Çörek Otu Nedir? Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu; Güneybatı Asya, Akdeniz ve Afrika’ya özgü bir bitkidir. Çörek otu ve çörek otu yağı hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladık.

Doğanın eşsiz mucizelerinden biri olarak tıbbın en gözde bitkilerinden olan çörek otu, sayısız derde şifa olması ve yemeklerimize lezzet katması ile biliniyor.

Bu yazımızda Kral Tutankamon’un mezarında bulunan ve Kleopatra tarafından güzellik için kullanılan çörek otu hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladık.

Çörek Otu Nedir, Ne İşe Yarar?

Tıp dilinde ki adıyla Nigela sativa olarak ifade edilen çörek otu; Güneybatı Asya, Akdeniz ve Afrika’ya özgü bir bitkidir. Tarih boyunca çeşitli amaçlara hizmet etmek için tarımı yapılmış ve tüketilmiştir. Çörek otu tohumları siyah renktedir ve görünüş olarak susama benzerler.

Çörek Otu Nedir?

Faydası Oldukça Fazla

Eski Mısır, Yunan ve İslam literatüründe çörek otuna dair geniş bilgiler bulunmaktadır. Hipertansiyon, karaciğer, böbrek hastalıkları, cilt hastalıkları ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklara karşı etkili olan çörek otu, aynı zamanda baharat olarak da tüketilir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Çörek otu yağı; soğuk sıkım olarak kullanımı tercih edilmesi gereken bir yağdır. Pişirilmeye, kızartılmaya uygun bir yağ değildir bu sebeple salata ve yemeklere sonradan eklenmesi gereklidir.
 • Ana yemeklerde, soslarda, içeceklerde ve çorbalarda birkaç damla olacak şekilde harmanlanabilir.
 • Çörek otu yağı herhangi bir şeyle karıştırılmadan tek başına tüketilmek istendiğinde günde 1 çay kaşığını veyahut 2 damlayı geçmemelidir. Çok fazla ve uzun süreli tüketimi istenmeyen yan etkilerin oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Saç dökülmelerini önlemek için şampuanın içerisine birkaç damla ekleyerek kişisel bakım ürünlerinize dahil edebilirsiniz.
 • Haricen cilde uygulanmak istendiğinde Hindistan cevizi veya badem yağı ile seyreltilmelidir aksi taktirde cildi tahriş edebilir. Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde bu karışım akne veya egzama gibi yaygın cilt problemleri için kullanılabilir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Çörek otu yağı evde yapılmak istendiğinde;

Çörek otu tohumunu elde öğütmek önemlidir. Küçük bir robot veya havan yardımı ile dövülmesi tavsiye edilir. Dışarıdan alınan çörek otu öğütüldükten sonra beklemiş ve havayla temas etmiş olarak etkisini kaybedecektir.

Fazlasıyla doldurulmuş olan 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumu 200 ml’lik bir şurup şişesine veyahut herhangi bir sterilize edilmiş şişeye aktarılmalıdır. Şişenin içinin tamamen kuru olması önemlidir. Şişe ağzına kadar zeytinyağı ile doldurulur ve kapağı kapatılır.

Şişe bu şekilde 1 hafta beklemeye bırakılmalıdır. Günde birkaç kez çalkalamak önemlidir. 1 hafta sonrasında, yağı kullanmaya başlamadan bir gün önce çalkalamayı bırakarak çörek otu yağı kullanımına başlanabilir. Daha sağlıklı tüketim için tortunun dibe çökmesi önemlidir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Karaciğer Sağlığı

İlaç yan etkileri, alkol tüketimi, karaciğer hastalığı sebebiyle meydana gelmiş karaciğer fonksiyon bozukluğu için çörek otu yağı kullanılması, bilimsel araştırmalar sonucunda onaylanmış ve çörek otu yağının karaciğerin çalışmasına olumlu etkilerde bulunduğu ve hasarların önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 • Kilo Verme-Obezite Tedavisi

Çörek otu yağı; diyabet hastalarını yardımcı olduğu gibi kilo verme sürecine yardımcı olan anti-inflamatuar bir bitkisel yağdır. İştah, glukoz emilimi, karaciğer glukoneogenezi, kolesterol ve trigliserid gibi kilo alımı tetikleyicilerini azaltır.

 • Enfeksiyonlar

Çörek otunun yağı antibiyotiklere dirençli bakterileri öldürebilme özelliğine sahiptir. Çörek otu yağı bakterilerin çoğalmasını kontrol altına alarak durdurur.

 • Yüksek tansiyon

İki ay boyunca çörek otu tohumu özütünün alınması, kan basıncının hafif yükseldiği kişilerde yüksek tansiyonu düşürür. Oral yolla çörek otu yağı almak iltihaplı romatoid artrit semptomlarını azaltmakta faydalı bir rol oynamaktadır.

 • Astım

Anti-inflamatuar etkileri, astım semptomlarının iyileştirilmesine katkı sağlar. Solunum yollarında bulunan iltihaplanmayı minimuma indirgeyerek bronşit semptomlarını gidermektedir. 3 ay boyunca günlük olarak 15 ml / kg çörek otu özütü kullanılabilir.

 • Mide Rahatsızlığı

Çörek otunu yemek veyahut yağını tüketmek mide ağrısı ve krampları hafifleterek iyi bir etki doğurabilir. Çörek otu yağı; gaz gidermeye, mide şişkinliğine ve ülser ağrılarını hafifletmeye iyi bir etki edecektir.

 • Sperm Fonksiyonunu İyileştirme

Yapılan bilimsel araştırmalar, çörek otu yağı kullanmanın sperm sayısı ve kısırlık problemi olan erkeklerde spermlerin hızını yükselttiğini göstermektedir. 2 ay boyunca günde 2 kez 2,5 ml çörek otu yağı tüketilebilir.

