • Elma sirkesi: İçindeki antioksidan maddelerle bakterilere karşı savaşmada yardımcınız olacaktır. Gün içinde (1 bardak içme suya ekleyerek yeterli olacaktır) kullanmanız enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur.
 • Yeşil Çay: Doğal antioksidan olan yeşil çay enfeksiyonun tedavisinde de etkilidir. Günde tüketilen 1 bardak yeşil çay tedavi sürecini hızlandırır.
 • Karnabahar kürü: Genellikle bilinmese de bu yöntem de enfeksiyona iyi gelenler yöntemler arasındadır. Haşlanan karnabaharın suyunun tüketilmesi enfeksiyonun dağılmasını sağlayacaktır.
 • Böğürtlen Çayı: Kurutulmuş böğürtlenlerden çay yaparak bakterilerin öldürülmesini sağlayabilirsiniz.

İdrar Yolu İltihabına Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Yüksek miktarda su içerdikleri için idrar yolu iltihabına iyi gelen yiyecekler şunlardır: için Ananas, karpuz, rezene, kereviz, kuşkonmaz, salatalık, enginar idrar yolu iltihabına iyi gelir. Bunların dışında maydanoz, yulaf tüketimi de iltihabın geçmesine yardımcı olabilir. Bu besinler iltihaba karşı doğrudan etkiye sahiptirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer enfeksiyon alt idrar yolu bölgesinde ise tedavi kolaydır ve hatta kendi kendine geçme olasılığı da vardır. Doktorunuzun yazdığı antibiyotiği kullanmak, genital bölgeyi temiz tutmak ve bol su içmek başlıca yöntemler arasındadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kendi Kendine Geçer Mi?

Alt idrar yolunda meydana gelen ve ciddi olmayan enfeksiyonların antibiyotik kullanmadan bol su tüketerek kendi kendilerine geçme olasılıkları vardır. Ancak tekrarlama ihtimali de yüksektir. Ayrıca enfeksiyonun geçmemesi durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi ve ilaç tedavisi uygulanması en iyi seçenektir.

Son Sözler

İdrar yolu enfeksiyonu her insanda görülebilecek bir enfeksiyon olsa da kadınlarda oldukça yaygın bir biçimde görülmektedir. Belirtileri yukarıda da anlatıldığı gibi genel olarak idrar yaparken yanma hissi ve kasıklarda ağrıdır. Evde yapılabilecek olan bazı doğal yöntemler ile önüne geçilebilir. Fakat geçilemediği takdirde bir doktora gitmek en iyisi olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kendi kendinize yapabileceğimiz (yukarıda belirtildiği gibi) şeyler olsa da geçmemesi durumunda vakit kaybetmeden doktora gitmek en iyisidir.

Yukarıda belirtilen doğal yöntemler ile önüne geçmeye çalışabilirsiniz. Eğer bağışıklık sisteminiz güçlü ve enfeksiyon ileri bir noktada değilse bu kürler işe yarayabilir. Fakat geçmiyorsa ve ileri seviyedeyse doktora danışılıp antibiyotik tedavisine başlamak gerekir.

Bol bol su tüketmek, temizliğe önem vermek, tuvaleti tutmadan hemen gitmek, ayaklarınızı üşütmemek, asitli içecekler tüketilmemeli ve son olarak bakliyatlar gibi gaz yapan gıdalardan uzak durmak yanma hissine iyi gelebilir.

Bakterilerin üretradan mesaneye geçmesi sebebiyle olan bu enfeksiyon, genital hijyene dikkat etmemek ve havuz, sauna gibi ıslak ortamlarda bakterilerin bulaşması sebebiyle de olabilir.

10 yaşına kadar çocukların %3’ü idrar yolu enfeksiyonuna yakalanır. Pek çok kadın da en az bir kere idrar yolu enfeksiyonunu geçirmiştir.

Sürekli su tüketerek idrar miktarımız artar ve böylece her tuvalete çıkışımızda idrar ile bakterilerin bir kısmından da kurtulmuş oluruz. Bu sebeple su tüketimi aksatılmamalı.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 91 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X