Aloe Vera Nedir? Bilimsel Destekli Faydaları Neler?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir? Bu yazıda bu bitkinin bilimsel olarak kanıtlanmış 8 farklı faydasına değindik. Detaylar yazıda.

Aloe vera antik Mısır’ın ölümsüzlük bitkisi dediği Kızılderililerin ise cennetin sihirli değneği olarak nitelendirdiği mucizevi bir bitkidir. Aloe vera, genellikle güneş yanığını tedavi etmek için kullanılan topikal bir jel olarak bilinir. Umut verici bir şekilde, büyük ölçüde antioksidan özelliklerinden dolayı başka sağlık yararları da sağlayabilir. Ön araştırmalar, aloe veranın cilt, diş, ağız ve sindirim sağlığınıza fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Kan şekeri kontrolünü bile iyileştirebilir. Aloe vera bitkisi nedir? Kanıtlanmış bilimsel faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte göz atalım:

Aloe Vera (Tıbbi Sarısabır) Nedir?

Aloe vera, tek bir türü olmayan Zambakgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Aloe vera, sivri ve uzun yapraklara sahiptir. 400 farklı çeşidi bulunan aloe vera, yapraklarının kenarlarında dikenler taşır ve dipten yukarı doğru açan bir çiçek görünümü ile etkileyicidir. Aloe vera; Afrika kökenli bir bitkidir ve içerisinde amino asit, mineral, 12 farklı vitamin gibi birçok yararlı maddeyi barındırır.

aloe vera bitkisi nedir faydaları neler

Aloe vera; bazı türlerinde çiçek dahi açabilir. Genel olarak kozmetik sektöründe sıkça kullanılan aloe veranın sağlık konusunda tercih edilen türü; "Aloe barbadensis miller" dir. Sağlık açısından en mühim özelliği yapraklarından gelir. Jelin içerisinde sağlık açısından önemli, 20 çeşit mineral, 18 çeşit aminoasit ve 12 çeşit vitamin ayrıca; alprogen, asemannan, polisakkarid ve mannoz 6 fofat bulunmaktadır.

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

Aloe vera bitkisinin yaprakları, nemlendirici etkisi ve diğer tıbbi yararları nedeniyle övülen yumuşak, berrak bir jel ile doludur. Aslında, geçmişte yapılan araştırmalar, aloe veranın yüzyıllardır Yunanistan, Mısır, Hindistan, Meksika, Japonya ve Çin'deki insanlar tarafından farklı sağlık yararları için (diyabet, sedef, uçuk yanıkları vb.) kullanıldığını belirtiyor. Araştırmalar, en azından belirli koşullar için, bir cilt tedavisi olarak topikal aloe veranın eski kullanımını desteklemektedir. Çalışmalar, aloe jelinin aşağıdakiler dahil olmak üzere cilt durumlarının tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir:

 • Sedef hastalığı
 • Sebore
 • Kepek
 • Küçük yanıklar
 • Cilt sıyrıkları
 • Radyasyondan etkilenen cilt
 • Uçuk yaraları
 • Akne
 • Anal fissürler

Aloe Vera Faydaları Nelerdir? Bilimsel ve Kanıtlanmış 9 Fayda

Aloe vera, anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir ve yüzyıllardır yaraları temizlemek ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Ancak bu bitkinin bir çok farklı faydası da mevcuttur. İşte bunlardan bilimsel olarak ispatlanmış olanları.

1) Sebzelerinizin Taze Kalmasını Sağlar

Cambridge University Press tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan 2014 tarihli bir bilimsel araştırma, aloe jeli ile kaplanmış domates bitkilerini inceledi. Rapor, kaplamanın sebzelerde birçok zararlı bakteri türünün büyümesini başarıyla engellediğine dair kanıtlar gösterdi. Elma ile yapılan farklı bir çalışmada da benzer sonuçlar bulundu. Bu, aloe jelinin meyve ve sebzelerin taze kalmasına yardımcı olabileceği ve ürünlerin raf ömrünü uzatan tehlikeli kimyasallara olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği anlamına gelir.

2) Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Amerikan Kalp Derneği'ne (AHA) göre hipertansiyon veya yüksek tansiyon "sessiz bir katildir" . Bazı insanlar durumun herhangi bir belirti veya semptomunu göstermese de, yüksek tansiyon kan damarlarına yavaş yavaş zarar vererek onları felç , kalp krizi ve diğer komplikasyonlar için risk altına sokabilir. Açık olmak gerekirse, aloe vera, AHA'ya göre yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek egzersiz, sağlıklı beslenme ve ilaçların yerini alamaz. Ancak tamamlayıcı bir terapi olarak bazı faydalar sağlayabilir.