 • Meme Ağrısı (Mastalji)

Bilimsel çalışmalar sayesinde, adet döngüsü sırasında göğüs ağrısı yaşayan kadınlarda, göğüslere çörek otu yağı içeren bir jelin uygulanmasının ağrıyı azalttığını keşfedilmiştir.

Çörek Otunun İçerdiği Vitaminler Neler?

Çörek otu yağı;

 • Çinko,
 • Kalsiyum,
 • Demir,
 • Selenyum,
 • Magnezyum ve amino asitler gibi önemli mineralin yanı sıra;
 • A vitamini,
 • C vitamini,
 • B1, B6, biotin, niasin ve folik asit gibi vitaminleri içerir. Çörek otu yağının sağlıkla ilgili olumlu etkileri bu zengin içeriğine dayalıdır.

Çörek Otu Yağının Cilde ve Saça Faydaları Neler?

Çörek otu yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar;

 • Cildi nemlendirir,
 • Bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırır,
 • Çevresel Stresi önler,
 • Sağlıklı yeni hücrelerin büyümesini harekete geçirir,
 • Kırışıkların ve lekelerin görünümünü iyileştirir,
 • Cildi koruyan bir kalkan görevi görür.

Çörek otu yağı uygulanması;

 • Sedef hastalarında meydana gelen, psoriyaz plaklarının görülme sıklığını minimuma indirir.
 • Yaralı bölgelere sürüldüğünde, yarayı iyileştirme hızını arttırdığı ve bakterilerin azalmasını sağladığı, iltihaplanmaya engel olduğu bilinmektedir.
 • Çörek otunun akneye olan etkisi;

Dermatoloji ve Dermatolojik Cerrahi Dergisi’nin yayınladığı bir araştırmaya göre, %10 oranında çörek otu ile hazırlanan bir losyonun uygulanması, iki ay sonra akne insidansını önemli ölçüde minimuma indirmiştir. Araştırmaya katılan bireylerden %67’lik bir dilim memnuniyet bildirmişlerdir.

 • Çörek otu ve saç dökülmesine olan etkisi;

Çörek otu yağı düzenli kullanıldığında saçı yumuşatma, parlaklığını artırma etkisine sahiptir ve saç dökülmesini engellemektedir. Saça masaj yaparak veyahut şampuan içerisine damlatılarak kullanılabilir.

Çörek Otu Yağını Kimler Kullanamaz?

Aşağıda yer verdiğimiz seçeneklerden herhangi birine dahil olan kişilerin çörek otu yağı kullanımına başlamadan önce muhakkak bir uzmana danışarak hareket etmeleri gerekmektedir.

 • Hamile kadınlar,
 • Emziren kadınlar,
 • Diyabet hastalığına sahip olan bireyler,
 • Tansiyonu olan bireyler,
 • Kanama bozukluğu yaşayan kişiler,
 • Düzenli ilaç kullanan kişiler.

Çörek Otu Yağının Yan Etkisi Var Mıdır?

Çörek otu doğal bir ürün olsa dahi bazı kişilerde yan etkilerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Çörek otu yağı;

 • Mide bulantısı,
 • Kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Ağızdan alınması veyahut cilde sürülmesi bu yan etkilerin oluşumuna sebep olabilmektedir. Cilt üzerinde kullanmadan önce küçük bir bölge üzerinde deneme yapılması gerekmektedir.

Özetle

Çörek otu yüzyıllarca çeşitli kullanımı ile insanlığa şifa, güzellik, sağlık ve lezzet getirmiştir. Doğanın bize bir armağanı olan bu bitkiyi uygun şartlar altında, bilinçli bir şekilde tüketmek size ve sevdiklerinize mucizelerini sunacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çörek otu geniş bir kullanım alanına sahiptir, yemeklere, soslara, böreklere, salatalara eşlik edebildiği gibi kürler için kullanılabilir, yağa dönüştürülebilir, öğütülebilir ve ihtiyaca yönelik her alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Çörek Otu Yağı sabahları aç karnına 1 çay kaşığı olarak içilebilir. Bu şekilde tüketilmesi iç organların sağlıklı şekilde çalışmasına yardım eder. Bunun yanı sıra ılık suyun içine 1-2 damla çörek oyu yağı damlatıp içmek, tansiyon ve şeker hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Çörek otu kremi cilt için bir nemlendiricidir. Cildi besler ve yumuşatır. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde ciltteki yaşlanmayı durdurur ve cildi tazeler.

Çörek otunu tüketmek için geniş bir yelpaze bulunur, çeşitli öğünlerinizde besinlere eklenebileceği gibi, direkt tohum hali su eşliğinde tüketilebilir aynı şey öğütülerek kullanılması için de geçerlidir.

İlk defa çörek otu tüketecek olan bireyler günde 3 kez bir çay kaşığı kadar tüketim yapabilir. 2 hafta boyunca bu şekilde tüketim sürdürülebilir. Çörek otu yağı tüketim için tercih edilebilir. Buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Çörek otu yağının mideye bir zararı yoktur ve yiyecekler ile tepkimeye girmemektedir. Bu sebeple ister aç karnına ister tok karnına tüketilebilmektedir.

Çörek otunu yemek veya yağını tüketmek mide ağrısı ve krampları hafifletir. Çörek otu yağı, gaz gidermeye, mide şişkinliğine ve ülser ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Çörek otu, az miktarda alındığında genellikle güvenlidir ve herhangi bir zarar vermez. Yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun ise bir zararı yoktur.

Öğütülmüş çörek otu yemeklere, salatalara, soslara eşlik edebilir ve çörek otu yağı yapımında kullanılabilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 110 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X