Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Bitkisinin Kanıtlanmış 9 Faydası

Aloe vera, Zambakgiller familyasına ait bir bitki olup, içinde amino asit, mineral, 12 vitamin gibi birçok yararlı maddeyi barındırır

Aloe vera antik Mısır’ın ölümsüzlük bitkisi dediği Kızılderililerin ise cennetin sihirli değneği olarak nitelendirdiği mucizevi bir bitkidir. Aloe vera bitkisi nedir? Kanıtlanmış faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte göz atalım

Aloe Vera (Tıbbi Sarısabır) Nedir?

Aloe vera; Afrika kökenli bir bitki olarak içinde amino asit, mineral, 12 farklı vitamin gibi birçok yararlı maddeyi barındırır. Aloe vera, tek bir türü olmayan Zambakgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Aloe vera, sivri ve uzun yapraklara sahiptir. 400 farklı çeşidi bulunan aloe vera, yapraklarının kenarlarında dikenler taşır ve dipten yukarı doğru açan bir çiçek görünümü ile etkileyicidir.

aloe vera bitkisi nedir faydaları neler

Aloe vera; bazı türlerinde çiçek dahi açabilir. Genel olarak kozmetik sektöründe sıkça kullanılan aloe veranın sağlık konusunda tercih edilen türü; "Aloe barbadensis miller" dir. Sağlık açısından en mühim özelliği yapraklarından gelir. Jelin içerisinde sağlık açısından önemli, 20 çeşit mineral, 18 çeşit aminoasit ve 12 çeşit vitamin ayrıca; alprogen, asemannan, polisakkarid ve mannoz 6 fofat bulunmaktadır.

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

Aloe vera çeşitli faydaları ve nemlendirici özelliği ile kozmetik ve bakım sektörlerinde birçok ürün içerisinde yer alan mucizevi bir bitkidir. Aloe veranın sadece jel formundan da yararlanılabilir. Evinde bitkiyi yetiştiren kişiler yapraklardan kendi jelini elde edebilir.

Aloe vera, tarihte ilk başta tıbbi reçetelerde yer almış, yüze faydaları keşfedildikçe güzellik ve bakım amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Aloe veranın şifalı kısımları kabuk ve jel olmak üzere ikiye ayrılır. Kabuk kısmı medikal alanlarda kullanılır ve iç kısmındaki renksiz sıvıya jel denir.

Aloe vera jeli, radyoterapi nedeniyle oluşan deri ve mukoza yanıklarının tedavisi için kullanılır. Aloe veradan, günümüzde kozmetik şirketleri yaygın olarak makyaj, sabun, güneş kremi, tıraş kremi, şampuan, nemlendirici gibi ürünler için yararlanmaktadır. Ayrıca gıda sektörü de koruyucu olarak yoğurt, içecekler ve tatlılarda kullanır.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera iki şekilde kullanılır. Bunlar ağız yolu ile tüketimi ve cilde uygulanmasıdır.

 • Ağız yolu ile tüketilmesi: Vücudun sindirim, boşaltım ve sinir sistemine katkı sağlar

Yaprağın içerisinde bulunan jeli suyla karıştırıp içebilirsiniz. Hazır olarak satılan organik aloe vera sularından da tüketebilirsiniz.

Aloe vera suyu, kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi için mükemmeldir. Sindirim sistemini düzenler, kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Fazla tüketildiğinde ise ishale yol açabilir. Bu nedenle her gün maksimum yarım çay bardağı tüketilmelidir.

 • Cilde uygulanması: İyi bir nemlendirici olarak cilde sürülebilir. Aloe vera jeli yüz, boyun ve vücut için kullanılabilir. Bu jel, cildin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini düzenler. Kadınlar özellikle hamilelik sonrası ve hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşan çatlak ve benzeri cilt sorunları için uygulayabilir. Aloe vera yaprağını ortadan keserek jelini çıkarıp kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir, Püf Noktalar Neler?

Aloe vera, bahçe de yetiştirilebileceği gibi evde saksı içerisinde de kolaylıkla yetiştirebilecek bir bitkidir. Saksı dibinden sürekli olarak yeni filizler verir. Bu filizler kesilip başka saksıya ekilebilir. Bu sayede bitki çoğalabilir.

Aloe vera bitkisi bol güneş ve hafif esinti alan yerleri çok sevmektedir. Özellikle akşam rüzgarını seven bitkinin en sevdiği mevsim ise ilkbahar mevsimidir. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde ise kesinlikle dışarıya çıkarmamak gerekir. Aloe vera soğuk havadan çok çabuk etkilenen bir bitkidir. Yaprakları ve kök kısmında ani donmalar ve sonucunda çürümeler görülebilir.

