Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmanın faydaları nelerdir? Elmada C, A, K, B6 ve E vitaminleri bulunur. Kilo verdirebilir, diyabete ve kalp sağlığınıza iyi gelebilir

Elmalar, diyetlerimizin sağlıklı birer parçasıdır ve oldukça besleyici meyvelerdir. Açlığı kontrol etmeye ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengindirler. Bu yazımızda elmanın sağlığa olan harika faydalarından detaylıca bahsettik.

elmanın faydaları

İşte Elmanın Sağlığa Mucizevi Faydaları

Elma kalori değeri oldukça düşük olan, birçok sağlık yararı sunan inanılmaz derecede besleyici bir meyvedir. Lif ve antioksidanlar açısından zengindirler. Elma tüketimi diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyucudur. Elmalar ayrıca kilo kaybını teşvik edebilir ve bağırsak ve beyin sağlığını iyileştirebilir. İşte elmanın faydaları:

1) Elma Yüksek Kolesterolü ve Kan Basıncını Düşürebilir

Elmada bulunan çözünür lifler, kolesterol düşürücü etki gösterebilir. Çözünür lif suda çözünürken jel benzeri bir madde oluşturabilir.

Çözünür lif, kan damarları duvarının iç yüzeyinde kolesterol birikimini önlemeye yardımcı olarak ateroskleroz (plak birikimi nedeniyle arterlerde kan akışının kısıtlanması) ve kalp hastalığı görülme sıklığını azaltır. Ayrıca kan basıncı seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabilir.

Araştırmalara göre, düzenli olarak elma yemek %52 daha düşük inme riski ile ilişkilendirilmiş. Yapılan bir diğer çalışmada ise Hem LDL (kötü) kolesterol hem de trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

2) Elma Sağlıklı Kilo Vermeyi Destekleyebilir

Elma, içerisindeki lifler sayesinde sindirimi ve kan şekerinin yükselmesini yavaşlatarak tot tutmayı sağlar ve aşırı yeme ihtimalini azaltır.

Araştırmalara bakıldığında lif/posa içeriği yüksek bir diyet planına sahip bireyler, hem daha kolay kilo verebilir hem de ideal vücut ağırlığını koruyabilir. Ayrıca yapısındaki karbonhidratla da tatlı isteğinizi baskılayabilir.

3) Elma Bağırsak Sağlığınızı Koruyabilir

Elma pektin adı verilen ve prebiyotik özellikli bir madde içerir. Prebiyotikler bağırsaklardaki yararlı-iyi bakterileri beslemeye yardımcı olur. Bağışıklık fonksiyonunu artırır, vücudunuzda belirli minerallerin emiliminin gerçekleşmesine yardımcı olur ve hormon üretiminin uyarılmasını sağlar.

Elmalar bağırsaklar için faydalı olabilecek bakteriler de içerir. Araştırmalara göre taze hasat edilmiş organik elmalarda bulunan bakteri çeşidi ve kolonisinin geleneksel yetiştirilmiş mağazalardan satın alınan elmalara kıyasla daha fazla olduğu bulunmuştur.

4) Elma Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

Elma yapısındaki çözünür lifler sayesinde pro-inflamatuar olan bağışıklık hücrelerinin anti-inflamatuar olan bağışıklık destekleyici hücrelere dönüşmesine yardımcı olur.

İçeriğindeki C vitamini de patojenlere karşı epitel bariyeri güçlendirir. Kirlilik ve radyasyon gibi çevresel oksidatif strese karşı koruma ve bağışıklık sistemi güçlendirici etki sağlar.

5) Elmadaki Antioksidanlar Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Kanserin önlemek için kesin bir yol olmasa da yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Beslenme tedavisi de bunlardan biridir. Beslenme tedavisinde elma ön plana çıkmaktadır. Bunu yapısındaki antioksidanlarla yaptığı düşünülmektedir çünkü antioksidanlar kanser hücre büyümesini sınırlandırır.

Araştırmalara göre düzenli elma tüketimi ağız boşluğu, özofagus, kolorektal ve meme kanseri dahil diğer kanser türlerinin riskinin azalmasıyla ilişkili olarak bulunmuştur. Ayrıca elmadaki lif kadınlarda gelecekte meme kanseri görülme ihtimalini de azaltabilir.

