Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Evde 7 Doğal Çözüm Önerisi

Burun tıkanıklığı nedir, neden oluşur? Burun tıkanıklığına iyi gelen, evde uygulanabilecek doğal yöntemler neler? Yanıtlar yazımızda!

Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir? Bu yazımızda burun tıkanıklığının hekime başvurmadan nasıl düzeleceği hakkında bilgiler verdik. Siz de bu yöntemleri kullanarak burun tıkanıklığı probleminizi kolayca çözüme kavuşturabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nedir, Neden Olur?

Burun tıkanıklığı, birden fazla etkene bağlı olarak gelişebilen ve farklı sebeplerin neden olabileceği tıbbi bir rahatsızlıktır. Burun, solunan havanın akciğerlere inmeden önce temizlenmesini sağlayan bir organdır.

burun tıkanıklığı nedir, neler iyi gelir

Ancak bazı durumlarda işlevini yerine getiremez hale gelir. Dolayısıyla çok basit bir işlem olan nefes alma süreci yapılamamış olur. Burnun temel işlevini kaybetmesine ve nefes alımının zorlaşmasına burun tıkanıklığı denir.

Burun tıkanıklığı genelde önemsenmeyen geçici bir rahatsızlıktır. Çünkü tıkanıklıktan kısa bir süre sonra burun yeniden işlevini yerine getirmeye devam eder. Ancak kısa bir süre sonra geçmezse ve kronikleşirse ciddi bir problem yaratabilir. Burun tıkanıklığının farklı nedenleri vardır:

 • Mevsimsel geçişler
 • Burun anatomisindeki bozukluk
 • Gribal enfeksiyon
 • Tansiyon
 • Gebelik
 • Uyku Apnesi
 • Sinüzit
 • Tiroid bozuklukları

Burun tıkanıklığına neden olan etkenlerin sayısı oldukça fazla olabilir. Doğru tedaviyi bulmak ve burun tıkanıklığını kolayca geçirmek için ilk olarak burun tıkanıklığının neden olduğunu bulmak gerekir.

Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı önemsenmese de insan hayatını önemli ölçüde etkiler. İlk olarak nefes alıp verirken zorlanmaya neden olur. Burun tıkalı olduğu için ağızdan nefes alıp vermek gerekir. Bu da dudak kuruluğuna ve ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Aynı zamanda burun kaşıntısı ve hapşırma da burun tıkanıklığını diğer belirtileri arasındadır. Burun tıkanıklığının yarattığı huzursuzluklar gece de hissedilir. Ağız açık uyunduğu için uykudan verim alınamaz.

Burun Tıkanıklığı Bebek ve Çocukları Daha Çok Etkiler

Burun tıkanıklığının olumsuz etkilerini şiddetle hissedenler bebek ve çocuklardır. Çünkü özellikle bebekler, ağızdan nefes almasına henüz öğrenmemiş olabilir. Bu da bebeklerin ve küçük çocukların solunum problemi yaşamalarına neden olur.

Küçük yaşlarda burun tıkanıklığı, kişinin geleceğinde de kronik rahatsızlıklar yaşamasına yol açabilir. En çok görülen sorunlardan biri nefes darlığıdır. Kişinin nefes darlığı yaşamasında küçükken yaşadığı burun tıkanması neden olabilir. Aynı zamanda burun tıkanıklığının geleceğe yönelik belirtileri arasında astım ve bronşiolit gibi rahatsızlıklara yol açma ihtimali de vardır.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Evde Doğal Çözümler Neler?

Burun tıkanıklığı genelde tıbbi müdahaleler ile geçen bir rahatsızlıktır. Ancak kişinin burun tıkanıklığı sorunu gidermesi için her zaman doktora başvurması gerekmemektedir. Çünkü bazı doğal yöntemler, burun tıkanıklığı sorununa kalıcı çözümler bulmaktadır. Yazımızın devamında herkesin kendi evinde uygulayabileceği yöntemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

 • Zeytinyağı: Buruna bir iki damla zeytinyağı damlatmak tıkanıklığı açan doğal yöntemlerden biridir.
 • Nane Yağı: Zeytinyağına benzer bir diğer doğal yöntem nanedir. Buruna nane yağı damlatmak da burun tıkanıklığına iyi gelir.
 • Lavanta Çiçeği Suyu: Lavanta çiçeğinin suyu da burun tıkanıklığını açar. Lavanta çiçeği suyunu kaynattıktan sonra 10 dakika demletmek gerekir. Daha sonra suyu süzüp buruna çekmek tıkanıklık problemini giderir.
 • Elma Sirkesi ve Bal: Bir bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Bu pratik karışımı içmek burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Bu karışım aynı zamanda bakteri oluşumunu engeller.
 • Zencefil Çayı: Burun tıkanıklığı açmanın bir başka yöntemi zencefil çayıdır. 2 bardak ölçüsünde su kaynatılır ve içine 2 tatlı kaşığı zencefil tozu eklenir. 10 dakika beklettikten sonra karşımın 1 bardağı içilir. Kalan diğer bardağı ise buruna sıcak kompress şeklinde uygulanır.
 • Tuzlu Su: Tuzlu su da halk arasında bilinen popüler yöntemlerden biridir. Bir bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz eklenir. Tuzlu su, küçük miktarlarla buruna çekilir.
 • Burun Masajı: 1 yemek kaşığı ölçüsündeki nane yağı ve zeytinyağı ısıtılır. Daha sonra bu yağ ile burun ve kaş çevresine masaj yapılır. Masaj esnasında burnun üst kısmından burnun iki tarafından hafifçe baskı yapılır. Eğer burun masajı başarılı bir şekilde yapılırsa 1 dakikadan daha bir sürede burun tıkanıklığı sorununu ortadan kaldırabilir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer (Öneriler)?