Aloe vera çiçeğinin toprak değişimi yılda 1 kez sıcak ayların başlangıcı olan Nisan ayında yapılmalıdır. Humuslu ve mineral bakımından zengin toprakları seven aloe vera bitkisine, muhakkak gübre ve torf ilave edilmelidir. Zengin, besleyici toprak bitkinin kendine gelmesini sağlayacaktır. Bitkinin bulunduğu saksının en fazla bir numara büyük olması gerekir.

Kışın 10 günde 1, yazın ise hafta 1-2 defa ortam sıcaklığına göre sulanması kafidir. Sulama yapıldığı sırada saksı içerisindeki toprağın her yerine aynı oranda su verilmesine özen gösterilmelidir. Aloe vera çiçeğinin toprağı çamurumsu kıvamda olmamalıdır.

Püf noktalar ise;

 • Kesinlikle çeşme suyu kullanılmamalıdır. Aşırı klor bitkinin kök gözeneklerini kapatarak yapraklarının sağlıksız görünmesine sebep olur.
 • Bitki yaz aylarında direkt güneş altında bırakılmamalıdır. Direk güneşe maruz bırakmak yapraklarının bozulmasına neden olur.
 • Aloe veranın sağlıklı gelişebilmesi ve bol yaprak açması için kaliteli bitki toprağı tercih edilmelidir. Toprağının vitaminsiz ve kalitesiz olması aloe vera çiçeğinin gelişimine olumsuz yönde etken olabilir.
 • Aloe vera direkt güneş ışığı almayan yerlerde bakılmalıdır. Nedeni ise çiçeğin sarabilmesidir.

Aloe Vera ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe vera jeli ile cildinizi şımartacak harika birçok bakım yapabilirsiniz. Direkt olarak jeli bitkiden çıkardıktan sonra yüzünüze nazik dokunuşlar ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Aloe vera jelini yüzünüze uyguladığınız zaman en az 10 dakika beklemeniz gereklidir. Ardından soğuk su ile yüzünüzü arındırabilirsiniz.

Jelin içerisine doğal Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı gibi cilde faydalı ürünlerden ekleyerek de kullanabilirsiniz. Doğal yağları bir kabın içerisinde aloe vera jeliyle karıştırabilirsiniz. Ardından yüzünüze yumuşak bir şekilde sürebilirsiniz.

Aloe verayı sadece yüzünüz için değil, elleriniz gibi bölgeler içinde güven içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aloe vera jelinin deriyi nemlendirdiği, güneş yanığı ve cilt kızarıklıklarına iyi geldiği, derinin esnekliğini ve tazeliğini korumaya, akne, sedef ve egzamayı kontrol altına almaya yardımcı olduğu bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

Bir adet aloe vera yaprağını kopararak içindeki jeli bir kaşık bal ve beş damla lavanta yağı ile karıştırarak; cilde bu karışımla masajlar yapabilir bu sayede cildin yenilendiği, canlandığı fark edebilirsiniz.

Ayrıca aloe vera jelini, böcek ısırıklarına bağlı kaşıntıya doğrudan sürerek cildi yatıştırabilirsiniz.

Cildinize uygulayabileceğiniz doğal aloe vera maskeleri;

 1. Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Aloe Vera Maskesi: Aloe vera maskesi tarifleri arasında bulunan bu üçlü özellikle aşırı kuruluk problemi yaşayanlar için harika bir alternatif oluşturmaktadır. Malzemeler:
 • 4 yemek kaşığı aloe vera jeli,
 • 2 yemek kaşığı yoğurt,
 • 6 yemek kaşığı salatalık suyu.
 • Hazırlanışı: Bir kap içerisine tüm malzemeleri alın ve homojen hale gelene kadar karıştırın. Sonrasında maskeyi cildinize uygulayın ve yaklaşık 15- 20 dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık su ile durulayın.

İşte istediğiniz yumuşacık ve canlanmış cilt!