6) Elma Diyabeti Önleyebilir

Tip 2 diyabet hastalığınız varsa beslenmenize elmayı ekleyebilirsiniz. Bilimsel araştırmalara göre elmadaki çözünür lifler, şekerin emilimini yavaşlatıp kan dolaşımında hızla yükselmesini engelleyebilir. Böylece insülin direncini düşürerek kan şekeri ve trigliserit seviyelerini iyileştirerek diyabete yakalanma ihtimaliniz azalabilir. Elmanın glisemik indeksi 28’dir. Düşük glisemik indekse sahip elma, kan şekerinde ani yükselmeleri engelleyerek diyabet hastaları için sağlıklı bir alternatif olabilir.

7) Elma Tüketmek Sindirime Yardımcı Olabilir

Elmada sindirimi kolaylaştıracak çözünür ve çözünmez lifler bulunur. Bu lifler bağırsağa su çekerek sindirime yardımcı olur. Çözünür lif, bağırsaklarda sindirimin daha yavaş olmasını sağlayarak kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller ve kan şekerini regüle eder. Daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Çözünmeyen lif, tüketilen besinlerin bağırsaklarda daha rahat hareket etmesini sağlayarak kabızlık riskini azaltabilir. Çözünmeyen lif tüketmek için elmanın kabuğunu yemeye özen gösterin.

8) Elma Alzheimer Hastalığını Önleyebilir

Elmada bulunan flavonoidlerden biri olan kuarsetin, nöronları oksidatif hasardan koruyabilir ve Alzheimer hastalığına karşı önleyici özellik gösterebilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet

Yazımızda Elmanın faydalarına değinerek, sağlık üzerindeki etkilerinden detaylı olarak bahsettik. Elmalar yorgunluğu azaltmak, kalp sağlığınızı korumak, diyabetten kaçınmak, kilo vermek gibi bir çok faydası bulunan bir meyvedir. Ayrıca sinir sisteminin düzgün çalışması ve bağışıklık savunması için gereklidir, demir emilimini artırır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu çoğu insan için bir sorun olmasa da, düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet uygulayanların alımlarını ılımlı hale getirmeleri gerekebilir. Her gün bir elma yemenin sağlığınıza faydaları olabilir. Bununla birlikte, her gün aşırı miktarda elma yemek sindirim sorunlarına yol açabilir.

Günde iki elma yemek kalp sağlığına iyi gelir. Kabuğu yediğiniz sürece her türlü elmayı yiyebilirsiniz. Elma kabukları, kanserle savaşmaya yardımcı olan birçok antioksidan içerir. Araştırmacılar, antioksidanları diyet takviyelerinden ziyade meyve ve sebzelerden almanın en iyisi olduğunu öne sürüyorlar.

Elmalar besinlerle zenginleştirilmiştir ve sağlıklı kalmanın harika bir yoludur. İşte elmanın faydaları:

 • Dişlerin sağlıklı ve beyaz kalmasına yardımcı olur.
 • Diyabet riskini azaltır.
 • Kalbi sağlıklı tutar.
 • Safra taşı oluşumunu engeller.
 • Kabızlığı ve ishali yener.
 • İrritabl Bağırsak Sendromunu yönetmeye yardımcı olur.
 • Kilo kaybı için iyidir.
 • Hemoroidi önler.
 • Karaciğeri toksinlerden arındırır.
 • Kataraktı çnler.
 • Bağışıklığı artırır.
 • Parkinson hastalığından korumalar.

Elma, bol lif içeriği sayesinde tok tutucu ve besleyici bir meyvedir. Uzmanlara göre diyet döneminde günde 1 defa elma yemek oldukça faydalı olabilir.

Elma, kalp sağlığına ve diyabete iyi gelir. Bağırsakları çalıştırır, bağırsak sağlığını destekler ve kabızlığı önler. Gözlere de faydası vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Elmada C, A, K, B6 ve E vitaminleri bulunur. Elma besin değerleri için şu sayfaya göz atabilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 56 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X