Burun tıkanıklığının geçmesi için evde kolay yöntemler yapılabilir. Aşağıdaki yöntemleri uygulamak, burun tıkanıklığı problemini ortadan kaldıran etkili adımlardır:

 • Buruna bir iki damla zeytin yağı ya da nane yağı damlatmak
 • Buruna kaynatılan lavanta çiçeği suyu çekmek
 • Buruna az miktarda tuzlu su çekmek
 • Zencefil çayı içmek
 • Kaş çevresine ve burun üst kısmına masaj yapmak
 • Klimanın aktif çalıştığı odalarda ortamı nemlendirmek
 • Kış aylarında C vitamini tüketmek

Sigaranın da burun tıkanıklığına yol açtığı bilinmektedir. Burun tıkanıklığına hızlı çözüm bulmak için sigarayı azaltmak veya bırakmak da etkili bir sonuç verir. Aynı zamanda da sigaralı ortamlardan uzaklaşmak da burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemler arasındadır.

Sonuç Olarak

Burun tıkanıklığı zaman zaman önemsenmese de kişinin hayatını olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda burun tıkanıklığını kolayca gidermek için neler yapılması gerektiğinden bahsettik. Siz de bahsettiğimiz yöntemleri evinizde uygulayarak burun tıkanıklığı probleminizi giderebilirsiniz. Eğer bu yöntemler de burun tıkanıklığınıza çözüm olmuyorsa mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Buruna tuzlu su çekmek veya zeytinyağı veya nane yağı damlatmak tıkalı burnun açılmasını sağlar. Ayrıca zencefil çayı tüketmek de tıkalı burnun açılması için kullanılan bir yöntemdir.

Dilinizin ucunu ağzınızın iç kısmındaki en geri noktaya kadar değdirin. Bunu yaparken parmağınızı kaşınızın tam orta bölgesine yerleştirin ve burnunuza doğru yukarı aşağı hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi 25 saniye boyunca uygulayın. Bu esnada nefesinizi tutabildiğinizi kadar tutun.

Elma sirkesi ile balı bir bardak ılık suda karıştırıp için. Bu yöntem soğuk algınlığından dolayı oluşan burun tıkanıklığınızın geçmesini sağlar. Ayrıca zeytinyağı, nane yağı ya da elma sirkelerinden birini bir iki damla olacak şekilde burnunuza da damlatabilirsiniz. Kış mevsiminde burun tıkanıklığı yaşıyorsanız da bol bol c vitamini tüketin.

Gün içinde bol su tüketmek gerekir. Çünkü bol su, burun mukozasının nemli kalmasını sağlar. Ayrıca burnu tuzlu su çekmek ve zencefil çayı içmek gibi yöntemler de gece yaşanan burun tıkanıklığını sorununu giderebilir.

Klimalı veya kaloriferli ortamlar odayı kurutur ve bu da burun tıkanıklığına neden olur. Burun tıkanıklığını önlemek için odanın nemlenmesi gerekir. Bunun için de odada buhar makinesi çalıştırmak ya da kettle’da su kaynatmak odayı nemlendirir. Böylece burun tıkanıklığı önlenebilir. Ayrıca soğan kokusunun da burun tıkanıklığına iyi geldiği bilinmektedir. Eski bir yöntem olarak odada soğan bulundurmak da etkili bir sonuç verebilir.

Çocuğun uyuduğu odanın nemlendirilmesi kalıcı bir çözümdür. Buhar makinesi odayı nemlendirir ve burun tıkanıklığını önleyebilir. Aynı zamanda odada soğan bulundurmak da gece yaşanan burun tıkanıklığına çözüm olabilir.

Geçmeyen burun tıkanıklığının sebebi burundaki anatomik bozukluklardır. Örneğin burun eti ve veya geniz etinde şişme geçmeyen burun tıkanıklığının sebepleri olabilir. Aynı zamandaki burun iltihaplanması da kronik burun tıkanıklığının nedenleri arasındadır.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 74 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X