 1. Yağlı ve Akneye Meyilli Ciltler İçin Aloe Vera Maskesi: Ciltte oluşan aşırı parlaklık hissinin ne kadar can sıkıcı olduğunu biliyoruz ve aşırı yağlanma, parlama problemlerine son vermek için size harika ve doğal bir tarif sunuyoruz. Ayrıca bu aloe vera maskesi sürekli sivilce problemi yaşayanlar için de en etkili yöntemler arasında. Malzemeler:
 • 1 yumurta,
 • 1 aloe vera yaprağının jeli,
 • 1 tatlı kaşığı bal,
 • 2 yemek kaşığı arpa unu.
 • Hazırlanışı: Bir kap içerisinde tüm malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Maske cilde yumuşak bir fırça yardımıyla uygulanır ve kuruyana kadar bekletilir. Kuruduktan sonra ılık su ile cilt tahriş etmeden iyice durulanır.
 1. Kırışıklıkları Önleyen Aloe Vera Maskesi: Belirli bir yaştan sonra kendisini gösteren kırışıklıklar yüzünden aynalardan kaçıyorsanız şipşak hazırlayacağınız bu maske sayesinde, kırışıklıklarınızı en aza indirgeyerek daha genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Malzemeler:
 • 1 adet aloe vera yaprağı (jeli çıkarılmış olacak)
 • 1 limonun suyu
 • Hazırlanışı: Aloe vera jelini bir kap içerisine alın ve üzerine limon suyunu eklenir. Pürüzsüz hale gelene kadar karıştırılır. Yüz ve boyun bölgesi iyice temizledikten sonra karışım uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Maskenin temiz cilde uygulanması önemlidir. Bu süre sonunda cilt ılık su ile yıkanır.

Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız, bu maskeyi her gün cildinize uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Suyu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Aloe vera suyu; aloe vera bitkisinin yaprağından elde edilen yapışkan, yoğun bir sudur ve bir çeşit meyve suyu olarak adlandırılır. Tropikal iklimde yetişen bir bitki olan aloe veranın jel özü, pek çok cilt bakım ürününün bileşeninde yer alır. Cilt için sayısız faydası olan bu bitkinin suyu, vücuda da fazlasıyla yarar sağlar. Genel itibari ile güneş yanıklarının tedavisinde kullanılan suyunun, meyve suyu şeklinde içilmesinin de pek çok faydası vardır.

Aloe vera suyunun değinmeden edemeyeceğimiz faydaları;

 • Mikroplardan Arınmış Bir Beden: Aloe vera suyunda antioksidan bileşenler yer alır. Bu antioksidan maddeler bedeninin ve ruhun zararlı etkenlerden arınmasını sağlar. Mikrop, bakteri, ödem, stres gibi size zarar veren, verdiğini düşündüğünüz ne varsa aloe vera suyu ile bunlardan arınabilirsiniz.
 • Bağırsak Sağlığına Doğal Tedavi: Aloe vera suyunda bulunan mineraller bağırsakları canlandırır ve bağırsak florasını düzenler. Müshil özelliği ile lavabo ihtiyacınızı gün içinde sıkça tekrarlamanızı sağlar. Kabızlık sorununa karşı tercih edebileceğiniz en doğal ilaç, aloe vera suyu olabilir.

Mide hastalıklarının etkilerini indirgemek için doktor onayını aldıktan sonra aloe vera suyu içmeye başlayabilirsiniz. Bağırsak tembelliği ya da irritabl bağırsak sendromu yaşıyorsanız, aloe vera suyu ile tanışabilirsiniz.

 • İçinizi Serinletecek Detoks İçeceği: Aloe vera suyunu tüketen kişilerin öncelikle ödem problemi ortadan kalkar, Bağırsak sağlığını düzenleme görevi olan aloe vera suyu, sindirimi rahatlatarak, kişilerde şişkinlik oluşmasının önüne geçer. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılması konusunda da etkili olan aloe vera suyu, tam bir detoks içeceğidir. Karaciğer sağlığı söz konusu olduğunda karaciğer detoksu muhakkak aklınızda bulunmalıdır. Ayrıca kilo verme döneminde almanız gereken A, C ve E vitaminlerini de yapısında içermektedir.

Peki evde aloe vera suyu nasıl yapılır?

Evinizde aloe vera bitkisi varsa, kolayca aloe vera suyu hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler: Büyük boy aloe vera yaprağı,

 • 3 bardak su,
 • Cam şişe.

Hazırlanış: Aloe vera yaprağının dışında yer alan dikenli bölge temizlenir ve yıkanır.

 • Dikenleri aldıktan sonra ise yaprağın içindeki jel bir kâseye alınır.
 • Su ve jeli blenderden geçirilir. Yaklaşık 2 dakika kadar karıştırmanız yeterlidir.
 • Aloe vera suyu cam şişeye aktarılır ve hazır hale gelir. Eğer tadını beğenmezseniz, içine birkaç dilim limon atabilirsiniz.

Aloe Vera Suyu Nasıl Saklanır?

Aloe vera suyunun tazeliğine önem verilmelidir. Saklama konusunda ise çok uzun süre bekletilmemesi tavsiye ederiz. Buzdolabının içerisinde cam bir şişe içinde muhafaza ederek, besin değerini ve etkilerini koruyabilirsiniz. Aloe vera suyunun rengi değişince tüketilmemesi tavsiye edilir.