3) Yara İyileşmesini Hızlandırabilir

Aloe Vera'nın yanık, kesik ve diğer yaralanmalar için oldukça faydalı olduğu artık bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni Aloe Vera'nın yaraların iyileşmesini hızlandırması yani iyileşme süresini kısaltmasıdır. Bu özellikle 1. derece ve 2. derece yanıklar için geçerlidir. Deneysel çalışmaların çoğu, aloe veranın geleneksel ilaçlara kıyasla yanıkların iyileşme süresini yaklaşık 9 gün azaltabildiğini buldu. Ayrıca kızarıklık, kaşıntı ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı oldu.

4) Cilt yaşlanmasına Karşı Savaşır

Aloe Vera jeli bol miktarda C ve E vitamini, beta-karoten içerir. Bu nedenle yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda antimikrobiyal özellikler içerir ve antiinflamatuardır. Ayrıca cilt lekelerini yok etmeye ve yaşlılık çizgilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki kollajen üretimini ve cilt elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur.

Topikal aloe vera jelinin cildin yaşlanmasını yavaşlattığını öne süren bazı ön kanıtlar ve bilimsel araştırmalar mevcuttur. İçinde 45 yaş üstü 30 kadın üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmada, oral aloe vera jeli almak, 90 günlük bir süre boyunca kollajen üretimini artırdı ve cilt elastikiyetini iyileştirdiği görüldü.

5) Güneş yanığını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Aloe Vera jeli serinletici özelliklere sahiptir ve iltihap önleyicidir. Bu nedenle, güneş yanığı veya yanmış ciltler için en doğal ilaçlardan biridir. Bu jelin uygulanması cilt için koruyucu bir tabaka oluşmasına yardımcı olur ve aynı zamanda nemin tutulmasına da yardımcı olur. İyileşme sürecini hızlandıran antioksidanlar ve mineraller açısından zengindir.

6) Plağı Azaltabilir

Aloe veralı gargarayı çalkalamak sadece nefesinizi tazelemekle kalmaz, aynı zamanda diş plağını azaltabilir. Araştırmacıların bulduğu diş eti hastalığı için reçeteli bir gargara olan klorheksidin kadar etkili bir şekilde plağı azalttığı görüldü. Alternatif olarak, aloe vera jeli bazlı bir diş macunu deneyin. Genel Diş Hekimliği Akademisi, diş jelinin mikropla mücadele yeteneğini iki ticari diş macunuyla karşılaştırdığında, ilki diş çürüğüne neden olan organizmaları kontrol etmede aynı derecede - bazen daha fazla - etkiliydi.

7) Sindirime Yardımcı Olabilir

Aloe vera kanıtlanmış bir kabızlık gidericidir. Bitkinin dış kısmı, bitkinin müshil etkisinden sorumlu olan antrakinonlar içerirler. Yaprağın derisinin hemen altında bulunan yapışkan sarı bir kalıntıdır. Bu etkiden sorumlu anahtar bileşiğe aloin veya barbaloin denir. Bu müshil etkisi oluşturan madde bilimsel olarak incelenmiştir.

8) Doğal Nemlendirici Olabilir

Aloe Vera bitkisinin yaklaşık yüzde 95'inin sudan oluşmasının yanı sıra aloe veranın "özellikle egzersizden sonra hidrasyona katkıda bulunan" magnezyum ve potasyum gibi elektrolitler içerdiğini söylenmektedir. Bununla birlikte, aloe veranın faydalarının çoğu posasında bulunur, bu nedenle meyve suyunda bulunan miktarlar oldukça azdır. Amino asitler ayrıca sertleşmiş cilt hücrelerini yumuşatır ve çinko, gözenekleri sıkılaştırmak için bir büzücü görevi görür. Maksimum fayda sağlamak için cilt bakımı amacıyla jel olarak yüze sürülebileceği öngörülmektedir.

Yine de, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi, cilt üzerinde kullanıldığında güvenli olmasına rağmen, aloe'nin iddia edilen tüm faydalarını destekleyecek yeterli kesin kanıt olmadığını söylüyor.

Aloe Vera'nın Zararları Neler? Kimler Kullanmamalı?

Kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Araştırmacılar aloe veranın kronik kullanımına karşı uyarıyorlar. Aloe verayı günlük dozundan fazla kullanılırsa vücut dengesine etki edebilir ve;

 • İshal,
 • Böbrek problemleri,
 • İdrar ve dışkıda kan,
 • Düşük potasyum,
 • Kas güçsüzlüğü,
 • Kilo kaybı ve kalp sorunlarına neden olabilir.