Aloe Vera Suyu Yüze Sürülür Mü?

 • Aloe vera suyunu cilt maskeleri içerisine, birkaç kaşık ekleyerek kullanılabilir.
 • Cilt temizleme pamukları ile cilde doğrudan uygulanabilir.
 • Aloe vera suyu; ciltte ağrı, sivilce, iltihap olan tüm bölgelerde kullanılabilir.
 • Makyaj sonrasında ciltte oluşan yağlanma, aloe vera suyu kullanarak giderilebilir.

Aloe Vera'nın Zararları Neler? Kimler Kullanmamalı?

Aloe verayı günlük dozundan fazla kullanılırsa vücut dengesine etki edebilir ve;

 • İshal,
 • Böbrek problemleri,
 • İdrar ve dışkıda kan,
 • Düşük potasyum,
 • Kas güçsüzlüğü,
 • Kilo kaybı ve kalp sorunlarına neden olabilir.

Kimler Kullanmamalı?

 • Hamileler ve emziren anneler: Hamileler veyahut emziren anneler, aloe vera kullanmamalıdır. Hamilelikte düşüğe yol açtığına ilişkin araştırmalar mevcuttur.
 • Alerji sorunu olanlar: Alerjik tepkimelere sebep olabilir. Bu sorun ağızdan almada ve bölgesel kullanımda da geçerlidir.
 • Yaşlılar: Laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklere etken olabilir. Bunun sonucunda ise düzensiz kalp atışları ve halsizlik meydana gelebilir. Bu duruma bağlı olarak yaşlı bireylerin kullanmaması tavsiye edilir.
 • Mide sorunu olanlar: Aloe veranın aşırı tüketimi hassas bireylerde mide ağrısı ve kramplara sebep olabilir.
 • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar: Ciddi yanıklar ve yaralar üzerine aloe vera uygulanması iyileşme sürecini geciktirebilir.
 • Bağırsak hastalıkları olanlar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ya da tıkanma gibi bağırsak hastalıklarından birine sahip bireyler aloe vera kullanmamalıdır.
 • Hemoroid hastaları: Hemoroid hastalığı kişide var ise, aloe verayı çok dikkatli kullanmalıdır.
 • Böbrek hastaları: Böbrek sorunları kişide mevcut ise, kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında: Aloe vera kan şekeri düzeyini etkileyebildiği için ameliyat öncesi ve sonrasında kullanımı önerilmemektedir. Ameliyattan iki hafta önce kullanımı bırakılmalıdır gerekmektedir.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisinin araştırılan etkileri;

 1. Aloe Vera ve Sedef hastalığı: Dört hafta süresince aloe %0,5 içeren bir krem uygulanması sedef hastalığı ile bağlantılı deri “plakları” azalttığı görünmektedir.
 2. Aloe Vera ve Yanıklar: Kısmi yanıkların bazı türlerinin iyileşmesinde aloe vera jel olumlu etki göstermiştir. Çok ağır yanıklarda ise kesinlikle kullanılmamalıdır.
 3. Aloe Vera ve Diyabet: Aloe veranın, ağızdan aloe jel olarak alındığında, tip 2 diyabetli kadınlarda kan şekerini düşürdüğü gözlenmiştir.
 4. Aloe Vera Bitkisi ve Frozbit: Frozbit yani dehidrasyon (lokal donma/soğuk ısırığı/don ısırığı) durumunda aloe vera cilde uygulandığında, olumlu sonuçlar alınmıştır.
 5. Aloe Vera ve Estetik: Cildi gençleştirmesi, anti-aging etkisi göstermesi doğrudur. Nemlendirici ve yaşlanma karşıtı etksi mukopolisakkaritlerin nemin cilde bağlanmasına yardımcı olması ile gerçekleşir.

Aloe vera, cildi daha elastik ve daha az kırışık hale getiren kolajen ve elastin lifleri üreten fibroblastı uyarmakta etkilidir. Bunun yanı sıra yüzeysel pullanan epidermal hücreleri birbirine yapıştırarak, cildi yumuşatan yapışkan etkileri vardır. Ayrıca akne önleyici etkiye sahiptir.

 1. Aloe Vera ve Mide Asidi: Aloe vera mide rahatsızlığı için yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Mide ekşimesinde anında rahatlama sağlayacaktır. Aloe vera suyu yudumlanabilir. Yemek yemeden önce yarım bardak aloe vera suyunun içilmesi tavsiye edilir.
 2. Aloe Vera ve Ağız ve Diş Hastalıkları: Aloe vera bitkisi genel olarak antiseptik, analjezik, antiinflamatuvar, antiviral, antifungal, antibakteriyel ve antiplak özelliklere sahiptir. Ayrıca güçlü bir besin takviyesi ve antioksidandır. Bileşenleri ile bağışıklık sistemini düzenlemekte ve yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Araştırmacılar, aloe vera jelinin diş çekimi sonrasında çekim soketine uygulanması durumunda alveolit gelişiminde azalma olduğunu tespit etmişlerdir. Antiinflamatuvar özelliği nedeniyle ağız gargarası olarak da kullanımı önerilmektedir. Aloe vera jeli içeren gargaraların dişeti iltihabının önlenmesinde alternatif bir ürün olarak kullanılabileceğini ifade edilmektedir. Ayrıca Aloe vera içerikli gargaralar yumuşak dokulardaki ödemi ve dişetlerinde oluşan kanamayı azaltmaktadır.

Aloe vera jelinin hastalarda görülen ağız kuruluğunu azaltmada etkili olduğunu, tıbbi değerinin yüksek olması ve yan etkilerinin çok az olması nedeniyle oral hastalıkların tedavisinde kullanımının mümkün olduğu belirtilmiştir.

 1. Aloe Vera ve Radyasyon: Aloe vera jelinin cilt üzerinde radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu bildirilmiştir.Kesin rolü bilinmemektedir, fakat cilde aloe vera jeli uygulamasının ardından deride bir antioksidan protein olan metallotionein üretilir ve bu da cildi temizler.
 2. Aloe Vera ve Antiseptik Etki: Aloe vera 6 antiseptik ajan içerir. Hepsinin mantar, bakteri ve virüsler üzerinde engelleyici etkisi vardır.

Özet Olarak

Aloe vera Mezopotamya’da, Mısır’da kullanılmış, Büyük İskender ve askerli tarafından tüketilmiş mucizevi ve kadim bir geçmişe sahip bir bitkidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları ile tüm insanlık için şifa kaynağı olarak ifade edilebilir.

Sevdiklerinizin sağlığı, kendi sağlığınızın için gönül rahatlığı ile bu bitkinin gücünden çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüzdeki yanıkları, güneş yanıklarını ve hatta cilt tahrişlerini yatıştırarak bir anti-enflamatuar görevi görür. Aleo vera bunun dışında iyileşmeye imkân vererek cildin daha hızlı onarılmasını sağlar. Bileşenleri sayesinde cildi nemlendirir, besler ve peeling etkisi gösterir.

 • Hamileler ve emziren anneler,
 • Alerji sorunu olanlar,
 • Yaşlılar,
 • Mide sorunu olanlar,
 • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar,
 • Bağırsak hastalıkları olanlar,
 • Hemoroid hastaları,
 • Böbrek hastaları,
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında, bireyler aloe vera kullanamaz.

Aloe vera jeli hem yüz temizleyicilerin hem de nemlendiricilerin yerini alabilir. Sabahları ve akşamları cildinize ince bir tabaka halinde uygulanır. Soğuk suyla durulanır ve yüz kurulanır. Yüzdeki cildi, özellikle de gözlerin etrafındaki hassas cildi ovalamaktan kaçınılmalıdır.

Aloe vera jeli ile cilde çok güzel bir bakım yapılabilir. Jeli bitkiden çıkardıktan sonra yüze masaj yaparak uygulanabilir. Aloe vera jeli yüze sürüldüğünde en az 10 dakika beklemek yararlı olacaktır. Ardından soğuk su ile yüz yıkanmalıdır.

Aloe vera ile evde hazırlanan veyahut hazır alınan maskelerde uygulama şekli;

 • Yüz ve boyun bölgesi iyice temizledikten sonra karışım uygulanır ve (genellikle) 15 dakika bekletilir.
 • Maskenin temiz cilde uygulanması önemlidir.
 • Bu süre sonunda cilt ılık su ile durulanır.

Tüketime uygun şekilde yetiştirilen aloe vera, bağırsaklardaki parazitlerin temizlenmesine yardımcı olur. Aloe vera, cildin nemlenmesine destek olur. Ayrıca yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Sivilcelerin iyileşmesini hızlandırır, kızarıklık gibi deri problemlerini de engeller.

Aloe vera cilt üzerine çeşitli yöntemler ile uygulanabilir, aloe vera ile hazırlanabilen sayısız maske bulunmaktır. En yaygın kullanım şekli;

 • Maske ve doğal kürler,
 • Direkt olarak jelinin, temizleme ve nemlendirme amacı ile cilde uygulanmasıdır.
Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 21 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.