Kimler Kullanmamalı?

 • Hamileler ve emziren anneler: Hamileler veyahut emziren anneler, aloe vera kullanmamalıdır. Hamilelikte düşüğe yol açtığına ilişkin araştırmalar mevcuttur.
 • Alerji sorunu olanlar: Alerjik tepkimelere sebep olabilir. Bu sorun ağızdan almada ve bölgesel kullanımda da geçerlidir.
 • Yaşlılar: Laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklere etken olabilir. Bunun sonucunda ise düzensiz kalp atışları ve halsizlik meydana gelebilir. Bu duruma bağlı olarak yaşlı bireylerin kullanmaması tavsiye edilir.
 • Mide sorunu olanlar: Aloe veranın aşırı tüketimi hassas bireylerde mide ağrısı ve kramplara sebep olabilir.
 • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar: Ciddi yanıklar ve yaralar üzerine aloe vera uygulanması iyileşme sürecini geciktirebilir.
 • Bağırsak hastalıkları olanlar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ya da tıkanma gibi bağırsak hastalıklarından birine sahip bireyler aloe vera kullanmamalıdır.
 • Hemoroid hastaları: Hemoroid hastalığı kişide var ise, aloe verayı çok dikkatli kullanmalıdır.
 • Böbrek hastaları: Böbrek sorunları kişide mevcut ise, kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında: Aloe vera kan şekeri düzeyini etkileyebildiği için ameliyat öncesi ve sonrasında kullanımı önerilmemektedir. Ameliyattan iki hafta önce kullanımı bırakılmalıdır gerekmektedir.

Özet

Aloe vera Mezopotamya’da, Mısır’da kullanılmış, Büyük İskender ve askerli tarafından tüketilmiş mucizevi ve kadim bir geçmişe sahip bir bitkidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları ile tüm insanlık için şifa kaynağı olarak ifade edilebilir.

Sevdiklerinizin sağlığı, kendi sağlığınızın için gönül rahatlığı ile bu bitkinin gücünden çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüzdeki yanıkları, güneş yanıklarını ve hatta cilt tahrişlerini yatıştırarak bir anti-enflamatuar görevi görür. Aleo vera bunun dışında iyileşmeye imkân vererek cildin daha hızlı onarılmasını sağlar. Bileşenleri sayesinde cildi nemlendirir, besler ve peeling etkisi gösterir.

 • Hamileler ve emziren anneler,
 • Alerji sorunu olanlar,
 • Yaşlılar,
 • Mide sorunu olanlar,
 • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar,
 • Bağırsak hastalıkları olanlar,
 • Hemoroid hastaları,
 • Böbrek hastaları,
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında, bireyler aloe vera kullanamaz.

Aloe vera jeli hem yüz temizleyicilerin hem de nemlendiricilerin yerini alabilir. Sabahları ve akşamları cildinize ince bir tabaka halinde uygulanır. Soğuk suyla durulanır ve yüz kurulanır. Yüzdeki cildi, özellikle de gözlerin etrafındaki hassas cildi ovalamaktan kaçınılmalıdır.

Aloe vera jeli ile cilde çok güzel bir bakım yapılabilir. Jeli bitkiden çıkardıktan sonra yüze masaj yaparak uygulanabilir. Aloe vera jeli yüze sürüldüğünde en az 10 dakika beklemek yararlı olacaktır. Ardından soğuk su ile yüz yıkanmalıdır.

Aloe vera ile evde hazırlanan veyahut hazır alınan maskelerde uygulama şekli;

 • Yüz ve boyun bölgesi iyice temizledikten sonra karışım uygulanır ve (genellikle) 15 dakika bekletilir.
 • Maskenin temiz cilde uygulanması önemlidir.
 • Bu süre sonunda cilt ılık su ile durulanır.

Tüketime uygun şekilde yetiştirilen aloe vera, bağırsaklardaki parazitlerin temizlenmesine yardımcı olur. Aloe vera, cildin nemlenmesine destek olur. Ayrıca yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Sivilcelerin iyileşmesini hızlandırır, kızarıklık gibi deri problemlerini de engeller.

Aloe vera cilt üzerine çeşitli yöntemler ile uygulanabilir, aloe vera ile hazırlanabilen sayısız maske bulunmaktır. En yaygın kullanım şekli;

 • Maske ve doğal kürler,
 • Direkt olarak jelinin, temizleme ve nemlendirme amacı ile cilde uygulanmasıdır.
Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 78 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.